Törvénysértően mondott fel az ORFK a somogysárdi dolgozóknak?

Törvénysértően mondott fel az ORFK a somogysárdi dolgozóknak?

 

Bírósághoz fordulnak az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) somogysárdi lovas bázisáról augusztus 15-én elbocsátott dolgozók. A részletekről kedden, a somogyi településen tartott fórumon egyeztettek a jogi képviseletüket elvállaló ügyvéddel.

A dolgozók, s velük egyetértésben Lamperth Mónika (MSZP) szociális és munkaügyi miniszter álláspontja szerint az ORFK törvénysértően mondott fel a dolgozóknak, ugyanis a Munka törvénykönyve szerint csoportos létszámleépítés esetén a dolgozók elbocsátására csak az erről szóló értesítés kézhezvételét követő 30 nappal később kerülhet sor.

A munkaügyi miniszter egy, még augusztusban, a lovas bázis felszámolása kapcsán tartott sajtótájékoztatón, a törvényben foglaltakra hivatkozva azt mondta: az ORFK nem járt el elég körültekintően, ezért a dolgozók jogorvoslattal élhetnek.

Az ORFK – gazdaságtalan működtetésre hivatkozva – augusztus 15-én jelentette be a bázis felszámolását, s ezzel egyidejűleg felmondott valamennyi alkalmazottnak. A bezárás összesen 70 dolgozót érint.

A somogyi településen 250 éves hagyománya van a lótenyésztésnek. Az egykori Somssich-kastélyt is magában foglaló lovas bázis és a ménes 1993-ban került a rendőrséghez. A telepen több évtizede dolgozók szerint “a hanyatlás akkor kezdődött el”.

Gelencsér Attila (Fidesz), a megyei közgyűlés elnöke a fórum résztvevőinek elmondta: személyesen tárgyalt Bencze József országos rendőrfőkapitánnyal, akitől szóbeli ígéretet kapott arra, hogy amennyiben ezt a település önkormányzata kéri, akkor nem a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnak, hanem nekik adják át a bázist.

Csikós Nagy Márton, Somogysárd polgármestere közölte: élni fognak a lehetőséggel. Kérésüket közgyűlési határozattal is megerősítik – tette hozzá.

A falu elöljárója a legfontosabbnak azt tartja, hogy “életben tartsák” a bázist. Ez azért is rendkívül fontos, mert az elbocsátásokkal 40 százalékra nőtt a faluban a munkanélküliség, s “ha az embereknek ezen a bázison nem lesz munkájuk, akkor sehol” – mutatott rá Csikós Nagy Márton.

Megelőlegezve a főrendőri ígéret teljesülését, a polgármester arról tájékoztatta a megjelenteket, ennek érdekében tárgyalt a bérbeadásáról az olasz lószövetség elnökével, aki jelezte, 250 kancát hoznának Somogysárdra tenyésztés céljából.

A polgármester elmondása szerint a lovas bázis átvételéről szóló tárgyalás korábban az ORFK-val kedvezően indult, ám végül sikertelenül zárult. Most a tárgyalásokat folytató Kaposvári Egyetem szívesen együttműködne az olaszokkal, közös programot dolgoznának ki a létesítmény hasznosítására.

Az önkormányzat vezetője ugyanakkor úgy vélekedett: ha a reményeknek megfelelően is alakul a helyzet, akkor sem lesz egyszerű az újrakezdés. Ezt azzal indokolta, hogy az ORFK időközben a bázishoz tartozó 550 hektárnyi föld nagy részét eladta, a berendezéseket, gépeket, ingóságokat az elmúlt napokban elárverezték, vagy megsemmisítették.

“Volt olyan irodabútor, ami még ki sem volt csomagolva, s úgy, ahogy volt, kidobták az emeletről” – mondta a polgármester, aki a mostani megbeszélésre is a lovas bázisról érkezett. “Ami odabent van az egyenlő a hadiállapottal” – summázta a helyzetet.

Szavait – keserű megjegyezések közepette, és személyesen tapasztalt példákkal kiegészítve – a dolgozók is megerősítették.

 

2007.09.11.
Forrás: MTI, Hírextra
Frissítve: 2023.07.16.
Fotók: Canva

Hozzászólások