Terápia minilóval

Mivel napi szinten lovakkal dolgozunk a terápiáink során, örömmel láttuk azt a műsort a televízióban, melyben bemutatták a minilovak segítségével végzett terápiás tevékenységet. Az elmúlt években nekünk is volt alkalmunk meggyőződni arról a pozitív és komplex hatásegyüttesről, amit a lovak tudnak nyújtani a velük kapcsolatba kerülő egészséges, sérült vagy beteg embereknek. A látott műsorral kapcsolatban azonban szeretnénk felhívni figyelmet néhány fontos dologra. Számunkra a műsorból úgy tűnt, hogy keverednek a fogalmak, ezeket szeretnénk egy kicsit pontosítani.

Az MLTSZ véleménye és a nemzetközi szakirodalmak szerint is fontos különbséget tenni az állatasszisztált aktivitás (AAA) és az állat asszisztált terápia között (AAT). Az állat asszisztált terápia fogalma bekerült a köztudatba, de egyre gyakrabban fordul elő, hogy a fogalomnak tágabb jelentést tulajdonítanak, így tévesen használják azt.

Az állat asszisztált terápia (AAT) olyan célorientált intervenciós forma, amely a szoros ember-állat kötődést használja fel a kezelés integrált részeként. Fontos ismérve ennek a területnek, hogy a terápiát speciálisan képzett szakemberek, esetünkben lovasterapeuták végzik, a páciensek előzetes orvosi vizsgálat alapján kerülnek be a programba, a terápiás munka előre meghatározott terápiás célok és egyéni fejlesztési-kezelési terv alapján történik.

A terápiás programban részt vevő állatoknak, jelen esetben a lovaknak alkalmassági vizsgát kell tenniük és a terapeutáknak az alapképzettségükön felül (gyógytornász, gyógypedagógus, pszichológus) a lovasterápia ágainak megfelelő speciális lovasterapeuta szakképzettséget kell szerezni. A terápiás folyamatot végig kontrollálja, dokumentálja
és értékeli a terapeuta, folyamatosan nyomon követi a páciensek fejlődését és a terápiás célok megvalósulását.

Az állat asszisztált aktivitás (AAA) vagy tevékenység célja a kliensek életminőségének javítása, az ember és az állat közötti kapcsolat segítségével. A program leggyakrabban alkalmazott formái az úgy nevezett látogató programok, melynek során az önkéntesek vállalják, hogy rendszeresen elviszik állataikat kórházakba, idősek otthonába, fogyatékos személyek nappali intézetébe stb.

Ennek a tevékenységnek a legfontosabb célja a kliensek hangulatának javítása, a magányuk csökkentése, új élmények, tapasztalatok nyújtása illetve a figyelem elterelése az aktuális problémáról. Ebben az esetben nem beszélünk terápiás tervről, terápiás folyamatról, ennek a tervezéséről, nem feltétel a folyamat dokumentációja, ilyen értelemben nincs szükség értékelésre sem.

Az utóbbi években egyre népszerűbb az ún. állat asszisztált oktatás is, amikor különböző állatokat az iskolai oktatás, nevelés folyamatába vonnak be annak érdekében, hogy a gyerekek motiváltan vegyenek részt a tanulásban. (Bánszky Noémi-Kardos Edina-Rózsa Linda-Gerevich József: Az állatok által asszisztált terápiák pszichiátriai vonatkozásai, Psichiat. Hung., 2012, 27 (3), 183-184. oldal)

Az Magyar Lovasterápia Szövetség 1997-ben alakult és az elmúlt több mint húsz évben elkötelezetten dolgozott azon, hogy a lovasterápia egy elfogadott terápiás tevékenység és egy megbecsült szakma legyen. Örülünk annak, hogy az állatok (lovak) által nyújtott pozitív hatásokat egyre szélesebb körben felhasználják a gyógyítás, fejlesztés, rehabilitáció és az életminőség javítása érdekében, ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy erről a témáról szakmailag helytálló műsorok, írások jelenjenek meg.

2020.01.24.
A Magyar Lovasterápia Szövetség Alapítvány Elnöksége és Oktatási Bizottsága névében
Bozori Gabriella
gyógypedagógus-lovasterapeuta,
az MLTSZ ügyvezető alelnöke
Kép forrása: canva.com
frissítve: 2022.08.12.

Hozzászólások