Bátor Tábor, ahol mindig süt a nap

Bátor Tábor, ahol mindig süt a nap

Minden család életében a legnagyobb ajándék a gyermek. De mi történik akkor, ha a súlyos betegséget diagnosztizálnak? A legtöbb esetben megszakadnak a baráti kapcsolatok és csak a betegségre összpontosítanak. Pedig a helyzet elfogadása és legyőzése sokkal könnyebben megy, ha van egy elfogadó vidám, szerető közeg, ahol a betegséggel kapcsolatos szorongások meghallgatásra találnak és fel is oldódnak. Erről szól a Bátor Tábor. A tábor életéről, feladatairól és céljairól Nagygyörgy András, a tábor egyik szervezője mesélt.

– Mikor indult útjára az első Bátor Tábor?

– A tábor 2001-ben alakult meg gyermekorvosok, gyermekpszichológusok és szociális munkások kezdeményezésével. Ők, akik a mindennapok során látták, hogy a beteg gyermekek mennyi időt töltenek a kórházban, elhatározták, hogy létrehoznak egy olyan alkalmat, ami támaszt nyújt a kis betegeknek, lehetőséget ad új barátok szerzésére, visszaadja az önbizalmukat, és ami talán a legfontosabb, megmutatja nekik, hogy olyan dolgokra is képesek, amikről álmodni sem mernének. Egyszóval lerombolják a betegség okozta korlátokat, falak helyett hidakat építenek.

– Mitől különleges ez a hely?

– A táborainkban az úgynevezett élményterápiát alkalmazzuk, amelynek segítségével minden nap minden perce élményeket kínál, hiszen mindenki megtalálja a vidám programok között, amiben a leginkább ki tud bontakozni. Emellett kiemelkedő figyelmet fordítunk a gyerekek testi és lelki biztonságára. A nyolcnapos táborban nagyon színes palettáról választhatnak elfoglaltságot a gyerekek, hiszen napi 4 tematikus program igyekszik emlékezetessé tenni a napokat, amiken a gyerekek forgószínpadszerűen vesznek részt. Alkalmuk van egy kicsit megfeledkezni betegségükről. Ehhez hozzájárul még a táborban található magas-kötélpálya, a csónakázó tó, az íjász pálya a műfüves focipálya, valamint a fedett sportcsarnok.

– Hol található a tábor?

– Táborhelyünk Hatvan mellett van. Az egykori úttörőtábor épületeit 2007-ben építettük újjá aszerint, hogy a modern és korszerű helységek megfeleljenek a gyerekek és felnőttek minden igényének. Ennek köszönhetően az orvosi épületben folyamatos egészségügyi felügyeletet is tudunk biztosítani.

– Évente hány gyermek vesz részt a táborokban?

– Minden évben több mint 600 táborozót látunk vendégül, nyaranta 6 turnusban összesen 400 gyereket fogadunk. Őket több mint 500 önkéntesünk segíti. Az önkénteseinket a táborban cimboráknak hívjuk, az ő közreműködésük nélkül nem jöhetnének létre a táborok. Bárki számára adott a lehetőség, hogy részt vegyen ebben az életre szóló kalandban, csupán annyi kikötést teszünk, hogy idősebb legyen, mint 21 éves.

– Vannak-e a nyári táboron kívül más lehetőségek?

– Igen, évközben is igyekszünk alkalmat teremteni az együttlétre. Vannak nálunk családi és testvértáborok is, ahol szeretnénk megerősíteni a családi kapcsolatokat, hogy könnyebben meg tudjanak küzdeni a rájuk váró nehézségekkel.

– A Bátor Tábor is képviselteti magát a Nyeregszemlén. Mit fognak csinálni? Mire számíthatnak a látogatók?

– Elsősorban találkozni szeretnénk. Találkozni mindazokkal, akik érdeklődnek irántunk és esetleg később önkéntesként szeretnének csapatunk tagjai lenni.
Ezen kívül kiépítünk egy kis Bátor Tábort, ahol a gyerekeknek fogunk hasznos és élvezetes elfoglaltságot nyújtani. Lehet majd íjászkodni, kézműveskedni és a tábor lovainak tiszteletbeli tagján, a fából készült Farabellán lovagolni is.
Élménypedagógiánk része a lovas terápia, amely szálon kapcsolódtunk a Nyeregszemléhez. Szeretnénk bemutatni, hogyan mennyire fontos és jó lehetőség, ha egy beteg kisgyermek lehetőséget kap, hogy egy lóval kössön barátságot.

Forrás: Barna-Pap Rozália (www.kis-kunsag.hu)

Frissítve: 2023.12.31.
Fotó: Canva

Hozzászólások