3 gyakori probléma, amelyet lovasedzőként fel kell tudni ismerned

Lovas edzőként az ember lehetőséget kap rá, hogy lovat és lovasát közelebb hozza egymáshoz és egy igazán különleges kapcsolatot alakítson ki köztük. A lovas edző feladata tehát nem merül ki annyiban, hogy megtanítja a lovast megfelelően felszerelni a lovat, helyesen ülni a nyeregben és, hogy a céloknak megfelelő edzésterveket állít össze. A lovas edzőnek fel kell tudnia ismernie és kezelnie kell lovasa azon problémáit, hiányosságait, amelyek ezen különleges kapcsolat kialakításában gátként lehetnek jelen.

Például az egyik leggyakoribb gátat: az önbizalomhiányt

Az önbizalomhiánynak számtalan egyértelmű jele van, amely alapján felismerhető. Ilyen például a gyakori önkritika, az “én erre nem vagyok képes”/”nekem ez sosem sikerül” és hasonló megjegyzések, a halk, határozatlan kommunikáció és még sorolhatnánk.

A lovak tökéletesen felismerik, ha egy lovas bizonytalan döntéseit illetően. A ló menekülő állat, egy kiszolgáltatott lény, aki lovasára bízza a sorsát – feltétlen bizalmát azonban csak annak adja, aki képes határozott, tudatos döntéseket hozni. Az önbizalomhiány éppen ezért látványosan észlelhető a lovaglás során is – a ló sokkal többször kérdőjelezi meg lovasának utasításait.

Az önbizalomhiány külső támogatással megszüntethető – lovas edzőként úgy kell felépíteni az edzést, hogy a lovas sok pozitív visszajelzést kaphasson lovától. A rendszeres sikerélmény hatására a fizikai eredmények mellett lelkileg is megedződik a lovas.

Figyelem- és koncentráció hiány

A lovas balesetek nagy része a lovas figyelem/koncentráció hiányára vezethető vissza. Amikor a ló mellett vagy a nyeregben a tényleges feladat helyett a lovas gondolatban teljesen máshol jár. Amikor sok a munka, felhalmozódnak az otthoni feladatok, esetleg konfliktusok vannak a lovas életében, könnyen magával hozza ezeket a gondokat a lovardába is.

A koncentrációhiány gyakori probléma – az ingergazdag környezet, amelyben mindennapjainkat éljük, nagy hatással vannak koncentrációs készségre, ami természetesen kihat a teljesítőképességre, valamint megnő a sérülések kockázata. Lovas edzőként fel kell tudni ismerni ezt a helyzetet – az egyik bevett módszer ilyen esetben a változatos feladatok nyújtása.

Kudarc feldolgozása

Lovas baleset, rossz versenyeredmény – bármi is áll a kudarc hátterében, megoldásra váró probléma. Az ismételt kudarctól való félelem általában stressz formájában jelentkezik. Ilyenkor a sportoló lovas nem arra fog koncentrálni, hogy a tanult szabályok szerint vigye véghez a feladatot, hanem arra, hogy mi történik, ha ismét megtörténik a hiba. Egy stressztől megfeszült lovas, aki tart a bukás magas kockázatától, teljesen máshogy mozog. A ló, mivel ösztönösen minden egyes idegszálával arra összpontosít, hogy stabil, biztonságos környezetben lehessen, pillanatok alatt megérzi ezt a kialakult félelmet – hogy vágtathatna bele egy olyan helyzetbe, amitől még a lovas is fél?

Edzőként fel kell ismerni a problémát és úgy kell tudni felépíteni az edzéseket, hogy a lovas visszanyerje önmagába vetett hitét.

2020.07.21. Frisch Andrea, Lovasok.hu
Frissítve: 2023.02.27.
Fotó: Canva

Hozzászólások