Etetés regék2

Etetés regék: tény vagy képzelgés?

A kép illusztráció

1, Biztonságos-e vizet adni közvetlenül egy fárasztó “gyakorlás” után?

Rege: “Ne adj vizet a lónak közvetlenül egy fárasztó gyakorlás után!”
Tény: Ha adunk, csak vödörben adjunk!

Katie Lugsden élelmezéstudományi kutató mondta: “Emberek mondják, hogy nem kínálják meg vízzel közvetlenül testmozgás után lovukat. Nemrég tudjuk, hogy az azonnali ivás segít helyreállítani és visszanyerni állapotát; a vízelvonás, különösen a szívós lovaknál, kritikus tud lenni. Annak az esélye, hogy egy ló vízelvonástól kólikát kap, ugyanannyi, mint, amikor testmozgás után közvetlenül iszik.”

“Úgy tartják, hogy szabálytalan vizet adni a lónak munkavégzés után, de a hűsítő folyamat része. Ha lovunk inni szeretne, csak egy meghatározott mennyiséget adjunk neki mozgás után. Valamennyi víz fontosabb, mint a semennyi.”

“Ne juttassunk jéghideg vizet egyenesen az emésztőrendszerbe – a langyos víz jobb és ízletesebb a lovaknak. Ha a lovunk nem akar inni azonnal ahogy hazatér a távoli útról, próbáljuk más úton hidratálni őt (vízfelvételhez juttatni), mint például az átázott cukorrépa vagy a nedves széna.”

Élelmezéstudományi kutató, Ruth Bishop hozzáfűzte: “A legjobb tanács kissé langyos vizet készíteni, ami kis sót tartalmaz – egy izotóniás megoldás jelenik meg, amitől kiemelten teljesen cseppfolyós felvétel folyamán visszanyeri állapotát.”

2, A zab hatása a lovakra

 Miért gondolja mindenki azt, hogy „rakéta-üzemanyagként” működik a lovaknál?

 Rege: „A zab az oka a lovak ingerlékenységének”
Tény: Igen, de ne hagyjad, hogy ez megakadályozzon abban, hogy etessed őket

 Katie Lugsden, élelmezéstudományi kutató nyilatkozott: „Ez nem kemény, rögzített szabály. Függ a lovak egyéniségétől. A zabban az energia azonnal kiszabadul a véráramba és néhány ló, elsősorban póni, rosszul reagál. A nyers, megtisztított zab nem olyan magas jellemvonású, mint a hagyományos zab és az energia különösképpen koncentrált.”

 A valóságban a kukorica, búza és árpa magasabb energiatartalmú, mint a hagyományos zab – a zab magasabb izomrostot tartalmaz, de alacsonyabb energiaszintű, mint más gabonanövény – de a zab népszerűbb, így több róla a negatív megnyilatkozás. A zab egy hasznos élelmiszer, de mérsékelten kell adni és csak amikor szükséges. Manapság a legtöbb lónál egyáltalán nem szükséges.”

 Ruth Bishop hozzátette: „A zab szintén magas keményítő tartalmú, habár nem tartalmaz többet, mint más gabonanövény. A túl sok keményítő a ló emésztőrendszerét kényelmetlenné teheti, rossz közérzetet okozhat, izgulékonyságot mutatnak.”

Fordította: Jenna2

A kép illusztráció

3. A korpáról

Egy mítosz: A “korpa rossz
Az igazság: Nem teljes mértékben rossz, de túl sok pozitívuma sincs

Ruth Bishop (táplálkozástudós) ezt mondta: “A korpát a múltban különféleképp állították elő. Változtattak az őrlési folyamaton és a szemcsék most már kisebbek. A rost (12%) és energiatartalma az ami olyan népszerűvé tette a korpát szabadnapi etetésekkor és vadászatok után. Etetés közben a rostok mellett mellőzzük a keményítőt, viszont fenntartunk egy, az ehhez hasonló szintű energia-bevitelt a diéta közben. A korpa finom, és nagyszerűen el lehet vele “csábítani” a fáradt vagy nyűgös lovakat.”

“De a korpa, mint más gabonafélék rengeteg foszfort tartalmaznak viszont alig valamennyi kalciumot, ami viszont nagyon rossz. Egy lónak majdnem kétszerannyi kalciumra van szüksége, mint foszforra. A pihenőnapokon való csak – korpaetetésnek “köszönhetően” nagy vitamin-, és ásványanyaghiány lép fel, pont akkor, amikor a lónak nagy erőfeszítések után nagy szüksége lenne rájuk.”

“Ha körülbelül kétmaréknyi korpa van a tápláló étel között, akkor a korpa semmi bajt nem okoz. Viszont például egy hétig korpa vízzel összekeverve már nem ajánlott, mert nagy eséllyel lép fel kólika bármikor, amikor a ló másfajta ételt kap.”

Teresa Hollands szerint: “Én általában nem ajánlom a korpát. Kevés a tápláló része, és nehezen is emészthető, vagyis elnyelhet ásványi anyagokat, amik a táplálékban a ló rendelkezésére állnak.”

“A korpa hasznos lehet idősebb lovaknál, akiknek …problémájuk van, a korpa hashajtó-hatása miatt. De a kalcium és foszfor aránya miatt a ló kalciumszintjét fokozni kell más étellel, mint például lucernával, amely gazdag kalciumban.”

Fordította: Tyr

Frissítve: 2023.10.30.
Fotó: Canva

Hozzászólások