Két világszám, két csodaló

Két világszám, két csodaló

Lovas világszámok

Jean-François Pignon: Költészet, érzelem, humor

Több mint 24 év telt el azóta, hogy az idén negyvenéves J. F. Pignon, a Loire menti Chalones szülötte első ízben lépett lovaival közönség elé. Harmadik fiúként, öt testvér között nőtt fel, anyagiakban nem dúskáló, de érzelmekben és élményekben gazdag családban.

Kamasz korában inkább csak gondolatban foglalkozott a sportokkal, a foci és a futás érdekelte, egészen addig, míg egy új jövevény fenekestül fel nem forgatta az életét. André, Jean-Francois apja vett egy kancacsikót fiának, melyet Gazelle-nek neveztek el. Szinte azonnal kivételes kapcsolat alakult ki a fiú és az egyéves csikó között. Órákat játszottak, még iskolába is együtt mentek. Jean-Francois ezzel a lókiképzés természetes útjára lépett.

Évekkel később létrehozott testvéreivel egy vállalkozást, mellyel lovas akrobata szerepet vállaltak különféle lovas-bemutatókban. A „Tell Vilmos” című film több epizódjában is szerepeltek lovasként.

1991-ben Jean-Francois első alkalommal mutatott be Avignon-ban egy olyan programot, „Cheval Passion” címmel, ahol a lovain semmilyen szerszám nem volt. Nem is akármilyen sikerrel! Ezután sorra érkeztek felkérések a világ leghíresebb lovas fesztiváljairól, Veronából, Párizsból, és még sok-sok lovas versenyről, találkozóról. Ebben az időben a testvérek útja különvált, J. F. Pignon egyszemélyes – de soklovas – bemutatói egyre népszerűbbé váltak Európa-szerte.

1993 óta főképp külföldön bemutatózik, legtöbbször Németországban, ahol a közönség lelkesen fogadja szabadon idomított lovait. A legnagyobb lovas eseményekre kap meghívást, Essenben az Equitana-n, a világ egyik legnagyobb nemzetközi lovas vásárán  ötször szerepelt. Pályafutása során 15 országban lépett fel, olyan nagyvárosokban, mint Berlin, Bécs, Zürich, Barcelona, Sevilla, Oslo, London…

2003-ban már nyolc lóval lépett színpadra. Előadásait mindenekelőtt lovaira szabja, közben szinte elképzelhetetlen szintű bizalom épül fel ló és ember között. Az utóbbi években arra is vállalkozik, hogy tudását megossza másokkal, bemutassa képzési módszerét a világ minden tájáról érkező lelkes tanítványoknak.

A közelmúltban új előadást mutatott be „Le Pardon” címmel, amely nem más, mint egy lovas musical, francia musical színészek és nyolc zenész közreműködésével. 2007/2008-ban a Le Pardon turnét már több mint 100,000 ember látta.

Jean-Francois Pignon és szabadon dolgozó lovai végre a magyar közönségnek is bemutatkoznak, biztos sikerre számíthatnak! Előadása színtiszta költészet, érzelem és humor.


Az I. Aranybohóc: Richter Flórián

A magyar cirkuszművészet történetének első Arany Bohóc –nagydíját nyerte a 32. Monte Carlói cirkuszfesztiválon Richter Flórián, a Magyar Nemzeti Cirkusz lovasakrobatája és lóidomárja.

A nagynevű Richter család nem először szerepelt Monte-Carlóban: szülei, Richter József és Carola Renz az első, 1974-ben megrendezett Monte-Carlói Cirkuszfesztiválon már a díjazottak között szerepeltek, Ezüst Bohóc-nagydíjasok voltak. Négy évvel ezelőtt Flórián és felesége, a híres Eötvös családból származó Edith kétszemélyes lovasakrobata produkciója újabb Ezüst Bohóc–nagydíjjal járult hozzá a család és a magyar cirkuszművészet hírnevéhez.

A 2008-as Monte-Carlói aranyat érő produkció tíz lovassal és 26 lóval lenyűgözte a cirkuszfesztivál résztvevőit: a gálaműsor fináléjában négyezer ember állva ünnepelte az akrobatacsoportot.  Évek óta készült a csoport a megmérettetésre, amelyre csak meghívásos alapon lehet bekerülni.

A produkcióhoz lovak és artisták mellett saját zenészeket, egy vonósnégyest is vittek. Biztosító kötél nélkül dolgoznak az akrobaták, vágtázó lóról induló szaltókkal, flikk-flakkal, több lóról induló ugrásokkal, dobásokkal ejtik bámulatba a közönséget.

A „manézs” Oscarnak tartott aranybohócot formázó trófeát magyar cirkuszművész eddig még nem kapta meg, általában orosz, vagy kínai artisták viszik el a díjat.

Flórián kedves lova a gyönyörű, fekete fríz, Slinger. Nyomában már az utánpótlás, két gyermeke közül a nagyobbik, Kevin otthonosan mozog a lovak között, sőt van két saját pónija, Tom és Jerry, akikkel szerepel is az artistapalánta.

Richter Flórián produkciója világszám: ha az Arany Bohóc díj még nem lenne elég bizonyíték erre, karácsonykor Amszterdamban, a Királyi Operában lép fel a produkció, ahová csakis a világ legjobbjait hívják meg.


Csodalovak

Overdose – tizenegy versenyből tizenegy győzelem

Még csak három éves máris sztár. Nem csak amolyan hazai, hanem igazi világsztár. A szakemberek szerint Kincsem óta nem volt ilyen kvalitású versenyló Magyarországon. Története mesébe illő: gazdája, a felvidéki, dunaszerdahelyi Mikóczy Zoltán másfél évesen vette a newmarketi telivér árverésen.

Mikóczy Zoltán, az SCH Racing versenyistálló tulajdonosa saját bevallása szerint nem ért a lovakhoz, ha lovat akar venni, legtöbbször elkíséri egy szakember. Newmarketbe egyedül ment.

Az árverésen nem volt nagy érdeklődés a küllemében és származásában átlagos fiatal méncsikó iránt. Mai értékének töredékéért, kétezer fontért került Mikóczy Zoltánhoz, aki a csikót Alagra, Ribárszki Sándor champion trénerhez küldte, többi lova mellé.

A felvidéki üzletember számára fontos, hogy magyar színekben induljanak a lovai, így van ez Overdose esetében is, akit osztrák származású zsokéja, Andreas Suborics minden nagyobb versenyen piros-fehér-zöld dresszben lovagol.

Az első télen kiderült, nem akármilyen ló került az alagi tréningtelepre: sprinter alkat, azaz 1000-1200 méteren tudja hozni a legjobb formáját. Első versenyét 2007 júniusában a Kincsem Parkban futotta, pályarekorddal nyert.

És sorban a többi győzelem:

  • 2007.  július 22.   Pozsony
  • 2007. szeptember 9.   Bécs
  • 2007. szeptember 30. Budapest
  • 2007. október 21.   Ebreichsdorf
  • 2008. április 6.   Ebreichsdorf
  • 2008. május 18.   Baden-Baden
  • 2008. június 1.   Pozsony
  • 2008. július 5.   Hamburg
  • 2008. augusztus 31.  Baden-Baden

Aztán jött az azóta elhíresült párizsi futam, az 1000 méteres Prix de Labbaye de Longchamp. A világ egyik legnehezebb sprintversenye, Group I-es besorolású, azaz a világ legjobb rövid távú lovai futnak együtt. Magyar ló ilyen szintű versenyen korábban még soha nem indult. Overdose győzött, aztán kiderült, hogy mégsem, mert egy startgépben bennragadt ló miatt leintették a futamot.

Sajnos a mezőny első fele ezt nem érzékelte, így végigfutotta a távot. Overdose komoly üldözők nélkül is közel volt a pályarekordhoz, 0’54”4 mp alatt futotta le a távot. A futamot három órával később újra indították, de már Overdose nélkül, a tulajdonos nem akarta kockára tenni lova épségét a győzelemért, így riválisa, a francia favorit Marchand d’Or nyert, hajszálpontosan ugyanannyi idővel, mint amit Overdose feltartva produkált.

Idei utolsó futására november 16-án Rómában 1200 méteren 10 hosszal lesétálta az olasz élmezőnyt. Legnagyobb európai riválisával Marchand d’Or-ral leghamarabb jövő tavasszal találkozhat Franciaországban vagy Angliában.


Superville

A rendkívüli tehetségű ló 1996-ben, hatévesen került a legendás ugrólovashoz, az akkor Belgiumban élő, de már magyar színekben versenyző Túri Józsefhez. Ebben az időben John Whitaker is meg szerette volna venni a sárga heréltet, de már lekésett róla…

Superville fiatalon megmutatta nem mindennapi képességeit, az egyre nehezebb pályákon is könnyedén vette az akadályokat. „Joe” már akkor mondogatta, hogy ilyen ugrótehetségű lova még nem volt. Superville hamar a kedvence lett, nemcsak tehetsége, de egyénisége miatt is: nem szerette az idegeneket, nehéznek tűnő természete miatt kevés embert viselt el maga mellett, lóápolója csakis lány lehetett.

Joe Túri és Superville 1998-ban költöztek végleg Magyarországra, ebben az évben indultak a római Díjugrató Világbajnokságon. A döntő számban győzni tudtak, összetettben pedig a hatodik helyet szerezték meg, amelyhez fogható eredmény Platthy József 1936-os Olimpiai bronzérme óta nem volt a magyar díjugrató sportban!

Együtt készültek a 2000-es Sydney-i Olimpiára, ahol a ló sajnos nem tudott rajthoz állni egy sérülés miatt. 2001-ben Túri József saját istállót épített szülővárosában, Nagykőrösön, Superville itt élte mindennapjait, a versenyek között szinte csak a lóápolója, a sokak által ismert Luise lovagolta az alföldi várost körülvevő végtelen erdős, homokos terepeken.

Kissé öntörvényű, de nagyon okos és szófogadó, könnyű lovaglású, igazi „női” lónak számított. Nem véletlen, hogy későbbi lovasa, a kecskeméti Hugyecz Mariann is sikeresen szerepelt vele nemzetközi versenyeken, hamar kedvence lett a „Belami”, vagy „Bell”, becenévre hallgató ló.

Mariann nemzetközi lovas karrierjének megalapozásában nagy szerepe volt a Superville-nek, 2007-ben Szófiában Nagydíjat nyert vele.

Superville legfontosabb eredményei:

  • Díjugrató Világbajnokság, Róma: 6 hely (1998)
  • Többszörös nemzetek díja győzelem
  • Túri József kétszeres magyar bajnok Superville-lel
  • Európa Bajnokság döntő, 15. hely (1999. Hickstead)
  • Világkupa döntő 15. hely (2002. Lipcse)
  • Hortobágyi Nagydíj győzelem
  • Zágrábi Nagydíj győzelem
  • Többszörös Nagydíj helyezése: Liege, Pozsony,
    München, Athén, Frankfurt, Wiesbaden, Zürich

kép: canva
Frissítve: 2023.08.04.

Hozzászólások