Lányok is megállják a helyüket a Bécsi Spanyol Lovasiskolában

Ulla Reimers senkinek sem merte elárulni, hogy lovasnak jelentkezett Bécs méltán híres Spanyol Lovasiskolájába. Félt, hogy kinevetik. Végül is milyen esélye is lehet egy kis német falucskából származó lánynak, hogy bekerüljön a világ legrégebbi, és közismerten férfiak által dominált lovagló akadémiájába?

A jelentkezéshez is csak 2008-ban szedte össze a bátorságát, miután megtudta, hogy 436 év óta először két lány jelentkezését is elfogadták. „Gyerekkorom óta szeretek lovagolni, de soha nem gondoltam volna, hogy ez az álmom valaha is teljesülni fog,” -meséli Ulla. A felvételi vizsga részeként az iskola egyik lipicai ménjét lovagolhattam. Az ülés volt az, amire vizsgáztatóim a legkritikusabb szemmel figyeltek.”

Márpedig úgy tűnik, hogy a felvételi bizottság meg volt elégedve Ullával. Négy másik tanulóval együtt csatlakozott az iskolához.

A képzés egy része a VI. Károly német-római császár (avagy III. Károly magyar király) által 1729-ben építtetett bécsi Téli Lovardában történik. Ebben a barokk csarnokban tartják az előadásokat, ahol a pompás lipicai mének és lovasaik mutatják be a nagyérdeműnek az impozáns tudásukat.

Lépésenként előre

Az akadémián belül az előrelépés sok munkát és időt vesz igénybe. A képzés első 4-6 éve alatt egy tapasztaltabb lovas alá lesz beosztva, és a lovaglás mellett a többi tanulóval együtt a lovakról és a felszerelések épolásáról is gondoskodnak majd. Sikeres vizsga esetén segédlovassá lép elő, és rábíznak egy fiatal mént, hogy a tapasztaltabb főlovasok segítségével kiképezze.

A segédlovas után a következő, további hosszú évek kemény munkájával elérhető fokozat a „Bereiter” (lovas). Az iskola vezetőinek számító „Oberbereiter” (vezérlovas) rangot viszont már csakis a legjobbak tudják megszerezni. Mindezekhez a kiváló lovas tudás mellett jó vezetői képességet, valamint a lovak iránti empátiát és érzékenységet kell elsajátítaniuk a lovasoknak. A végső cél a ló és lovasa közti tökéletes harmónia kialakítása, mivel ez egy életre szóló kapcsolat.

Az álmom, hogy itt maradjak.” – mondja Ulla. „A tanuláshoz és fejlődéshez önfegyelem szükséges. Emellett jó állóképesség is, úgyhogy rendszeresen járok edzőterembe is.”

Ulla a másik három tanulóval együtt (akik közül ketten szintén lányok) az istálló fölött lakik. Reggel hatkor már talpon vannak, megetetik a lovakat, majd előkészítik őket a munkához. Ezután következnek csak a lovaglóleckék.

„Amikor a Piberi Ménesből megérkeznek a fiatal lovak, a szokatlan környezettől gyakran idegesek. Az egyik feszült fiatal csődör sokáig nem hagyta, hogy hozzáérjek, de aztán egy hét után már keresett engem a bokszából kinézve.”

Iskola a lovaknak is

Ezek a lovak életük első négy évét a Piberi Ménesben töltik, a dús hegyi legelőkön. A Bécsi Spanyol Lovasiskolában való munkára csak a legígéretesebbeket választják ki.

Mire a kiképzés hosszú évei után a ló elér a magasiskolai szint küszöbére, tökéletesen kell végrehajtania az oldaljárásokat, vágtaperdüléseket, ugrásváltásokat. A föld feletti iskola feladatainak – mint például a levade, capriole, courbette – tökéletes végrehajtására közülük is csak a legjobbak képesek. Külön érdekesség, hogy ezen feladatok nagy részét a lovasok kengyel nélkül lovagolják.

A Bécsi Spanyol Lovasiskolának évente 72 előadása van, az utóbbi években rendszeresen turnéznak külföldön is, de a reggeli munka és egyes edzések is megtekinthetőek. Érthető, hogy ennyi munka és a város zaja után a lovaknak is szükségük van egy kis pihenésre, ezért nyaranta majdnem két hónapra Heldenbergbe kerülnek – meséli Ulla.

Arra a kérdésre, hogy mostantól az lesz-e az álma, hogy belőle váljon a Spanyol Lovasiskola első női vezérlovasa, Ulla csak szerényen csendben mosolygott.

2014.11.20 Sigmond Tamás, Lovasok.hu
Forrás: The New Zealand Herald
Kép: Canva
Frissítve: 2023.02.23.

Hozzászólások