Galopp-Kisokos: fogadás

Galopp-Kisokos: fogadás

 

Turf (programfüzet)

Minden pálya minden versenynapon megjelenteti egy nyomtatott füzetecskében az aznapi programot. A legtöbb országban ez csak a pályán kapható. Ebben a versenyekről és a bennük induló lovakról a legtöbb lényeges információt közlik, a Magyar Turf az egyik legrészletesebb a világon. Sokszor a versenyek közti, nagyjából félórás szünet nem is elég, hogy valamennyi lényeges információt be lehessen fogadni, mielőtt eldöntenénk, mely lovakat játsszuk meg. Minden turf egyben az előző versenynap eredményeit is közli.

Odds / esélyszám

Megmutatja, hogy hányszoros nyereményt kaphatunk az adott tétre. A bukmékerek előre közlik, totalizatőr rendszerű játék esetén pedig a többi fogadó által megjátszott tippek alakítják. Magyarországon azt közlik, hogy 10 forintra mennyit kapunk (mert ezzel könnyebb számolni, mint ha a minimális 200 forintos téthez számolnák). Angolszász országokban viszont jobban kedvelik a törtszámokat. A 9/4 például azt jelenti, hogy kilenc a négyre, azaz 9 fontot kapunk nyereményként, ha 4-et teszünk fel. A 100/1 (száz az egyre) tehát 99-szeres nyereményt jelent, az 1/5 (egy az ötre) viszont nagyon alacsonyat, hiszen 5 fontot kell feltennünk, hogy eggyel többet, 6-ot nyerhessünk.

A fogadásnak két alaptípusa létezik. Az egyikben a bukméker ellen játszik a fogadó, a másikban, a totalizatőr fogadásban pedig a többi fogadó ellen, és a fogadásszervező csak közvetít közöttük.

Totalizatőr

A fogadás szervezői (a totóhoz hasonlóan) levonva nyereségüket és az adót, a befolyt összeget szétosztják a helyesen tippelők között. A totalizatőr játék tehát meglehetősen jól mutatja, hogy mik a fogadók várakozásai egy-egy futam előtt, hiszen csak az általuk generált forgalom alapján számítódik a nyeremény, aminek összege egészen az utolsó fogadásig változhat, és persze folyamatosan változik is, de általában csak apránként. A kasszák a start pillanatában zárnak. A nagy pénzben játszók közül sokan kivárnak az utolsó pillanatig, egyrészt, hogy minél pontosabban láthassák, mennyi a lehetséges nyeremény (mekkora tétet érdemes kockáztatni), másrészt, hogy egy esetleges nagy összegű fogadással ne befolyásolják a kivetítőkön folyamatosan mutatott lehetséges nyeremény összegét. Magyarországon csak ez a fogadástípus engedélyezett.

Bukméker (könyves)

A fogadást a játékos egy engedéllyel rendelkező magánszeméllyel/fogadási irodával köti. Minden bukméker maga határozza meg, hogy az egyes lovak győzelme vagy helyezése esetén hányszoros nyereményt fizet. Oddsait saját belátása és szaktudása alapján állapítja meg. Folyamatosan figyelemmel kíséri a futamokban induló lovak eredményeit, munkaformáit, és a törléseket.

Oddsait bármikor megváltoztathatja, hiszen a vesztesége minimalizálására törekszik, de csak annyira óvatos, hogy azért eleget fizessen ahhoz, hogy nála kössék meg a fogadást. Oddsainak alakulására a kereslet-kínálat is hatással van: ha egy lovat sokan játszanak, akkor vesztesége minimalizálása érdekében csökkenti annak oddsát (kevesebb nyereményt fizet), ha pedig túl kevesen, akkor növeli (több nyereményt fizet), hogy arra a lóra is fogadjanak. Sőt, nemcsak a fogadási kedvet kell figyelnie, hanem a többi bukméker ajánlatait is.

A fogadás megkötésekor érvényes oddsot tartania kell. Ha változtat, az már csak a későbbi fogadásokra vonatkozik.

1949 végéig Magyarországon is lehetett játszani a könyveseknél, ám jelenleg ez a fogadási forma nem engedélyezett. Angliában viszont több tucat országosan működő bukmékerirodánál lehet fogadni (amelyek interneten is elérhetők), és minden pályán ott vannak a helyi bukik is.

Előfogadás (ante post betting)

Az angol bukmékerirodáknál már hetekkel a versenyek előtt lehet fogadni. A nagyobbakra hónapokkal, sőt, a legnagyobbakra akár egy évvel előre is. Hogy akkor még azt sem tudni, kik indulnak, nemhogy milyen formában lesznek? Pont ez az előfogadás sava-borsa. Ha akarunk, a következő évi Derby-nyerőre is fogadhatunk, az akár 100-200 lehetséges induló bármelyikére. Ilyenkor ugyanis a rengeteg fogadható ló miatt még igen magasak az oddsok. Ám pont ez a veszélye is, hiszen ennél a fogadástípusnál akkor sem jár vissza a feltett pénz, ha a megtippelt ló el sem indul a versenyben (mindegy, hogy miért nem, vagy hogy nevezték-e egyáltalán). A potenciálisan magasabb nyereményért a fogadónak magasabb kockázatot is kell vállalnia.

Tét

Egyetlen lóra, a győztesre fogadunk.

Hely

Egyetlen lóra tippelünk, hogy (országtól függően) az első kettő vagy három hely valamelyikén végez.

Befutó

Az első kettőt kell sorrendben eltalálni (korábban első-harmadikra is fizettek).

Hármasbefutó

Az első hármat kell sorrendben eltalálni. Franciaországban létezik négyes és ötösfogadás is, ahol az első négy, illetve öt lovat kell sorrendben eltalálni. Persze a sikeres tippre nagyon kicsi az esély, ahogy arra is, hogy más is eltalálja, így a nyeremény nagyon magas lehet.

Halmozás

Több verseny győztesét kell megjelölni. Az ausztriai Ebreichsdorfban pl. az első hat futam nyerőjét. Ha csak egy is második, a feltett pénz elvész, viszont ha bejön a tipp, sokat vihetünk haza, hiszen az addigi nyereménnyel játszódik minden következő.

Keverés

Befutónál és hármasbefutónál lehet a lovakat keverni. Ha például két lovat (7-es és 9-es) játszunk befutóra keverve, az két tipp (7-9 és 9-7, azaz a klasszikus oda-vissza játék). Ugyanez három lóval (7-es, 9-es, 11-es) már hat tipp (7-9, 7-11, 9-7, 9-11, 11-7, 11-9). Hármasbefutónál három lovat keverve szintén 6, négyet pedig már tulajdonképpen 24 tikettel játszunk. A keverést arra találták ki, hogy ne kelljen a variációkat percekig sorolnunk a kasszásnak, hanem ezt egyetlen szelvényen is megtehessük. Egy kombinációs játékban legalább annyiért kell játszanunk, amennyi az alaptét szorozva a kombinációk számával.

„Mögé” fogadás

Egy lovat előre (győztesnek) veszünk, és a mezőny összes lovával megjátsszuk. Például befutónál egy tízlovas mezőnyből a hatost győzelemre, a többieket mögé, azaz helyezésre véve, tulajdonképpen kilenc tikettel játszunk. Hármasbefutónál azonban érdemes két lovat „előrevenni”, mert ha egyetlen ló mögé játszunk meg egy 10 lovas mezőnyt, az már 72 variáció. Itt is az a cél, hogy egy egyszerű kombinációt egyetlen tikettel is meg lehessen játszani.

 

Frissítve: 2023.07.07.
Fotó: Canva

Hozzászólások