Új Uniós védőintézkedések

Fertőző kevésvérűség Magyarországon is!

Új Uniós védőintézkedések.

Szeptember folyamán ezidáig 8 fertőző kevésvérűségben szenvedő lovat regisztráltak Németországban (Hessenben 6, Észak-Rajna-Wesztfáliában 1, Bajorországban 1), és Angliában is több megbetegedés történt. Valamennyi esetben közös, hogy a beteg lovak Romániából kerültek Nyugat-Európába.

Svájc az ország lóállományának védelmében október elsejei hatállyal megtiltotta a román lovak importját.

Hazánk fertőző kevésvérűségtől és más, bejelentési kötelezettség alá eső fertőző lóbetegségektől (pl. takonykór, tenyészbénaság) mentes, ugyanakkor ezek a betegségek Romániában helyenként járványos méretben vannak jelen.

Szórványos megbetegedések az állományok közötti mozgás miatt azonban hazánkban is előfordulnak.

Forrás: WAHID


Különösen veszélyeztetettek a határ menti, valamint az olyan állományok, ahol gyakran cserélődnek a lovak (kupecek, eladó istállók).

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében idén eddig 2000 lovat sikerült bevonni a háromévente kötelező EIA-szűrésbe, ebből 9 ló első tesztje lett pozitív. A további vizsgálatok két lónál erősítették meg a fertőzés meglétét, a többi vérminta vizsgálata még folyamatban van.

Fontos tudni, hogy a bejelentési kötelezettség alá tartozó lóbetegségek esetében a megelőző vakcinázás és a fertőzött állat gyógykezelése nem lehetséges. A fertőzött állat élete végéig hordozza a vírust. Az EIA-val fertőzött ló állami kártalanítás mellett kiirtásra kerül.

Éppen ezért a lótartók felelőssége, hogy mindent megtegyenek lovaik egészségéért és a fertőzések elkerüléséért. A legfontosabb teendők és tudnivalók:

  • Ne vásároljanak ismeretlen eredetű, érvényes azonosító okmányokkal nem rendelkező lovat, még akkor sem, ha kedvező áron kínálják.
  • Romániából származó lovak esetén győződjenek meg arról, hogy az állaton az indulás előtt elvégezték a fertőző kevésvérűség kimutatására szolgáló tesztet és eredménye negatív lett.
  • A Romániából érkező lovakat különítsék el az állomány többi részétől, és késlekedés nélkül végeztessék el rajtuk a fertőző kevésvérűség kimutatására szolgáló tesztet.
  • Valamennyi lovukon végeztessék el a háromévente kötelező EIA tesztet még akkor is, ha a ló nem hagyja el a tartási helyéül szolgáló telepet.
  • Hazánkban az Európai Unió más tagállamainál szigorúbb előírások vonatkoznak a fertőző kevésvérűségre: háromévente minden ló szűrése kötelező.

Idén többek között Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében zajlik a lovak és lófélék kötelező vérvizsgálata. Az állatorvosok ezúton is kérik a lovasok és lótartók együttműködését, hogy az érintett területeken valamennyi állomány valamennyi lovát le tudják tesztelni és így kiszűrni a fertőzött egyedeket, hogy megakadályozhassák egy esetleges járvány kialakulását.

A rendszeres szűrés azért rendkívül fontos a fertőző kevésvérűség esetében, mert a fertőzött ló akár évekig tünetmentes marad, de ezidő alatt maga is terjeszti a vírust és más lovakat fertőz meg.

A kötelező szűréssel kapcsolatban forduljon bizalommal állatorvosához, vagy küldjön emailt a kerdesek@lovasok.hu email címre.
Dr. Alf-Eckbert Füssel, az Európai Bizottság egyik munkatársa (Deputy Head of Unit, DG SANCO/D1), aki már korábban is segítségünkre volt ezzel a betegséggel kapcsolatban, a következőkről tájékoztatta a Lovasok.hu-t:

Az Európai Bizottság aggasztónak találja az Uniós tagállamokban regisztrált megbetegedéseket, különösen annak tükrében, hogy a legtöbb eset Romániából származó lovakra vezethető vissza.

Még inkább aggasztó azonban az a tény, hogy a betegséget nem kizárólag román, hanem más tagállamok polgárai hurcolják be a többi Uniós tagországba lovak illegális szállításával. Az állatokat tehát egyedi azonosítás, állategészségügyi bizonyítvány, a TRACES rendszer használata nélkül és az alapvető állatjóléti szabályok figyelmen kívül hagyásával szállítják Romániából Európa más országaiba.

A szálakat végső soron azok a vásárlók mozgatják, akik minél olcsóbban kívánnak lovat vásárolni, függetlenül annak jogi státusától, egészségügyi állapotától.

 TRACES (TRAde Control and Expert System, kereskedelmi ellenőrző és szakértői rendszer)
egy integrált, webalapú állat-egészségügyi rendszer, melyet az Európai Bizottság Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Főigazgatósága működtet, hálózatot tartva fent általa a tagállamok és az EFTA/EGT-országok (Izland, Lichtenstein és Norvégia) valamint néhány, a Bizottsággal különmegállapodást kötött harmadik ország állat-egészségügyi hatóságai és üzleti felhasználói között. A TRACES segítséget nyújt az élőállatok és állati eredetű termékek Közösségen belüli és azon kívülre irányuló kereskedelmének irányításában.

Fontos tehát, hogy a lovasok tisztában legyenek azzal, milyen rizikót vállalnak egy ismeretlen származású ló vásárlásakor.


Az Európai Bizottság 2010. június 18-án új, az eddiginél szigorúbb védőintézkedéseket fogalmazott meg

Az alábbiakban felsoroljuk a legfontosabb változásokat.

A többi tagállammal ellentétben Romániában a lovak fertőző kevésvérűsége endémiás, és a fertőző lóállomány azonnali levágását nem hajtják végre következetesen.
A lovak fertőző kevésvérűségének a Romániából más tagállamokba szállított, tenyésztésre és termelésre szánt lóféléknél előforduló újabb esetei azt jelzik, hogy a korábbi határozat végrehajtása, érvényesítése és nyomon követése gyenge. 

A romániai járványügyi helyzet állat-egészségügyi kockázatot jelent az Unióban a lófélék számára.  Ezért indokolt sajátos rendszert kialakító védőintézkedések elfogadása az Unióban, a lófélék egészségének és jóllétének megóvása céljából.

(12) A 90/426/EGK és a 90/427/EGK tanácsi irányelvnek a lófélék azonosítási módszereinek tekintetében történő végrehajtásáról szóló, 2008. június 6-i 504/2008/EK bizottsági rendelet a lófélék azonosító okmánnyal történő azonosítását írja elő. Az azonosító okmány és a lóféle közötti egyértelmű kapcsolat biztosítása érdekében a Romániából más tagállamokba való szállításra szánt felnőtt lovakat elektronikus válaszjeladó (mikrochip) injektálásával kell megjelölni.

(14) A 90/426/EGK irányelv 8. cikke állapítja meg a lófélék mozgására és szállítására vonatkozó tanúsítási követelményeket. A lovak fertőző kevésvérűségével érintett romániai területekről más tagállamokba szállított törzskönyvezett lófélék nyomon követhetőségének fokozása érdekében a 90/426/EGK irányelv B. mellékletében előírt igazolást az említett irányelv C. mellékletének megfelelő állat-egészségügyi bizonyítvánnyal kell felváltani.

(16) A vágásra szánt lóféléken kívüli lófélék Romániából más tagállamokba való szállítása nem tekinthető befejezettnek, mindaddig, amíg egy, a rendeltetési helyen az érkezést követően sorra kerülő elkülönítés során gyűjtött mintán a lovak fertőző kevésvérűségére vonatkozóan elvégzett teszt meg nem erősítette e betegség hiányát.

(18) 1992. július 13-i 92/65/EGK tanácsi irányelv vizsgálati követelményeket vezetett be a lovak fertőző kevésvérűségét illetően azon donor kancák vonatkozásában is, amelyektől petesejteket vagy embriókat gyűjtenek. E módosításokat  2010. szeptember 1-jétől kell alkalmazni.

A lóféléknek Romániából más tagállamokba történő szállításaira vonatkozó szabályozások

(1)  Románia engedélyezheti a lófélék szállítmányainak más tagállamokba való szállítását, amennyiben:
a) a lófélék teljes szállítmányát

i. az illetékes hatóság által a lovak fertőző kevésvérűségétől mentesként engedélyezett hatósági felügyelet mellett elkülönítették; és
ii. más, rosszabb egészségi állapotú lóféléktől legalább 200 m távolságban tartották a szállítást megelőzően legalább 90 napig;
b) a szállítmány részét képező lófélék negatív eredménnyel estek át a 90 nap különbséggel, két alkalommal vett vérmintán elvégzett, a lovak fertőző kevésvérűségének kimutatására szolgáló teszten; a második mintát a szállítmány engedélyezett gazdaságból való elszállításának időpontját megelőző 10 napon belül gyűjtötték.

e) a szállítmány részét képező valamennyi lófélét elektronikus válaszjeladó beültetésével jelöltek meg

g) a szállítmányt  állat-egészségügyi bizonyítvány kíséri

Versenyeken és lovas rendezvényeken részt vevő, törzskönyvezett lovak Romániából más tagállamokba történő szállításaira vonatkozó rendelkezések:

a) a lovak negatív eredménnyel estek át az engedélyezett gazdaságból való elszállítás időpontját megelőző 10 napon belül vett vérmintán elvégzett teszten
b) az engedélyezett gazdaságban található lófélék és az engedélyezett gazdaság 200 m-es körzetében található lófélék negatív eredménnyel estek át a tervezett szállítás időpontját megelőző 90–180. nap között vett vérmintán végzett AGID-teszten;

Az AGID-teszt pozitív eredménye esetén a gazdaság egészét az előírt intézkedések megtételéig szállítási korlátozás alá helyezik.

A rendeltetési hely szerinti tagállambeli kötelezettségek

c) hatósági állatorvosi felügyelet mellett az  állat-egészségügyi bizonyítványban feltüntetett rendeltetési gazdaságban legalább 30 napig és más lóféléktől legalább 200 m távolságban elkülönítés, és az elkülönítési időszak kezdőidőpontjától számítva leghamarabb 28 nap után vett vérmintán AGID-teszt elvégzése.

A Lovasok.hu tájékoztatásért fordult a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalhoz, de válaszuk cikkünk megjelenéséig nem érkezett meg.

Forrás:
ProMED Mail: Az International Society for Infectious Diseases által működtetett internetes hírforrásokat (is) figyelembe vevő, szakértőket is foglalkoztató álló elektronikus nemzetközi rendszer fertőző betegségek valamint toxinok terjedésének regisztrálására.
WAHID – World Animal Health Information Database (WAHID) Interface: A WAHID hozzáférést biztosít az OAI által tárolt adatokhoz. Tartalmazza a tagországok által közzétett értesítéseket, valamint frissítéseket az OIE által regisztrált megbetegedésekről.
OIE – World Organisation for Animal Health, Nemzetközi Állatjárványügyi Hivatal
Bundesamt für Veterinärwesen – Svájci Állategészségügyi Hivatal

2010.09.23. Magyar Dorottya, Lovasok.hu
Kép: Canva
Frissítve: 2024.04.03.

Hozzászólások