Lovas Világjátékok – Beszámoló a tizenhatodik napról

Lovas Világjátékok –
Beszámoló a tizenhatodik napról

2010.10.10. – A Világjátékok utolsó napján, vasárnap volt a fogathajtás, a lovastorna és a para-díjlovaglás döntője, valamint a záró ceremónia.

38 682 néző volt vasárnap a Parkban, és összesen a tizenhat nap alatt több mint félmillió néző érkezett.

A para-díjlovaglás a IV. kategória egyéni kűr versenyszámával végződött. Sophie Wells Nagy-Britanniából nyert, mögötte Michele George Belgiumból és Frank Hosmar Hollandiából végzett.

A Fogathajtó Világbajnokság utolsó száma az akadályhajtás volt vasárnap. A hollandok vihették haza az aranyérmet, az Egyesült Államok az ezüstöt és Németország a bronzot. Egyéniben Boyd Exell megtartotta a vezetését, és aranyéremmel térhetett haza. Ijsbrand Chardon Hollandiából ezüstöt szerzett, Tucker Johnson az Egyesült Államokból pedig bronzot.

A fedett pályán a lovastorna csapatok mutatták be a csapat kűr döntőt. Az Egyesült Államok szerezte meg az aranyat, Németország az ezüstöt és Ausztria a bronzot.

A para-díjlovas kűrben Nagy-Britannia és Németország osztozik az aranyérmen

Nagy-Britannia és Németország lovasai domináltak mind az öt kategória para-díjlovas kűrjeiben. Vasárnap dőlt el a IV. kategória bajnoksága, melyet a brit Sophie Wells nyert meg Pinocchio-val (78,50%).

Az aranyérmeket a III. kategóriában a német Hannelore Brenner Women Of The World hátán, a II. kategóriában a német dr. Angelika Trabert Ariva-Avanti nyergében, az I.b kategóriában a brit Lee Pearson Gentleman-nel, az I.a kategóriában pedig a brit Emma Sheardown Purdy’s Dream-mel nyerték meg.

„Kicsit energikusabb volt ma, mint máskor, ezért úgy döntöttem, pálca nélkül lovagolok, és ezért az elejétől fogva nagy kockázatot vállaltam” – mondta Wells.

Pearson a legjobb kűr pontszámát kapta ebben a versenyben. „Nekem az ügetőmunka sokkal egyszerűbb, mint a lépésmunka, ezért megpróbálok belefoglalni egy kis oldaljárást és egy kis nyújtást” – mondta. „Videót küldök a zenekészítőmnek a programomról, megmondom, hogy milyen országba megyek, és ahhoz illő zenét csinál. Erre a Játékokra nagyon gyors, cowboy-os zenét készített.”

Sheardown azt mondta, hogy a bemelegítés nagyon jól felkészítette őt és lovát a programra. „Nagyon örülök a lovamnak” – mondta. „Nagyon jól ment, és megpróbáltam nyugodtan tartani. A többi nagyon jó érzés volt.”

Az I.a kategóriában Nagy-Britannia minden érmet elvitt. Sophie Christiansen Rivaldo Of Berkeley-vel (77,85%) ezüstérmet szerzett, Anne Dunham Teddy-vel (74,80%) pedig bronzot.

Az I.b kategóriában a dán Stinna Tange Kaastrup Labbenhus Snoevs nyergében (77,00%) szerzett ezüstöt, a finn Katja Karjalainen Rosie-val (72,85%) pedig bronzot.

Kaastrup volt az egyik, aki nem melegvérűt lovagolt, hanem egy New Forest pónit. „Mióta elkezdtem, közel egy évbe került, hogy így menjen, mint ahogy most megy” – mondta. „Nem egyszerű. A féloldalazásokkal van problémám. Nem igazán egyszerű lábak nélkül megoldani, de megcsináltam, és ő is nagyon jó volt.”

A II. kategória ezüstérmese a holland Gert Bolmer Triumph nyergében (75,85%), és a bronz a brit Jo Pitt-é lett Estralita-val (74,95%).

„Nagyon jó volt a programom” – mondta Bolmer. „A II. kategóriában nagyon jó volt a verseny. Mások nyerték a kűrt, mint az egyéni számot, tehát a verseny nagyon jó és nagyon nehéz volt. Hosszú, de jó verseny volt.”

A III. kategória pénteken fejeződött be, amiben a dán Annika Lykke Dalskov Preussen Wind-del lett ezüstérmes (75,40%), az ausztrál Sharon Jarvis Applewood Odorado-val pedig bronzérmes (74,70%).

A mai IV. kategória kűrje zárta a Para-díjlovas Világbajnokságot, amiben a belga Michele George FBW Rainman hátán (78,05%) vihette haza az ezüstöt, míg a bronz Frank Hosmar-é lett Tiesto-val (77,25%).

A Lovastorna Világbajnokságot az Egyesült Államok csapata nyerte

„Ma nagyon összetartottunk – mindenki egymás szemébe nézett” – mondta a csapattag és edző, Devon Maitozo. „A lovunk nagyon jó volt, és a közönség szeretetét is éreztük, ami segített. Mindenki jó bőrben volt ma.”

A mai nap az előző, pénteki kűr versenyszám ellentétje volt, amikor a csapatból ketten leestek a lóról, Maitozo szerint azért, mert a ló, Palatine kicsit félt a pályán. Az Egyesült Államok csapata vezetett a kötelező után, de aztán harmadik helyre csúsztak Németország és Ausztria mögé.

A vasárnapi készülésről Maitozo ezt mondta: „Más tervvel készülünk a lónak és magunknak is. Egy lépést visszavettünk az intenzitásból. Nagyon lenyugtattuk, és összeszedtük magunkat, és a ló hosszabb, de nyugodtabb bemelegítést kapott.”

A terv működött, és a bírók a nap legmagasabb kűr pontszámával jutalmazták az Egyesült Államok csapatát (8,779), ami összesítésben 8,029 pontot eredményezett.

A csapat Sergei Prokofiev Rómeó és Júlia zenéjére adta elő programját, amit kicsit megfűszerezett Maitozo a csapattag, Rosalind Ross szerint. Hozzátette, hogy „Így igyekszünk elválasztani magunkat a verseny többi indulójától, hogy a voltizsálásból inkább táncos és színházi előadást alkotunk, mintsem csupán ló hátán való gimnasztikát.”

„Szeretnénk, hogy ez legyen a tánc” – mondta Maitozo. „Szeretnénk, hogy ez legyen az érzések és a mozgás drámája, az elegancia – a lóval együtt, nem a ló ellen. A lóval táncolunk, nem a lovon.”

A többi csapattag Blake Dahlgren, Annalise Van Vranken, Mary Garrett, Mari Inouye és Emily Hogye voltak. A futószárazó és a ló edzője Carolyn Bland.

A tapasztalt csapat nyerte 2010-ben az Egyesült Államok Lovasszövetségének, illetve az Amerikai Lovastorna Egyesület nemzeti díját. A csapat néhány tagja már a 2006-os Lovas Világjátékokon ezüstöt, a 2008-as Lovastorna Világbajnokságon pedig bronzot szerzett. Maitozo az 1998-as Világjátékok egyéni aranyérmese volt. „Azt mondhatom, hogy ez talán minden idők egyik legtapasztaltabb csapata” – mondta Maitozo.

Németország vezetett a vasárnapi kűr kezdetéig, de sajnos egy esés volt az előadásukban, így a második helyet szerezték meg összesítésben (8,010). Michaela Hohlmeier a csapatból azt mondta: „Szomorú, de ez a sport, ezért megtörténhet.” A németek lova Adlon, egy 15 éves brandenburgi, és a futószárazó Alexander Hartl.

Ausztria lendületes programot mutatott be, amivel bronzérmet szereztek (7,990). A csapatból Daniela Penz azt mondta, hogy „ez csapatmunka volt”, ami a csapat idei legjobb kűr teljesítményét jelentette. „Mindenki érmet akar – és érmet szerez!” – mondta. Az osztrákok lova Elliot, a futószárazó Klaus Haidacher.

Magyar tulajdonú lovakkal Exell Boyd a világ tetején!

Rendkívüli izgalmakat és minimális pontkülönbséget hozott az utolsó nap is a fogathajtó világbajnokságon. A helyszínen tartózkodó szakértők szerint a mezőny túlnyomó többsége már alig-alig várta a „legek világjátékának” kikiáltott verseny végét, az ugyanis egyre inkább kezdett egy hollywoodi thrillerhez hasonlítani. Volt itt akció: meghibásodott az időmérő berendezés, dráma: Tomas Eriksson-t pályatévesztés miatt kizárták, show: az amerikaiak nyerték az utolsó napot, és végül happy end: Exell Boyd lett a világbajnok!

Frissítve: 2023.06.28.
Fotók: Canva