Derby győztesek közelebbről

Derby győztesek közelebbről

 

Ebben a beszámolónkban igyekeztünk a derby győzteseket kicsit jobban bemutatni az Önök számára. Milyen utat jártak meg a Derby-ig, illetve mi történt utána velük. Tulajdonosaik, hajtóik és idomárjaik szemszögéből is próbáltuk elemezni a Derby-t, hogy ki mit érzett, amikor lova győztesként haladt át a versenyek versenyében.

1998. Belami

Belami 13.8-as idejével, amit Németországban ügetett, minden idők leggyorsabb magyar tenyésztésű lova. Az ő pályafutása eléggé érdekes, hiszen sok helyen megfordult, és egy éven át Németországban versenyzett, aminek helyességéről eltérőek a vélemények. Belami mindig a legjobbak közé tartozott, bár a Derby-ig társa, Bob do it árnyékában versenyzett, de ott, kinőtte a második szerepet, és onnantól kezdve ő volt a legjobb. Háromévesen a Derby előtti három nagy évjárat összehasonlító versenyben mindig alulmaradt Bob do it-tal szemben, sőt a Derby Kísérletiben még Brown Lady is előtte végzett.

A Derby-ben legnagyobb ellenfele, Bob do it hibával futott, így a versenyek versenyének trófeája az övé lett. A Szent István Díjban már nem hibázott Bob do it, ennek ellenére Belami legyűrte az eddig jobbnak kikiáltott ellenfelét, így ezt a trófeát is bezsebelte. Hosszútávra a Hungária Díjban még lemaradt a legnagyobbak között, a Ménesek Díjában 3000 méterre viszont már ő győzedelmeskedett.

Négyévesen győzelemmel nyitott, majd a Májusi Nagydíjban egy balesetnek köszönhetően alaposan összetörte magát. Sérülése után Marschall Istvántól átkerült Jónás Lajoshoz, ahol a Négyévesek Nagydíjában folytatta diadalútját. Dr. Vecseklőy Józsefben háromszor kellett starthoz állnia a győzelemért, de meglett az is. A háromszori megpróbáltatás miatt a Pannónia Díjban már nem volt olyan robbanékony, így lemaradt. Két hét múlva ismét ereje teljében volt, így a Szent István Díj két heatjében topon volt, az egyiket megnyerte, a másikban harmadik helyezést ért el, mivel ellenfele, Mr. Stallone hasonlóképpen teljesített, ezért a jobb összidő döntött, így Belami lett a győztes. A Hungária Díj ismét nem az ő versenye volt, és ez évben a Ménesek Díja sem sikerült a számára.

A következő szezont már Gelsenkirchenben kezdte, ahol szeptember 29-én futotta 1.13.8-as idejét, amivel minden idők leggyorsabb magyar lova lett. Nehéz helyzetben volt itt klasszisunk, hiszen ezzel az idejével sem tudott győzelmet aratni, itt is csak második lett. Belami hűségesen futotta a jobbnál jobb időket, de hiába, mert nyerni egyszer sem tudott.

A 2001-es évet Fábián Zsoltnál, majd Varga Sándornál kezdte a világot járt mén. Napi főfutamokban tudott csak sikert aratni, a tenyészversenyekben már nem tudta felvenni a versenyt, bár az FVM Díjában második lett C’est la guerre mögött, és a következő három főfutamban is sikeresen szerepelt, de utána már nem jutott szerephez.

A 2002-es évet még Varga Sándornál kezdte, majd visszakerült Jónás Lajoshoz. A kis pihenő jót tett Belaminak, mert utána ismét eredményesen szerepelt, de csak a napi főfutamokban. Súlyos lábbántalmai miatt a következő év már egyáltalán nem hozott sikereket a számára, így tulajdonosa, ifj. Bisbac Dániel és idomárja, Jónás Lajos úgy döntöttek, békét hagynak a nagy harcosnak, aki négy éven át a maximumot adta, és inkább a tenyésztésben szolgáljon tovább. A lóról idomárjai, Marschall István (a tenyésztője is egyben), Jónás Lajos és Varga Sándor, a hajtója és jelenlegi tulajdonosa, ifj. Bisbac Dániel, és volt tulajdonosa Bisbac Dániel mesél nekünk.

Marschall István

Belami története Svédországban kezdődött, kintlétem alatt ott jutottam hozzá viszonylag olcsón az igen jó származású apjához, Philip Lobellhez, aki mint versenyló nem igazán váltotta be a hozzá fűzött nagy reményeket. Amerikából vásárolták, és versenyzett Dániában, Norvégiában és végül Svédországban is. Lábbántalmai miatt 1.17-es rekorddal rendelkezett. Engem igazán a jó papírja fogott meg, Speedy Crown érdemeit nem kell ecsetelni, az anyja, Princess Glory pedig kanca Hambleton-t nyert. Kimondottan tenyésztés céljából vásároltam a mént, de mivel hazaérkezésemkor még nem tudtam vele fedeztetni, ezért 1991-ben kölcsönadtam a Babócsai ménesnek, ahol nem igazán vált be.

Én 1994-ben kezdtem el vele fedeztetni a saját kancáimat. Akkor nagyon jó származású import kancáim voltak, így várható volt, hogy a mén által jó csikók születnek. B-betűs évjárata kimagasló volt, Belamin már rögtön lehetett látni, hogy nem mindennapi lóval van dolgunk. Már egész kis csikónak is nagyon szép küllemű, laza mozgású volt, ellentétben Bob do it-tal, aki mindig erőből teljesített. Ezért is nem nyertem Kétévesek Nagydíját, hiszen én Belamit hajtottam, mert kettőjükből mindig ő volt a szimpatikusabb.

Belami minden edzése során javult, erősödött, és már februárban Bob do it-tal együtt munkákban 1.25-ös időket ügettek igen könnyen. Belami ellen csak egy szólt, nagyon ijedős ló volt, és ha valamitől megriadt, akkor teljes sebességre kapcsolva vad galoppban hurcolta az embert. A rossz szokása miatt többször is balesetet szenvedett. Igazából ezért soha nem tudtam rá haragudni, mert olyan küzdő szellem lakozott benne, ami ezért bőven kárpótolt. Végül is mindenkinek megvan a pozitív és negatív oldala.

Bob do it és Belami két és háromévesen jóval évjárattársai felett járt, így év elején Bisbac Dánieltől olyan kedvező ajánlatot kaptam, amit nem lehetett visszautasítani, így eladtam neki a két lovat, de nálam maradtak idomításban. A Derby-ig Bob do it bizonyult jobbnak, de onnantól Belami lett a jobb. Bob do it mindig is erőszakosabb volt, amit anyai ágról örökölhetett, de a Derby után teljesen elborult az elméje, hiába vittem vissza a tanyára pihenni, majd tréningezni, nem segített rajta. Belami négyévesen elkerült tőlem, de jóval később egy nagyversenyben, az FVM-ben összecsaptam vele. Én C’est la Guerre-t hajtottam, és Varga Sándor hajtotta Belamit.

Igazából háromévesen volt élete csúcsán, de a teljesítménye a németországi túra után esett vissza, és soha többet nem nyújtotta azt, amit előtte. Óriási képességű ló volt, olyan, amik csak ritkán születnek, ahogy az édesapám mondta volna, „Ilyen lovat csak jó kedvében csinál az isten”. Belami viszont visszatért a gyökereihez, mert ismét a tanyámon áll.

Varga Sándor

Belami Németország után nálam folytatta a tréningezést. Egy megtört ló tért vissza, derék- és lábfájdalmakkal. Próbáltunk rajta segíteni, de akkor az itthoni orvostudomány még nem nagyon tudta orvosolni a bajait. A ló mutatta, hogy iszonyatos képesség lakozik benne, de bántalmai miatt már nem tudott 100%-osan teljesíteni. Voltak pillanatok, versenyek, amikor újra bizakodni kezdhettünk, mert ismét régi önmagát adta, de sajnos ezek soha nem tartottak sokáig.

Jónás Lajos

Belami négyévesen, a nagy balesete után került hozzám összetörve. Így kezdtük meg a készülődést a Négyévesek Nagydíjára. Belami elég heves természetű ló volt, így megismerkedésünkkor rendezve az erőviszonyokat életre szóló barátságot kötöttünk. Nagyon kedveltük egymást. Így történhetett, hogy amikor kiszökött a boxából, és éppen készülődött nagy felfedezést tenni a pályán lévő kancák között, akkor rászóltam, és erre visszajött.

Tréningjei során eleinte nem sokat mutatott, és a Nagydíj előtti zárómunkája után nem nagyon reménykedtem az eredményes szereplésében. Ezek után hatalmas meglepetést okozott, hogy végig vezetve, igen könnyen nyerte a négyévesek derby-jét. Ekkor rájöttem, hogy Belami nem munka ló, mert ott nem mutatja meg, hogy mire képes. A Nagydíj után a Vecseklőy József Emlékverseny három heatjében Zádort győzte le, majd győzött a Szent István Díjban.

A következő évben Németországban folytatta pályafutását, ahol sikerült az 1.13.8-as magyar rekordot futnia. Ez a kétes dicsőség a ló későbbi pályafutását is bearanyozta, mert onnan egy egészen más ló jött vissza. Belami mind mentálisan, mind fizikailag óriási változáson ment át, és nem az előnyére. Ki kell jelenteni, hogy a magyar rekord létrejött, de a ló tönkrement. Így inkább pihenőre küldtem, ahonnan Varga Sándorhoz került, majd bő egy év elteltével érkezett vissza hozzám. Ekkor gyógykezelés gyógykezelést követett, de egyetlen doktor sem járt sikerrel, így ifj. Bisbac Dániellel úgy döntöttük, hogy az új pályán már nem futtatjuk Belamit. Megkezdte apaméni kötelezettségeit, de mindig jó szívvel gondolok vissza Belamira, aki szerintem jobb sorsot érdemelt, mert a túra miatt rengeteg tenyészverseny megnyerésétől fosztották meg.

Bisbac Dániel

Belamit Bob do it-tal együtt vásároltam igen drágán, azzal a céllal, hogy valamelyikük megnyerje a Derby-t. Akkor magasan az évjáratuk felett jártak, és fiam, ifj. Bisbac Dániel már megérett arra, hogy derby lova legyen. Bob do it verhetetlennek tűnt, és nekem mégis az volt a kívánságom, hogy ő Belamit hajtsa. Azért döntöttem így, mert úgy véltem, inkább legyen biztos második, minthogy kudarc érje, mert úgy láttam, Bob do It a Derby Kísérleti Versenyben a célegyenesben már nem volt 100%-os. Így inkább Belamit javasoltam neki, így levettem a válláról egy irtózatos terhet, amivel pszichésen erősítettem. Mert nem csak a lónak kell 120%-os formában lenni ezen a napon, hanem a hajtónak is.

A Derby-ben sajnos bejött, amire titkon számítottam, Bob do it ugrott. Nagyon örültünk volna ennek a győzelemnek, ha a közönség akkor nem úgy reagálja le a történteket, így a siker csalódásba torkollott. Belami négyévesen a Vecseklőy József Emlékverseny után a bal hátuljára lesántult. Ezért gondoltam, hogy Németországban jó helye lesz, mert ott 1200 méteres pályán ellenkező irányban futnak a lovak, így a sérült lábát kíméli. Ez az elképzelésem be is vált, de a rengeteg pénznyereménye miatt nagyon jó lovak közé került, így nem tudott győzni. Egy évet töltöttek kinn Bob do it-tal, utána hazatértek. Ma már a tenyésztést szolgálják.

Ifj. Bisbac Dániel

Belamival már a kezdetektől fantasztikus élmény volt versenyezni, nagyon magabiztos, erős ló volt, és nagyon sokat tanultam ettől a nagy tudású méntől. Igazából örültem édesapám döntésének, hogy inkább Belamit hajtsam a Derby-ben, és ne Bob do it-ot, annak ellenére, hogy a verseny előtt Bob do it nagyobb esélyt képviselt. Így talán nem voltam annyira feszült verseny előtt, és Belamival jobban szerettem versenyezni. Amikor észleltem, hogy Bob do it ugrott, nagyot dobbant a szívem, először is megkönnyebbültem, mert azt hiszem magamat okoltam volna életem végéig a kudarcért, ha akkor én hajtom, aztán megörültem, mert rájöttem, hogy így akár győzhetek is. Boldog voltam, amikor áthaladtam a célon, de a díjátadás után már nem nagyon tudtam örülni a közönség reagálása miatt, ami méltatlan volt egy ilyen eseményhez. Jogos derby győzelmünket Belami ez után számtalanszor bebizonyította, hiszen ezen a napon borult az erőviszony Belami és Bob do it között.

Belamival a Derby után számos kiemelt versenyben arattunk dicsőséget, és a Négyévesek Nagydíjában ismét bebizonyította, hogy ő az évjáratának legjobb lova, így lassan feledtette velem a derby napján elszenvedett sérelmeket. Különleges tehetségű ló volt, nagyon sajnálom, hogy a németországi kirándulás megkoptatta tudását. Belamival aratott közös sikereink mindig kedvesek lesznek a számomra, éppen ezért szeretnék a ménnek hosszú, gondtalan nyugdíjas éveket biztosítani.

1999. Csábos

Csábos meséje elég rövidke, mert hát senki nem lehet tökéletes, így Csábos sem volt az. Kitűnő versenylónak született, és az is lett, csak sajnos az idegei nem bírták a versenyzést, sem folyamatosan, sem szakaszosan. Dénes Áronnál kezdte csikóként versenypályafutását. A már akkor heves természetű kancát idomárja türelmesen, és fokozatosan készítette fel, így először csak háromévesen, márciusban állt starthoz, amit győzelemmel zárt, ezek után Csábos megállíthatatlan lett, mert sorozatban nyerte a versenyeit. A Kanca Díjban is sikeres volt, de ott a cél előtt elbizonytalanodott, és átugrotta a célt, így ott istállótársa, Coral Star győzött.

Legközelebb csak a Derbyben futott, ahol már nem hibázott. Következő versenyében azonban igen, és hosszútávra sem jeleskedett, ezért idomárja pihenőre küldte. Legközelebbi feladata a Négyévesek Nagydíja volt, így 2000-ben csak május végén futott először, amit meg is nyert, a Négyévesek Nagydíja viszont hosszú táv, ezért arra erősebb tréninggel kellett készülnie. Jól futott a Nagydíjban, de a szerencse ott istállótársa, Coral Star mellé szegődött, így ő csak harmadik lett. Ezután a verseny után hiába kapott pihenőt, mert utána megtagadott mindenféle munkát, így idomárja tenyésztésbe küldte, mondván a ló elérte azt, amit kellett: megnyerte a Derby-t. Három év elteltével visszakerült a pályára két futás erejéig Jáder Lászlóhoz, de a kanca ennyi idő után sem akart tovább versenyezni, aminek erőszakosan hangot is adott, így visszakerült a ménesbe, de sajnos nem adott utódot.

Csábosról bővebbet Dénes Árontól tudunk meg.

Csábost a ménesben tanították meg az alapokra, és egy szeptemberi látogatás alkalmával figyeltem fel rá. Rögtön megtetszett a kanca, annak ellenére, hogy már akkor mutatkoztak rajta a jelek, hogy valami nem stimmel nála. Szerettem volna mindenképpen Csábost én idomítani. Teljesült is az álmom, megkaptam. Annak ellenére, hogy bolond volt, igényelte a tréninget, mert ha lazítottam az edzésprogramon, akkor rögtön visszaesett a teljesítménye. Viszont tudtam, hogy ilyen természettel nem fogja bírni az erős igénybevételt, és előbb-utóbb fel fogja mondani az idegzete a szolgálatot.

A Kanca Díjig veretlen maradt Csábos, ott nyerőként ugrotta a célt. A videón visszajátszva viszont észrevettem, hogy nem lép tisztán az egyik hátuljával. „Szerencsére” ez csak egy kisebb térdfájdalomtól volt, és azért szerencsére, mert ezt úgy is lehet kezelni, hogy nem kell leállítani a tréningből a lovat. Így telt el egy hónap, kezeléssel és tréninggel. A Derby napján a verseny előtti melegítésnél viszont éreztem, hogy a kanca csúcsformában van. Kitapasztaltam nála már régebben, hogy akkor megy jól, ha lehajtásnál, 500 méteres szakaszon teljes tempót kérek tőle, és a Derby napján 14-es tempónak megfelelő darabot produkált, amit eddig még soha nem futott. Nagyon bíztam benne, és nem is kellett csalódnom, nagyon könnyen ügetett a versenyben, és végül hat hosszal arattunk győzelmet. Mivel a következő nagyversenyek hosszútávra voltak kiírva, ezért adtam neki egy felkészítő futást 2600 méterre, ami nem igazán tetszett neki, mert 2000 méter után feladta.

Ekkor úgy éreztem, hogy teljesítette a főfeladatot, ezért elküldtem pihenni. A Négyévesek Nagydíjára viszont még erősebb tréninggel kellett készülnünk, hiszen tavaly bebizonyosodott, hogy nem bírja a hosszútávot. Jól ment, jól teljesített a tréningjei során is, nem nagyon mutatkozott rajta, hogy idegileg nem bírná. A felkészítő versenyt könnyen nyerte, és a Nagydíjban is bírta a hosszútávot, de sajnos az nem alakult számunkra kedvezően, így ott harmadikok lettünk. Ekkor kapott ismét egy kisebb pihenőt, de ezután megtagadott minden munkát. Nem volt hajlandó befogva egy lépést sem megtenni. Én úgy éreztem, hogy ez a kanca valóra váltotta azt, ami egy idomár, egy tulajdonos, és egy tenyésztő legnagyobb álma, így nem érdemes őt tovább kínozni, ezért elküldtük tenyésztésbe.

2000. Detroit

Detroit egy csoda ló volt, a Derby-re érett be, utána két évig uralta a pályát. Kétévesen Fábián Zsoltnál tanulta az alapokat, kilenc startjából hármat megnyert, négyszer második lett, és egyszer harmadik. Évvégén az őszi Kísérletiben már fiatalon második helyezést szerzett a pálya királynője, Zala szépe mögött. A Derby Kísérleti Verseny előtt Fazakas Imréhez került, akivel a főpróbán még hibával szerepeltek, de így is második helyezést értek el, a Derby-ben pedig már nem volt hiba, csak győzelem.

Utána csak sikeres szereplése volt, a Szent István Díjban második lett, majd megnyerte a Hungária Díjat, és a Ménesek Díját is. A következő szezon is az övé volt, megnyerte a Nemzeti Díjat, majd második lett a Négyévesek Nagydíjában, utána a Pozsonyi Derby-ben ért el harmadik helyezést. Utána két győzelem, Pannónia Díj, Szent István Díj. A Marschall József Emlékversenyben harmadik, míg a Köztársaság Díjában második lett, majd győzelemmel zárta az évet, megnyerte az őszi Kísérleti Versenyt.

A következő évben második a Pulay József Emlékversenyben, a Májusi Nagydíjban, a Lovasélet Sprinter Kupában és a Vecseklőy József Emlékversenyben. Majd egy győzelem következik a Pannónia Díjban. Sajnos ezután a siker széria után jött egy sérülés, így a következő szezon már nem róla szólt. Ekkor hosszú pihenőre vonult, ahonnan idén nyáron visszatért, így megint láthatjuk ezt a gyönyörű fekete mént, aki az utóbbi idők egyik legsikeresebb derby nyerője volt. Hét kiemelt versenyt nyert, ebből a Pannóniát kétszer. Nem mindennapi teljesítmény.

Fazekas Imre

A Derby Kísérleti Verseny előtt egy héttel került hozzám Detroit, mert tulajdonosa származása, külleme, és addigi teljesítménye alapján nagyon bízott benne, de akkori idomárja inkább Dánielt favorizálta. A tulajdonos kérésére indítottam el a Derby Kísérleti Versenyben, ahol hibája ellenére szoros második helyezést értünk el. Verseny közben úgy éreztem, mintha nem lettek volna szinkronban a lábai, állandóan akadt. A verseny után elképzelésem szerint átvasaltam a lovat. A Derby előtt két héttel egy 2200 méteres napi főfutamban indítottam el, ahol az idősebb jó lovakat sikerült lefiniselnie. Olyan időben sikerült győznünk, amivel kiharcoltuk a legjobb időt a Derby-ben. Ekkor úgy éreztem, hogy patkolás, és balanszírozás és munka szempontjából sikerült mindent eltalálnom nála, így megnyertük a Derby-t.

Ezek után elindítottam a Szent István Díjban, mert úgy gondoltam, hogy a verseny két heatje visszaadja, hogy mennyire állóképes Detroit. Az első heat balszerencsésen alakult, itt második lett, a következőt megnyerte, de összesítésben lemaradtunk Dior mögött. A díj után hosszú munkákkal készültünk a Hungária Díjra, amiben való szereplés azért volt fontos a számomra, mert részt vett benne egy német ló is, és úgy gondoltam, itt felmérhetem, hogy ügetőink hol tartanak nemzetközi szinten. Mindenképpen egy jó startot szerettem volna venni, ami sikerült is, és egy jól átfutott versenyben arattunk győzelmet pályarekordban. Majd megnyerte a Ménesek Díját is. Ez évi teljesítménye alapján megkapta az „év lova” címet, és megnyerte az ügetőkupát is.

Mivel a rá nehezedő feladatok egyre erősebbek lettek, ezért még több terhelésnek lett kitéve. Az év közepe táján az egyik versenye után meghúzódott a jobb hátulja, ami első ránézésre nem tűnt veszélyesnek, nem is sántított rá, de mégsem úgy teljesített, ahogyan eddig. Egy ultrahangos vizsgálat viszont kimutatta, hogy az egyenítő szalagja sérült, ezért úgy döntöttünk nem erőltetjük tovább, nehogy lesántuljon. Tulajdonosa nem szerette volna eladni, így két állatorvosnak ajándékozta. Sajnos pihenője elején kapott egy hereburok sérvet, de még időben meg tudták műteni, így leendő fedező méni státusza nem került veszélybe. Közel másfél éves pihenő után Detroit lába teljesen rendbe jött, így lassan elkezdhettük újra tréningezni. Vidám, jól lépked, semmilyen jelét nem látjuk annak, hogy valami visszamaradt volna a sérüléséből. Ennek ellenére már nem állítjuk nehéz feladatok elé, nem szeretnénk tenyészversenyekben a legjobbak ellen kiállítani, inkább idősebb, félig visszavonult klasszisok számára kiírt versenyekben fog szerepelni.

2001. Elegant Yankee

Ő egyike volt azoknak a lovaknak, aki teljesítette azt a csodát, hogy megnyerte a Derby Kísérleti Versenyt is és a Derby-t is. Érdekes, hogy egy hónap van e között a két verseny között, mégis az elmúlt 15 évben csak két lónak sikerült ez a duplázás. A Derby előtti három évjárat versenyből kettőben diadalmaskodott, a Ferge László Emlékversenyben és a Derby Kísérletiben. A Nemzeti Díjban ugrott, így ott nem sikerült a győzelmet megszereznie. Egyébként ez a gyönyörű kinézetű fekete mén már kétéves korától versenyzett, és két győzelemmel zárta az évet. Háromévesen csak kétszer nem volt benne az első háromban. Négyévesen tenyészversenyt nem sikerült nyernie, csak helyezést elérnie, de négy napi főfutamban győzedelmeskedett. A következő évben már nem nagyon láthattuk ezt a szép küllemű mént, és októberi győzelme után már sántán jött vissza a tiszteletkörre. Azóta nem láthattuk.

Dénes Áron

Kétévesen már kvalifikáltan került hozzám Elegant Yankee. Már akkor mutatta, hogy klasszis ló, hiszen akkori rekordjával már évjáratának legjobbjai közé tartozott. Igaz versenyeiben nem mutatott túl nagy kezdősebességet, de a táv végén nagyon gyors szakasszal zárkózott. A telet munkával töltötte. A jobb első lába viszont már egész fiatalon odafigyelést igényelt. Nem tűnt vészesnek a sérülése, mert kellő odafigyeléssel nem melegedett a bokája még erős munka után sem, bár azért nem volt jó előjel. A téli munkának meg is lett az eredménye, hiszen tavasszal második startjára óriási egyéni rekorddal aratott győzelmet, és a Tavaszi Díjban is maga mögé utasította évjárattársait. A Nemzeti Díjban kimagasló esélyt képviselt, de ott sajnos hibázott, úgy tűnik ez nem volt számára szerencsés verseny, mert itt a következő évben is hibával futott.

A lába miatt a Derby Kísérleti Verseny megnyerése után már nem is futattam, így a Derby-re sikerült top formába hozni. A zavaró körülmények ellenére élete legjobb teljesítményét nyújtotta ezen a napon, mintha ő is érezte volna, hogy itt bele kell adni mindent. Az eredeti terv alapján pihenni szerettük volna küldeni a mént, de aztán úgy döntöttük, hogy kipróbáljuk hosszúra is. Ez a terv nem igazán vált be, bár a Hungária Díjban még harmadik lett, de a Ménesek Díjában már nagyon fogott, így nagyon nehezen tudtam beosztani a 3000 méteres távra, nem is sikerült. Ezek után tényleg elküldtük pihenni. A következő évben a tenyészversenyekben már nem volt olyan eredményes, mint háromévesen, de azért jó eredményeket ért el. A következő évben egyre több gond volt a jobb elejével, de azért sikerült meggyógyítgatni. Utolsó versenyében, a befutó elején már éreztem, hogy valami nem stimmel, a célon átérve pedig egyértelművé vált, hogy lesántult a jobb elejére.

Természetesen egy problémásabb lábú lovat sokkal nagyobb felelősség felkészíteni a Derby-re, hiszen mindig fennáll a veszély, hogy lesántul, hiszen egy ilyen verseny felkészítése során nagy terhelésnek van kitéve a ló.

De úgy érzem, ha egy ló olyan tudás birtokában van, amivel nagy esélyese a Derby-nek, akkor mindent meg kell tenni, hogy ez érvényesüljön, még akkor is, ha ez lesz az első és az utolsó verseny, amit életében nyer. Derby egy ló életében egyszer van, és ez a verseny halhatatlanságot biztosít a számára, és ha utána nem is tud futni, tenyésztésben folytathat még hasznos szolgálatot. Egy idomár életében pedig közel sem biztos, hogy találkozik olyan lóval, akivel eredményesen szerepelhet a kék szalagért folytatott küzdelemben, így minden lehetőséget ki kell használni, ha egy ilyen lehetőség adódik, hiszen egy Derby megnyerése után nemcsak a lónak, de egy idomárnak is gyökeresen megváltozik az élete.

Fekete László

Elegant Yankee története nagyon régen kezdődött. Réges-régen istállóvezetőként dolgoztam, és Soós Imre idomításában állt egy kanca, Felírónő, akit nagyon megszerettem. Később, amikor elkezdtem fedeztetéssel is foglalkozni, felkutattam a családját, így került hozzám Osztályzat. Mivel akkor fogathajtással foglalkoztam, így nem ügetőcsikókat, hanem félvéreket tenyésztettem, így Elegant Yankee-nek vannak félvér testvérei. Az egyik bátyjával egyes fogathajtó Derby-t nyertem, így mondhatjuk, hogy a családban több derby nyerő van. Mivel testvérei a fogathajtásban tökéletesen beváltak, gondoltam megpróbálok ügetőket is tenyészteni.

Először Opticiannal fedeztettem be Osztályzatot, de ez a csikó nem lett versenyképes, később Schütt Józsefnél a Backstreet Guy nevű ménnel próbálkoztunk, így született Driver Guy, aki végül csalódás lett a számomra. Végül jött Yankee Yankee, akitől lett Elegant Yankee. Már csikóként is nagyon szép, elegáns volt Elegant Yankee, ezért is adtam neki ezt a nevét. Magam neveltem fel, és egyéves korától már futószáraztam, hogy erősödjön. A futószárazástól és a megfelelő vitaminoktól gyönyörű ménné fejlődött. Először Schütt József istállójába került, ahol Juhász Balázs kezdett el vele foglalkozni, itt is lett lekvalifikálva. Kvalifikálása után átvittem Dénes Áronhoz, nála kezdett el versenyezni.

Kétévesen öt startjából mindössze egyszer nem futott pénzért. A következő évben a Tavaszi Díjat olyan szép stílusban nyerte, hogy az alapján elkezdtünk reménykedni a Derby-ben való eredményes szereplésében. A tréningjei mellett igyekeztem megadni számára minden olyan vitamint, amitől top formában maradhat. A Derby nem volt számára zavartalan, a temetőoldalon történt vele egy kisebb baleset, ami azt hittem a versenybe fog kerülni, de Elegant Yankee hamar korrigálta az esetet, és mindent beleadva nyerte a versenyt. Sajnos ötévesen a jobb elejére egy verseny után lesántult. Az ultrahang 45%-os izomrost, hajlító ín károsodást mutatott ki. Balogh Attila végezte el rajta a műtétet egy új svéd eljárás alapján, miszerint 12 keresztvágást ejtett a lábán. Utána be kellett gipszelni a lábát, és a műanyag gipsz feltörte a bokáját, így jól beledagadt a lába a műanyagcsizmájába. A műtéti hegek begyógyulása után még egy saját keverékkel is kezelgettem, és 1,5 év gyógyítgatás után tökéletesen rendbe jött a lába. Így újra megkezdhette a tréningezést. Felhagytam a fogathajtással, Elegant Yankee a kikapcsolódást jelenti a számomra, ezért én készítem, tréningezem, de versenyben Dénes Áron fog vele szerepelni. Elegant Yankee újra nagyon jó kondícióban van, és roppant intelligens állat, így sok örömömet lelem benne. Remélem, újra eredményesen versenyezhet majd.

2002. Freya

Az ő neve az újonnan érkezőknek sem cseng ismeretlenül, hiszen Freya a mai napig a pálya legjobb lovai közé tartozik. Bár volt az életében egy kisebb hullámvölgy, hiszen a Derby győzelemmel nem csak dicsőség, hanem rengeteg életnyeremény is adódik, így a fiatal kanca egyik pillanatról a másikra a pálya klasszisai között találta magát. A Szent István Díj két heatjében még állta a sarat és második lett a pálya legjobb lova, Butterfly mögött, de utána a mély, sáros pályán sem hosszúra, sem kedvenc távján, 1600 méterre nem tudta felvenni a versenyt a nagyokkal. Eltartott egy ideig, míg ez a nagy termetű fekete kanca megszokta ezt a légkört, de igazából Tóth László tanyáján született újjá, mert 2003 decemberétől a klasszisok méltó ellenfelükké fogadták Freyát, bár a Derby óta kiemelt versenyt nem nyert. De nézzük, hogyan is került idáig.

A másféléves csikót Fábián Zsolt vette tulajdonosa, Bányai Péter kérésére magához. Nagy termete ellenére hamar versenylóvá érett, és már kétévesen négyszer starthoz tudott állni, ahol kétszer második, egyszer negyedik lett. Háromévesen egy csúnya baleset után Vicen Pál vette kezelésbe a beteg kancát. Az év elejét még Fábián Zsolt idomításában kezdte, majd Erdei Józsefhez került át, de igazából Vicen Pál pátyolgatta a kancát. A kanca annyira ragaszkodott gondozójához, hogy azt bárhová követte mindenféle kötelék, és vezetőszár nélkül is. Akkoriban csodájára jártak ennek jelenésnek a pályán, hiszen nem mindennapi esemény volt, amikor ők ketten sétálni indultak. A kölcsönös bizalomnak meg is lett az eredménye, Freya meggyógyult. 2001-ben így már januárban starthoz állhatott, de a téli szezonban mindössze csak négyszer futott, ebből egyszer győzött, és kétszer második lett.

Egy kis pihenő után májusban megkezdte a felkészülését a Derby-re, és egyre jobb időket teljesített versenyeiben, és június végén a Kanca Díjban harmadik helyezettként megfutotta a szintidőt a Derbyre való bejutáshoz. A Derby Kísérleti Versenyben már második helyezést ért el, így jó eséllyel indult a kék szalagért is. A kanca ekkoriban iszonyatos kezdő sebességével hívta fel magára a figyelmet, és a Derby előtt már tudtuk, egy jó start esetén megszökhet úgy, hogy a többiek ne érjék utol. És ez be is vált. Jó start fél győzelem, ahogy a régi öregek mondták, és ez Freyánál is bevált. Majd gyorsaságát a Szent István Díjban is kihasználta, így lett a pálya legjobbjai között második. Aztán beállt a sáros, esős idő, és jöttek a hosszú távú versenyek, ami nem igazán kedvezett Freyának, így hajtója, Vicen Pál a Hungária Díj után nem is nyúzta tovább hosszúra.

De novemberben, kisebb kihagyás után már kedvenc távján, 1600 méteren sem tudta felvenni a versenyt Effendivel, Elegant Lady-vel, Flingával és Butterfly-jal, így rendre alárendelt szerep jutott neki. A 2003-as év sem Freyának kedvezett. Hiába változtak az idomárok, Freya nem tudott a legjobbak között érvényesülni. 2003 évvégén, ha minden igaz, utoljára költözött Freya, mert ekkor került Tóth Lászlóhoz. Az új körülmények, hogy nem látta a pályát, csak versenynap, gyökeres változást hozott a kanca életében, hiszen 2004-ben 17 startjából mindössze csak négyszer tudott pénzdíjas helyezést szerezni, idén pedig mindössze csak első startjára volt sikertelen. Igaz győzelmeit és helyezéseit főleg napi főfutamokban aratta, de szerintem hamarosan a tenyészversenyekben is eredményes lesz a hatéves kanca.

Nézzük, hogyan élte át tulajdonosa, hajtója és idomárja a felkészülést a Derby-re. A beszámolót Bányai Péter, a lótulajdonosa kezdi.

Bisbac Dániellel akkoriban közös tulajdonban voltak lovaink, így Freyát is közösen vásároltunk egy éves korában, majd miután utunkat másfelé terelte az élet, elosztottuk egymás között a lovainkat, és Freya nálam marat. Kétévesen legjobb barátomra, Fábián Zsoltra bíztam a kancát. Sajnos eredményes futásai után egy nagy baleset érte Freyát, ami után az idomárja le is mondott róla. Ágaskodott a boxban, és ahogyan csapkodott a lábával, az egyik első patája beszorult a rácsok közé. Többen próbáltuk a rémült lovat kiszabadítani, és végül Pál Béla bírta szétfeszíteni a rácsokat annyira, hogy Freya kitépje a lábát a csapdából. Ekkor iszonyatosan megrándította vállízületét, és úgy tűnt, hogy nem is lesz képes soha többet ügetni.

Vicen Pál viszont állta a kihívást, és azt mondta, hogy ő meggyógyítja a lovat. És nem csak mondta, hanem meg is tette, sőt, a Derby-re top formába hozta, majd el is hozták a kékszalagot. Sajnos én nem lehettem jelen ezen a nagy eseményen, mert éppen külföldön jártam üzleti úton, de méltóképpen megünnepeltük a hatalmas eseményt. A nagy esemény után jött egy kisebb hullámvölgy, majd Bisbac Dániellel újra összehozott a sors, és ekkor hoztam Tóth Lászlóhoz a lovat, akinél újra top formában van. Azt hiszem, aki ennek a sportnak hódol, az mind tudja, milyen életre szóló élmény is egy Derby győzelem, hiszen lehet, sokaknak az sem adatik meg, hogy Derby résztvevője legyen. De hogy érezzék a helyzet komolyságát, a Derby előtt 4 millió forintot ígértek érte, és én ellenálltam a kísértésnek egy kék szalag reményében. És nem bántam meg.

Vicen Pál

2002 évvége felé került hozzám a kanca különböző sántasági problémák miatt. Tulajdonosával és Erdei Józseffel, a későbbi idomárjával karöltve megpróbáltuk a kancát meggyógyítani. Freyával rögtön az első pillanatban sikerült jó kontaktust kialakítanom, és már az első tréningek során éreztem, hogy nagyon gyors lóval van dolgom. A sok gondoskodás, együttlét által a kanca nagyon megszeretett engem, és ragaszkodását úgy fejezte ki, hogy bárhova mentem, követett engem. Ez az önzetlen szeretett engem is meglepett, és én is nagyon megszerettem Freyát, így úgy vittem ki legelni, hogy csak kiengedtem a boxból, és ő jött utánam. Ezek a túrák az étvágyára igen jótékony hatással voltak, mert addig nagyon rossz evő volt. Érzékenysége miatt csak nagyon fokozatosan terheltem, és tudtam, hogy pont a Derby-re kell csúcsformába hozni, mert nem lehetett őt túlterhelni.

A Derby Kísérleti Versenyben már holtversenyben lettem második Fox Höigarddal, az ott nyújtott teljesítménye alapján már tudtam, hogy van keresni valónk a Derby-ben. A fennmaradó egy hónapban szakaszos, intervallumos edzésekkel pörgettem fel Freyát, fokozva ezzel robbanékonyságát, és kitartását. A Derby-re sikerült őt topformába hozni. Tudtam, hogy a mezőnyben ő a leggyorsabb startoló, amit mindenképpen ki szerettem volna használni, és elvállalni a vezetést. Ez sikerült is, és a szerencse is mellém szegődött, mert az utolsó kanyarban összetömörült a mezőny, és ezt kihasználva sikerült megszöknöm az üldözők elől. Friderika mire kikászálódott a tömörülésből és támadást indított ellenünk, addigra már késő volt, mert mi megnyertük a versenyt.

A következő nagyversenyben, a Szent István Díjban még nagyon jól teljesített, hiszen a pálya legjobb lova, Butterfly tudta csak megverni, de utána a sáros pálya és a hosszútávú verseny nem tett neki jót, így elküldtem pihenni. Sajnos a pihenője nem sikerült úgy, ahogyan kellett volna, ezért a következő szezonban már nem tudott annyit javulni, hogy a legjobbakkal felvegye a versenyt, majd el is került tőlem. De örömmel látom, hogy újra top formában van, és eredményesen versenyzik.

Tóth László

A kancának nagyon jót tett, hogy egész nap kinn lehetett a levegőn a társaival. Nem kapott sok gyors munkát, inkább csak sokat lassúztuk. Elmúltak a fájdalmai, felerősödött, és istállóm egyik legmegbízhatóbb tagja lett.

Freya meséje jól ért véget, hiszen a Derby nyerő kanca a mai napig a legjobbak között versenyzik.

2003. Grál-lovag

Grál-lovag derby győzelmét szerintem Vezér Emesének és Csordás Emilnek köszönheti, ugyanis ők ketten ezt a labilis idegrendszerű lovat a Derby napjára mind mentálisan, mind fizikálisan top formába hozták. Általa és Goffy Sun által az utóbbi idők egyik legizgalmasabb Derby-jét izgulhattuk végig, hiszen az utolsó 500 méteren élet-halál harcot vívtak a kékszalagért. Végig szorosan egymás mellett haladtak, a befutóban már nem is ők, hanem a hajtók vívtak elszánt küzdelmet a győzelemért. Hol Grál-lovag, hol Goffy Sun volt egy picit előbb, a közönség teljes extázisban bíztatta a két fáradt lovat, és a két elszánt hajtót. Aztán elérték a célvonalat, ahová Grál-lovag orra ért be előbb. Olyan Derby volt ez, amire nagyon sokáig emlékezni fogunk. Grál-lovag idegileg nehezen tűrte a következő feladatokat. Erre az évre viszont sokat komolyodott, ami időeredményén is látszik.

Vezér Emese

Grál-lovagba már másféléves korában beleszerettem. Gyönyörű küllemű, nagyon szép mozgású csikó volt, de már akkor túlzottan energikus és ideges. Mivel már akkor tehetséges lónak tartottam, ezért rábeszéltem az egyik legkedvesebb tulajdonosunkat, Soós Imrét, hogy vásárolja meg. Már kétévesen mutatta, hogy jövőre a legjobbak közé érhet, hiszen három versenyéből egyet megnyert, kétszer pedig második lett. A telet pihenéssel töltötte, tavasszal kezdte a felkészülést. Kimondottan a Derby-re kezdtük készíteni, mert tudtuk, hogy idegrendszere a folyamatos megterheléseket nem bírná.

Nagyon finoman készítettük, nem napközben kapta a tréningeket, hanem akkor, amikor már senki nem volt a pályán. A nagypályán nagyon ritkán kapott gyors munkákat, inkább a homokon készült kondíció munkákkal. Nyárra egész jó formába lendült, és megbízható versenyzővé is vált. A Derby Kísérleti Versenyben nagyon jó versenyt futott, de az utolsó kanyar végén, mikor lekerült róla a fülmaszk, hibázott. Ebből okulva a Derby-re két fülmaszkot kapott.

Itt Csordás Emil veszi át a szót.

A Derby-ben nem volt kifejezetten nyerő esély, mert rendkívül labilis idegzete miatt nem volt túl megbízható versenyző, ennek ellenére nagyon bíztam benne. Az első érvényes start után Gésa felbukott, így lefújták a versenyt. Igazából ez nekünk kedvezett, mert Grál-lovag távbíróbb lónak bizonyult az esélyesebbnek tűnő lovakkal szemben, hiszen Georgia, Gigi és Gela inkább robbanékony volt. A második start után sikerült jó pozíciót elfoglalnom, és az utolsó körben, amikor láttam, hogy Gela és Georgia teljesen elkészült erejével, akkor indítottam. Goffy Sun is ekkor indított, így ketten élre állva eléggé felgyorsítottuk az utolsó 500 métert. Nagyon kiélezett, és izgalmas küzdelmet folytattunk Goffy Sun-nal és Lakatos Csabával, amiből szerencsére mi kerültünk ki győztesen. Innen is látszik, hogy az embernek nem elég a Derby győzelemhez, ha jó lova van, mert iszonyatos nagy szerencse is kell hozzá, főleg ha, mint ebben a Derby-ben is, ennyi egyforma képességű ló áll starthoz. Nagyon örültem életem első és egyetlen Derby győzelmének, és remélem, hogy talán nem ez volt egyben az utolsó.

Sajnos Grál-lovagnál a Hungária Díjban elkövettem egy nagy hibát. A mén ugrott a startnál, ami által elég sok teret vesztett. Ekkor nem nyugodtam bele a verseny elvesztésébe, és újra versenybe dobtam a lovat, ez után a verseny után az idegei teljesen felmondták a szolgálatot. Azóta átesett egy herélésen, ami sokat javított rajta. Úgy érzem, hogy most újra egyben van, és egy kis pihenő után újra úgy fog teljesíteni, ahogyan azt elvárjuk tőle. Tulajdonképpen édesapja, Rendfőnök ugyanilyen idegrendszerű ló volt, és háromévesen ő is kiemelkedőt nyújtott, majd sokáig semmit, és 8 éves korára a pálya legjobb lova lett. Ezért biztos fogja még harsogni a közvetítő, hogy Grál-lovag vagy Goffy Sun.

Soós Imre

Csordás Emil és Vezér Emese javaslatára vásároltam Grál-lovagot. Ajándéknak szántam a fiamnak karácsonyra. Én csak egy dolgot kértem az idomárjától a Derby-re való felkészítése során, hogy ne sántuljon le. Végigizgultam a felkészítés nehéz perceit, és Derby előtt ellenálltam a 3 millió forintos ajánlatnak, amit akkor adtak volna a ménért. Nagyon örültem, hogy sikerült megnyernie a versenyt, hiszen ilyen lova nem mindennap adatik az embernek. Mivel az apjának is voltak hullámvölgyei, így eszembe se jutott, hogy a rossz periódusa miatt eladjam. Most újra jól megy, bízom benne, hogy hamarosan ismét a legjobbak között fog futni.

Nem is tudom melyik a nehezebb feladat, egy fájós, vagy egy labilis idegzetű lovat felkészíteni egy ilyen nagy erőpróbára. Azt hiszem az utóbbi, bár egy ilyen verseny megnyerése után az ember türelmesebben kivárja, hogy megnyugodjon.

2004. Hitelező

Hitelezőről sokáig nem gondolhattuk, hogy a Derby-re készül, míg nem áprilisban egy gyors szakaszával nem hívta fel magára a figyelmet. Ezek után Szabó Krisztinával a Kanca Díjban hároméves társait nagyon könnyen verte az új pályán, és hogy bizonyítsa, hogy ez nem volt véletlen, következő versenyét 1.18.9.ben nyerte, amivel már igen előkelő helyet foglalhatott el a derby indulók névsorában.

A Derby-ben már kiemelkedő favoritként tartották számon, és nem hiába, mert a két hölgy nagyon könnyű győzelmet aratott a fiúk felett. Igaz a Hungária Díjban még nem tudták felvenni a versenyt Globussal, de utána az őszi Kanca Díjban, és az őszi Kísérleti Versenyben már megközelíthetetlen volt. A telet pihenéssel töltötte. A következő szezont új istállóban kezdte, ahol hosszúra futott először, itt ugyan kikapott, de óriási egyéni rekordot futott. A Nemzeti Díjban nem adhatott 40 méter előnyt a veretlen Illetménynek és a bombaformában lévő Impassznak, így ott meg kellett elégednie a harmadik helyezéssel. A Négyévesek Nagydíjában viszont ismét kenterbe verte évjárattársait. Az ő meséje sem befejezett, és a mai napon is starthoz áll a Pannónia Díjban.

Tóth László

Bisbac Dániellel közösen figyeltünk fel a kancára, amikor is árpilis végén egy gyors szakasszal zárkózva nyert meg egy versenyt. Mindkettőnknek megtetszett Hitelező, így Bisbac Dániel megvásárolta, és utána lekerült hozzánk a tanyára. Első versenyében még nem volt túl biztos, mert a kanyarokban nem ügetett tisztán, de az egyenesekben nagyon gyors volt. Ezek után szép lassan elkezdtük készíteni, eleinte sok lassú munkát kapott, és át is szereltük, új patkót is ütöttünk rá. Az eredmény káprázatos lett, nagyon jól ment munkában, így tudtuk, a Kanca Díj már biztos. Mivel akkor még nem hajthattam kiemelt versenyben, ezért Szabó Krisztina szakértő kezeire bíztam. A Derby előtti zárómunkájában fantasztikusan mozgott, legjobb lovainkat könnyen verte, a kék szalagért vívott küzdelemben sem hozott csalódást, ott is szenzációs volt. Ezek után a Hungária Díjban nyújtott negyedik helyezés kicsit csalódás volt, de az őszi Kanca Díjat, és az őszi Kísérletit már nagyon könnyen nyerte. Örültem, hogy pályafutásom elején már találkozhattam egy ilyen kivételes képességű kancával. Már az első pillanatokban kitűntető figyelmet és gondoskodást kapott tőlünk.

Szabó Krisztina

A Derby előtti zárkómunkájában szenzációs volt Hitelező, az alapján úgy éreztük, nem lesz ellenfele a Derby-ben. Igazából kettőnk közül én voltam a nehezebb eset. Rettenetesen izgultam, hiszen még nem volt részem ilyen nagy esélyes lovat hajtani a versenyek versenyében. Így, hogy megnyugodjak, eltiltottak a lovaktól, és a zárómunka után haza utaztam Székesfehérvárra, ahol mindenki avval volt elfoglalva, hogy én pihenjek. Így a nagy napra mindketten kipihenve érkeztünk. Aznap Hitelezőn kívül csak Hajnalcsillagot hajtottam, akivel harmadik helyezést értem el. Nem vettem rossz előjelnek, mert kicsit örültem, hogy vele nem sikerült győznünk, mert így a 300. győzelmemet a Derby-ben nyerhettem meg. Minden álmom valóra vált ezzel a győzelemmel, és nőként bebizonyíthattam az erősebb nemnek, hogy mi is bírjuk idegileg az erősebb megterhelést. Úgy érzem ezzel a győzelemmel nem csak a ló érte el pályafutása csúcsát, hanem én is. Sokat köszönhetek a lónak, a tulajdonosának és a trénerének, hogy egy ilyen dicsőségben részesültem általuk.

Úgy tűnik, idén sem a pálya széléről izgulom végig a Derby-t, mert minden valószínűséggel versenybe szállok Iviza Sun-nal.

Bisbac Dániel

Igazából a véletlen műve, hogy Hitelezőt észrevettük. Egyik versenyében egy nagyon gyors szakaszával hívta fel magára a figyelmet. Tóth Lászlóval ekkor úgy döntöttünk, hogy nekünk kell ez a kanca. Az első munkák után már sejtettük, hogy egy kivételes képességű kancához jutottunk, és Tóth László a Kanca Díj előtt már állította, hogy a pálya legjobb háromévese. Idomárjában bízva hagytam, hogy menjen minden a maga útján. Természetesen egy nagyobb képességű ló nem csak sikerrel, hanem még több anyagi áldozattal jár, hiszen az ember egy ilyen lónak igyekszik a legjobbat biztosítani mindenből. A verseny előtti napokban nem csak a ló kapott kitűntető figyelmet, hanem a hajtónője, Szabó Krisztina is. Egy külön csapat dolgozott azon, hogy ő mentesüljön minden stressztől, és problémától. Egy derby győzelmet nem lehet szavakba önteni, ilyenkor az ember a föld felett jár, és az idő múlásával ez az emlék ad erőt, ha az ember éppen hullámvölgybe kerül.

Azt hiszem még semmiről nem volt ilyen nagy egyetértés, mint arról, ha valakinek olyan csikója van, akinek esélye van a Derby győzelemre, akkor azt oda kell készíteni, akkor is, ha ez lesz az első és utolsó versenye is egyben, amit megnyerhet. És miért nagy annak a valószínűsége, hogy ez lesz az egyetlen kiemelt verseny, ahol dicsőséget tud aratni? A válasz egyszerű, lehet, hogy ő lesz, aki a háromévesek között augusztusban a legjobb formában van, de az itt szerzett hatalmas díj miatt a jövőben már a legjobb lovak között kell futnia, és ez egyik napról a másikra nagy megterhelés lehet egy fiatal ló számára. Persze voltak olyan kemény csikók, akik állták a sarat, voltak akiknek kellett egy-két év, mire felnőttek a szerephez, de voltak olyanok is, akik idegileg vagy egészségileg nem bírták az egyre nehezedő feladatokat. Erre a versenyre való felkészülés nem csak a ló kötelessége, hiszen a tulajdonosa ilyenkor megadja lovának a maximális támogatást ahhoz, hogy ő a legjobbat nyújthassa. Az idomárnak és a hajtónak is megvan a maga feladata, így mondhatjuk, hogy minden egyes Derby győzelem mögött egy jó csapat áll.

2005. Illetmény

A 2006-os győztes, Illetmény kivételes képességű ló, már kétéves korában mutatta, hogy ragyogó pályafutás áll előtte. Tulajdonosa, Hajnal Tibor első látásra beleszeretett a lóba, így amikor Fazekas Imre a kvalifikációja után leküldte hozzá pihenni, rögtön meg is vásárolta a tenyésztőtől, a Kabala Ménes Kft-től. Illetmény ekkor már tulajdonosa tanyáján készült élete első versenyére, a Szalay János Emlékversenyre. Hajnal Tibor tudta, hogy semmi és senki nem állhat az útjába, de a biztonság kedvéért csináltatott Illetmény számára egy startautót, hogy otthon is gyakorolhasson. Igaz ezévben mindössze három kétéves állt a Szalay János Emlékversenyben starthoz, mert akkoriban a csikók között egy kisebb járvány söpört végig. De Illetményen sem a járvány, sem az új pálya, sem az autó, sem az ellenfelek nem fogtak ki, könnyedén győzött, majd Kimmo Pekkalával a Kétévesek Nagydíját is könnyedén abszolválta.

Ekkor pihenőre vonult, legközelebb csak a Ferge László Emlékversenyben állt starthoz új idomárjával, Tóth Lászlóval. Illetmény hamar belopta magát Tóth László szívébe is, mert első közös versenyük után a fiatal idomár elárulta, hogy ilyen kivételes képességű, jó fejű, intelligens lovat még nem hajtott soha. Innen tudni vélhetjük, hogy az első hároméves korosztályos verseny sem okozott számára gondot, könnyedén, 18.4-ben 40 méteres térhátránya ellenére utasította maga mögé a többi versenyzőt. Jött a Nemzeti Díj, ami szintén nem volt akadály ennek a csodaménnek. Jött, látott, győzött, új 16.7-es korosztályos pályarekordban.

Mivel tulajdonosa és idomárja nem akarta Illetmény tudását a versenyek során elkoptatni, ezért csak ritkán csodálhattuk meg klasszisát. A Derby Kísérleti sem okozott problémát, 16.2-es új rekorddal nyerte a versenyt. Ezután természetesen mindenki már Illetményen látta a kékszalagot és a babérkoszorút, még azelőtt, hogy lefutották volna a versenyt. Illetménynek 3500 ember kiabált és drukkol a Derby-ben, a befutóban, hatalmas ováció közepette haladt át a célon. Legközelebb nem kisebb fába vágta a fejszéjét Illetmény, mint a Hungária Díj. Ez a verseny a mai napig nagy szívfájdalmunk, mert itt a szerb Fantastik Lobelltől kikapott a mi Illetményünk.

De Illetmény és Tóth László nem csüggedett, inkább készültek a következő kiemelt versenyre, az őszi Kísérleti Versenyre, amit ismét főlényesen nyertek. A fantasztikus képességű hároméves itt befejezte az évet, és pihenőre vonult, hogy a következő nagy feladatára, a Négyévesek Nagydíjára koncentráljon. Annak ellenére, hogy a hosszútávú négyévesek Derby-jére készült, mintegy mellékesen, másodszorra is megnyerte a Nemzeti Díjat. Ez nem kis teljesítmény volt tőle, mert a verseny 100 éves fennállása óta mindössze három lónak sikerült itt dupláznia a Derby mellett. Ekkor idomárja így nyilatkozott róla: „Illetmény hihetetlen ló. Sosem fásult, sosem fáradt. Munkái során nem is elég egy ló mellé, mert az képtelen elkísérni, ezért két kísérő lóval dolgozik. A munka, ami két lovat is kifáraszt, Illetménynek meg sem kottyan. Utána a karámban ugyanolyan jókedvűn rohangál kedvenc vödrével a szájában, mintha mi sem történt volna.” Idomárja szavait igazolva a Négyévesek Nagydíjában kilencedik nagydíj győzelmét aratta. Ráadásul kevés lónak sikerült a Kétévesek Nagydíját, a Derby-t és a Négyévesek Nagydíját is megnyernie. Utána a Pozsonyi Derby-ben idegen pályán, felborult versenyben, füves futófelületen kikapott a német Taxe de Baune-tól.

Hajdu Bíborka
Frissítve: 2023.07.17.
Fotók: Canva

Hozzászólások