A leggyakoribb gyógynövényes kérdések – interjú Kozma Gabriellával

Kozma Gabriella, agrármérnök, biológus, a Pacitea megálmodója és vezetője. Gabriella 4 évvel ezelőtt súlyosan kehes lovuknak életét próbálták megmenteni. A gondos állatorvosi kezelések és a szteroidok ellenére is rohamosan romlott a ló állapota, az altatást javasolták. Gabriella, akinek a szakterülete a növénybiológia, azon belül is a természetes hatóanyagok vizsgálata farmakognózia, úgy döntött beveti élesben a tudását, hiszen nincsen veszteni valója.

Gabriella ekkor készítette el első gyógynövényes keverékét, amelynek hatására 4 nap múlva(!) tünetmentes lett a ló.

Az állatorvosok ledöbbentek, és egyre több ismerős, ismeretlen felkeresést kapott gyógynövénykeverék készítésre.


1. Milyen esetekben nyújt segítséget a gyógynövénykezelés, milyen betegségek gyógyítására lehet használni őket?

Többféle indikációra készítünk gyógynövény keverékeket. Érdemes tudni, hogy egy gyógynövényben nem egy hatóanyag van, mint a szintetikus gyógyszerekben, hanem sokszor 30-nál is több (százas nagyságrendű) jótékony vegyületet tartalmaznak. Ezek több ponton képesek hatni a szervezetre, szinergensen erősítik egymás hatását. Képesek vagyunk hatni a légzőszervi, emésztési problémákra. Tudjuk javítani a mozgásszervrendszert, készítünk immunerősítő, és nyugtató hatású keverékeket is. Vannak olyan gyógynövények is, amelyeknek kiváló gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatása van. Sőt még a hormonháztartásba is képesek vagyunk beavatkozni. Természetesen az ilyen jellegű növények alkalmazása megfelelő szakértelmet igényel, mert aminek hatása van, lehet mellékhatása is!

2. Mikor érdemes elkezdeni a kezelést?

Vannak olyan keverékeink, amelyek kiválóak megelőzésre, illetve enyhe lefolyású betegségek kezelésére. Jellemzően ott tudunk a herbákkal segíteni, amikor még nem feltétlenül indokolt a gyógyszeres kezelés, de a problémát semmiképpen sem szabad a figyelmen kívül hagyni. Nagyon elszomorító számomra, amikor már szinte végstádiumban lévő ló miatt keresnek meg, hogy bennem van az utolsó reményük. Mint ahogy a saját, vagy kétlábú szeretteink esetében sem várjuk meg, hogy egy betegség teljesen letarolja a szervezetet, így állataink egészsége érdekében is meg kell tenni a megfelelő lépéseket időben.

3. Hogyan zajlik a kezelés, mennyi idő múlva fejtik ki az egyes gyógynövények a hatásukat?

Nagyon széleskörűen lehet a gyógynövényeket alkalmazni. Lehet külsőleg, borogatásként, krémben. Lehet belsőleg, ez történhet friss etetéssel, szárított herbák adagolásával, vagy alkalmazhatunk vizes kivonatokat (teát) is. Használhatók prevencióra kúraszerűen, vagy bizonyos betegségek kezelésére, gyógyszeres terápiák kiegészítésére. Változó, hogy mennyi idő alatt fejtik ki a hatásukat. Valamelyiknél több nap vagy hét is eltelik, mire érezteti a hatását, más növények hatóanyagait pedig akár fél óra múlva már ki lehet mutatni a vérből, és képesek is kifejteni hatásaikat igen rövid idő alatt.

4. Milyen eredményeket lehet elérni a gyógynövényekkel?

Az eredmény függ a kezelni kívánt problémától, és annak súlyosságától. Nem vagyunk gyógyszerellenesek, van, hogy a gyógyszeres kezelés kiegészítő terápiájaként alkalmazzuk. Kevésbé súlyos esetekben is megéri a gyógynövények felé fordulni, illetve léteznek olyan problémakörök, ahol a gyógynövények erejével, legalább akkora eredményt lehet elérni, mint a szintetikumokkal. Például bizonyos légzőszervi, emésztőrendszeri problémákat igen eredményesen tudunk kezelni herbákkal. Léteznek erős gyulladás csökkentő, és fájdalom csillapító hatással bíró gyógynövények is.

5. Mire kell figyelni a gyógynövények kiválasztásakor?

Saját magunk által szedett gyógynövényeket csak akkor alkalmazzunk, ha megfelelő ismerettel rendelkezünk a gyűjtendő fajokról, és azok szervezetre gyakorolt hatásairól. Amennyiben vásároljuk a herbákat, mono készítmények esetén (egyféle összetevő) alaposan tájékozódjunk a hatásairól, lehetséges mellékhatásairól, a kezelés időtartamáról, és az adagolásról.

Ha gyógynövény keveréket veszünk a lovunknak, feltétlenül olyat válasszunk, amelyet olyan szakember állított össze, aki tisztában van a növények hatóanyagaival, és azok alkalmazásával. Hasznos lehet, ha a termék fejlesztőjével, vagy képzett szaktanácsadóval kapcsolatba lehet lépni, és feltehetjük neki felmerülő kérdéseinket. Sokat elárul egy termékről, ha az „csak” takarmánykiegészítőként van regisztrálva, vagy még engedélye sincs. Érdemes megvizsgálni az összetevőket is, ha mindenféle lisztet, korpát sorolnak fel benne, akkor tulajdonképpen a térfogat növelőkre költjük a pénzt.

6. Mit tehetünk, ha a ló nem szívesen fogyasztja a gyógynövényeket?

Ideális esetben egy gyógynövényes receptúra megalkotója arra is figyelmet szentel, hogy olyan alkotók is szerepeljenek az összetételben, amelynek íz és illatanyagait a lovak kedvelnek. Ha lovunk mégis annyira válogatós, hogy a vödörből is „eltartott kisujjal” iszik, úgy egy kis alma, vagy marokkói fodormenta, mindig megteszi a hatását.

7. Kiket támogattok?

Szívünkön viseljük a versenyzői utánpótlás támogatását, és ezeknek a versenyeknek a szponzorálását. Ezért, évek óta szoros együttműködésben vagyunk a Magyar Lovas Szabadidősport Szövetséggel. Díjazni szoktuk a Szilvásváradi Állami Ménesgazdaság versenyein a dobogósokat, illetve támogatjuk a Hortobágyi Lovasnapok versenyeit is. Éves szerződésünk van a Western Lovas Szövetséggel is, hiszen quarter horse lovaink vannak, hozzájuk húz a szívünk.


Néhány valós történet

Ebben a képsorozatban, egy mentett fríz csikó látható, akin papilloma vírus okozta, súlyos bőrelváltozások vannak. Pacitea Immunot, és máriatövismag pelletet alkalmaztunk. Képek sorrendben a gyógyulás folyamatáról.


Az alábbi képen, egy bőrproblémás lovat kezeltünk Pacitea Ekce Mix-el, és Immunoval.


Súlyos lábsérülés kezelése 100% ördögcsáklyával és Lendület keverékkel.


Nagyon súlyos ekcémát kezeltünk Pacitea Ekce Mix-el.


A képeken látható ínszakadást 100% ördögcsáklyával kezeltük.


Ezen a képsorozaton egy szarkoid kezelése látható. Az első képeken, hagyományos módon, egy speciális, maró hatású krémmel kezelték. Itt jól látható, hogy kiterjedt seb keletkezett, majd a szarkoid elkezdett visszatérni (szarkoid krém 3-as kép). Ezután, a tulajdonos kérésére kezdtük meg a kezelést, a Pacitea gyógynövényeivel. Pacitea Immunot, és máriatövismag pelletet kapott. Jó látható, hogy a szarkoid teljesen visszahúzódott, és egy szép gyógyulási folyamat következett be.

Hozzászólások