Galopp-Kisokos: egyebek

Galopp-Kisokos: egyebek

 

Champion

Egy évben a legtöbb versenyt nyert lovas, amatőrlovas, valamint a legtöbb versenydíjat nyert idomár. A futtatók (tulajdonosok) és a tenyésztők listáját az össznyeremény alapján állítják fel. Minden ország saját, összesített rangsort vezet. Van, ahol csak a hazai versenyeket számítják e listákon, nálunk a külföldi eredmények is beleszámítanak. Az amatőrlovasoknak külön championátusuk van, ahogy az ugró- és gátversenyeknek is.

Távoszlop

A pályákon a célegyenesben oszlopokkal (racing post-okkal / innen az angol szaklap neve) jelzik a lovasoknak, mennyi van még a célig. Ez angol hagyomány szerint piros, fehér vagy piros-fehér csíkos, a tetején egy kis táblával, ami fél és egész furlongban (egy furlong = kétszáz méter) mutatja a hátralévő távolságot. A Kincsem Park távoszlopa egy furlongra van a céltól. Angol pályákon az utolsó oszlop a winning post, ami a célvonalat jelzi, az oszlop tetején egy piros szegélyű fehér körrel (mindkét irányból behajtani tilos táblával).

Doppingellenőrzés

A lóverseny világában sem megkerülhető. Magyarországon a nagyversenyek nyerőit, és esetenként helyezettjeit is rendszeresen ellenőrzik. Angliában azonban bármely lónál bármikor megjelenhetnek az ellenőrök, akár két verseny között, a tréningtelepen is. A versenyintézőség a legkisebb gyanú esetén is elrendelhet ellenőrzést, például hirtelen formajavulás vagy a ló szokatlan viselkedése láttán. Akár akkor is, ha egy favorit váratlanul rosszul fut, hiszen teljesítménycsökkentő szert is kaphatott (fogadási csalás miatt, vagy valamely konkurenstől).

Általában a pályákról

Kevés kivétellel a város szélén találhatók (a budapesti Kincsem Park ezért is ritkaság), a parkolási lehetőségek azonban igen változók. Szinte mindenhol szednek belépődíjat, amelynek összege attól függ, hová szól (állóhely / a tribün melyik része / egy elit klubhelyiség), tehát erről is érdemes előre tájékozódni. A Kincsem Parkba általában ingyenes a belépés.

A versenyprogramot a helyi Turfban lehet megtalálni. A fényképezés megengedett, de vakut használni a lovakra tekintettel sehol sem szabad. Videofelvételt készíteni rendszerint csak külön, előzetesen kért írásos engedéllyel lehet, ám a technika fejlődésével a mobiltelefonok és a videózásra is alkalmas fényképezőgépek felvételeit egyre kevésbé tudják ellenőrizni. Az újságírók általában minden segítséget megkapnak, de ehhez előzetesen (külföldi nagyversenyek esetén akár hónapokkal előre) akkreditáltatniuk kell magukat.

Öltözködés

Normál versenynapokon nincs különösebb elvárás, ami a hétköznapokban elfogadott, az a lóversenypályára is megfelel. A nagyversenyek alkalmával és a zárt (fizetős), exkluzívabb részekre történő belépés esetén azonban szinte minden pályán igazodni kell a saját, hol szigorúbb, hol megengedőbb „dress code”-hoz. Erről a honlapjaikon lehet – és külföldi utazás előtt ajánlott is – tájékozódni. Ez férfiaknál általában öltöny-nyakkendő, de legalább szövetnadrág, egyszínű világos ing és zakó viselését jelenti, ilyenkor a farmer, a rövidnadrág, a fehér vagy sportcipő, általában a sportruházat még akkor sem megengedett, ha az valamely divatház méregdrága modellje.

Hölgyek esetében kosztüm az elvárás, az pedig országonként és pályánként is változhat, hogy tarka mintázat, térdnél rövidebb szoknya vagy nadrág viselése megengedett-e, és a felsőruha mennyire lehet kivágott. Van, ahol a kalap viselése is ajánlott. A Royal Ascoton például a királyi család számára fenntartott területen (ami a tribün negyede) és a jártatóban az uraknak kötelező a zsakett, ami az elegánsabb részeken is ajánlott, a külföldiekkel szemben pedig „az országukban legelegánsabbnak számító viselet” az elvárás.

Egyéb programok a lóversenyen

Angliában egy-egy versenynapot rendszeresen összekötnek különböző rendezvényekkel, ilyenek a grillpartyk és a „sausage festival”-ok, amikor a pálya parkos részében helyben sütik a kolbászokat és húsokat. Jelentősebb versenynapok végén megszokottak a szabadtéri koncertek is.

Divat

Angol hagyomány, hogy majd minden pályán rendeznek Ladies Day-t, amikor a hölgyek a legszebb kosztümjeiket viselhetik, ilyenkor nemcsak a ruhát, de gyakran a kalapot/sminket is díjazzák. A Royal Ascot olyan rangos eseménynek számít a divat világában is, hogy a versenyek alatt a pálya parkjában divatbemutatókat tartanak, amelyekről a divattelevíziók élőben tudósítanak, sőt, a divatról tudósító újságíróknak külön sajtóközpontjuk is van. A bukmékereknél pedig még arra is lehet fogadni, hogy az ötnapos meeting melyik napján milyen színű ruhát ölt a királynő.

Piknik, más programok

Sok európai pályán külön terület áll a nézők rendelkezésére, legtöbbször egy, a befutótól távoli terület, vagy a pálya közepe. Olcsó a belépő, de ezért szinte semmilyen szolgáltatást nem nyújtanak. (Van, ahol a pálya közepét parkolónak használják.)

Szép hagyomány a berlini pályán, hogy húsvétkor a gyerekeket kiengedik a pálya gyepére tojásokat keresgélni (persze amit ott hagynak, azt a következő futam előtt összeszedik).

Hogyan szerepelnek a magyar lovak külföldön?

A magyar futtatók a legtöbbször Szlovákiába és Ausztriába nevezik a lovaikat. Itt nem sokkal, de azért jellemzően erősebbek a mezőnyök a budapestinél. Ostinato 2011-es Magyar Derby-győzelme előtt két héttel az Osztrák Derbyben a vert mezőnyben, 13-ként futott be. De az ellenkezőjére is akad példa: 2002-ben a magyar idomításban álló Gazduram csak hetekkel az Osztrák Derby előtt került osztrák tulajdonba, és meg is nyerte azt. Az utóbbi 50 évben Osztrák Derby-győzelem öt lovunknak jött össze: Imperiál, Nem igaz, Nemo kapitány, Andor, és utolsóként 1981-ben Turbo. A 2011-es Szlovák Derbyben Lenz másodikként végzett.

Sikeres szereplés az öt legmagasabban jegyzett európai ország (Anglia, Franciaország, Írország, Németország és Olaszország) valamelyikében csak elvétve adatik meg egy-egy magyar idomításból érkező lónak. Overdose előtt utoljára March Groom tudott német Group III-ast nyerni. 1997-ben mindjárt kétszer is (Fürstenberg Rennen, Baden-Baden, 2000 méter és Prix Zino Davidoff, Hoppegarten, 2000 méter). 1998-ban a milánói Group I-es Gran Premio di Milano-ban harmadik, 1999-ben pedig a német Group II-es Grosser Preis der Baden-Airpack-ban és ugyanabban a Group I-es milánói futamban ismét a dobogó legalsó fokára állhatott. Két müncheni Listedet is nyert.

Steady As A Rock többször is az év lova lett itthon, számos hazai és szlovákiai sikere után egy római Listedben harmadik, egy milánói Group III-asban pedig ötödik helyre ért, ám Pozsonyban súlyos sérülést szenvedett, így nem folytathatta karrierjét.

Bármilyen jól hangzik is Letty második helye a 2010-es Svájci Derbyben, az alpesi ország a lóverseny terén elég messze van Európa elitjétől. Ugyanő ezt követően egy newmarketi Group III-asban 9., egy ugyanott futott Listedben 6., a következő évben egy kisebb párizsi versenyben 5., majd ugyanott egy erősebb mezőnyű Listedben már csak 15. lett.

A Magyar Derby és a Cseh Kancadíj 2010-es, a Millenniumi és a Kincsem Díj 2011-es nyerője, a szlovák tréningben álló Shamal Sally Pozsonyban is ötből négy versenyt nyert. Régiónk kiemelkedő képességű lovának tartják, így 2011 őszén olasz versenyeken is próbálkoztak vele, de már egy meranói Listedben is „csak” negyedik, majd egy milánói Group III-asban hetedik, egy római Group I-esben pedig utolsó előttiként végzett.

Frissítve: 2023.07.07.
Fotók: Canva

Hozzászólások