Ünnep a javából

Ünnep a javából

 

Lefutották a 90. Magyar Derbyt, melyben favorit győzelem született. A Gyolai család kiváló ménje, Latin Lover hódította el a legjobb háromévesnek járó trófeát, nyergében az évtized legeredményesebb és talán legjobb magyar lovasával, Kerekes Károllyal.

Hihetetlen, hogy utoljára 2003-ban nyert magyar zsoké a hazai Derbyben. „Természetesen”, Karcsi volt az, miután „elkeseredett” finist követően biztos sikert aratott Rodolfo-val. Az idei verseny mindent keretbe foglalt. Volt itt heroikus küzdelem, szomorú tragédia, kisebb-nagyobb meglepetés, no meg persze bánat és öröm. De mindezekről majd később, először a keretprogram többi futamáról szeretnék szólni.

A második futamban a versenynap elején még a 996 győzelemnél járó Varga Zoltán a Dobozi Hendikepet Zandirhámmal nyerve eggyel közelebb került a jubiláláshoz. A továbbiak folyamán is több, jó esélyű telivért lovagolt, de végül csak a duplázás sikerült neki, a nap utolsójában Gipsy Dream-mel.

Az első két hendikep után következett a Lovasok.hu póni galoppverseny, melyben az egyes startszámú Csilla diadalmaskodott a 15 éves Szabó Nikolettel. A megérdemelt tiszteletdíjakat Csapkovits Tamás versenytitkár adta át a fiatal „pónilovasoknak”.

Pontban három órakor aztán megcsillogtatták tudásukat a legjobb sprinterek. Trónfosztás történt, ugyanis a négyéves Szenttamási kanca Dancing Hussy (Laura Pike) sikerével zárult a Flandorffer Tamás Emlékverseny. Ezt követte a Patay Sándor Emlékverseny, melyben jó képességű csikók mutatták be gyorsaságukat a nagyközönségnek. Hatalmas meglepetésre a nyíregyházi Pirkadatkor Kelő (Suták Csenge) nagyon magabiztos győzelmet aratott, ami mindenképpen pozitívum a hazai tenyésztésnek, hiszen a helyezéseken külföldről importált lovak osztoztak. Fél órával később jött az extra hosszú távú Vidékfejlesztési Miniszter Díja. A 2800 méteres verseny tempója igen lassú volt, de a végküzdelem kárpótolt mindenért. A tavalyi Derby második Mediplomat (Nino Murru) lélegzetelállító csata után szerezte meg az elsőséget a másik favorit, Outrider (Kerekes Károly) előtt. Harmadik helyre a csupa szív kanca Szamóca (Varga Zoltán) érkezett.

Címvédés született az 1600 méteres Buccaneer Díjban. A közönségkedvenc Quissisana (Zdenko Smida) könnyen oldotta meg a feladatot. Choir Solo (Bakos Gábor) és Prince Cro (Varga Zoltán) harcolt a helyezésekért, végül a leírt sorrendben értek célba.

Egy futam volt még a hátra a várva várt Derbyig, de az sem akármilyen. A Nemzetközi Amatőrverseny Hendikepben, hazánkban ritkán látható nagy mezőnyt, egész pontosan 19 telivért szólítottak startgépbe. Kovács Sándor tréner ezúttal is bizonyította, hogy a trénerek között is legalább olyan nagy zseni, mint amilyen a nyeregben volt. Három lova futott, Mafumo (Lenka Duskova), Legális (Berghoffer Szandra) és Almaszüret (Kocka Ákos). Nos, ez lett a befutási sorrend is. Elképesztő…

Elérkezett az MFB – 90. Magyar Derby. Az izgalom a tetőfokára hágott, a lelátó zsúfolásig tele, a korlátok mellett alig-alig akadt hely. A startgépből kiugró lovakat az egyenesben tapsvihar kíséri, az élen ekkor Walderon (Fézer Róbert) galoppozott, közvetlenül mögötte Apacslegény (Varga Zoltán) helyezkedett. A „vezető lónak” szánt Blue Imp (Ifj. Fejes Lajos) szolgáltatta az első bánatot a két lovat indító Farádi istálló számára. Az első kanyart ugyanis nem volt hajlandó bevenni, így kitört, míg a kanyar túloldalához érve istállótársa Lake Louise (Nino Murru) egy rossz lépés következtében eltörte a lapockáját, s el kellett altatni.

Sokáig csak a taktikai csata zajlott, majd a célegyenesre fordító kanyarban már az egyik esélyes Ezüstnyíl (Stanislav Georgiev) galoppozott a mezőny elején. Őt követte a későbbi nyerő Latin Lover (Kerekes Károly). Négyszázzal a vége előtt már a favorit volt az első helyen, azonban egyszer csak megjelent a „sötét ló”, azaz Category Five (Nicol Polli). Bámulatos harcot folytattak a hét millió forintos első díjért, amit végül a francia tenyésztésű Latin Lover kaparintott meg, tegyük hozzá, megérdemelten. Harmadik helyezést szerzett a Derby előtt pár héttel „berobbant” Raphael Santi (Bakos Gábor), őt követte Stréber (Zdenko Smida) és Ezüstnyíl.

A győztesek felszabadult örömmel vették át a nekik joggal járó gyönyörű tiszteletdíjakat. A tréner Jozef Roszival nyilatkozatában elmondta, nem vitatja, sőt előtérbe helyezi Kovács Sándor érdemeit Latin Loverrel kapcsolatban. Mint tudják, pár héttel a nagy verseny előtt váltott idomárt a Gyolai család (A Nemzeti Díjat és Alagi Díjat is Kovács Sándor kezei alatt nyerte Latin Lover).

A Derby siker révén újabb esély nyílt az „Hármas Koronára”. Amennyiben Latin Lover megnyeri a 2800 méteres Magyar St. Leger-t, ő lesz az ötödik olyan telivér a magyar lóversenyzés történetében, aki elhódítja a honi Triple Crown-t (azaz egyaránt győztesnek vallhatja magát a Nemzeti Díjban, Derbyben és St. Leger-ben)

A lovasok közül egyedül a már fent említett Varga Zoltán duplázott, míg a trénereknél Kovács Sándor négy nyerőt vezethetett vissza a győztesek körébe, ami egy Derby napon lenyűgöző teljesítmény.

Mindent összevetve, pazar versenynapot hozott július első vasárnapja. A szinte kibírhatatlan hőség ellenére a szervezésbe nem csúszott „gikszer”, az italok hűsítőek, a hölgyek pedig egész egyszerűen gyönyörűek voltak.

Kis szünet után, legközelebb július 22-én találkozhatunk galopp lovakkal a Kincsem Parkban. Remélem a nézők az idei Derby után kedvet kaptak, és sűrűbben fognak kilátogatni a budapesti versenypályára.

 

2012.07.03. Szekeres Krisztián
Frissítve: 2023.06.22.
Fotók: Pixabay

Hozzászólások