II. Budapesti Lovas Juniális a Hajógyári-szigeten

II. Budapesti Lovas Juniális a Hajógyári-szigeten
2000.július 1-2.

Az idei rendezvény kétnapos programja jóval magasabb színvonalat ütött meg a tavalyinál. Pető Sándor, Kovács Ágnes, Szabados András, a Nemzeti Lovas Marketing Társaság vezetői és mindenesei lovasfesztivált varázsoltak a szigetre kilátogató családoknak, érdeklődőknek. Kiemelten használható a fesztivál elnevezés, hiszen a lovasbemutatókat sok élőzenei előadás egészítette  ki, és a két napnak számos külföldi résztvevője is volt.

A kép illusztráció

A 3. Ferdinánd Huszárezred és a Kiskunhalasi Huszárbandérium mellett Svédországból és Németországból is érkeztek hagyományőrző bandériumok. Hazai népzenészeink és tánccsoportjaink felváltva adták a talpalávalót az erdélyi, vajdasági és németországi muzsikusokkal. Erre az alkalomra érkezett hazánkba a Francia Lovas Szövetség  Bizottságának elnökasszonya, Christine Theron Rochette, hogy partnernőjével, Sabine Mougellel bemutasson egy elegáns pas de deux-t. A lovas bemutatók közül megérdemelten a világhírű francia lovas, Roland Bossard és egytonnás társa aratta a legnagyobb közönségsikert. A kitűnő idomár a spanyol lovasiskola lépésgyakorlatait és saját egyéni formációit mutatta be egy okos, jóindulatú, 970 kilogrammos szürke, herélt percheron fajtájú gyönyörűséggel. A többi lovas programot a csikósok, kaszkadőrök, westernlovasok, pónifogatok, gazda fogatok és csapatvilágbajnok kettesfogathajtóink mutatták be a nagyközönségnek, akik a tikkasztó hőség ellenére mindkét napon kitartóan állták körbe a bemutatópályát. Sikerült felvonultatni világbajnokokat is a rendezvényen. A kiadott programon túl, a világbajnok magyar favágó csapat három tagja baltával és láncfűrésszel egy humoros, erőnlétileg és technikailag azonban rendkívül nehéz produkcióval szórakoztatott mindannyiunkat.

A pálya körül lehetőség volt evésre-ivásra, sétalovaglásra és kocsikázásra. Vásárfiát is vihettek haza az idelátogatók, hiszen egy utcahossznyi kézműves sor kínálta portékáit. Aki pedig gyermekeinek még többet akart kedvezni, az a kis vidámparkhoz hasonló területen és eszközökön forgathatta, utaztathatta kicsinyeit.
Azt hiszem ideje, hogy rátérjek a Magyar Lovas Kör szereplésére is. Az idén három sátornyi helyen mutatkoztunk be megalakult kézműves szakágunkkal, egyúttal népszerűsítettük körünk tevékenységét, céljait és programjait. A lovaspályán is többször elhangzott a Magyar Lovas Kör neve.

Bartha József, dabasi tagtársunk a szombati pónifogatok bemutatóján négyesfogatával, akadályhajtásán pedig kettesfogatával szerepelt. Büszkék lehetünk barátunkra, hiszen erős ízületi fájdalmai ellenére is vállalta szereplését. Reméljük mihamarabb felépül és lesz ereje, kitartása a póni fogatok népszerűsítésére, bemutatók és felmérések szervezésére, melynek kivitelezéséhez mi is segítséget nyújtunk. Vasárnap “A vidék dicsérete” elnevezéssel lépett pályára az az öt gazdafogat, amely tavaszi távhajtó emlékversenyünk alkalmával mutatta be első gazdaversenyét Héregen. A Magyar Lovas Kör és a Héregi Baráti Lovaskör közös szervezéséről van szó. Vörös Géza úr, a Héregi Baráti Lovaskör elnöke vezette le a négyfordulós gazdaversenyt. A fogatok szép sikert értek el a városi közönség előtt és az utólagos szakmai vélemények is mind elismerőek voltak. Szeretnénk a jövő évtől országossá tenni összetett gazdaversenyünket. Egy részt új versenyzési formát és lehetőséget adni a magánlótartóknak, másrészt pedig átmenteni és őrizni a magyar lovashagyományokat. Az öt fogat küzdelme a Cora-díjért zajlott. Rendkívül értékes jutalmakban részesültek a résztvevők, hiszen több támogatója is volt a versenyszámnak: a Cora, a Kaiser sör, a Nemzeti Lovas Marketing Társaság és az Arimpex-Trans Kft. Köszönjük, hogy ezen nagy cégek támogatásukkal biztosították és ezáltal elismerték törekvésünket a nagymúltú magyar fogatolás megőrzésében.

Ifjú Bokodi Sándor shedandi gazdafogatával vezette fel a fogatokat, mely nem csak szép színfoltja volt a versenynek, hanem egyben üzenete is, hogy fiataljaink közül lesz lelkes követője a magyar lovashagyományoknak. A Magyar Lovas Kör nevében díjat adtunk át Szegedi Gábor csapatvilágbajnok kettesfogathajtónknak, aki a Renault-díj meghívásos szinkronhajtó-versenyben indult. A Kevi Farkas Zsolt ötvösmester által készített lófejet ábrázoló réztálat nem a versenyben elért eredményéért nyújtottuk át, hanem elismerésünk jeléül több évtizedes munkásságáért, mellyel sok dicsőséget szerzett hazánk lovassportjának.
Talán ennyiben foglalhatom össze a két nap történéseit. Úgy érzem, hogy szervezésében és lebonyolításában is egy nagy méretű sikeres találkozót éltünk meg. A munka oroszlánrésze a NLMT vezetőit illeti, kiknek munkájához próbáltuk mi is segítségünket adni. Külön köszönöm, hogy Muszkán István úr, mint az MLK tagja, fogathajtó szakoktatója és gazdaversenyünk egyik megalkotója, pályaépítő és bírói szerepet is vállalt a rendezvényen.
A közös összefogás eredménye reméljük az NLMT vezetői számára is megelégedéssel zárult. Soha nem lehetünk maximálisan elégedettek, mindig csiszolni, fejleszteni kell ötleteinket és a kivitelezést. Két dologban azonban biztos vagyok. Először is ilyen kevés tevőleges emberrel ekkora fesztivált még nem rendeztek, másodszor pedig ennyi szereplővel és ilyen magas összdíjazással még nem látott Budapest közönsége lovaseseményt.

Végezetül ismertetném az összetett gazdaverseny eredményét.
1. Dékán János II. Horváth Károly Ill. Bokodi Sándor IV. Klein Gábor V. Körmendi Zsolt

Pajlócz András alelnök

Forrás: Magyar Lovas Kör

2000.

Frissítve: 224.04.04.
Fotó:Canva

Hozzászólások