Rolex FEI Díjugrató Világkupa döntő 2012/2013-Göteborg, Svédország

A tavalyi győzelem után ismét Amerika vihette haza a trófeát

 

Steve Guerdat túl sok kockázatot vállalt az összevetésben és ezzel kitárta a győzelemhez vezető ajtót Beezie Madden előtt, amin ő okosan be is lépett.

Igazán szoros csata után az amerikai Breezie Madden és Simon érdemelték ki a 2013-as Rolex FEI díjugrató világkupa győzelmét Göteborgban. 25 év után tavaly először győzött ebben a versenyben amerikai lovas (Rich Fellers és Flexible), erre Madden most ráduplázott. Ráadásul az ötödik hölgy, aki a kezében tarthatja a mindenki által áhított kupát.

Az első ebben a sorban Melanie Smith volt (1982), majd Leslie Burr Lenehan (1986), Katharine Burdsall (1987) és utoljára Meredith Michaels-Beerbaum (2005, 2008,2009).

12 akadályból álló pálya végig precizitást és kontrollt igényelt, ezen felül tesztelte azt is, hogy a lovasok hogyan mérik fel a távolságokat. Az első fordulóban a 23 induló közül senkinek sem sikerült teljesíteni az Uliano Vezzani által tervezett magas, trükkös pályát büntetés nélkül és a második körben is csak három akadály maradt érintetlen az összes közül.

A harmadik fordulóban Madden és az olimpiai bajnok, Steve Guerdat fej-fej mellett haladtak, de a svájci lovas a tavalyi döntőt megismételve ismét a második helyen végzett.

„Próbáltam minél tisztábban és gyorsabban menni. Nagyon gyors a lovam, és csak a győzelem lebegett a szemem előtt. Tavaly nekem kellett nyitnom az összevetést, de nem voltam elég gyors így a második helyen végeztem és nem akartam, hogy ez még egyszer megismétlődjön. Talán túl sok kockázatot vállaltam, talán kicsit okosabbnak kellett volna lennem…” nyilatkozta a verseny után Steve Guerdat.

Ezek után Beezie Madden előtt már szabad volt az út a győzelemhez: „A monitorokon néztem Steve összevetését. Amikor leverte a két akadályt, már csak az alapidőt akartam ellenőrizni. Annyira megkönnyebbültem, hatalmas kő esett le a szívemről.”

Az arénába lépve már tudta, hogy egy tiszta kör elég lesz a győzelemhez és pontosan ez volt, amit véghezvitt.

A második körben Staut ütötte az utolsó elemet, így a pillanatnyi hatodik helyezés nem volt elég ahhoz, hogy sikerrel zárja a versenyt: „Nagyon boldog vagyok, hogy felállhattam a dobogó harmadik fokára, habár kicsit csalódott vagyok, hogy levertem az utolsó akadályt. Fantasztikus verseny volt, a negyedik Rolex Világkupa döntőm és még soha nem ugrottunk ilyen magasat.”

Simon előző lovasával a holland Jeroen Dubbeldamnal harmadik helyezést ért el a 2011-es lipcsei döntőben. Másfél éve került Breezie-hez, azóta dolgoznak együtt.

„Ő egy nagyon érzékeny ló, mindig is kérdéses volt hogyan lovagoljuk. A zablával játszottunk kicsit és aztán találtunk egyet, ami tetszik neki. Tud akaratos is lenni, de nem nehéz lovaglású és nagyon óvatos. Tenni akarja a dolgát és az én dolgomat is megkönnyíti, amíg tudom tartani a távolságokat. 18 hónapja kaptam, és ő tökéletes számomra mert egy igazi harcos.”- nyilatkozott 14 éves holland tenyésztésű lováról Madden.

„Nagyon jó versenyünk volt itt, hosszú, kemény csata volt, de mindenki – beleértve a FEI csapatát, szervezőket és egész Svédországot – remek munkát végeztek, öröm volt itt lenni.”- mondta John Madden, a bajnok férje és edzője.

Végső eredmény:

  1. Beezie Madden (Simon) USA 0/41.66;
  2. Steve Guerdat (Nino des Buissonnets) SUI 8/30.33;
  3. Kevin Staut (Silvana HDC) FRA 10;
  4. Sergio Alvarez Moya (Carlo) ESP 12,
  5. McLain Ward (Super Trooper de Ness) USA 13,
  6. Rolf-Goran Bengtsson (Quintero la Silla/Casall la Silla) SWE 13,

 

Frissítve: 2023.04.03.
Fotók: Canva

Hozzászólások