Kilenc hatalmas, erős mén és egy hároméves, kis kanca állt be a startgépbe az angol versenyévad egyik legfontosabb versenye, a Group 1-es King George VI and Queen Elizabeth Stakes előtt. Két és fél perccel később, a célban sem változott semmi: elsőként érkezett a kis kanca négy és fél hosszal a második előtt, majd pedig jócskán lemaradva a Group 1-es versenygyőztes hatalmas, erős mének. Egy új sztár született.

Enable persze nem a teljes ismeretlenségből került az angol lóversenyüzem egyik legrangosabb versenyébe, amelyet az angol királynő saját pályáján, Ascotban, 1,15 millió font (390 millió forint) összdíjazás mellett futnak. A kis kanca ugyanis idén június elején megnyerte az Angol Kancadíjat (Oaks Stakes) Epsomban, majd pedig másfél hónappal később Curragh-ban, az Ír Kancadíjban (Irish Oaks) sem talált legyőzőre.
Ezek után hozta meg a döntést John Gosden, a Juddmonte Farms-on tenyésztett telivér trénere, hogy egyetlen hároméves kancaként felveszik a versenyt Anglia, Írország és Argentína legjobb 2400 méteres lovaival.
Az 1951-ben alapított verseny célja, hogy a Derby-vel azonos távon összehasonlítsa a hároméves, Derby-évjáratot az idősebb lovakkal. Igaz, az elmúlt években az ideihez hasonlóan az idősebb telivérek voltak többségben. A négyévesek átszámítva 60,3 kilogrammal, a háromévesek 54,8 kilóval futnak, illetve a kancák még 1,36 kg-os engedményt, a déli féltekéről érkező lovak (ott fél évvel később kezdődik az ellési szezon, így azok a lovak fiatalabbak) pedig 1,8 kiló engedményt kapnak. Ezt a súlykülönbséget találta vonzónak Enable trénere is a nevezéskor.
A tíz lovas mezőnyben azonban olyan félelmetes ellenfelek sorakoztak fel, mint a címvédő Highland Reel, aki Anglián kívül Hongkongban és Észak-Amerikában is nyert már Group 1-es versenyt (összesen hatot ezen a szinten) és idén is fantasztikus formában futott, habár ő inkább a kemény pályát kedveli.
Rajta kívül ott találtuk még a mezőnyben többek között Idahot, Highland Reel tehetséges, teljes testvérét, a Group 1-es versenyekben győztes Ulysses-t, az egykor Ír Derbyt is nyert Jack Hobbst, a hároméves mének képviseletében pedig a Group 3-at nyert Benbatlt, valamint az argentin lóversenyzés büszkeségét, Sixties Songot is.
Az előzményekhez tartozik még az is, hogy Frankie Dettori, Enable lovasa mintegy öt héttel a verseny előtt megsérült, az orvosok három hónapos felgyógyulást jósoltak neki. Ő azonban mindent megtett, hogy ebben a versenyben is lovagolhassa a kancát. A legnehezebb feladatnak az bizonyult, hogy az utolsó héten leadjon több mint három kilót, amit a teljes angol lóversenymédia lélegzetvisszafojtva figyelt. A zuhogó esőben és mély pályán a következőképpen zajlott a verseny:
Enable ezzel a győzelmével bekerült a lóverseny történelemkönyvébe, hiszen az angol és az ír Kancadíjat, valamint a King George VI and Queen Elizabeth Stakes eddig egyetlen hároméves kanca sem tudta egy évben megnyerni.
Külön érdekesség, hogy a nyertes apja a Galileotól származó Nathaniel, akivel John Gosden tréner 2011-ben, pályafutása során először megnyerte ugyanezt a versenyt. A trénernek a mostani a harmadik sikere a díjban, hiszen azóta már Taghroodaval, egy másik kancával is sikerült győznie 2014-ben. Ennek ellenére úgy nyilatkozott, hogy Enable a legjobb kanca, akit valaha is készített.
A tulajdonos és tenyésztő Juddmonte Farms birtokosának, Khalid Abdullahnak viszont Dancing Brave 1986-os győzelme után több mint 30 évet kellett várnia a második trófeára.
A nyerő csapatból a legtöbb King George VI and Queen Elizabeth Stakes győzelemmel, nevezetesen öttel (1995 Lammtarra, 1998 Swain, 1999 Daylami, 2006 Doyen, 2017 Enable) Frankie Dettori rendelkezik.

A kanca további terveiről megtudtuk, hogy a Yorkshire Oaks-ban indul szűk egy hónap múlva, majd pedig az igazán nagy falat, az október 1-jére kiírt Qatar Prix de l’Arc de Triomphe következhet. Ez utóbbi esetében senki nem felejti el, hogy John Gosden nem is olyan régen, 2015-ben megnyerte a hároméves Golden Hornnal. Emellett a hároméves Trêve 2013-as győzelmére is nagyon sokan emlékeznek, így mindenki tudja, hogy a Derby-évjáratú kancákat jobb tisztelni.
Magyarországon az idén szeptember 3-ra kiírt Kincsem Díjat – az idősebb lovak számára is elérhető legmagasabb (kilenc millió forint) összdíjazású versenyt – hozták létre a King George VI and Queen Elizabeth Stakes mintájára. A cél itt is az volt, hogy a Derby-évjárat legjobbjai összemérjék a tudásukat a legkiválóbb idősebb lovakkal 2400 méteren.
Idén a legjobb magyar telivér, Quelindo mellett nevezték a Kincsem Díjba a szlovákok kiválóságát, Oriental Sky-t, a háromszoros Millennium Díj nyerő Akabát, valamint Eminenst, a 2017-es Magyar Derby nyerőjét is, így aki szereti a lóversenyt, annak szeptember első vasárnapján biztosan a Kincsem Parkban a helye.
2017.08.04. Vonczem Gabriella
Fotó: Juddmonte Farms, Ascot Racecourse
Kapcsolódó cikkek:
Rekordot dönthet vasárnap a francia csodaló >>
Galopp: folytatódik az amerikai álom? >>
Grand National, a legendás ugróverseny >>
A legjobb lovak csatájával indult az év Floridában >>
Most ő a legnagyobb galoppsztár Európában >>
Egy tréner, három ló, tripla dicsőség >>