Kétmilliárd forintból épül fel újra a lovarda a Budai Várban

A Nemzeti Kastélyprogram keretében újraépülhet a lovarda a Budai Várban

 

A Magyar Közlöny december 29-i számában megjelent kormányrendelet értelmében az egykori lovarda rekonstrukciójára kétmilliárd forintot különítettek el a 2015-ös költségvetésben.

1920-ban a Mária Terézia által alapított Magyar Királyi Nemesi Testőrség utódjaként megszületett a Magyar Királyi Testőrség. Ezen belül létrejött a Lovas Testőrség egysége is, így a ló ismét hivatalosan is visszakerült a várba. A lóállomány eleinte vegyes volt, később szürke lovakra cserélték. Az egységhez 16 fő és 12 ló tartozott. Öltözetüket Bocskai István, Rákóczi György, Thököly István és Rákóczi Ferenc harcosai által viselt ruházat alapján állították össze.

A kiképzést a kiemelkedő tudású, európai hírű Josipovich Zsigmond irányította, aki korábban a Wiener Reitlehrer Institut tanára volt. 1930-ban a képzés innen az újonnan megépült Örkénytábori Magyar Királyi Lovagló- és Hajtótanári Iskolába költözött.

Josipovich Zsigmond javaslatára ezen belül 1933-ban megalakult a magyar spanyol iskola. Vezetői és beosztott tisztjei különösen jól képzett lovasok. Vezetője, Hanthy László és helyettese, Hazslinszky-Krull Géza a Bécsi Spanyol Lovasiskolában nyerték továbbképzésüket, Szabadhegyi István a francia lovasképzés központjában, Saumurben tanulhatott tovább. 1938-ban egy igen jól sikerült bemutató után júniusban a magyar spanyol iskolát a budai várban helyezték el, és ezzel megszületett a Magyar Királyi Testőrség Spanyol Iskolája.

A lovarda épülete azonban a keleti homlokzat kivételével szinte teljesen megsemmisült a második világháborúban. Az épületet 1954-ben bontották le véglegesen.

Magyar Közlöny 2014. november 20-i számában meghirdettek alapján még csak feltételes módban eshetett szó arról, hogy a Nemzeti Kastélyprogram keretei között a Nemzeti Hauszmann Terv révén elindulhat a budai Vár rekonstrukciója.

Magyar Közlöny 2014. december 29-i közleménye azonban már konkrét határozatot tartalmaz határidővel és költségekkel, mely szerint Orbán Viktor miniszterelnök kétmilliárd forint biztosítását kérte a 2015-ös költségvetésben a nemzetgazdasági minisztertől az egykori lovarda újjáépítéséhez.

Nemzeti Kastélyprogramban kiemelt jelentőségű, a nemzeti kulturális örökség részét képező 35 kastély felújítása valósulhat meg. Az uniós támogatásból elindított program egyrészt meg akarja menteni, másrészt tartalommal megtöltve megújítani az állam tulajdonában álló legértékesebb vidéki ingatlanokat, amelyek rekonstrukciójára az elmúlt 25 évben nem vagy alig jutott forrás. Kimondottan turisztikai célú fejlesztésekre kerülhet sor, hiszen ezeknek a létesítményeknek a felújítás után hozzá kell járulniuk a saját fenntartásukhoz olyan funkciókkal, amelyek odacsalogatják a látogatókat.

A Nemzeti Hauszmann Terv lényege, hogy a múlt értékei ne menjenek veszendőbe, de kapjanak jövőbe mutató funkciót. A budai Vár rekonstrukciója is ezt az elvet követi: amit lehet, helyre állítanak majd.

 

2014.11.23. Magyar Dorottya, Lovasok.hu
Forrás: MTI, Napi.hu, Kozlonyok.hu, Nepszava.hu, Orientpress.hu
Frissítve: 2023.03.02.
Fotók: Canva

Hozzászólások