Sajnos hazánkban ismét megjelent a lovak körében világszerte elterjedt herpeszvírus. A Nemzeti Lovarda oldalán megjelent közlemény szerint:
“Tájékoztatás a Budapest környéki herpesz kitöréssel kapcsolatos járványügyi helyzetről
Az elmúlt héten (november 4-8 között) Fóton egy sportistállóban több ló is lázas/légúti és idegrendszeri tüneteket mutatott. A labor vizsgálatok megerősítették az EHV 1 fertőzés gyanúját. Ebből az istállóból volt három ló, amely ezt megelőzően részt vett az október 25-27. között megrendezett díjlovas championátuson a Nemzeti Lovardában. A három érintett ló közül kettő mutatott lázas és légúti tüneteket a hazaérkezést követő 9 napon belül. Később az egyikben idegrendszeri tünetek is megjelentek.
Jelenleg nincs tudomásunk másik herpesz kitörésről, amely a versenyen részt vett lovakhoz köthető. A Nemzeti Lovardában sem ez előtt, sem ez után nem volt EHV érintettségű megbetegedés. Ez mind az állandó lóállományra, mind pedig a rendezvényekre érkező lovakra igaz. Amennyiben újabb, a díjlovas versennyel összefüggésbe hozható kitörésről tudomást szerzünk, úgy ezt az információt megosztjuk, s a járványvédelmi intézkedéseket ennek megfelelően módosítjuk.
Mivel az esetleges fertőzés után 21-28 napig előfordulhat vírus ürítés, így javasoljuk a díjlovas championátuson részt vett lovak megfigyelését, izolálását. A megfigyelési időszakban a lovak napi kétszeri lázmérését javasoljuk, az esetleges vírusürítés veszélyének minimalizálására a közvetlen vírus kimutatásra irányuló vizsgálat javasolt.
Kérjük a lovasokat, lótulajdonosokat, hogy a szükséges járványügyi intézkedések, különös tekintettel a lovak versenyre való szállítás tekintetében a lógyógyász állatorvosaikkal egyeztessenek.
Dr Jármy Miklós a Nemzeti Lovarda állatorvosa”
Fontos, hogy ha a legenyhébb tüneteket is észlelitek lovaitokon, azonnal forduljatok az állatorvoshoz, hogy minél előbb megkapja az állat a szakszerű ellátást!
Milyen tünetek jelentkezhetnek?
A légzőszervrendszeri tünetek lehetnek a savós orrfolyás, köhögés, bágyadtság, étvágytalanság, hőemelkedés és láz, amelyek 3-5 nap lappangási idő után jelentkezhetnek. Bakteriális felülfertőződés következtében, súlyosabb esetekben tüdőgyulladás is kialakulhat.
Idegrendszeri tünetek lehetnek a keresztgyengeség vagy akár a bénulás. Az is előfordulhat, hogy a ló nem tud vizeletet, székletet üríteni.
Pontosan mi is az a herpesz vírus?
A herpeszvírusok az influenzavírusok mellett a légúti megbetegedések leggyakoribb kórokozói. Terjedésük elsősorban a fertőző lovak közvetlen érintkezésével, cseppfertőzés útján történik.
A lovak herpeszvírusának legelterjedtebb képviselője az EHV-1-es, valamint az EHV-4-es szerotípus. A kórokozó mindkét típusa a légzőrendszert és az idegrendszert támadja. Leginkább a kancákra, különösen a vemhes egyedekre jelent veszélyt, amelyeknél vetélést okozhat, de bármelyik lovat megbetegítheti. A lovak többsége általában 3. életévének eléréséig találkozik a herpeszvírussal.
Amelyik ló egyszer megfertőződött, élete végéig vírushordozó marad, legtöbbször tünetmentesen, úgynevezett látens hordozóként. Stresszhatás vagy egyéb immunrendszert gyengítő hatás következtében a herpeszvírusok aktivizálódnak, majd elszaporodnak a ló szervezetében, ami az állat megbetegedéséhez vezet. A beteg állat a légutak váladékán keresztül üríti a vírust, amely így az egész lóállományban elterjed.
Enyhébb esetekben van esély a teljes gyógyulásra, súlyosabb esetekben azonban mozgásszervrendszeri problémák maradhatnak vissza, sőt el is pusztulhat az állat.
2024.11.27
Források: portal.nebih.gov.hu
nemzetilovarda.hu