Csak nálunk veszteséges a lósport

Csak nálunk veszteséges a lósport

 

Korszakos rekordot hozott az év utolsó napján az Ügető-szilveszter elnevezésű rendezvény a Kincsem Parkban. A 3,5 milliós extranyeremény és a 2 milliós jackpot csábítására soha nem látott számú, 12 ezer látogató érkezett, s hagyott egyetlen nap alatt csaknem 35 millió forintot a fogadóirodák pénztárában.

Ám a hazai lóversenysport történetében egyedülálló bevételi siker sem mentheti meg az állami lóversenycégeket az idei eladástól – olvasható a Figyelő csütörtökön utcára kerülő számában.

A múlt év végi kormánydöntés értelmében privatizálják a két állami lóversenytársaságot: a Nemzeti Lóverseny Kft.-t, illetve a Magyar Lóversenyfogadást Szervező Kft.-t; a pályázatokat február közepéig írják ki.

Legalább félmilliárdos veszteség

A hazai galopp-, illetve ügetőverseny-szervezés és a kapcsolódó fogadás a világon egyedülálló módon veszteséges az állami lóversenytársaság fennállása, azaz 1991 óta. A deficit a két cég együttes, mintegy 1,4-1,5 milliárd forintos éves forgalma mellett 400-700 millió forint – szezontól függően.

A „magyar csodát” a Figyelőnek nyilatkozó szakértő azzal magyarázza, hogy fogadóirodák csak a fővárosban és Pest megyében találhatók, így sokan, ha akarják, sem tudják megtenni tétjeiket. A fogadóirodák bevételének 70 százaléka ráadásul nyereményalap, amelyet a helyesen fogadók és a futam nyertesei között minden esetben kiosztanak, és a maradék 30 százalékból tartják fenn a pályákat, tartják az állami tulajdonú bábolnai lovakat és fizetik a zsokék bérét.

Jól jár az új tulajdonos

Amennyiben országos fogadóiroda-hálózatban – például szerződött partnerekkel: vendéglőkben, a postán vagy üzletekben – lehetne fogadni, évi 10-15 milliárd forintra emelkedhetne a bevétel a lóversenyüzlettel harminc éve foglakozó szakértő szerint, míg a jelenlegi „állandó” költségek csak minimálisan növekednének. Akár 8-12 milliárd forint tiszta hasznot hozhat tehát az országos hálózatépítés, amelynek az egyszeri fejlesztési költségét a szakmában 2,0-2,5 milliárd forintra taksálják.

(A Figyelő csütörtökön utcára kerülő számában a magánosítási pályázat esélyesei mellett olvashat arról is, hogy miért kell eladnia az államnak a kitűnő üzleti lehetőséget kínáló cégeket, valamint arról, hogy miben különbözik a lófogadás a többi szerencsejátéktól.)

 

2007.01.10.
Forrás: FigyelőNet
Frissítve: 2023.04.19.
Fotók: Pixabay

Hozzászólások