Steve Guerdat megszerezte az aranyat

XXX. Nyári Olimpiai Játékok
Díjugratás

Steve Guerdat megszerezte az aranyat

 

Izgalmas verseny volt a londoni Olimpia díjugrató döntője. Csupán egyetlen dupla hibátlan lovaglás született, így Steve Guerdat nyerte el az egyéni bajnoki címet. Nem maradtunk azonban összevetés nélkül, mert az ezüstért meg kellett küzdenie két versenyzőnek.

A döntő első fordulójában 37 páros vehetett részt az előző napok eredményei alapján, azonban a hibapontok lenullázódtak. Az „A” pálya után a legjobb 20 páros – pontegyenlőség esetén utolsó helyen minden lovas, azaz most 22 lovas – indulhatott a végső fordulóban. Nem jutott be például Meredith Michaels-Beerbaum, aki a fiatal Bella Donnával 8 hibaponttal teljesített. De a világbajnok Jos Lansink és a pekingi aranyérmes Eric Lamaze sem indulhattak az aranyért.

Maximum 5 hibaponttal lehetett folytatni a versenyt. Volt a mezőnyben igen tapasztalt versenyző is, ugyanis Ian Millar, kanadai versenyző már tízszer állt starthoz az ötkarikás játékokon.

Némi meglepetésre a mexikói lovas, Alberto Michan Rosalio la Sillával (Cassini I x Contender) ötödik helyen, a legjobb 4 hibapontos versenyzőként végzett az első fordulóban begyűjtött hibája után. Szintén érdekesség, hogy a szaúd-arábiai Kamal Bahamdan lett a negyedik, aki Noblesse des Tess (Cumano x Irak E) nyergében mindkét fordulóban csak 1-1 hibapontot kapott az alapidő túllépéséért. Lova egyértelműen világklasszis, még ebben a mezőnyben is, és az idei szezonban nagyon sikeresen teljesített a Global Champions Tour sorozatban, sőt hétfőn a szaúdi csapattal bronzérmet szerzett.

Nomen est omen: Gerco Schrödernek bejött, hogy London (Nabab de Reve x Chin Chin) nevű lova sikeresen szerepelt Londonban. Az első pályán 1 hibaponttal végeztek, de a második fordulóban nagyobb tempót lovagolva sikerült lenullázniuk. Gerco Schröder még 2006-ban Berlinnel szerzett csapat aranyérmet a Lovas Világjátékokon, de Londonnal is ért már el olyan sikereket, mint a rekord pénzdíjas tavalyi riói vagy az idei cannes-i GCT forduló.

Nem csak ők várták 1 hibaponttal a végeredményt, hanem a Denis Lynch helyett induló Cian O’Connor is, aki Blue Loyd (Landor S x Hadj Ax) nyergében a második fordulóban éppen két századdal lépte túl az alapidőt. Cian O’Connor 2004-ben már egyszer volt aranyérmes az Olimpián, de Waterford Crystal nevű lova a doppingvizsgálaton megbukott, így elvették tőle az aranyat.

Elsőként Steve Guerdat és Nino des Buissonnets (Kannan x Narcos II) mentek dupla hibátlant, ekkor még több lovas reménykedett abban, hogy összevetés lesz az aranyért. A Világkupa Döntőn második helyezett és a lyoni, stuttgarti és genfi Világkupa fordulók sikeres párosa azonban maga mögé utasította a teljes mezőnyt. Pedig a britek reménykedtek egy újabb aranyéremben, mivel az első forduló hat hibátlanja között két brit is volt, Scott Brash és Nick Skelton képviseletében. Végül mindketten egyet ütöttek, de Marcus Ehningnek sem volt szerencséje, és 9 hibaponttal fejezte be a pályát.

Az összevetésben Gerco Schröder gyors hibátlannal kezdett. Cian O’Connor azonban olyan tempót lovagolt, hogy Blue Loyd ebből leütötte az utolsó oxert a hátsó lábaival. Az ezüst így Gerco Schröderé lett, aki a csapatversennyel együtt két ezüsttel térhet haza.

A fiatal Steve Guerdat-t 2006-ban Alexander Onyschenko szerette volna Ukrajnához igazoltatni, de a lovas nem akart állampolgárságot váltani, így azóta is Svájc hírnevét öregbítheti. Az 1924-es párizsi Olimpia óta ugyanis nem tudott Svájc egyéni aranyat nyerni, utoljára Willi Melliger 1996-ban Calvaróval nyert ezüstöt, de csapatban 2000-ben ezüstöt, 2008-ban pedig bronzot szerzett a svájci válogatott. A 2008-as bronzot azonban nem az Olimpián kapták meg, mert előbb a norvég csapatot fosztották meg tőle egyik lovasuk doppingvétsége miatt. Remélhetőleg az idei Olimpia visszhangja nem fog ilyen problémákat feltárni, hiszen remek versenyeket, sportszerű lovaglásokat láthattunk.

Csütörtökön zárulnak az Olimpia lovas versenyszámai. Az utolsó érmeket a díjlovasok egyéni versenyében, a Nagydíj Kűrben osztják ki.

Eredmények:

1. forduló

2. forduló

Összes hibapont

Összevetés

1. Steve Guerdat Svájc Nino des Buissonnets

0

0

0

2. Gerco Schröder Hollandia Eurocommerce London

1

0

1

0 / 49,79

3. Cian O’Connor Írország Blue Loyd 12

0

1

1

4 / 46,64

4. Kamal Bahamdan Szaúd-Arábia Noblesse des Tess

1

1

2

5. Alberto Michan Mexikó Rosalia la Silla

4

0

4

6. Scott Brash Nagy-Britannia Hello Sanctos

0

4

4

7.

Nick Skelton

Nagy-Britannia

Big Star

0

4

4

Bardóczky Veronika, Lovasok.hu
Szerk. Bardóczky Eszter, Lovasok.hu
Frissítve: 2023.06.22.
Fotók: Pixabay

Hozzászólások