Kineziológiai tapasz lovaknak

Egyre több sportolón lehet manapság „színes tapaszokat” látni különböző versenyeken. De a kineziológiai tapasz használata mára már nem csupán a kétlábú sportolók kiváltsága, hanem széles körben sikeresen alkalmazzák az állatorvosok kutyákon és lovakon is.

A kineziológiai tapasz használata már nem csak a kétlábú sportolók kiváltsága.

Az 1970-es években a kínai humán csontkovács és kineziológus, Dr. Kenzo Kase megpróbálta a hagyományos orvosi tapaszokkal különböző sérülések, akut, valamint már krónikus mozgásszervi betegségek kezelését optimalizálni.  A várt eredmények azonban elmaradtak, mivel a hagyományos tapaszokat elsősorban az adott anatómiai egység stabilizálására és nyugalomba helyezésére alkalmazzák (és alkalmazták már jó pár évtizede). Így ezekkel a tapaszokkal nem csak az adott terület mozgékonysága csökken, hanem az adott terület vérellátása (mikrocirkulációja) is jelentősen behatárolódik.

Az új tapasz kialakítása során egy, a bőrhöz nagyon hasonló tulajdonságú anyagot hoztak létre, amely a különböző felhelyezési technikáktól függően a sérült anatómiai egységet, területet aktiválja.

Az 1990-es években Dr. Kase tanítványain keresztül elkezdett a kineziológiás tapasz Európában is elterjedni. Egyre több sportolón lehet manapság is „színes tapaszokat” látni különböző versenyeken. De emellett igen fontos szerepe van ennek a módszernek a fizioterápiás kezelések során is.

Ahogy az embereknél egyre jobban elterjedt és egyre népszerűbbé vált a kineziológiai tapasz, több terapeuta szerette volna állatok körében is kipróbálni ezt a módszert. Manapság már széles körben sikeresen használják a kineziológiai tapaszokat különböző állatokon (lovak, kutyák, tehenek, stb).

Mi is az a kineziológiai tapasz?

A kineziológiás tapasz flexibilis, finom szövésű pamut, amelynek a hátulja szinuszgörbének megfelelő formában 100%-os, hőérzékeny akrilragasztóval fedett. A ragasztó meleg hatására (pl. dörzsölés) aktiválódik. A ragasztó speciális alakban való felvitele a tapaszra lehetővé teszi a tapasz alatti terület fiziológiás levegő- és folyadékcirkulációját.

A tapasz vastagsága, nyújthatósága és súlya alapján is nagyon hasonló a bőrszövethez, ennek megfelelően mintegy „második bőrként” viselkedik azon a területen, ahova felragasztották.

A kineziológiás tapasz hatása (többek között):

  • a szervezet öngyógyítóképességének támogatása
  • a nyirokkeringés és anyagcsere javítása
  • a fájdalom csökkentése
  • az ízületi funkciók támogatása a teljes mozgékonyság megtartása mellett
  • az izomműködés, a mikrocirkuláció és a vérkeringés javítása

A különböző hatások eléréséhez különböző felhelyezési technikák állnak a terapeuta rendelkezésére.

Milyen esetben alkalmazható a kineziológiai tapasz lovaknál?

  • duzzanatok és vérömlenyek
  • ödémás duzzanat
  • ízületek gyulladásos megbetegedése (pl. SPAT)
  • ínsérülések gyógyulásának támogatása
  • hegek kezelése
  • izomfájdalmak
  • az izmok tónusának visszaállítása (tonizálás és detonizálás is elérhető)

Ki alkalmazhatja a kineziológiás tapaszt?

A kineziológiás tapasz megfelelő alkalmazásához elengedhetetlen a lovak anatómiájának, élettanának és biomechanikájának pontos ismerete. Így a tapaszt csak megfelelően képzett, kellő tapasztalattal rendelkező szakemberek alkalmazhatják, akik a megfelelő diagnózis felállítására is képesek.

Dr. Tornyi Katalin munka közben.

Mennyi ideig marad a lovon a tapasz?

Ez több dologtól is függ (pl. a lovak szőrzetének hosszától és minőségétől, az alkalmazott tapasz minőségétől, a kezelt terület elhelyezkedésétől). Optimális esetben (meleg nyári napon, tiszta, rövid szőrű lovon, nagy és intenzív mozgástól mentes testrészen, stb) 5-6 napig is tart a tapasz.

Szerző: Dr. Tornyi Katalin
Frissítve: 2023.04.07.

Hozzászólások