Hun lovak és gúnyák – kiállítás

A budapesti Iparművészeti Múzeumban február 6-tól a kínai császárságot megalapító Csin Si Huang-di császár sírját védelmező agyaghadsereg katonái is szerepelnek majd, így megszemlélheted, hogy milyen öltözéket és lovas eszközöket lestek el a kínaiak őseinktől, a hunoktól.

  • Időpont: 2015. február 6 – április 19.
  • Helyszín: Iparművészeti Múzeum, Budapest – Ősi Kína Kincsei kiállítás

Az egymással hadakozó fejedelemségeket Csin Si Huangdi egyesítette a Kr. e. 3. század második felében, aki ehhez állítólag sztyeppei lovas eszközöket használt. Megreformálta hadseregét, katonáit hun ruhába bújtatta és a hun taktikát alkalmazva sikerült egyesíteni a Kínai alföld kis királyságait Kr. e. 221-ben.

Vágtázó hun lovak

A kínai agyaghadsereg figurái és lovai alapvetően fontosak a sztyeppei népek, különösen a hunok kutatása szempontjából. A lovakat a kínai Csin-dinasztia a hunokkal való kereskedelem útján szerezte be. A nagy lóvásárokat a Sárga-folyó partján rendezték meg, habár a híres tízezer lit (kb. 500 km) futó ló kivitelét szigorúan megtiltották, amely a régészek szerint egy öszvér volt, a lónak és a vadszamárnak a keveréke. Éppen ilyen határ menti régióban éltek a Csinek, akik a hunokkal folytattak intenzív kereskedelmet, a mai Kanszu és Senszi-tartományok között. Az egyik Csin-utód, a későbbi császár ezen a határszakaszon ismerkedett meg a hunok szokásaival, és sokat tanult tőlük, elleste például, hogyan, milyen hatékonyan kormányozzák az országot és hogyan tartják egybe katonáikat.

Hun ruha titka

Az agyaghadsereg katonái hun öltözetben pompáznak. A történelem folyamán a kínai uralkodók közül sokan átvették a hun katonai öltözetet és megpróbálták elsajátítani a hun harcmodort is. A ma is elérhető történeti feljegyzésekben szerepel, hogy Kr. e. 307-ben Csao uralkodója, Wuling reformokba kezdett és elrendelte, hogy hadseregének hu vagyis hun ruhát kell ölteni: nadrágot, övet, szőrmesapkát és ruhát. Létrehozta a lovasságot és elkezdte lovasíjászatra nevelni katonáit. Az uralkodó reformja sikeresnek bizonyult és már 3 év után eredményt hozott: Kr. e. 304-ben győzelmet arattak bizonyos északi hu törzsek felett.

Qin Shi Huandi hasonlóan cselekedett, ő is átvette félelmetes északi szomszédjai harcmodorát. A hunok ruházatának számos elemét meghagyta, egyedül a fejfedőt cserélte le. Az agyagkatonákon nem szőrmesapkát látunk, hanem máig viselt, kendős viseletet. Sokuk bajuszt viselt, ami szintén a hun népre volt jellemző, őket a kínaiak sokszor hu-nak, vagyis szakállasnak, bajszosnak nevezték. Az első kínai császárnak azonban a politikai helyzet is kedvezett és kihasználta a hun birodalom gyengeségét, elindította Meng Tian tábornokot, hogy szorítsa északra a hunokat.

Különleges tenyésztés 

A pusztai lófajtát a szkíták és a hunok különleges módon tenyésztették, nem véletlen, hogy szomszédjaik előszeretettel vásároltak volna az akkori csúcstechnológiából. A lovas népek azonban hátasaikat nem akarták eladni, mert azok kizárólag az előkelőké és az udvari embereké lehettek, valamint ezt a lófajtát áldozták fel az Égnek. A régészek máig vitatkoznak azon, hogy vajon milyen fajtájú lovat használhattak a hunok és szövetségeseik. A török Deniz Bajkuzu úgy véli, hogy taki lovakat használtak, Zagd Batszajhan viszont azt állítja, hogy őseink a vadszamarat (hulan) és a vadlovat hátaslónak használták és azok keresztezéséből hozták létre a csodás lovakat. Elméletét igazolja a Vej-dinasztia történeti könyvében (Wei-shu) lévő feljegyzés, mely szerint a hunokkal rokon tujunhunok a vadló kancát vadszamár csődörrel pároztatták.

Luó, a magyar ló!

A régi kínai nyelv egyik szava is igazolja a ló kevert voltát, hiszen a luo, vagyis a ló szó öszvért jelent. A hun-magyar szó első írásos említése a kínai krónikákban található meg! A fentiek alapján nagyon valószínű, hogy egyes lófajták keverékéből tenyésztették ki a fenti híres lovat. Mivel a közép-ázsiai szkíta népek a hunokhoz közel éltek, sőt köztük szövetség állt fent, ezért ők megismerkedtek a csodás lóval, tenyészteni kezdték és önálló, helyi nevet adtak neki. Ez lett a kínaiak által emlegetett híres mennyei ló, mely ma Kína egyik jelképe.

2015.01.29. Forrás: Alfahir.hu, Vilagutazo.blog.hu
Fotó: Bocskai Norbert, Canva
Frissítve: 2023.04.07.

Hozzászólások