’Rollkur’-szisztéma, avagy túlzottan mélyre lovaglás: a lovak vagy a versenyzők szorulnak védelemre?
A Horse International már régebben közölte Mariette Withages-Diltjens, az FEI Díjlovagló Bizottsága elnökének nézeteit e az úgynevezett ’Rollkur’-szisztémával kapcsolatban, amely a nyak túlhajlításaként vagy túlzott mélyre lovaglásként is ismert. Később foglalkozott az FEI Állatorvosi és Díjlovagló Bizottsága által szervezett ’workshop’ keretein belül folytatott eszmecseréivel és a végső állásfoglalással is.
Az újabb történések miatt a vita mégsem csitul. Éppen ezért érdemes lenne megvizsgálni az eseményeket az FEI azon szabályozásainak fényében, melyek a lovasok érdekeinek védelmében születtek.
Hol tartunk?
Feltételezem, hogy mindenki tisztában van azzal, honnan indul ez a vita, milyen negatív kritikákkal illette a német St. Georges magazin 2005. augusztus 8-i száma Anky van Grunsven edzésmódszereit. Ennek egyik következményeként összeült az FEI Díjlovagló Bizottsága, az FEI Állatorvosi Bizottsága és a Jóléti Albizottság, hogy megvizsgálják a ’Rollkur’-szisztémát.
A vizsgálat eredményének Mariette Wiithages-Diltjens félreérthetetlen formában adott hangot: „Jelenleg folyik a tudományos vizsgálati anyag összeállítása, melyet elkészülte után azonnal közzéteszünk. Az ismert tények alapján azonban egyértelmű, hogy a kérdéses szisztéma egyáltalán nem káros – amennyiben korrekt módon alkalmazzák. Világos emellett, hogy rossz felfogásban, hibásan használva egyetlen edzésmódszer sem elfogadható. Éppen ezért az agresszív lovaglást kellene megakadályozni és kiátkozni a sportból.”
Miután az FEI nyilvánosságra hozta fenti álláspontját, a Bundesvereinigung der Berufsreiter és a német St. Georges lovas magazin röviddel a díjlovagló Világkupa amsterdami döntője előtt olyan plakátok terjesztésébe fogott, melyek ismételten azt sugalmazták, hogy a módszer nem éppen állatbarát!
A plakátok persze magukra vonták a média érdeklődését, és ezt csak tetézte Anky van Grunsven amsterdami győzelmét követő bejelentése, mely szerint távol marad az Aachen-ben megrendezésre kerülő versenytől.
Az Anky edzésmódszere körül forrongó vitát a legtöbb újságíró rágalomhadjáratnak vagy a Világkupa döntője előtti elhamarkodott politikai lépésnek látta.
Személyes véleményem szerint a plakátoknak a terjesztése a jó ízlés teljes hiányát, vagy inkább a sportszerűtlen magatartás csúcsát mintázza.
Az FEI Általános Szabályzatának 143.§ 7. cikkelye tiltja a lóval szembeni rossz bánásmódot, és büntetést helyez kilátásba. Emellett azonban ott van a 165.§ 1. cikkelye: „A Jogi Bizottság hatáskörébe tartozik minden olyan ügy, melyben a törvények, szabályok, rendeletek megsértésre kerülnek, vagy vétenek a viselkedés íratlan szabályai, a becsületesség, a sportszerűség elfogadott normái ellen, történjen ez egy nemzetközi eseményen vagy bárhol, bármikor vele kapcsolatban.”
A 174.6.4. cikkely a következőket határozza meg: „A versenyek hivatalos személyeivel, vagy bármely más résztvevőjével (másik lovas, újságíró, közönség stb.) kapcsolatosan tanúsított inkorrekt magatartás 200-10.000 CHF büntetést és/vagy 3-12 hónap felfüggesztést vonhat maga után.”
Meggyőződésem, hogy a plakátok terjesztése kimeríti a 165.§-ban foglaltakat. Figyelembe véve az FEI edzésmódszerrel kapcsolatos állásfoglalását, ezt a kampányt csak szándékos támadásnak tekinthetjük, amely a módszer alkalmazóinak lejáratására irányul. Az FEI-n áll a döntés, hogy azokat a profi lovasokat, akik tagjai a Bundesvereinigung der Berufsreiter-nek, milyen mértékig tartja felelősnek az őket képviselő szervezet akciójáért.
Kétségtelen, hogy mindez messze túllépi a sportszerűség határait és nem csupán személyesen Anky van Grunsven-nek okoz károkat, illetve azoknak, akiket nyilvánosan megvádoltak a módszer használatával, mint az állatkínzás egyik formájával. Ennek a vitának a résztvevői nyilvánvalóan észre sem veszik, hogy az igazi fenyegetés az, amit ez a nyilvános meghurcoltatás a sport egészének hírnevén rombol.
Az Equine Lawyer’s Journal nyomán
Szűcs-Gáspár Kinga
Kép: Canva
Frissítve: 2024.02.23.