Kincsem – Legenda két felvonásban a Thália Színházban

Kincsem – Legenda két felvonásban a Thália Színházban

Emlékpark, számtalan könyv, tanulmány, cikk, majd film után most színpadon is bemutatkozik Kincsem, a „Magyar Csoda”.

A legendás versenyló történetét ezúttal a világot jelentő deszkákon mutatják be: a darabot Bereményi Géza rendezésében a Thália Színház viszi színre, a nagyérdemű pedig április 5-én a Budapesti Tavaszi Fesztivál és a Thália Színház együttműködésében láthatja először.

Kincsem

– legenda két felvonásban –

Szereplők: Gáspár Sándor, Gubás Gabi, Mohai Tamás, Szombathy Gyula, Molnár Piroska, Pindroch Csaba, Szegezdi Róbert, Egri Bálint, Mészáros András, Kovács Vanda, Vida Péter, Hunyadkürti István.

Író és rendező: Bereményi Géza

Helyszín: Thália Színház, Budapest

Jegyvásárlás: online a www.btf.hu, valamint a Thália Színház jegypénztárában és a Budapesti Fesztivál ésTurisztikai Központ Közönségszervezésén (1061. Liszt Ferenc tér 11. T: 468 3311  T: 403 0551 jegy@fesztivalvaros.hu).

További előadások:

május 27. Kedd, 19:00


Kincsem: legenda két felvonásban

A darab talán legnagyobb érdekessége, hogy a címszereplő legenda meg sem jelenik majd a színen. Bereményi Géza műve sokkal inkább a verhetetlen csoda körüli körtáncot mutatja be, amely fenekestül felforgatja az őt körülvevő, szorosan hozzá tartozó emberek életét.

Hogyan hat minden idők legeredményesebb lovának felbukkanása a tulajdonos-tenyésztőre, a trénerre, a zsokéra, a lóápoló istállófiúra vagy a szépasszony grófnőre? Mi módon változtatja meg Kincsem az életüket? Vajon mennyire méltóak az egész életüket felkavaró változásra, amit az 54 versenyből 54-et meg is nyerő sztárkanca okoz? Egy ilyen lehetőséget sok mindenre fel lehet használni, a történet szereplői pedig ezt meg is teszik. Ki hogyan él vele, mire használja, vagy éppen fecsérli el a soha vissza nem térő csoda adta lehetőséget?

Ilyen és ehhez hasonló kérdések köré épül az 1870-es években játszódó darab, amely egészen Kincsem pályafutásának végéig, az utolsó nagy futamig tart. Ez alatt az idő alatt a legendás négylábú meghódítja a világot, hiszen a legrangosabb viadalokon szerepel Hannoverben, Bécsben, Prágában és Angliában, ahol kivétel nélkül mindig övé a győzelem. A futamok izgalmairól ugyanakkor csak a szereplők reakcióiból értesülünk, hiszen a darab főleg a személyes konfliktusokra, a jellemek összecsapására, az emberi sorsok fordulataira összpontosít. Egy egészen új megvilágításba kerül így az 1874. március 17-én született Kincsem története, aki csak, mint láthatatlan, földöntúli erő lengi csak körbe a színpadot, de meg nem jelenik.

Bereményi Géza számára a Kincsem-téma nem új keletű gondolat. Először Losonczi Gábor filmproducer számára írt forgatókönyvet négy évvel ezelőtt a csodakancáról. A Thália Színház számára írt forgatókönyv azonban nagyban különbözik az előzőtől, hiszen a színház és a film merőben más szakma. Ezért is merült fel a kérdés, hogy ki is kerüljön a középpontba. A rendező végül úgy döntött, a tulajdonos, a tréner, a zsoké és az istállófiú lesznek a darab főhősei. Blaskovich Ernőt, a csodakanca tenyésztőjét és tulajdonosát Gáspár Sándor alakítja, és Bereményi Géza elárulta, hogy egyenesen neki írta a szerepet.

A konfliktust a futamok kockázata helyett – lévén, hogy Kincsem valóban verhetetlennek mutatkozik -, az adja, hogy a legendát körülvevő emberek mit kezdenek az ölükbe hullott lehetőséggel, hiszen egész életüket ennek a lónak szentelték. Bereményi Géza elárulta, hogy az érdekelte, hogy emberek méltók-e arra, hogy ilyen csoda megváltoztassa az életüket.

A rendező célja nem egy fikció elkészítése volt, hanem az események élethű újrajátszása: a darab szinte minden jelenete megtörtént eseményeken alapul. Az Osztrák-Magyar Monarchia jellegzetes figuráival a korabeli globalizáció idején egy olyan társadalom kerül színre, ami sokban hasonlít a maira.

2014.05.21. Koskó Barbara, Sebestyén Dóra Lovasok.hu
Forrás: Thália.hu, MTI
Kép: Canva
Frissítve: 2024.03.20.

Hozzászólások