Kell a motor generál?
Nem véletlen tekintenek a ló hátulsó végtagjaira a motorjaként, hiszen az erő túlnyomó része innen ered a lovak mozgásformái során. A hátulsó végtagnak pedig fontos, központi eleme a térd ízület.
Angol megnevezése különbözik az emberi térdétől, a ló térdére a ‘stfile’ a megfelelő kifejezés. A ló térd ízülete azonos funkciót lát el, mint az emberi térd, röviden hajlít, és nyújt. Viszont mindennek a kivitelezése közben a ló térde számos kritériumnak, terhelési tényezőnek kell hogy megfeleljen. Ahogy azt a bevezetőben is említettem, a ló hátulja a motorja. Innen ered az előre hajtó energia, míg az elülső végtagok hordják a ló, és lovas rájuk eső terhét, illetve koordinálják mozgást. Miközben a ló hátulja is hord egy adott terhet, előre fele is kell lendítenie a ló súlyát, vagy akár adott esetbe előre – felfelé (lásd ugrás). Mindezt maximális stabilitás mellett kell véghez vinnie, hogy ne sérüljön maga az ízület, és a lehető legnagyobb mozgási precizitás legyen elérhető.
Hogy a működését, veszélyfaktorokat, degradációkat láthassuk, először tisztában kell lenni az ízület felépítésével. A ló térd ízülete egy úgynevezett tökéletlen ízület, ahol az ízületet alkotó csontok nem illeszkednek egymásba. A térd ízület a ló testének legnagyobb és egyben legkomplexebb ízülete is. Elhelyezkedését tekintve a femur, és a tibia találkozása. Az ízületben még egy csontnak is fontos szerepe van, mely a patella csont, a femur alsó végén helyezkedik el, és a négyfejű combizomhoz (musculus quadriceps femoris) csatlakozik. A patella csont a femur végződésénél, a trochleáris barázdában csúszik fel és le, annak megfelelően, hogy a térd ízület milyen állásban van. Így a térd nem képes (ideális esetben) oldal irányú mozgásra, csak hajlik, és nyúlik. További alkotó elemeket tekintve a ló térd ízületét több szalag (patella szalagok, kereszt szalagok) és porc (C-porcok, más néven meniscus, és ízületi porc) alkotja. A szalagok hivatottak a térd ízületet stabilan tartani, míg a porcok a megfelelő erő elnyelést, és súrlódás mentes működést segítik elő. Emellett a meniscus-nak van úgyszintén stabilizáló szerepe is. A térd ízületnek ahogy látszik, számos egyedi alkotóeleme és megoldása van.
Amellett hogy ez az ízület bonyolult anatómiával bír, számos előnye van a teherbírás, mobilitás mellett. Ez a komplex kialakítás teszi lehetővé a lovak egyik anatómiai érdekességét, hogy a ló képes legyen erőkifejtés nélkül patán maradni amíg például alszik. Mindez a patella huroknak köszönhető. A mechanizmus a következő: A patella, és a belső, illetve középső patella szalag egy hurkot képeznek. Amikor a négyfejű combizom a patellát a trochleáris barázdában felhúzza, a hurok a belső barázda kiemelkedő bütykébe akad, így statikailag rögzíti a térd ízületet. És ugyebár ha a térd ízület nem mozdul, akkor a csánk ízület sem, mivel ők ketten csakis szinkronban mozdulnak. Ha a térd hajlik, akkor a csánk is, ha nyújtva van, akkor a csánk ízület is nyújtva van.
Végeredményben izomerő befektetése nélkül képes a ló állva maradni.
Ez a képesség egy fajta veszély faktor is lehet egyben, és itt át is térünk a térd ízületre leselkedő veszélyforrásokra.
Ha már a patella huroknál jártunk, akkor a hasznossága mellett lássuk mi lehet a probléma. Amellett hogy a ló ennek köszönhetően képes állva is aludni, és így hamarabb nekiiramodni ha veszélyt érez, ez a mechanizmus felelős az egyik legismertebb térd ízületet érintő problémáért is, a ‘sticky stifle’-ért. Ebben az esetben a látható tünet az, hogy a ló egyik hátulsó végtagja nyújtva megmerevedik. Számos lovas találkozhatott már a jelenséggel. Ilyenkor a már korábban említett mechanizmus játszódik le, azonban a ló nem képes a patella hurkot kiakasztani, így a térd ízület, és vele szükségszerűen a csánk ízület is nyújtva marad. Ez a ló számára kellemetlen, valamint ha rosszkor történik meg akkor igen sérülésveszélyes. Mindemelett hosszú távon az ízületre sincs jó hatással. Szerencsére legtöbbször egy hátra léptetés megoldja a problémát.
A térd ízület problémájának további tünetei, jelei is lehetnek. Ilyenek a vágta minőségének romlása, négyütemű vágta, rövid vágtaugrások. Ügetés – vágta – ügetés átmenetek minősége nagyban romlik. Patahegyét a homokban húzza. Illetve a térd ízület problémájára utalhat a dombnak fel mászatás, és lefele ereszkedés nehézsége is.
A tünetek a következő problémákra vezethetők vissza nagy általánosságban. Ahogy minden ízület, úgy a térd ízület is képes ízületi gyulladás elszenvedésére. Speciálisan a meniscus is sérülhet, melynek a sérülése jószerével a mensicus szakadása, akár porcleválása. Ide sorolandó még az osteochondrosis (mely a csontot érintő probléma), és a különféle traumák általi sérülések, mely kihathat az ízület bármely elemére, elemeire.
Mindezen problémák, bár nem teljes mértékben szakághoz köthetőek, de vannak olyan szakágak ahol gyakoribb az előfordulás. Ezek a lovastusa, a magas szintű díjlovaglás, galopp, távlovaglás, és a gátverseny. Bár mondhatni hogy minden olyan szakág, ahol magas tempó mellett van erőteljes terhelés veszélyeztetett ebből a szempontból. Emellett a térd ízület egyik legnagyobb ellensége a folyamatos, repetitív sokkhatás, mint minden ízületnek (ilyen lehet az elugráskor terhelés is). A díjlovaglás egész más szempontból jelenthet kockázati faktort. A magas szintű díjlovaglás során több olyan feladat is van, melynél a ló hajított törzzsel, hátuljára ülve oldal irányú mozgást végez (legegyértelműbb példa erre a piruette), mely során a térd stabilitása igencsak próbára van téve. Itt leszögezném, hogy ez nem azt jelenti hogy ezek a szakágak károsak, sőt ha a feladatok elő vannak megfelelően készítve, és a lónak megvan az kellő kondíciója, akkor hosszú távon ezek a gyakorlatok kifejezetten jó stabilitást adhatnak a térd ízületnek.
Immáron tudjuk azt, hogy milyen veszélyfaktorok vannak, mik a tünetek, és melyek a legveszélyeztetettebb szakágak. Most lássuk a prevenciót és a kezelési normákat. A prevenció során több korábbi alapelvemre kell visszautalnom.
Első, hogy a lovat mindig a kondíciója, és nem a kora alapján eddzük. Az hogy a ló már 6 éves, 7 éves nem jelenti azt, hogy képes is azon korosztályos versenyek teljesítésére.
Következő a megfelelően felépített edzésterv és a ló túlterhelésének, térd repetitív stresszhatásainak elkerülése, hiszen ez az egyik legnagyobb veszélyfaktor a térd ízületre nézve.
Izomljuk fel a lovunk combját! A térd ízület védelmére az egyik legjobb amit tehetünk ha a lovunk megfelelő comb izomzattal rendelkezik. A comb izmok körbe fonják a térd ízületet, ezáltal stabilizálják is azt, és segítik a végtag mozgásának megfelelő kivitelezését. Így a mozdulat erőteljes, és koordinált, megfelelő támasztó izomzattal.
Tartsuk megfelelő állapotban a ló izomzatát. Adjuk meg az edzésmunkában a kellő mozgástartományt, cavaletti munkával, oldalazó mozgásokkal, mászatással. Emellett ne felejtsük el lenyújtani a lovunkat földről sem az edzés után. A hátulsó végtagot érintő passzív nyújtások is csodákra képesek.
A farok finom oldalra húzása szintén jó gyakorlat lehet a térd erősítésére akár rehabos időszak alatt is.
Ha a baj mégis bekövetkezik, akkor is számos hatékony kezelés van a térd ízület problémáinak megszüntetésére, melyek után a lovunk jó esetben teljes életet élhet sportolóként, és lóként egyaránt. Maga a kezelés lehet problémától és annak súlyosságától függően artroszkópiás műtét, az ízület injekciózása. Ezek a súlyosabb esetek. Minimálisabb probléma, illetve az előbbiek rehabilitációja során eredményes kezelések lehetnek a kinesio tape terápia, különféle hydro terápiák (ló úsztatás), TENS terápiás kezelések, vagy akár a ló megfelelő edzésmunkájának beállítása (szükség esetén étrenddel kiegészítve), ezáltal a támasztó, stabilizáló comb izomzat felépítése a térd ízület védelmére. Természetesen kiemelendő, hogy a diagnosztika, és a kezelés kiválasztása minden esetben a állatorvosi vizsgálat után történhet, ne legyünk hát restek a felmerülő probléma esetén szakemberhez fordulni.
Összességében látható hogy a térd ízület egy komplex, ámde központi szerepet játszó testtája a lovunknak. Diagnosztikája lehet kifejezetten komplikált, kezelése a probléma súlyosságától függ. Fontos hogy lássuk, és ismerjük fel az esetleges tüneteket, mert mint minden problémánál, itt is sokat nyerhetünk ha hamarabb észleljük, és kezeltetjük azt.
Szerző: Dobos Áron, FEI képesített ló masszázs terapeuta (FEI PET)
Képek forrása: SmartHorseMassage