A lóvásárlásról

A lóvásárlásról

Gyakorlati tanácsok Lóvásárláshoz.

A legfontosabb tudnivalók:

  • Ha nem rendelkezik sokéves tapasztalattal e téren, szakértő segítség nélkül (állatorvos, lovasedző) ne vásároljon lovat
  •  Kérjen referenciákat és próbálja minél jobban leinformálni azt, akitől vásárolni készül
  • Minden pénzmozgást, cserét, adás-vételt szigorúan “papírozzon” le

Lóvásárláskor adott lovashoz választunk lovat. Jó esetben ez egy évekig tartó kapcsolat, együttműködés kezdete, a feleknek tehát passzolniuk kell egymáshoz. Válasszuk az adott lovashoz a megfelelő lovat!

Kezdők, hobbilovasok, gyermekek számára kerülendő:

– mén (akkor is, ha a bemutatáskor kedvesnek, nyugodtnak tűnik)
– fiatal ló, csikó (0-5, de inkább 6 éves korig)
– belovagolatlan ló
– rossz szokásokkal rendelkező ló
– agresszív, kezelhetetlen ló

A lóvásárlás ne kizárólag érzelmi alapon hozott döntés legyen! A rossz tartási körülmények, felelőtlen, vagy agresszív gazda kezei közül „kimentett”, lovak egészségi állapota sok esetben már nem, vagy csak nagyon nehezen javítható fel, kezelésük, átnevelésük tapasztalt, hozzáértő lovas szakembert igényel.

A vételi vizsgálat fontosságáról:

Sajnos az állatorvosi költségek egy része nem tervezhető. És ha a lóval baj van, akkor nincs helye késlekedésnek. Ha egy crossmotorosnak elromlik a motorja, hát legfeljebb betámasztja a sarokba, míg összegyűlik a pénz a javításhoz. De a lónál nem ez a helyzet. Ha a lónak állatorvosi ellátásra van szüksége, akkor bizony azonnal cselekedni kell. És ez az a tényező, ami bizony nem bekalkulálható. Hiszen hetekkel, hónapokkal előre tudjuk, mikor kell féregteleníteni, kovácsot hívni, vagy takarmányt rendelni. De azt sosem tudhatjuk előre, hogy mikor kell hívni az állatorvost.

A vásárlásnál is célszerű ezt a szempontot figyelembe venni. Sokszor az emberek “olcsó” lovat szeretnének venni, holott a ló vételi árát csak egyszer kell kifizetnünk, az állatorvosi költségek viszont adott esetben rendszeresen jelentkezhetnek. Tehát akkor járunk gazdaságilag is a legjobban és a lovunk akkor okoz nekünk a legtöbb örömet és a legkevesebb gondot, ha olyan lovacskát veszünk, amelyik egészséges (ennek megállapításához szakember segítségét célszerű kérni, illetve az sem “baj”, ha ismerjük a ló történetét születésétől fogva). Ellenkező esetben a ló árának sokszorosát fizethetjük ki az évek során állatorvosra.

Ha már megtörtént a baj és kiderült, hogy beteg lovat vettünk:

A vonatkozó törvény szerint az állat eladója szavatosságot vállal az eladott jószágért (kivéve, ha a felek az adásvételi szerződésben erről másképp rendelkeznek!).
Szavatossági hiba pl. a kehesség, a karórágás, illetve egyéb, bizonyíthatóan a vásárlás időpontja előtt kialakult betegségek (sántaság, gyomorfekély).
Az eladó köteles a lovat visszavásárolni, vagy esetleg a vételárból jelentős kedvezményt adni.

Viszont! A szavatosság sajnos csak akkor érvényes, ha az adásvételi (leírt) szerződésben aláírták, hogy az eladó nem tud a ló semmiféle hiányosságáról, hibájáról, betegségéről, sérüléséről, stb. Illetve, ha elmondja, amiről tud, akkor nem tud EGYÉB ilyesmiről.

Ha felmerül a gyanú, hogy a megvásárolt lónak valami baja lehet, azonnal kérje a helyi lóspecialista állatorvos segítségét! Amennyiben a ló a vásárlást követően viszonylag rövid időn belül elpusztul, érdemes az állatorvostól boncolást kérni.


Néhány kapcsolódó bejegyzés a Lovasok.hu blogból:

“Kedves Lóbarátok és Állatbarátok,

Nekem van egy kisebb lovardám, korlátozott számban, kizárólag csak gyerekekkel foglalkozunk és bőven van tapasztalatom a különböző lókupecek furmányos eladási szándékairól, ezért kizárólag csak leinformálható ménesből, magántenyészetből , magánszemélytől ajánlott vásárolni, és persze csak olyan lovat szabad megvenni amit előtte kipróbáltál…. nem egyszer nem kétszer.

Egy kedves tanítványom lóvásárlása azon bukott meg, hogy a lótulajdonos azt állította, ha az ő lova lábát elkezdi egy állatorvos vizsgálgatni – amihez minden esetben ragaszkodom, ill kötelező – attól biztos lesántul, először röhögő görcsöt kaptam, majd szomorú lettem, hogy ilyen ember lovat tart. Jó lenne már egy normális állattörvény, mert nagyon a balkánon tartunk.

Szóval LÓVÁSÁRLÁS CSAK ÁLLATORVOSI VIZSGÁLATTAL ÉS KIPRÓBÁLÁSSAL, hivatalos sütéssel és papírokkal igy meglehetne szabadulni a sok hozzá nem értő “lótenyésztőtől”.

Üdvözlettel: Judit”

Kép: Canva
Frissítve: 2024.03.20.

Hozzászólások