Equitrend Mérnökiroda: Kültéri lovaspálya világítás

Kültéri lovaspálya világítás

– Apollón játéka ez – ő a Nap istene -, de mi túljárunk az eszén…

Nagy Sándor, és híres lova, Bukephalos … úgy őrizte meg számunkra Plutarkhosz (később az amerikai filmipar) emlékezete, hogy Makedóniai Alexandrosz (később Colin Farrel) észrevette, hogy a riadozó fekete a saját árnyékától rémüldözik, – ezért ért dicstelen véget minden előző lóraszállási kísérlet. Elfordítván attól, már könnyen vette rá az ”Ökörfejű”-t szelíd szóval a leendő nagy hódító és hősszerelmes terhének elviselésére.

A kép illusztráció

Ha mi Apollónt játszunk, és saját égitesteinkkel világítjuk meg a lovaspályánkat napnyugta után, rosszul tennénk az ő módján, egyetlen világítógömbbel. Ő legalább nagyvonalúan tette, egy egész gigászi Nappal látta el a halandókat, nálunk sokszor csak egy póznára kötött villanykörte illusztrálja a lovarda komfortját.

Tudjuk, sokszor találkoztunk azzal a kellemetlenséggel, hogy egy-két – nem is túl magas – rúdra akasztott reflektorral megvilágított pályán a lovak a laposan érkező fénysugártól saját, vagy mások vetett (ráadásul mozgó), és legtöbbször sötétbe vesző árnyékától ijedeznek, sejtenek valahol valami lóevő rémet, megugranak, pánikba esnek, kitérnek, mindenesetre nem azt teszik, amit mi szeretnénk. És ez a jobbik eset, a dolog veszélyessé is válhat, ütközés, esés is könnyen előfordulhat.

Ősztől már nagyon korán sötétedik, a legtöbb lovas már csak ilyentájt jut ki a lovardába lovagolni, vagy edzésre, tulajdonképpen a lovaglóidő nagyobbik része esik a fényszegény időszakra, ha az egész évet szeretnénk kihasználni.

A jó eredmények eléréséhez, vagy csupán a kellemes felüdüléshez tehát elengedhetetlen a megfelelő pályavilágítás ugyanúgy, ahogy a jó talaj, vagy akár a jó takarmány.
A jó világítás kialakításához, megtervezéséhez a világítás területén jártas szakembert segítségét feltétlenül vegyük igénybe

Írta: Kovács Miklós okl. építészmérnök (Equitrend Mérnökiroda)

A mesterségesen világított lovaspályák téli időszakban akár 4-6 órával, nyáron pedig 3-4 órával is meg tudják hosszabbítani a létesítmények kihasználhatóságát. Igen fontos a jó világítás a sportolás közben, mivel a biztonságos térbeli mozgás, a veszélyforrások gyors felismerése alapkövetelmény, ezen felül a ló és lovas teljesítménye is jobb egy magasabb szintű és egyenletes világítás mellett.

A közhiedelemmel ellentétben a lovaspályák korszerű, edzés szintű világításával jelentéktelen (mai áron számolva 150-180 Ft/óra) energiaköltség mellett lehet megfelelő megvilágítást nyújtani a sportolóknak.

A lovaspályák világítására több mód is van, de van néhány szempont, melyet érdemes szem előtt tartani. Az egyik legfontosabb, hogy megfelelő megvilágítást teremtsünk a pályán, jó térbeli egyenletesség mellett. A pálya rendeltetése és adottságai meghatározzák, hogy milyen minőségi követelménynek feleljen meg a világítás. Könnyen belátható, hogy más elvárásokat támasztunk edzések, kisebb helyi versenyekkel és nemzetközi sportrendezvényekkel szemben.

A ló fejformája, látószöge eltér az emberétől és különösen érzékeny a káprázásra, valamit az éles, vetett árnyékokra, melyeket akadálynak érzékel és kitérhet, vagy megtorpanhat. A világítást tehát úgy kell kialakítani, hogy minél egyenletesebben, több irányból világítsuk meg pályát. A káprázás elkerülése és az árnyék méretének csökkentése érdekében válasszunk magas oszlopot, amivel így kis beesési szögben (<20°) tudunk világítani, a ló és lovas látóteréből így kiesik a fényforrás. Korszerű sportvilágításhoz kizárólag nagynyomású gázkisülő fényforrásokat használjuk, edzésre a közvilágításból ismert sárgás fényű nátriumlámpát, míg versenypályához a jó színvisszaadású fehér fémhalogént. Az oszlopok elhelyezését úgy kell megvalósítani, hogy azok a kerítésen kívül essenek és kiosztásuk alkalmazkodjon a pálya formájához.

Szabadidő- és edzőpálya

A legtöbb lovardában megvan a lehetőség arra, hogy néhány oszlop és lámpatest felszerelésével látványos fejlesztést valósítsanak meg. Általában a 10-12m magas oszlopok már elegendőek, hogy káprázásmentes és egyenletes világítást teremtsünk.

Az oszlopok anyaga lehet tűzihorganyzott acél vagy vasbeton. Ez utóbbinak nagy előnye, hogy semmiféle felületkezelést nem igényel, mégis hatékonyan ellenáll a kültéri környezeti hatásokkal szemben, ráadásul még az ára is kedvezőbb, mint az acélé. Az oszlopok tetején egy acél kereszttartóra szereljük a fényvetőket, melyeket célszerű ún. aszimmetrikus fényeloszlásúra választani, mert ezek a lámpatestek nagy területet egyenletesen képesek bevilágítani. A fényvetőket úgy kell irányítani, hogy a pályán keletkező fényfoltok kismértékben átfedjék egymást. A lovaspályán nem elég csak a vízszintesen mérhető összetevőre méretezni a fénytechnikai viszonyokat, ennél fontosabb, hogy a függőleges irányban érje fény a sportolót, mivel leginkább ezt látja a ló és lovas.  Edzésszinten minimum 50 lux vízszintes átlagos megvilágítást kell biztosítani, míg függőlegesen a rajt-célvonalban 100 lux-ot.

Helyi versenyek és nemzetközi pályák

Természetesen más elvárást támasztunk a létesítménnyel szemben, ha nézőközönség előtt zajlik a verseny, ilyenkor olyan világításra van szükség, melynél nemcsak jól lehet sportolni, de láttatja a versenyzőket is.  A nagyméretű lovaspályák kiemelt szintű világítást igényelnek, melyekhez nagyobb teljesítményű, általában 1000-2000W-os fémhalogén lámpatesteket alkalmaznak.

Az oszlopok magassága 14-20 m, kiosztásuknál figyelemve kell venni a rendezvények lebonyolítását, a lelátó és TV kamara állás elé közvetlenül nem célszerű oszlopot telepíteni. Az oszlopok nem csupán világítási funkciókat láthatnak el, felszerelhetőek rájuk a hangosító berendezések és reklámfelületet is tarthatnak.

Helyi- és nemzetközi versenyeken, ügetőn, díjugratáson és díjlovaglásnál minimum 100/200 lux vízszintes átlagos megvilágítást alakítanak. A rajt- és célvonalat célszerű erősebb megvilágítással kiemelni, függőlegesen 300/750 lux-al, de 1000 lux már elegendő a célfotó készítéséhez.

Szerencsére már hazánkban is találunk példát jól kivitelezett, nemzetközi versenyek megrendezésére alkalmas lovaspálya világításra. Az elmúlt években a megvalósításra került a Szilvásváradi Állami Ménesgazdaság lovaspályájának világtalálkozóra készült, nemzetközi színvonalú világítása. A világítás a pálya hosszanti oldala mellett elhelyezett 6 db 16 m magas betonoszlopról történik. A világítási oszlopokra kerültek felszerelésre a hangosításhoz szükséges hangszórók is. A világítást 6×4 db 2000W és 6×2 db 1000W teljesítményű, por és vízsugár ellen védett fémhalogénlámpás fényvető biztosítja. Az esetleges hálózati feszültségkimaradás esetére a lámpák újragyújtásáig 4 db 500W-os halogén reflektor szolgáltat irányfény jellegű átmeneti világítást.

Írta: Liptay László
világítástechnikai szakmérnök

Frissítve: 2024.01.18.
Fotó: Canva

Hozzászólások