Milliárdos fejlesztések a Dráva mentén

Milliárdos fejlesztések a Dráva mentén

 

Országosan is egyedülálló projekt fejeződik be idén a dél-dunántúli térségben: a Duna-Dráva Nemzeti Park területén lévő települések együttműködésével 44 helyszínen 1,1 milliárd forintos költségvetésből valósulhatnak meg elsősorban turisztikai fejlesztések – jelentették be a projekt gazdái Pécsett.

Horváth Zoltán, a Baranya Megyei Önkormányzat Közgyűlésének alelnöke kezdte a nagyszabású projekt bemutatását a ma rendezett sajtótájékoztatón Pécsett. Mint mondta, egy nemzetközi és regionális jelentőségű ökoturisztikai fejlesztésről van szó, amely hazánk legérintetlenebb folyójának, a Drávának és természeti értékekben gazdag környezetének a környezet értékeit védő, azt nem károsító turizmusba integrálását célozza meg. Az alelnök reményét fejezte ki, hogy a programnak lesz folytatása, a Nemzeti Fejlesztési Terv II. keretein belül is.

Nórántné dr. Hajós Klára projektvezető tájékoztatójában kiemelte, hogy a projektben mindössze 2,5 százalék önrészre volt szükségük a részt vevő önkormányzatoknak. A projekt földrajzilag és kulturálisan már létező, azonban funkcionálisan új, egyúttal a többi turisztikai régióhoz, szolgáltatásaihoz illeszkedő, azokkal nem rivalizáló régiót fog egybe. A projekthez szervesen kapcsolódik a Dráva-medencén átívelő 655 km túraútvonal és tanösvény hálózat kiépítési terve, amely a Dráva projektben érintett mind az öt kistérség – a csurgói, nagyatádi, barcsi, sellyei, siklósi – folyamatos megközelítését, átjárhatóságát biztosítja, összeköti a kistérségeket és minden nevezetes, a Dráva projektben megvalósítani és fejleszteni kívánt látnivaló gyalogos, kerékpáros megközelíthetőségét teszi lehetővé. A túraútvonal és tanösvény kiépítése a következő fejlesztési időszak feladata.

A projekt vezetője közölte: a fejlesztések közül már elkészült a drávacsepelyi túraállomás, a somogybükkösdi esőbeálló. Elkezdődött a kovácshidai bemutatóterem, a porrogszentkirályi erdei iskola, egy régi parasztház és füstös konyhájának felújítása, a Duna-Dráva Nemzeti Park természeti kincseit Drávaszentesen bemutató terem, valamint, az őrtilosi túraállomás, a Dráva-menti vízi és madárvilág bemutatóhelyének kivitelezése.

Néhány programelem

Szintén megkezdődtek a munkálatok a sellyei turisztikai információs centrum és kiállítótér építésénél, a zákányfalui turista bázispont, esőbeálló kivitelezésénél, a turonyi lovas turista bázispont és esőbeálló megvalósításánál. A gyékényesi bemutatóterem és kilátó, valamint a berzencei bemutató épület felújítási munkái ezen a héten kezdődnek meg.

A nagyharsányi nemzetközi hírű szoborparkban lévő Gyimóthy villa kivitelezőjének közbeszerzési eljárás keretében történő kiválasztása is megtörtént, a kivitelezés 2007. augusztusában fejeződik be. A fejlesztés a meglévő 178 négyzetméter épület felújítását, valamint 102 négyzetméterrel történő bővítését célozza meg. A fejlesztés révén elkészül a pinceszinti és földszinti helyiségek komplett belső építészeti és épületgépészeti felújítása, az épület homlokzatának, külső nyílászáróinak, tetőszerkezetének teljes felújítása, új kiállítóterek kialakítása, valamint sor kerül a meglévő fűtési rendszer korszerűsítésére is.

A villához bővítésként épülő kiállító terem lehetőséget ad arra, hogy egy képekből, írásos anyagból álló történeti kiállítási anyaggal mutassuk be az elmúlt negyven év szakmai történéseit, programjait, az itt dolgozott művészeket.

A Szobrász Alkotótelepen az utóbbi években a hagyományoktól eltérő programok is zajlottak, land-art, kistelepülések használaton kívüli településrészeinek művészek általi átfogalmazása, közösségi térré való áttervezése, média művészeti, összművészeti programok. Több kis-plasztika, kültéren nem kiállítható alkotás is készül, amiket szintén ebben a kiállító teremben szeretnénk bemutatni. A kiállító tér lehetőséget ad más művészeti ágak és a képzőművészet kapcsolatát vizsgáló, a nagyközönség számára is látogatható programok létrehozására is. Az összes projektelem várhatóan novemberig valósulhat meg.

 

2007.02.09. Korb Z.
Forrás:  Pécsi napilap.hu


A turizmusban látják a biztos jövőt
Fejlesztés Novemberre fejeződik be az 1,1 milliárdos projekt

Magyarországon egyedülálló az a fejlesztés, amely a Dráva-medencében zajlik – így értékelte tegnap sajtótájékoztatón Horváth Zoltán, a megyei közgyűlés alelnöke a novemberben befejeződő Dráva-projektet. Két szomszédos megyében harmincegy partner – települések, megyei önkormányzatok, a nemzeti park – részvételével valósul meg az 1,1 milliárd forintos ökoturisztikai fejlesztés. A projekt jelentőségét az adja, hogy zömében hátrányos helyzetű településeket érintenek a munkák, az ott élőknek talán az egyetlen kitörési lehetőséget a turizmus adhatja.

Nórántné dr. Hajós Klára projektmenedzser a Baranyát is érintő munkákról szólva elmondta, Sellyén turisztikai információs centrumot építenek, Kovácshidán már elkezdődött a túraállomás kialakítása. Drávacsepelyen már kész a pihenőhely, és a nagyharsányi Gyimóthy-villa felújítása, bővítése is hamarosan kezdődik.

Harkányban kilátót, turistaközpontot építenek, valamint az Ormánság jellegzetes népi épületét, a talpasházat skanzenbe telepítik. Mattyon a Madár emlékparkban, valamint Szaporcán, Cúnban, Kémesen, Drávapiskiben, Tésenfán, Ipacsfán és Siklóson is épül egy-egy túraállomás. Diósviszlón bemutatóhely készül, Túronyban már elkezdődött a lovas turizmus számára egy „bázispont” építése, Siklóson is hasonló lesz, illetve a kerékpárosokat szolgáló „bázispont” lesz Drávaiványiban.

Már a folytatást is tervezik, méghozzá egy 655 kilométeres túraútvonal- és tanösvényhálózatot építenének ki. Az alelnök kifejtette, bíznak abban, hogy a második Nemzeti Fejlesztési Tervben lesznek források erre a célra is.

 

2007.02.10. B. M. C.
Forrás: Dunántúli Napló
Frissítve: 2023.07.03.
Fotók: Canva

Hozzászólások