Ifi OB 2006

2006-os év Ifjúsági Magyar bajnokság győztesével és ezüstérmesével, Kovács Henrivel és Biharvári Attilával, beszélgettem a verseny kapcsán

Hogyan láttátok egymás lovaglását?

Henri: Atti mindkét lovával egyenletes, jó és magabiztos teljesítményt nyújtott. Carradoval a csapatversenyben lovagol két hibátlan pályájával kitűnően segítette a győzelmünket. Szerintem jó döntés volt, hogy a biztosan ugró, rutinosabb, de fáradékonyabb Carrado helyett a kistermetű, de nagyszívű Timonnal vállalta a döntőt. Timon pörgősebb ló, jobban passzol Attilához és az összevetésben is gyorsabb ló, mint a nehezebb felépítésű Carrado.

Attila: Henri, mint mindig, ismét tökéletes lovaglást mutatott be kitűnő társával, Baccarával. Higgadtan, magabiztosan, precíz lovaglással méltán lett ismét, immár negyedszer is Ifjúsági Bajnok. Fiatal lovát, Agropoint Akvarellt is remekül lovagolta, mindössze egy verőhibát vétve. Ez a ló még csak 6 éves, így szerintem nagy jövő áll előtte, ahogy a képességei mutatják.

Hogyan kezdtetek versenyezni?

A: A versenyzést Szabó Ildikó szakmai irányítása alatt kezdtem 2003-ban a B&H Lovasklub színeiben. Később Helfried Knotz-cal is dolgoztam együtt. Most Kovács Szilveszter segíti fejlődésemet, irányítja munkámat.

H: Már beleszülettem a lovazásba. 2000 óta versenyzek, édesapám, Kovács Szilveszter irányítása alatt. Saját lovas klubunk, a Morris Lovas Klub színeiben.

Milyen lovakat lovagoltatok most a versenyen?

H: Első számú lovam Baccara. Csikó korában apa ajánlotta egy kertészkedéssel foglalkozó családnak, akik meg is vásárolták lányuk számára. A párossal édesapám foglalkozott végig. 6 éves tenyészen kizárták a vizesároknál, mert az egyik pályaszolgálatos átsétált a víz mögött, mikor a ló már az akadály felé ment. Így elkönyvelték „vizes” lónak. 5 évet pihent és csikója is született. Ezután Szekeres Ágota kezdett versenyezni vele. Nyertek Championátust, de a Ló és Lovaglás Ünnepén kizárták egy vizestálcánál. 2002-ben került hozzánk. Sunshine Tour versenysorozaton kezdtem vele versenyezni, eleinte nem volt jó összhang közöttünk, nem akarta hagyni magát lovagolni. 4 éve lovagolom és ez a negyedik ifi bajnoki címünk. Azóta már hű társam, nagyon kedves ló, imádom. Elég temperamentumos, akaratos, ezért figyelni kell és higgadtan lovagolni. Roppant társas ló, mindig talál magának valakit, most Timont.

Másik lovam Agropoint Akvarell, Gáspár Gyula úré, remek képességű fiatal ló, itt is jól szerepelt.

A: Carrado két évig Németországban díjlónak készült. Majd a Krucsó testvérek lovagolták. 1997-ben Balázzsal Ifjúsági Magyar Bajnokság 1. helyezettje. 1998-ban Szabolccsal Fiatal Lovak VB-jén döntős. Junior OB 2. helyezett. 1999-ben ismét Balázs volt a lovasa, szerepeltek Junior EB-n, világkupa fordulókon és nemzetek díján vettek részt. 2000-ben Panca Cornél Teodor lovagolta, CSIO és CSIB versenyeken indultak. 2001-ben Szász Attilával volt eredményes a mén nemzetközi szinten. 2003 óta lovagolom. 2004-ben Korosztályos OB gyermek kategóriában aranyérmesek lettünk. 2005-ben Ifi EB-n vettünk részt a magyar csapat tagjaként. Az idei évben pedig Ifi OB csapatversenyében Csongrád Megye csapatával aranyérmesek lettünk, két hibátlan pályával.

Timon egy orosz tenyésztésű, 9 éves herélt. Szabó Ildikó kezdett el vele versenyezni. Tavaly óta én lovagolom, kitűnő képességű lónak tartom, remélem nagyobb pályákon is eredményesen fogunk tudni versenyezni.

Ki segített felkészülni a versenyre?

A: Kovács Szilveszter irányította a csapatunkat, kettőnket ő készített fel a versenyre. Szerintem jó csapatszellemet tud kiépíteni, jól össze tudja fogni a tagokat, és mindenkiből ki tudja hozni a legjobbat.

Mi a véleményetek magáról a versenyről?

H: Szerintem kár, hogy külön időpontra tették a felnőtt és az ifi-junior bajnokságot. Alig volt érdeklődő és úgy vélem, hogy a 3 kategóriának együtt a helye, egy rangos verseny keretében. Jó ötlet volt a kezdő lovasoknak és a B-s ifjúsági lovasoknak is rendezni egy bajnokságot, de szerintem ezeket kéne összevonni az Amatőr OB-val és egy külön időpontban megrendezni.

A: Szerintem is. Már csak azért is előnyösebb lenne a korábbi időpont, mert szeptemberben az időjárás is elég szeszélyes és már az iskola is javában tart.

Hogyan láttátok a többiek lovaglását?

H: Szerintem a csapatverseny pályája nem volt túl nehéz és a döntő sem, ezért engem meglepett ez a sok verőhiba.

Egyre többen „kiöregszenek” az ifi korból, kit láttok tehetségesnek a most kezdők között, van utánpótlás?

A: Nekem Ifj. Jován Richárd és Burucs Barna lovaglása tetszett a legjobban, szerintem mindketten nagyon ügyesek.

Szerintetek mi tesz valakit jó lovassá?

H: Próbáljanak minél jobb edzővel együtt dolgozni, fogadják el az építő kritikát, ne sértődjenek meg. Figyeljenek oda a lovaglási stílusukra, nézzenek meg minél több jó lovast, tőlük sokat lehet tanulni. Próbáljanak meg kifejleszteni egy sémát, ne össze-vissza lovagoljanak. Egy-két jó eredmény után is folytassák a munkát, mert fejlődni csak szorgalommal és kitartással lehet. Az ifik pedig legyenek tisztában azzal, hogy mit jelent egy ifi EB.

A: Sok múlik a lovon is, de elengedhetetlen a gyakorlás, rutinszerzés. Higgadt koncentrált lovaglás, amihez rendszerezni kell a belső gondolatokat.

Ha változtathatnátok valamin, mi lenne az?

A: Nagyon tanulságos volt szerintem az ifi EB. Rajtunk kívül minden országnak a lovait úgy szállították, hogy egy kamionon csak két ló állt, ami például a 21 órás kompútnál volt nagyon hasznos, a válaszfalakat kivéve két részt tudtak kialakítani, mint egy boksz, így a lovak tudtak valamennyire mozogni, a mieinkkel ellentétben, ahol 4 ló utazott, mivel úgy olcsóbb, egy kamionon és egyhelyben kellett állniuk a 21 óra alatt.

Én még a pályaépítést is fejleszteném a nyugat-európai stílus szerint. Kint folyamatos pályákat építenek, korrekt távolságokkal, itthon sokszor van feles távolság, ami miatt „húzogatni” kell. Nem lehet nemzetközi versenyekre felkészülni más szintű és technikájú pályákon.

H: Ez évben összesen egy olyan versenyen voltam itthon, ami a lovasokat segítette, Somoskőújfalun. Nem azért rendezték, hogy a lovasok újabb versenyen költhessék a pénzüket, segítőkészek voltak, folyamatosan odafigyeltek mindenre. Ingyen boxot és ellátást biztosítottak lónak és lovasnak.

Elosztanám a hazai nemzetközi versenyeket, ne legyenek nagy holtidők közöttük, hogy lovainkat időről-időre szinten lehessen tartani.

A fedeles versenyeket is fejleszteni kéne szerintem, a kinti szisztéma szerint.

H: Fiatal lovak képzése, öregek most pihennek. Van most egy nagyon tehetséges 5 éves ló, Agropoint Carvados, ami szintén Gáspár Gyula úré. Második lett Mezőhegyesen kanca I. kategóriában és az 5 éves tenyészen is. Sok türelem kell hozzá, de 3-4 év múlva nagypályára is felérhet. Vannak még nálunk is Carrado csikók, amik szintén jó eredményeket hozhatnak a későbbiekben. Bízom benne, hogy eredményeim tükrében kapok tehetséges 6-7 éves lovakat lovaglásra, versenyzésre. Jövőre pedig újra cél az Ifi EB-n és OB-n jól szerepelni.

A: Carrado szintén pihen, Timonnal még idén két külföldi versenyen szeretnék indulni, Arena Nova-ban és Wiener-Neustadt-ban az Ifi nagydíjban. Jövőre remélem újra EB és az Ifi OB-n újabb megmérettetés.

Köszönöm a beszélgetést, további sikereket és jó lovaglást kívánok!