További versenyszámok az OTP Bank Lovas Világkupán

További versenyszámok az OTP Bank Lovas Világkupán

OTP Bank Lovas Világkupa 2009.


 

Sztárok fogaton, autón és nyeregben

Ride and Drive
fogat- és autóversenyzés a média- és sportéletünk sztárjaival.
A tervek szerint fellépnek:
Gyenesei Leila, Lázár Vilmos, Lázár Zoltán /a tavalyi győztes/, Marosi Ádám, Martinek János, Oroszlán-Pintér Tamás, Pintér Tibor, Sárfalvi Péter, Sebestyén Balázs, Stohl András, Vörös Zsuzsa.

Művészek és sportolók fogathajtó-versenye
A tervek szerint – bakra ül Baumgartner Zsolt (a tavalyi győztes), Cseh László, Fábry Sándor, Horváth Károly (Charly), Janics Natasa, Kammerer Zoltán, Kemény Dénes, Kozman György, Mága Zoltán, Mészöly Géza, a Rippel-testvérek, Stohl András.
„Segédhajtók” a tizenháromszoros fogathajtó világbajnok Lázár-testvérek.

Magasugró Szimultán
Négy-négy neves atléta és a lovas vetélkedik a léc felett. A tavalyi év egyik legizgalmasabb, legsikeresebb számát ismételjük. Akkor az atléták győztek…

Négyfordulós póni-galopp
Az egyenlőtlen versenyt kiküszöbölendő „nagy” pónik az idén nem indulhatnak a kicsik között.
Így sportszerű!

A kép illusztráció

Lovasakadémia Kupa: Military cross-verseny

A military (ma lovastusának is nevezik) eredetileg a katonalovak háromnapos összetett versenye volt. Lényegében a lóval végrehajtott legtöbb feladatot a díjlovaglást, az akadályversenyt és a díjugratást foglalja magába. A military — a díjugratással és a díjlovaglással együtt — olimpiai szakágunk. Eredményei, sikerei, rendezvényeinekkultúrája hazai és nemzetközi megítélése ezért is különösen fontos. A háromnapos military versenyt először közel másfél évszázada (Dublin, 1864.) rendezték és lassan kereken egy évszázada annak, hogy ez a lovast és lovat próbáló szakág bekerült az olimpia programjába is. (1912.)

Az Aréna military cross-versenyével — nem csupán a tisztesség, hanem a kiváló teljesítmény okán is — tisztelgünk a nagy elődök, Graffi Frigyes, Adda Alfréd, Német Dezső, Jankovich Lőrinc, Visy István és — talán mindenek elôtt — Endrődy Ágoston csodálatos, tiszteletet parancsoló eredményei előtt. A berlini Olimpia (1936) 5. helyen végző Endrődy késôbb a brit nemzeti válogatott kapitányaként is kivívta a világ elismerését; kitűnő szakíró volt és nemzetközi szinten ma is alapműnek számító könyvével gazdagította a lovastusa szakirodalmát.

Tudjuk, hogy a sportban nincs „HA”. Ám mégis — csupán az akkori színvonal érzékeltetésére: … „HA” a berlini Olimpián az első helyen álló magyar csapattal nem történik egy lovasbaleset, akkor ma — feltehetően — olimpiai aranyéremmel büszkélkedhetnénk. A moszkvai Olimpián (1980.) a Cseresnyés László, Grózner Zoltán, Horváth Zoltán összetételű csapatunk a negyedik. Az Arénában rendezett military cross-verseny (december 5., szombat 13.20 óra) — nyilván — legfeljebb nagyvonalakban hasonlítható össze a szabadtéri militaryval. Itt a hét versenyző — a Kaposvári Egyetemről hozott — 13 akadályt ugrat. A zsűri — főként — az  előírt iram megtartását, a folyamatosságot és a lovaglás stílusát bírálja.

GAS.HU Magyar Ló Kupa: Őshonos fajtáink díjugrató mérkőzése

Ilyen még nem volt! Három őshonos, védett lófajtánk a gidrán, a kisbéri- és a mezőhegyesi félvér (furioso north star) 1,30 méteres akadályokon díjugratásban mérkőzik. A látvány a nagyközönségnek, a teljesítmény, a versenytapasztalat a szakembereknek szól. A genetika, az egyedi ugrókészség és képesség, a hasznosítási igény e lovaknál más és más. Mindezek mellett a versenyen nyilván a lovasok képessége is meghatározó lesz.

Gidrán
Nincs még egy lófajtánk, amelynek hasznosításáról, hasznáról, sőt már a kialakulásáról is olyan különböző nézetek terjedtek volna el, mint a gidránról. Sokak szerint a legelegánsabb magyar ló. Huszárlóként ismerte meg a világ. Egykor falkavadászatokon is jeleskedett. Szilárd szervezetû, robbanékony. Kitartó, többhasznú fajta: hátas és fogatlónak egyaránt megfelel. Ma főként a háromnapos military versenyeken (a díjlovaglásban és tereplovaglásban, a díjugratásban) érnek el sikereket.

Mezőhegyesi félvér (Furoso North Star)
A nemes, ugyanakkor a tömeges, nagyrámájú ló kiváló típusának tartották. A fajtát ma is kettősség jellemzi: tömegesebb egyedei a mezőgazdasági munkában kifogástalanok; az elegánsabb hátastipusú lovak pedig sport-, hobby- és túralovakként hasznosíthatók. Mindkét eseten követelmény a feltétlen használhatóság, a kifogástalan munkakészség, a terhelhetőség és a szilárd szervezet.

Kisbéri félvér
Az eredeti cél: kitartó katona-hátasló tenyésztése. Ma a korszerû sportkövetelményeknek is megfelelô, tetszetôs hátas- és fogatló előállítása a feladat. A szakértők — az egykor falkavadászatokon is jeleskedő — acélos, robbanékony, kemény kisbéri fajtájú lovakat a lovassportnak szinte valamennyi szakágába ajánlják. A díj-, a military és a fogatsportban eredményességük a számarányukat meghaladja.

Érdekes verseny lesz! Lehet, hogy az eredmények és tapasztalatok a lovasoknak és a tenyésztőknek újabb adalékokkal szolgálnak? (Műsoron: December 4., péntek, 15.00 óra)


A kép illusztráció

Kétfordulós kiütéses „KO” díjlovas verseny

„Lóbalett”: Díjlovasok a porondon

„Piaffe, Piruette…
Lóbalett.  A legnemesebb látványok egyike.
Ezek a lovak és művészetük… idők és korszakok felett léteznek,
lóidegekben száll nemzedékről nemzedékre,
egy kultúra minden kelleme és öntudata.
Ha Bécsbe megyek mindig meglátogatom őket – a Spanyol Iskolát.”
Márai Sándor

Elegancia, fegyelem, mozgásművészet – így jellemezhető a spanyol iskola, a díjlovaglás, vagy ahogy még nevezik, az idomítólovaglás. Az igazi lovastudás akkor kezdődik, amikor a lovas láthatatlan segítségekkel rá tudja venni a lovát a nehezebbnél nehezebb feladatok végrehajtására. Mint például az Arénában. A ló, lovasa legkisebb befolyására, segítségére készségesen, tétovázás nélkül együttműködik és engedelmeskedik. Lendületet ad egész testének. S eközben – figyeljék csak meg – a ló szinte azt a benyomást kelti, hogy mindezt önmagától teszi. A lovas és a ló összhangján, a bizalmon múlik az idomítás sikere, művészete.

„A recept”: érzék, értelem, türelem, motiváltság, rengeteg gyakorlás, ismétlés, kitartó munka. Mindez hatalmas alázattal a ló és a lovaglás iránt. A ló képzettségét a díjlovagló versenyeken a nemzetközileg előírt 20×60 m méretűdíjlovagló négyszögben bírálják el. A díjlovaglás olimpiai szám. Az első versenyt 1873-ban Pozsonyban rendezték. A díjlovaglásban a legmagasabb követelmény az Olimpiai Nagydíj /Nagy Díj, Nagy Díj Speciál és Nagy Díj Kűr/ feladatainak teljesítése.

A díjlovaglás, a díjugratás után a második legnépszerűbb szakágunk. Itthon az aktív lovas versenyzőinknek durván-kereken az ötöde – több mint 300 versenyző – tartozik e körbe. A lovaink képességére jellemző, hogy egykor két magyar származású ló nagy sikert ért el az olimpiák díjlovas számában – sajnos nem magyar színekben: Neptun második /Stockholm, 1912/. Hummer aranyérmes /London, 1948/ A magyar díjlovasok első jelentős nemzetközi versenye a berlini olimpia volt /1936/, ahol a Pados Gusztáv, Keméri Pál és Magasházy László összetételű csapatunk a 6. helyen végzett.

2009-ben:
Ács Róbert Magyar Bajnok
Komjáthy György Nehéz Osztály Bajnoka
Dallos Zsófia Közép Osztály Bajnoka
Vági Emese Könnyű Osztály Bajnoka

Az eddigi legeredményesebb díjlovasunk: Dallos Gyula mesteredző.
1979-2003. között folyamatosan 25-szörös magyar bajnok
Európa bajnoki bronzérem, VB 7.-ik, 11-szeres Világkupa győztes

Az Aréna programján:
Pest megye Kupa kiütéses „KO” díjlovas verseny, december 4., péntek, 18.10. óra;
Befag Kupa kiütéses „KO” díjlovas verseny döntő, december 6., vasárnap 11.20 óra,
Spanyol Lovasiskola bemutató, december 5., szombat, 16.40 óra,
Nagy Díj Zenés Kűr – Ács Róbert Magyar Bajnok bemutatásával, december 6. 15.30 óra

Szerző: Fehér Károly


Frissítve: 2024.04.30.
Fotó: Canva

Hozzászólások