Szotyori Nagy Kristóf az idei Vágtáról

Szotyori Nagy Kristóf az idei Vágtáról
Interjú a Nemzeti Vágta versenyigazgatójával


 

Öt teljes napra a lovaké Budapest, szerda óta versenypályák homokja fedi a főváros egy részét, megkezdődött a Nemzeti Vágta programsorozata. A nemzeti lovas hagyományt felelevenítő rendezvényt Szotyori Nagy Kristóf, a Nemzeti Vágta versenyigazgatója mutatja be.

A kép illusztráció

Díjugrató versenyekkel kezdődött az idei Nemzeti Vágta programsorozata…

Szotyori Nagy Kristóf: A 2011-es Nemzeti Vágta öt napig tart, aminek az első három napján az ’56-osok terén felállított 30×70-es versenypályán sportversenyeket lehet látni, vagyis a Magyar Lovas Szövetség hivatalosan elfogadott szakágainak versenyei zajlanak.
A díjugratás népszerű versenyszám, így az első nap gerincét ezek a versenyek jelentik különböző kategóriákban: tíz éves kortól az ország legjobb lovasaiig ülnek nyeregben. A díjugratók mellett díjlovasok, fogathajtók is lesznek és Lázár Zoltán is megmutatkozik.
Az esélyegyenlőséget hangsúlyozva lesz paralovaglás és a gyerekekről sem feledkeztünk meg: lovas kaszkadőrök, lovas bohócok, vagyis szórakoztató programokkal is készültünk. Lesz szabadidomítás és elmaradhatatlan a csikós bemutató.

A díjugratás mennyire fontos sportág számunkra?

Szotyori Nagy Kristóf: Úgy érzem, hogy talán az egyetlen olyan sportág, ami napjainkban is dinamikusan fejlődik. Nyugat-Európában egyéni sportágként a népszerűsége már szinte közelít az atlétika felé. Magyarországon is évről évre nő a versenyek, az igazolt versenyzők és a lovak száma, közel 3000 ezer lovas versenyez, tehát egyre nagyobb teret kap és egyre népszerűbbek ezek a versenyek. Így az ’56-osok teréről sem maradhatott ki ez a fontos program.

Idén változtak valamit a Nemzeti Vágta szabályai?

Szotyori Nagy Kristóf: A Nemzeti Vágta alapszabályai lényegében nem változtak, vagyis a táv, az, hogy balra futnak, hogy milyen paraméterekkel rendelkezhetnek a lovak és lovasok. Egy kisebb változás viszont történt: ismeretlen származású lovak nem futhatnak.
A 2011-es Nemzeti Vágtánál talán újdonságot jelenthet még, hogy a 15 elővágta után sok település városa kvalifikálódott, s a szintfelmérés alapján érezni lehet, hogy kinek van nagyobb esélye, kinek kevésbé. A speciális, sehol nem látható és ki nem próbálható pálya miatt viszont ennél a versenynél nagyon ritkán érvényesül a papírforma.

Említetted, hogy a gyerekekre is külön gondoltatok. Miért fontos, hogy ők is megismerjék a lovakat?

Szotyori Nagy Kristóf: Főleg azért, mert az ember és az állat kapcsolata egyedülálló. Talán a ló az az állat, ami legközelebb áll az emberhez: szállító eszköz volt, a harcoknál elengedhetetlen szerepük volt…

A gyerek és a ló kapcsolata egy olyan semmihez nem hasonlítható barátság, szoros együttlét, amire igen is szükségünk van a mai rohanó, virtuális világban. Ne a plázákban, ne otthon a számítógép előtt üljenek, hanem legyenek a lovaik mellett: amellett, hogy felülnek rá, vagy esetleg hajtják őket, ellátják, gondoskodnak róluk, testvérként, vagy társként élnek velük együtt. Idén a gyerek díjugrató és junior fogathajtó verseny mellett a Kishuszár Vágtát is megrendezzük, ami tulajdonképpen a Nemzeti Vágta “gyerekváltozata”: 10-16 év közti gyerekek pónikkal versenyeznek, itt is izgalmas küzdelmet láthatunk hétvégén a Hősök terén.

A kép illusztráció

Hány versenyző indult idén a versenyeken?

Szotyori Nagy Kristóf:Körülbelül 500-550 ló fordul meg a rendezvényen. A Kishuszár Vágtán 18 induló van, a Nemzeti Vágtán 72, körülbelül 150 díjugrató, 20-22 fogathajtó, 15 díjlovas versenyez. Közel 30-40 lóval lépnek fel a huszárok, óriási méretű csapattal lép fel Kassai Lajos lovasíjász és 56 lóval mutatkozik be a szilvásváradi ménes, aminek érdekessége a 30 lóval végrehajtott méneshajtás.

Mennyi látogató fordul meg ilyenkor a Hősök terén?

Szotyori Nagy Kristóf: Ha az időjárás kedvező lesz, akkor a hétvégén több százezer ember várható. A Széchenyi pályán úgy gondolom, hogy a péntek délután lesz a legfrekventáltabb, hiszen ez a munkaidőn kívül esik majd, remélem, hogy 1500-2000 ember a lelátókon ül majd és a tévé képernyőjén keresztül pedig milliós számokat ér el a rendezvény nézettsége.

De azért érdemes kilátogatni, akárcsak egy napra is…

Ez a rendezvény tényleg összeköti a vidéket a fővárossal. Magyar emberhez a ló mindig is közel állt, hiszen ahogy mondjuk: lovas nemzet vagyunk. A Nemzeti Vágta középpontjában a ló áll, ezért mindenkinek azt ajánlom, hogy jöjjön ki, ha szereti a lovakat, a látványosságot, ha szépet és magas sportértéket akar látni. Ezek után azt gondolom, nincs olyan ember, akinek otthon kellene maradnia…

2011.09.16. Forrás: http://stop.hu
Frissítve: 2023.06.28.
Fotó: Canva


Hozzászólások