OTP Bank Lovas Világkupa 2009 Díjugratás – Eredmények
A svájci Werner Muff nyerte az OTP Díjugrató Világkupát.
A szombati nap fő ugrószáma, a FEI Világkupa minősítő 1,50m-en zajlott, 33 indulóval. A magyar lovasokat kissé elhagyta a szerencse, hiszen a pénteki Axial Kupa győztese, Pirik Zsoltot Havanna bukása miatt kizárták. Eternally, Horváth Balázs lova az utolsó akadályt húzta le, szintén egy bosszantó verőhibával végzett a jó formában lévő Jamie Wingrave és Agropoint Crosshill. A magyar lovasok közül Jenei Sándornak sikerült hibátlan alappályával bejutnia az összevetés 12 lovasa közé, ahol újra hibátlanul lovagolt, végül a negyedik helyen végzett. A versenyszám győztese a svájci Werner Muff és Quax 22, második helyen a német színekben induló Jürgen Mayer végzett Roncador 2-vel, megelőzve az olasz Cassio Rivettit.
Jenei Sándor:
„Egy álmom vált valóra ma azzal, hogy Magyarországon, a magyar közönség előtt lovagolhattam, hiszen 12 éve Németországban élek és lovagolok. Pénteken még bennem volt a drukk, emiatt nem sikerült olyan jól a szereplésem, ma azonban már oldódott a feszültség, úgyhogy jól ment a lovaglás. Ez a rendezvény is jó példa rá, hogy az elmúlt években mennyit fejlődött a lovas élet Magyarországon, igaz, hogy a pálya nehézsége talán a német pályáktól egy kissé elmaradt, de azért ezen a szinten már minden pálya nehéz.”
T-Systems Kupa Nagy Díj – Horváth Balázs a második!
Az 1,45 m-re kiírt vasárnapi nagydíj számban elsőként Horváth Balázs tudott hibátlan alappályát lovagolni a 12 éves Espri apaságú Eternally-val.
36 lovas közül összesen nyolcan kerültek be az összevetésbe, köztük a tegnapi világkupa számot nyerő svájci Werner Muff, valamint Hugyecz Mariann. Balázs elsőként lovagolt az összevetés pályájára. Kitörő örömmel fogadta a közönség, hogy hibátlanul, 45,09 másodperccel végzett. Az őt követő lovasok sorra hibáztak, a lengyel Lukasz Jonczyk akadályhiba nélkül, de valamivel lassabban ment, mint Balázs. Utolsó előtti indulóként Jörne Sprehe lovagolt a pályára Giardina nevű 11 éves szürke kancájával. Gyorsan, hibátlanul ment, így átvette a vezetést. Végül Hugyecz Mariannt láthatta a közönség, aki szintén akadályhiba nélkül, de nagyobb fordulókkal, több idő alatt teljesített a pályát, így végül negyedik helyen zárt.
Horváth Balázs:
„Szerettem volna jól menni, hiszen két éve ugyanitt emlékezetesen szerepelt Eternally, a tavalyi év viszont nem úgy jött össze, ahogy szerettem volna. Pénteken jó pályával kezdtünk, a szombati utolsó akadály leverése nagyon bosszantott. Miután bejutottam az összevetésbe, tudtam, hogy kockáztatni kell, mert sokan lovagoltak hibátlan alappályát. Igaz, hogy Eternally nem túl gyors ló, mégsem akartam a magyar közönség előtt biztos lassú pályát lovagolni. Végül második helyre volt elég a mai teljesítményünk, ennek nagyon örülök.”
Pick Kupa vadászugratás – belorusz lovas az élen
Szombat reggel 9.00-kor 43 indulóval 1,35 m-re kiírt, vadász elbírálású ugrószámmal indult a Lovas Világkupa programja, amelyben Vasil Ivanou és a svéd tenyésztésű, 8 éves Aleqs bizonyult a legjobbnak.
56,04 másodperces időeredményét csak a svájci Werner Muff tudta megközelíteni, Unik GS nyergében (56,94). Legjobb magyarként Szász Attila a harmadik helyen végzett Vénusszal, a 7 éves Koppány apaságú szürke kancával. Jamie Wingrave hatodik lett az Enyingi Agrár Zrt. tulajdonában lévő Sissivel, hibátlan lovaglással, 64,36 mp. idővel. A versenyszámot csak a szűk fordulókat bevállaló, lendületes lovaglással lehetett megnyerni, igaz ugyan, hogy ötödik helyre 8 hibaponttal is be tudott férni az szintén belorusz Igor Vasilijev.
Szász Attila:
„Nagyon jól éreztem magam a pályán, a ló kora ellenére remekül teljesített, úgy gondolom, ez a szép helyezés is azt bizonyítja, hogy megfelel tulajdonosa, a Mezőhegyesi Állami Ménes Kft. elvárásainak.”
Póni szimultán ugróverseny – dupla Fülöp győzelem
A név kötelez. Tudják ezt a Fülöp család legifjabb tagjai is, akik a póni szimultán ugróversenyben remekeltek.
Fülöp Eszter Őszapó nevű ménjével a kispóni kategóriában volt a leggyorsabb. Nővére, Fülöp Dorottya a nagypóni kategóriában nem talált legyőzőre, így a végső összevetésben egymás ellen küzdöttek. A gyerekpublikum örömére a kisebb póni, Őszapó győzött Eszterrel, de mindketten boldogan vonultak a díjkiosztásra. A legboldogabb talán a büszke nagyapa, a négyesfogathajtó világbajnok Fülöp Sándor volt.
Kinder Kupa CSI 1,35 m nyitó versenyszám
Fantasztikus atmoszféra a Budapest Sport Arénában – Kinder Kupa magyar sikerrel.
Nem kellett sokáig várnia magyar sikerre az Aréna elképesztően lelkes közönségének, hiszen az 1,35 m-re kiírt hibaidős nyitószámot Czékus Zoltán nyerte a 7 éves, magyar tenyésztésű Apollo nyergében, 61, 92 másodperces remek idővel. Az első hat helyen négy magyar végzett: a második helyen Kovács Henri Sanzonnal, harmadik lett Jenei Sándor Sisi Myra-val, ötödik Gombos László Lord Major Sissivel, mindannyian akadályhiba nélkül teljesítve a pályát.
Czékus Zoltán így nyilatkozott a versenyszám után:
„Ilyen ünneplésben még nem volt részem soha életemben. Hihetetlen hangulatot varázsolnak a gyerekek az Arénába. Tavaly nem úgy sikerült a szereplésem, ahogyan szerettem volna, így még nagyon nagy öröm számomra, hogy meg tudtam nyerni az első számot.”
Magyar Ló Kupa
Az 1,30m-re kiírt, őshonos védett magyar lófajták díjugrató versenyét fölényesen nyerte a gidrán fajtájú Riadó (Déva XX x Gidrán II-4) nyergében Szeder Tamás, hibátlan lovaglással, 59,29 mp idővel.
Második helyre ért Orosz Milán és a furioso fajtájú North (Furioso 7 x Orosháza Hadfi) szintén akadályhiba nélkül, 72, 55 mp idővel. Harmadik helyen végzett Mráz Tamás Maxim Mimi nevű kisbéri kancájával (MaximXIII-P x Maxim XI-4), a négy hibapontosok közül a leggyorsabban.
Szeder Tamás így nyilatkozott Riadóról:
„A 93-as születésű fedező mént 7 éves kora óta lovagolom, számos versenyen vettünk részt, de ez az eredmény a legszebb mindközül, hiszen ezzel a ló búcsúzik a versenyzéstől, már csak génjei örökítésével szolgálhatja a magyar lótenyésztést”.
Pilsner Urquell Kupa staféta – hajszál híján győzelem
Az elsőként indult Kövy András – Kovács Henri páros sokáig őrizte első helyét a 11 párost felvonultató mezőnyben.
Kövy lova, a 8 éves Úrnő ugyan vétett egy verőhibát, de az idejük még így is elég gyors volt ahhoz, hogy a párosok nagy részét maguk mögé utasítsák. Egészen az osztrák Wolfgang Ötschmaier – Iris Murray staféta színre lépéséig úgy tűnt, hogy újra magyar győzelemnek örülhetünk, ők azonban gyorsaságukkal meg tudták verni a Kövy-Kovács párost, akik ettől függetlenül a második hellyel is elégedettek. Az osztrák lovasok taktikáját lovaik gyorsaságára építették, hiszen mindkét lónál előfordul egy-egy verőhiba, de ez az egész mezőnyt jellemezte, így lovaik gyorsaságával tudtak kiemelkedni és ezzel az élre kerülni.
Új magyar póni magasugró rekord!
Idén augusztusban a nyíregyházi Márton Sarolt 145 cm-rel kérész életű póni magasugró rekordot állított fel, hiszen alig egy héttel később a pilisszentiváni Varga Ábel 147 cm-rel megdöntötte Saci rekordját.
A fiatal lovasnő revansra készült az Arénában, ám egy sajnálatos baleset miatt meghiúsult a terve. Szerencsére Varga Ábel nem maradt vetélytárs nélkül, hiszen András Eliza és pónija, Tarantella vállalta a kihívást. És hogy milyen jól tette, az csak az izgalmas emelések után derült, ki, hiszen 149 cm-rel megdöntötték a magyar póni magasugró rekordot! A magasság Lady Nowell-nek is sikerült, igaz, nem elsőre, így a számot végül András Eliza nyerte.
Jelen és jövő – Olimpikonok és gyerekek díjugrató versenye
A 2009-es díjugrató championátus pónis mezőnye kapott indulási jogot az olimpikonok és gyerekek staféta versenyére. Sokáig az elsőként induló páros, Krucsó Ferenc és Varga Ábel állt győzelemre, de Göttler Vilmos és Török Gabriella meg tudták szorongatni őket, megérdemelten nyertek. Harmadik helyen Újváry Barbara és Sós Attila végeztek. Nyeregbe szállt Herczegfalvi Tibor is, társa ifj. Lázár Zoltán –csavart vittek a történetbe azzal, hogy az olimpikon Herczegfalvi Tibor indult pónival, Zolika pedig nagy lóval. Schaller Gábot András Elizával, Tuska Pál pedig Ágoston Csengével alkotott párost.
Schweppes Kupa – Emanuele Gaudiano másodszor
Emanuele Gaudianio, a budapesti Világkupa második nyitószámának győztese kellemes emlékekkel érkezett Budapestre, hiszen tavaly ő nyerte az első nyitószámot. Otello de Villeneuve nevű sárga, 7 éves francia heréltjével fantasztikus időt lovagolt a kétfázisos, 1,40 m-re kiírt versenyszámban (37,62 mp). Legjobb magyarként Kovács Henri az ötödik helyen végzett Agropoint Cassius-szal, hibátlan lovaglással, 39,39 mp idővel. A sárga nyolcéves heréltet bátyjától, Kaarlotól kapott kölcsön a versenyre.
Emanuele Gaudiano:
„Úgy látszik, a budapesti verseny az én versenyem! Második alkalommal sikerült nyernem az Arénában, úgyhogy senki sem csodálkozhat azon, hogy szeretek ide járni! Idén már csak Frankfurtban állok starthoz, január végén indul újra számomra a versenyszezon Olaszországban, jövőre pedig újra számíthatnak rám a Papp László Sportarénában.”
Herendi Kupa Joker díjugratás – osztrák győzelem
A szombati staféta versenyszám győztes párosának hölgytagja, Iris Murray nyerte a pontgyűjtő, 1,40 m-re kiírt versenyszámot, 44 ponttal, 40, 54 másodperces idővel, Cash Flow IV nevű 9 éves holland tenyésztésű lovával. Az 52 induló közül hétnek sikerült a maximális 44 pontot elérnie, köztük csak az idő döntött. Krucsó Szabolcs legjobb magyarként hatodik helyen végzett Regale Regatta-val.
Iris Murray:
„Ugyanaz volt a taktikám, mint tegnap a staféta számban. A ló gyorsaságát igyekeztem kihasználni, ez sikerült is, újra bebizonyosodott, hogy Cash Flow győztes típusú ló.”
Axial Kupa CSI-W Világkupa minősítő szám
Negyvenkét lovas közül mindössze három lovasnak sikerült nulla hibaponttal teljesítenie Jansen Rob holland tervező pályáját. Sokat kellet várni az első hibátlanra, Horváth Balázs Eternally-val azonban gondoskodott arról, hogy legyen kiért izgulni a közönségnek. Az 1,45 m-re kiírt, hibaidős elbírálású számban akadályhiba nélkül, 77,6 mp. eredménnyel ért körbe. A következő hibátlan eredménnyel Pirik Zsolt és 16 éves Havanna örvendeztette meg nézőket, sőt 72,77 mp. idővel átvették a vezetést. Végül Jamie Wingrave csatlakozott a hibátlanok elit csoportjához, Agropoint Crosshillt lovagolva 73,17 mp. idejével a második helyen végzett.
Pirik Zsolt:
„Öreg kancámnak nem igazán erőssége a fedeles versenyzés, ezért még inkább örülök annak, hogy sikerült nyernem vele. Szombaton és vasárnap is a nagy számokban indulok Havannával – remélem, hasonló sikerrel.”
Szerző: Péterfi Csaba
Kép: Canva
Frissítve: 2024.04.08.