Civil üzemeltetésben a Nemzeti Lovarda

Civil üzemeltetésben a Nemzeti Lovarda

 

Nemzeti Lovarda 2009. április 1-től a Nemzeti Lovardáért Közhasznú Alapítvány által e célra létrehozott gazdasági társaság üzemeltetésében működik, hogy ismét az egész magyar lovas társadalmat szolgálhassa.

2009. április 7-én a Nemzeti Lovarda dísztermében zajlott az a sajtótájékoztató, melynek során az érdeklődők értesülhettek arról, hogy az üzemeltetők milyen szerepet szánnak az intézménynek a jövőben.

2009. április elsejével rendeződni látszik az évek óta fennmaradásáért küzdő Nemzeti Lovarda sorsa. A civil lovas társadalom régi vágya vált valóra azzal, hogy az intézmény a Nemzeti Lovardáért Közhasznú Alapítvány fennhatósága alá került. A második negyedév kezdetével az üzemeltetést az alapítvány egyszemélyi tulajdonában lévő gazdasági társaság, az N.L. Sportlétesítmény Kft. végzi.

A Nemzeti Lovardáért Alapítvány a lovas társadalom legszélesebb rétegeit képviseli. Azokat, akiknek szükségük van egy Nemzeti Lovas Központra, és szakmailag működtetni is tudják azt. Ettől a tehertől az állam most megszabadult, mert a tulajdonában lévő intézmény a továbbiakban nem kerül pénzébe.

A környező országok mindegyike rendelkezik megfelelő lovas centrummal, pedig egyik nép sem vallja magát lovas nemzetnek, ahogy egyikük sem köszönhet annyit e nemes állatnak, mint mi magyarok.

A Nemzeti Lovarda egy olyan magyar szimbólum, amelyik napjaink modern, ló nélküli társadalmában is ősi, lovas nemzeti kultúránkat hivatott képviselni. Pótolhatatlan veszteség lett volna, ha az intézmény bezárja kapuit, hiszen feledésbe merült volna 130 éves szellemisége, kultúrája.

A ló mára ugyan kiszorult mindennapjainkból, s talán az állam sem érzékeli, hogy számára stratégiai szerepe volna, pedig a fejlett világban látható tendenciák ennek ellentmondanak. A fejlett nyugati országok sokkal komolyabban veszik a lovas szektort, s emiatt az ott nagyságrendekkel jobban is működik. Az ágazat maga is jelentős számú dolgozót foglalkoztat, takarmányigényén és a tenyésztésen keresztül a mezőgazdaság komoly megrendelője, a szükséges eszközök beszerzése révén pedig számos gyártónak és kereskedőnek biztosít piacot. A lovas- és lósport ugyanis nem csak sport, vagy a természet szeretetét kifejező tevékenység, esetleg öncélú testmozgás, hanem a lótartáson, tenyésztésen, kiképzésen és a kapcsolódó tevékenységeken keresztül már hazánkban is milliárdos bevételt katalizáló, valamint jelentős számú munkahelyet teremtő komplett iparág.

A Nemzeti Lovarda az egyetlen olyan létesítmény ma Budapesten, amely egyedüli megoldásként helyet tud adni a Magyar Öttusa Szövetség sportolóinak, akik köztudottan kiemelkedő nemzetközi eredményekkel keltik jó hírét hazánknak.

A Nemzeti Lovarda új üzemeltetője a létesítményt nem pusztán az enyészettől kívánja megmenteni, hanem céljai között szerepel az is, hogy azt modernizálja és a 21. század igényeihez igazítsa. A megújuló lovas központ adhat helyet a továbbiakban a legkülönfélébb lovas szakágak (díjugratás, díjlovaglás, lovastorna, western) rangos hazai és nemzetközi versenyeinek, a különböző tenyésztő szervezetek fontosabb rendezvényeinek, melyek idegenforgalmi hatása is jelentős.

A létesítmény azonban nem csak az élsportot, illetve az elit tenyésztést szolgálhatja. Budapesten az egyetlen helyszín ugyanis, mely mozgáskorlátozottak gyógylovagoltatására is alkalmas. Emellett a Tattersall színvonalas lovasiskola fenntartásával a 2 milliós főváros szabadidős tevékenységeihez is építő jelleggel kíván hozzájárulni.

Az új vezetés az infrastrukturális fejlesztéseken túl a Nemzeti Lovarda korábbi, az elmúlt évek agóniája során elveszett funkcióit is fel kívánja támasztani. A tervek között szerepel a középfokú szakképzés ismételt beindítása és a felsőfokú szakirányú oktatásban való részvétel is.

Ez utóbbi téren első lépésként csatlakoznak a Szent István Egyetem sikeres Lovastanár- és szervező, másoddiplomát adó képzéséhez. Az intézmény mindent megtesz emellett azért is, hogy ismét a lovas ágazat adminisztrációs- és tudásközpontjává váljon.

Nem kis feladat vár tehát az üzemeltetőkre, hiszen a műemléki épületek felújítása és a közműrendszer korszerűsítése a tervezett, de egyben szükséges fejlesztések nélkül is komoly erőpróbát jelent. Az elszántság, kitartás és társadalmi támogatottság mindehhez adott, melyhez remélhetően pályázati források és beruházói érdeklődés is társulni fognak.

A legfontosabb cél tehát, hogy a Nemzeti Lovarda a jövőben nemzetközileg elfogadott, szakágaktól független központként működhessen, hiszen nem csupán központi elhelyezkedése, de több, mint 100 éves múltja révén is erre hivatott. Ehhez természetesen színvonalas eseményekre, megfelelő szakmai háttérre, illetve infrastruktúrára van szükség.

Bár a Tattersall civil kézbe került, ez korántsem jelenti azt, hogy a jövőben magán lovardaként üzemelne. Éppen ellenkezőleg: nyitva áll valamennyi érdeklődő és szakág előtt.

A Nemzeti Lovarda már májusban két jelentős versenynek ad otthont. A hónap elején az öttusa világkupa minden versenyszámát itt rendezik majd, ezt követi a hónap végén a Gróf Széchenyi István emlékverseny.

A 2006 óta terjedő rémhírek ellenére a Tattersallt szerencsére nem fenyegeti a lebontás veszélye. Egyrészt az illetékes minisztériumok támogatják hosszú távú fennmaradását, másrészt a VIII. kerületi önkormányzat ezen a területen kereskedelmi hasznosítású épületre már nem ad ki építési engedélyt. Emellett a Lovarda területén több műemlék épület is található.

 

Frissítve: 2023.07.15.
Fotók: Canva

Hozzászólások