Három nap alatt kilenc díjugrató szám az UNIQA Lovas Világkupán

A versenyeken a díjugratók legjobbjai állnak starthoz: 15 ország, 77 versenyző, 147 ló küzd meg egymással a 65 millió eurós összdíjazású versenyszámokban. Éld át az izgalmas pillanatokat az UNIQA Lovas Világkupán élőben, november 27-29. között a Papp László Budapest Sportarénában!


Starttól a célig: díjugrató világkupa sorozat

A díjugrató világkupa sorozat immár a negyedik évtizedébe lépett. Nemzetközi Lovas Szövetség 1978-ban, – közel négy évtizede – a svájci Max Amman ötlete alapján bocsájtotta útjára az azóta nagy sikert arató FEI Díjugrató Világkupát; egy ősztől tavaszig tartó téli versenysorozatot. Abban az időben nagyon kevés helyen rendeztek fedeles versenyeket. Így a javaslatot tárt karokkal fogadta a nemzetközi díjugrató közönség. A rangos eseményeknek november 27-29.-én Budapest kilencedik alkalommal házigazdája. A budapesti verseny évek óta a díjugrató kiválóságok sorát hozza el az Arénába.

A kép illusztráció

A verseny szervezése javában folyik. 9 díjugrató versenyszám szerepel a programban, várhatóan 15 nemzet díjugratói állnak starthoz. A nemzetközi versenyek összdíjazása 65 ezer euró.

A nemzetközi díjugrató számok startolói között többen itt lesznek Európa rangos díjugratói közül. A fő versenyszám a 1,60 méteres akadályokon, egyszeri összevetéssel november 28-án szombat délután megrendezésre kerülő UNIQA Díjugrató Nagydíj!

Hugyecz Mariann
Jelenlegi legeredményesebb női magyar díjugratónk, aki az idei évet nagy formában versenyzi végig két legjobb pej lovával, Neverlasttal és Chacco Boyjal. A hetényegyházi lovas vezeti a közép-európai liga világranglistáját. Lovagolt minden korosztályban Európa-bajnokságon és világbajnokságon. A pezinoki, Wiener Neustadt-i, somorjai és arezzói nagydíjak helyezettje, és minden reménye megvan, hogy a göteborgi Világkupa döntőjén részt vehessen.

Tóth László
A 28 éves debreceni válogatott idei sérülésből felépülve tavasz óta bomba formában versenyez. Az augusztusi díjugrató Európa-bajnokságon csodálatos pályákat lovagolt lovassportunk Mekkájában, Aachenben, a budapesti CSIO-n és a somorjai olimpiai kvalifikációs Nemzetek Díjában legjobbunk volt. 2012-ben már a szürke Istivel lett a Lovas Világkupa legeredményesebb magyar lovasa. A hajdúsági lovas, aki Olaszországtól Lengyelországig már számtalan győzelmet aratott, nemrég a somorjai 4* CSI-n és a müncheni nagydíjban is az élmezőnyben végzett. Tóth László még egyéni olimpiai kvótáért küzd, ezért is különösen fontos, hogy az idei Lovas Világkupán minél több világranglista pontot gyűjtsön.

Horváth Balázs
A kecskeméti lovas, aki már 17 éve a Pataki Ménes versenyzője, az elmúlt években rendre nyerte a magyar ranglistát, többször állt a Lovas Világkupa nagydíjaiban dobogón. Idén ötödször győzött a Fiat magyar bajnokságon a saját maga által kiképzett PM Jumping Ladyvel, akivel most is starthoz áll. Ebben az évben a sárga Zordonnal végzett a grazi és ebreichsdorfi fedettpályás versenyeken az első háromban, szabadtéren pedig kihagyhatatlan volt a válogatottból. A profi lovas eleganciájával és precíz lovaglásával mindig az esélyesek között van, kitűnő menedzselés jellemzi pályafutását.

Ifj. Lázár Zoltán
Már tizenhárom évesen aranyéremért vetett össze a comportai gyermek Európa-bajnokságon, tizenöt évesen berobbant az ifjúsági korosztály élmezőnyébe. Szinte az összes Nemzetek Díjában húzóemberként szerepelt. Legfiatalabb győztesként vihette haza a gróf Széchenyi István Emlékverseny nagydíját. Legjobb lovával, a 12 éves kancával, Lacrima di Felicitával ifjúsági országos bajnoki címet szerzett. Idén nagy izgalmak után, több mint száz indulóból egyéniben hatodik helyet szerzett az ifjúsági Európa-bajnokságon.

Füzér Gábor
A kiskunhalasi lovas Le Royallal a válogatottig lovagolta magát. Helyezett volt az olomouci és a pezinoki nagydíjakban. Jelenleg második helyen áll a közép-európai liga világranglistáján.

Továbbá őket is láthatod hazai színekben indulni: Babó Szilvia, Budai Virág, Burucs Barna, Búza Krisztián, Czékus Zoltán, Füzér Gábor, Hollé Sára, Horváth Balázs, Hugyecz Mariann, Jakab Áron, Jármy Vince, Kalán Eszter, Kotroczó Róbert, Kövy András, Krucsó Szabolcs, Marton András, Mráz Tamás, Reischl Márton, Varga Balázs, Vándor Zsófia, Vindeczker Alexandra, Zárug Gyula.

Ales Opatny
A cseh sztárlovas óriási sikerként, húsz évesen fiatal lovas egyéni Európa-bajnoki aranyérmet szerzett. Ezután profi versenykarrierje töretlenül ívelt felfelé, Európa szinte összes nagy versenyét végiglovagolta, nagydíj győzelmei és helyezései a legnagyobb díjugratók közé emelték. Csak az elmúlt időszakot említve: Celjében, Pezinokban, Lipicán, Wiener Neustadtban, Lesznóban, Pozsonyban, Villamorában szerepelt sikeresen. Többször lovagolt már a magyar közönség előtt, határozott lovaglásaival mindig a favoritok között tartják számon.

Jörne Sprehe
Szerencse csillaga Magyarországon ragyog, hiszen már 2000-ben, a hortobágyi ifjúsági Európa-bajnokságon két érmet is nyert.A német válogatott azóta a nyolc Lovas Világkupából csak egyet hagyott ki, azt is szülése miatt. Nyert már nagydíjat, sőt volt olyan év, hogy négy versenyszámban is első lett. A Lovas Világkupák történelmének legeredményesebb díjugratója, idén is első számú favoritnak számít.

Zuzana Zelinkova
A cseh lovasnő lovagolt az elmúlt három Európa-bajnokságain és a tavalyi franciaországi világbajnokságon. Legjobbja volt a 2014-es budapesti CSIO győztes cseh válogatottjának, és az idei olimpiai kvalifikációs Nemzetek Díjában második helyezett csapatnak. Szeptember végén lovagolt Barcelonában, a Furusiyya Nemzetek Díja sorozat döntőjében, és ő sem mondott még le a riói olimpiáról.

Michal Kazmierczak
A harmincéves lovas tagja volt az idei aacheni Európa-bajnokság lengyel csapatának. Vezeti az északi liga világranglistáját. Számtalan győzelmet és helyezést szerzett már a mostani fedettpályás szezonban: Tallinnban, Silauliaiban és Lesznóban. Legjobb lova Que Pasa, a kilenc éves pej mén, akivel a nagydíj esélyese.

Akiket még láthatsz versenyezni a nemzetközi mezőnyből: Andrzej Oplatek, Ales Opatrny, Björn Nagel, Krysztof Ludwiczak, Olga Cechina, Omer Karaevli, Pieter Keunen, Piotr Morsztyn.

A győzteseket herendi porcelánnal jutalmazzák

Az esemény hivatalos díjszállítója az idén is a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. Herend nevének hallatán a hozzáértők a világ majd minden pontján tökéletes minőségű és káprázatos szépségű porcelánokat látnak maguk előtt. Nem csoda tehát, hogy otthonaik berendezésére, asztalaik ékítésére uralkodók, államfők, filmcsillagok, vezető üzlet- és sportemberek, valamint a szépségre, értékre fogékonyak választják ezt a világmárkát.

A herendi porcelánban tetten érhető értékei: a generációról generációra felhalmozott szaktudás, a manufakturális porcelánkészítés hagyományai, a porcelánfestékek titkos receptúrái, a kiváló minőségre és a folyamatos megújulásra törekvés. Mindezek okán a herendi porcelán a törvény védelme alá tartozó Hungaricum.

Döntésükkel ezeket az értékeket ismerték el a Lovas Világkupa szervezői is, amikor felkérték a Herendi Porcelánmanufaktúrát, hogy tervezze meg és készítse el a verseny győzelmi trófeáit, amelyek Herend legnépszerűbb mintáit – a Viktóriát, az Apponyit és a Rothschildot – viselik magukon, öregbítve országunk, s benne az alkotók hírnevét.

Bár első pillanatra nehéz megtalálni a kapcsolódást a lovassportok, illetve a kézműves porcelánok és hagyományok között, ám mégis a fellelhetők a közös értékek: a hagyományok tisztelete, az emberi munka igénye és fontossága, a lehetetlen megkísértése. Mindezek az igazán nagyok jellemzői. Legyenek azok a versenypályán, vagy akár az iparművészetben.

Longines karóra a győztesnek

A Longines 2013. óta a Nemzetközi Lovas Szövetség (FEI) kiemelt támogatója. A FEI Díjugrató Világkupa sorozat mellett számos kontinens és világbajnokság hivatalos időmérője és szponzora. A budapesti UNIQA Lovas Világkupa rangját is jelzi, hogy a prémiumkategóriás termékeket előállító cég két nagy értékű órával támogatja a rendezvényt.

Egy-egy értékes karórával lesz gazdagabb a pénteki Longines Kupa világkupa kvalifikációs versenyszám első helyezettje, valamint a szombati UNIQA világkupa első helyezettje is.

A svájci órakészítő cég, melynek neve egyet jelent az eleganciával, nagy múltra tekinthet vissza. 1832-ben Saint-Imierben alapították. Töretlen fejlődésének mérföldköve az 1929-es barcelonai világkiállítás volt, ahol nem kevesebb, mint tíz Nagydíjjal jutalmazták. A Longines cég sportversenyek időmérőjeként is nevet szerzett magának, formatervezett időmérő szerkezeteivel világszerte elismert márkává vált. Szakértelmére támaszkodva a 20. század számos rangos sporteseményét tudta kiszolgálni.

A Longines továbbra is elhivatottan szolgál időmérőként különféle sporteseményeket, a lovassportok mellett a torna, az íjász, a sílesikló versenyek, a francia nyílt teniszbajnokság, a Roland-Garros hivatalos időmérője.

Az Aréna látványvilága

A díjugrató akadályok tervezésében két fő szempont határozza meg a végeredményt. Sportszakmai szempontból az akadályoknak elsősorban biztonságosnak, funkcionálisan megfelelőnek kell lenniük, azaz megfelelő jellegű, méretű akadályparkra van szükség.

A másik legfontosabb az esztétikai követelmény. A szponzor-akadályok tervezésekor az eredeti motívumok – márkanevek – jól használhatóak, mert esztétikusak, látványosak, informatívak, önmagukban is alkalmasak az akadály elemeinek díszítésére.

Az akadályok elhelyezésénél – a szakmai szempontok mellett – fontos, hogy jól láthatóak, fotózhatóak legyenek. Az akadályok színvilágának, és a pálya egészének színben harmonizálnia kell.

fénytechnikának hasonlóan fontos szerepe van a versenyszámok és a show-műsorok látványosságában. Ennek érdekében az Aréna saját világítótestein kívül további, legalább 200 világítótestet szerelnek fel. Így lehet megvalósítani például azt, hogy az eredményhirdetéskor nemzeti színű fényekkel világítsák meg a pályát.

A végső cél, hogy a helyszín méltó keretet adjon az év lovas ünnepének. A látvány – általános vélemények szerint – méltó az UNIQA Lovas Világkupa rangjához.

Ne csak nézz, láss is! Mit nézhetsz meg a díjugrató versenyeken?

„Egy bizonyos szinten mindenki megtanulhat lovagolni, mert a lovaglás – ügyesség kérdése. Ám az ügyességet az ember csak gyakorlás közben sajátíthatja el” – vallja egy híres versenyzőből lett szakíró. Az Arénába érkező lovasok közül többen bizonyítják, hogy a legjobbak szintjén a lovaglás már valóban művészet.

A Lovas világkupa három versenynapján kilenc különböző rangú, nehézségi fokú díjugrató versenyt rendeznek. A hazaiak mellett kiváló külföldi lovasok is fellépnek. Az ugróversenyek a ló ugrókészségét, képességét, ügyességét és engedelmességét, valamint a versenyző lovas tudását különböző feltételek mellett teszik próbára. A díjugrató versenyek alappályáit 100-tól 160 centiméter magasságig építik. Elsősorban az akadályok magassága, egymástól való távolsága, a kombinációk és a pályán végrehajtott fordulatok szabják meg a versenyek nehézségi fokát.

Érdemes lesz figyelni, hogy az állandó, türelmes bánásmóddal a lovas milyen mértékben nyerte el és bírja lova bizalmát? Hogyan sikerült kialakítania a „társi-viszonyt”? Mert a ló megérzi a lovasa gondolatait. Ha „meghitt” az együttlét, akkor azt adja vissza, amit lovasa sugall, amit kér tőle. A legjobbak szintjén a lovaglás már valóban művészet.

Az ugrósport viszonylag fiatal szakág. Az első nyilvános távol- és magasugró versenyt – a vadászlovak alkalmassági vizsgájaként – 1864-ben Dublinban rendezték. Ekkortól számítjuk a modern ugrósportok születésnapját is. Az első nemzetközi ugróversenynek 1900-ban Párizs adott otthont.

A magyar lovassport első – és eddigi egyetlen – díjugrató olimpiai érmét 1936-ban, Berlinben Platthy József nyerte. A sütvényi ménesben nevelt angol telivér kanca, Sellő nyergében nyújtott teljesítményét az olimpia „legszebb lovaglásaként” értékelték. A látványos szórakoztató díjugratás itthon is a legkedveltebb lovas szakág: 316 egyesületben 1499 versenyző lovagol. A 2015. évi magyar díjugrató bajnok Horváth Balázs. Hallottad? A ló magasugró világcsúcsa 257 cm; a távolugró világcsúcs 840 cm.

Hibapontok a díjugrató versenyeken – avagy mi történik, ha…

VERŐHIBA
Ha az akadály rúdját leveri: 4 hibaponttal büntetik
akkor, ha az akadály magasságából, szélességéből
vagy jellegéből veszít. Ha függőleges síkban
több rúd van, csak a legelső leesése számít.

PÁLYATÉVESZTÉS
Ha kihagyja az akadályt, vagy nem a soron következőt
ugratja – kizárják.

VIZESTÁLCA
Ha a ló a vizesárokba lép – 4 hibapont.

KIJAVÍTOTT PÁLYATÉVESZTÉS
Ha a pályától a lovas eltér – például köröz –
az első esetben 4 hibapont,
második esetben kizárják.

ELLENSZEGÜLÉS
Ha az akadály előtt megáll, visszafordul
– 4 hibapont, a második esetben kizárják.

ESÉS VAGY BUKÁS
Ha a lovas leesik, vagy a lóval együtt bukik
– kizárják a versenyből.

Forrás: UNIQA Lovas Világkupa Médiaközpont
Lovasvilagkupa.hu és Facebook.com/uniqalovasvilagkupa

 

Frissítve: 2024.04.26.
Fotó: Canva

 

 

Hozzászólások