Szinte mindenki szeret jutalomfalatokkal kedveskedni a lovának, akár természetes finomságokkal, mint amilyen a sárgarépa vagy az alma. Sokan rost- és vitaminforrást látnak a lovuknak adott zöldségekben és gyümölcsökben. A FitoCavallo cikkében megtalálod a TOP 10 zöldséget, gyümölcsöt, olajos magot és gyógynövényt, amelyeket kis mennyiségben biztonságosan lehet a lovakkal etetni, de olvashatsz ezek veszélyeiről is.
Tipp Marton Zsófiától, a Gyógynövények lovaknak, kutyáknak és macskáknak című könyv szerzőjétől, a FitoCavallo gyógynövénykeverékek fejlesztőjétől:
“Túlsúlyos lovaknál a magas cukortartalmú (édes), vesebeteg lovaknál a vízhajtó, gyomorfekélyes lovaknál a csípős ízű, fogproblémás (pl. idős) lovaknál a nyelőcső eltömődést okozó (kemény, sok rágást igénylő), valamint kólikára hajlamos lovaknál a bélgörcsöket okozó takarmányok etetését kerüld el!”
Ha bővebben érdekelnek a lovad körül élő gyógy- és mérgező növények, akkor vásárold meg a Gyógynövények lovaknak, kutyáknak és macskáknak című könyvet!
TOP 10 zöldség lovaknak
- Sárgarépa: gazdag béta-karotinban, javítja a látást és segíti az immunrendszert. Nagyobb mennyiségben fogyasztva bélgázképződést okozhat, alapos rágás nélkül könnyen eltömíti a nyelőcsövet. Penészesen tilos etetni!
- Céklagyökér: segíti a vérképzést és a látást. Túlzott fogyasztása bélgázképződést okozhat, alapos rágás nélkül könnyen eltömíti a nyelőcsövet.
- Sütőtök: könnyen emészthető, alacsony kalóriatartalmú és segít az emésztést. Nagyobb mennyiségben hasmenést okozhat, alapos rágás nélkül könnyen eltömíti a nyelőcsövet.
- Fehérrépa: gazdag antioxidánsokban és C-vitaminban, ami fontos az egészséges sejtek védelméhez és az immunrendszer működéséhez. Túlzott fogyasztása emésztési problémákat okozhat, alapos rágás nélkül könnyen eltömíti a nyelőcsövet.
- Spenót: jó forrása a vasnak és a rostoknak, amelyek támogatják a vérképzést és az emésztést. Nagyobb mennyiségben a kalcium-oxalát tartalom miatt károsíthatja a lovak veséit.
- Saláta: a zöld leveles saláta alacsony kalóriatartalmú, de gazdag rostokban és C-vitaminban. Hasznos az emésztésnek és az immunrendszernek. Nagy mennyiségben fogyasztva gázképződést okozhat.
- Zeller: rostokban és vízben oldódó vitaminokban gazdag. Nagy mennyiségben fogyasztva bélgázképződést okozhat.
- Uborka: alacsony kalóriatartalmú és kiváló forrása a hidratáltságot biztosító víznek. Túlzott fogyasztása hasmenést okozhat.
- Paradicsom: gazdag likopinban, ami antioxidáns hatással rendelkezik és támogatja az immunrendszert, valamint a méregtelenítő folyamatokat. Nagyobb mennyiségben fogyasztva emésztési problémákat okozhat.
- Cukkini: (héj nélkül) jó forrása lehet a rostoknak, ami hasznos az emésztéshez. Nagy mennyiségben gázképződést okozhat.
GÁZKÓLIKA
Egyes takarmányok fokozott gázképződést és emiatt kólikát okozhatnak. Gyakori eset, hogy azért hívnak állatorvost, mert a ló sok körtét kapott, ami felfúvódást okoz és az állat kólikázik.
A gázkólika a lovaknál egy olyan kólikatípus, amelyet a bélgázok felhalmozódása okoz a gyomor-bél traktusban. Ez a betegség fájdalmat és diszkomfortot okoz az állat számára és gyakran puffadással, felfúvódással jár. A gázkólika tünetei közé tartozik a nyugtalanság, a hasra való tekintgetés, a földön való hempergés, a gyakori nyújtózkodás és a hastájéki fájdalom. Az állapot kezelése során általában ajánlott a ló mozgatása, ami elősegíti a gázok távozását, valamint az állatorvos fájdalomcsillapítókat és görcsoldókat adhat be. Súlyos esetekben műtéti beavatkozásra is szükség lehet.
A gázosodással és bélgörcsökkel járó kólikák megelőzésére jól bevált a FitoCavallo NOSPAS gyógynövénykeverék. Szélhajtó növényeinek köszönhetően enyhíti a kisebb görcsöket, segíti a gázok távozását és ezzel megelőzi az ilyen jellegű kólikát. Minden ló napi takarmányának kiegészítő „fűszere” lehet, hiszen emellett javítja az emésztést és támogatja a bélflórát. NÉBIH állatgyógyászati gyógyhatású engedéllyel rendelkezik
Az alábbi tényezők külön-külön vagy együtt is hozzájárulhatnak a gázkólika kialakulásához lovaknál:
- Penészes vagy romlott takarmány fogyasztása.
- Túl gyorsan történő evés.
- Hirtelen takarmányváltás.
- Nagy mennyiségű szemes takarmány egyszerre történő elfogyasztása.
- Elégtelen mennyiségű rost (és sok könnyen felszívódó szénhidrát, cukor) a takarmányban.
- Felfúvódást okozó takarmányok (egyes zöldségek, gyümölcsök) etetése.
- Rossz fogazat miatt nem megfelelően megrágott takarmány (ez nyelőcsőeltömődést is okozhat).
- Szállítás, versenyek vagy más környezeti változások okozta stressz.
- Hosszabb ideig tartó mozgáshiány, például bokszpihenő.
- Elégtelen vízfogyasztás, különösen száraz takarmány, pellet etetése mellett.
- Egyéb emésztőrendszeri vagy más, fájdalommal járó betegségek.
- Paraziták jelenléte, hirtelen fellépő aktivitása (pl. vándorlása).
- Esetenként a hirtelen hőmérsékletváltozások, frontok.
- Karórágás, levegőnyelés, mint rossz szokás (sztereotíp viselkedési forma).
- Elhúzódó, drasztikus antibiotikumos kezelés, amely felborítja a bélflóra egyensúlyát (diszbiózis).
A FitoCavallo NOSPAS állatgyógyászati gyógyhatású termék így támogatja a lovak és kutyák egészségét:
- serkenti az emésztőnedvek (nyál, epe, hasnyál, gyomornedv) elválasztását
- a bélflórára jótékony hatása révén hozzájárul az immunrendszer egészséges állapotához
- a gyomor és a belek simaizmainak görcsével járó elváltozások megelőzésére és kiegészítő kezelésében alkalmazható
- kólikás műtéten vagy kólikás rohamon átesett állatok utókezelésében alkalmazható
- hozzájárul a bélsár normális állagának kialakulásához enyhe bélsárpangás és enyhe, nem fertőző eredetű hasmenés esetén
TOP 10 gyümölcs lovaknak
Elhízott lovaknak gyakran alakul ki inzulinrezisztenciája, ezért nekik ellenjavallott minden fajta édes gyümölcs. Savanyú almát és zöldségeket mértékkel kaphatnak.
INZULINREZISZTENCIA
Az inzulin hormont a hasnyálmirigy egyes sejtjei termelik. Legfőbb feladata, hogy a vérben található vércukrot a sejtek számára felvehetővé, hasznosíthatóvá tegye. Sokféle oka lehet az inzulinszabályozás zavarának (pl. hasnyálmirigy károsodása, egyes májbetegségek vagy cukorbetegség).
A lovaknál úgy tűnik, egyre gyakoribb az inzulinrezisztencia (IR), ami hasonló a humán 2-es típusú cukorbetegséghez, de mégsem ugyanaz. Ilyenkor – annak ellenére, hogy elegendő inzulin áll rendelkezésre – a sejtek mégsem képesek felvenni a vérből a cukrot, mert közömbössé váltak az inzulinra: vagy nincs elég inzulinkötő receptor a sejtfelszínen, vagy van, de nem kötik meg az inzulint.
Valószínűleg az váltja ki a betegséget, hogy a gyorsan felszívódó, magas glikémiás index-szű, vagyis a vércukor tartalmát hirtelen megemelő szénhidrátok (pl. a gyümölcsök, pelyhesítéssel feltárt gabonák, kukorica, zab, melasz) gyakori/tartós etetése nagy ingadozást idéz elő az inzulinhormon szintjében.
A vérben nagy mennyiségben jelen lévő inzulinra a sejtek egy idő már nem reagálnak, mert a receptorok túltelítődnek, és ma még pontosan nem ismert módon, rezisztencia (= ellenállás) alakul ki az inzulinnal szemben: nem fogadják el annak segítő közreműködését, azaz a cukrok nem jutnak be a sejtekbe. Így alakul ki az a paradox helyzet, hogy éheznek a sejtek, miközben a vér tele van glükózzal.
Sajnos ebből az állapotból könnyen alakul ki a lovak metabolikus szindrómája (EMS), ami a túlsúlyos lovakat különösen veszélyezteti. Az EMS-nek nagyon gyakran patairha-gyulladás lesz a további következménye.
A túlsúlyra célszerű egyfajta betegségként tekinteni, méghozzá a hormonrendszert és az anyagcserét egyaránt érintő tünetként. Az anyagcserezavarok, a patairha-gyulladás és a metabolikus szindróma vagy az inzulinrezisztencia megelőzésére, illetve már kialakult panaszok esetén az állapotromlás lassítására és az egyensúly helyreállítására javasolt az anyagcserét jótékonyan befolyásoló gyógynövényeket folyamatosan etetni a lóval.
Az édeskömény emésztésjavító, a fahéj vércukorszint-szabályozó, a máriatövis májvédő, a csalán pedig vízhajtó, ezzel a szervezetben felhalmozódott káros anyagok kiürülését segítő. Többek között ezeket találod a FitoCavallo DONNA gyógynövénykeverékben, amely túlsúlyos és elhízott lovaknak és kutyáknak hasznos kiegészítő.
A DONNA állatgyógyászati gyógyhatású termék így támogatja a lovak és kutyák egészségét:
- elősegíti a vércukorszint stabilizálását, ezáltal csökkenti az inzulinszint ingadozásait
- lassítja a belekben a glükóz felszívódását és hasznosulását
- fokozza a hasnyálmirigy inzulin-elválasztását, valamint a sejtek inzulin-érzékenységét és glükózfelvételét
- kíméletesen fokozza az anyagcserét, előmozdítja a zsírlerakódások csökkenését
- mérsékli a túlsúly okozta ízületi fájdalmat
- gyulladásos állapotok kiegészítő kezelésére alkalmazható
- védő és bevonó hatást fejt ki a gyomor-nyálkahártyára
- májvédő és májregeneráló, támogatja a máj metabolikus funkcióját
- antioxidáns hatása révén a káros szabadgyökök képződése ellen hat
- támogatja az elhízás miatt túlterhelt szív munkáját, serkenti a vérkeringést
TOP 10 olajos mag lovaknak
- Lenmag: jó forrása az omega-3 zsírsavaknak, amelyek támogatják az egészséges szív- és érrendszert. Nagyobb mennyisége (>50 g)főzés nélkül nem etethető, kisebb adagot is ajánlott előzetesen vízbe áztatni.
- Dió: (héj nélkül!) gazdag egészséges zsírsavakban és fehérjében, ezzel segíti az agyműködést. Nagy mennyiségben hasmenést okozhat.
- Mogyoró: (héj nélkül!) jó forrása lehet a fehérjének és az egészséges zsíroknak. Nagyobb mennyiségben okozhat allergiás reakciókat.
- Mandula: (héj nélkül!) gazdag egészséges zsírsavakban és E-vitaminban, ami támogathatja az egészséges bőrt és a szív egészségét. Legfeljebb egészen kis adagba etethető (kb. heti 1-2x 2-3 szem, mert cianogén vegyületeket is tartalmazhat).
- Napraforgómag: (héj nélkül) jó forrása a fehérjének és az E-vitaminnak, ami támogatja az izomépítést és az egészséges bőrt. Nagyobb mennyiségben emésztési problémákat okozhat.
- Tökmag: (héj nélkül) gazdag magnéziumban és vasban, valamint természetes féregűző. Nagyobb mennyiségben emésztési problémákat okozhat.
- Szójabab: a szójabab (hőkezelés után!) kiváló forrása a fehérjének, ami támogathatja az izomépítést. Nagyobb mennyiségben emésztési problémákat okozhat.
- Chia mag: jó forrása a gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsavaknak és rostoknak, ezzel segíti az emésztést, a szívet és az érrendszert. Nagyobb mennyiségben hasmenést okozhat.
- Szezámmag: jó forrása lehet kalciumnak és vasnak, ezzel segíti a csontok épülését és átépülését, valamint a vérképzést. Nagyobb mennyiségben okozhat emésztési problémákat.
- Mák: jó forrása a kalciumnak, a magnéziumnak és a vasnak. Nagyobb mennyiségben okozhat emésztési problémákat.
A NYELŐCSŐ ELTÖMŐDÉSE
A nyelőcső elzáródását valamilyen szilárd, a csőben megrekedő, fennakadó tárgy okozza: nem jól megrágott takarmány, például száraz vagy félszáraz pellet (pl. lucerna, széna, cukorrépa), nagyobb, pl. karikára vágott és nem megrágott alma- és répadarab, gyorsan behabzsolt abrak. A bolhamag útifű maghéj vízben duzzadó, nyálkaanyagtartalmú drogja túlzottan kevés vízzel elkeverve szintén okozhatja.
Annak ellenére, hogy ez az életveszélyes állapot messze a lovak leggyakoribb nyelőcsőbetegsége, sokan mégsem ismerik fel rögtön, mert tünetei hasonlítanak a megfázásra (orrfolyás). Valamint a legtöbben nem tudják, hogy gyakran a beteg fogak miatt alakul ki: a rossz fogazat miatt a ló nem rágja meg alaposan takarmányt.
A nyelőcsőeltömődés klasszikus jele a táplálék visszaáramlása (visszafolyik) az orrlyukakon vagy a szájon keresztül. Amikor a nyál és az takarmány az orrnyílásokon keresztül távozik (általában zöldes, habos és látható benne takarmánydarabka, pl. zabszem vagy szénatörek), az anyagok gyakran a légutakba kerülnek, ami először köhögést okoz.
A ló az orrfolyás mellett gyakran túlzottan nyáladzik vagy a fogait csikorgathatja. Tünet lehet, hogy a ló ideges, kinyújtóztatja és meghajlítja a nyakát, de még mindig megpróbálhat enni vagy inni. A lovat ilyenkor el kell távolítani minden takarmánytól és a víztől! Elsősegély helyzet, azonnal állatorvost kell hívni az állathoz!
Fontos a megelőzés: hívj lovadhoz rendszeresen lófogász állatorvost! Továbbá ügyelj, hogy idős vagy rossz fogazatú lovadnak a karikára vágás helyett inkább reszeld, daráld a keményebb zöldéségeket/gyümölcsöket, mint a sárga- és a fehérrépa, a cékla, a sütötök vagy az alma.
TOP 5 gyógynövény lovaknak
- Kamilla: nyugtató hatású, csökkenti a stresszt és a gyulladást. Ritkán, az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthat ki.
- Kömény: gyomorerősítő, emésztést segítő, valamint szélhajtó hatású.
- Orbáncfű: hangulatjavító (humán: depresszióellenes), de nagyon nagy mennyiségben (terápiás dózis több tízszerese) mérgezést (fényérzékenységet) okozhat.
- Csipkebogyó: relatíve gazdag C-vitaminban, ami támogat az immunrendszert és az egészséges bőrt. Nagy mennyiségben hasmenést okozhat, száraz szőrei egészben adott bogyó esetén köhögésre ingerlik a lovat.
- Egyéb gyógynövények: a menta, a citromfű, a rozmaring, a petrezselyem és az édeskömény is bizonyos egészségügyi előnyökkel rendelkezhet, például emésztést segítő, vagy gyulladáscsökkentő hatásokkal. Nagyobb mennyiségben néhány mellékhatást okozhat, mint például allergiás reakciókat vagy emésztési problémákat.
Fontos megjegyezni, hogy minden ló egyedi és eltérő lehet a reakciója az adott élelmiszerekre és gyógynövényekre, ezért mindig figyeljük meg az állatok reakcióját és konzultáljunk egy állatorvossal, mielőtt új takarmányokat vagy gyógynövényeket adnánk nekik.
Ha bővebben érdekelnek a lovak körül élő gyógy- és mérgező növények, akkor vásárold meg a Gyógynövények lovaknak, kutyáknak és macskáknak című könyvet!
A cikket a FitoCavallo támogatásával Marton Zsófia készítette.
2024.06.04
További cikkek, amelyek érdekelhetnek:
Gyógynövényekkel a lovak emésztéséért
Frontérzékenység, stresszkólika lovaknál
Mérgező növények lovaink körül
Védd lovad máját gyógynövényekkel
Immunerősítés gyógynövényekkel lovaknak
Gyógynövényekkel gyorsíthatod lovad lábadozását
Sántaság és fájdalom kezelése gyógynövényekkel