Izomelfajulásos izomfesték-vizelés

Ünnepi betegség, mely nem is olyan ünnepélyes…

Az ünnepek a lovasok számára nem minden esetben a felhőtlen pihenésről szólnak. Aki lovat tart, annak mindig el kell azt fogadnia, hogy ez egy idő- és energiaigényes életvitel. A lovaknak kiemelten fontosak a kiegyensúlyozott mindennapok, a rutinszerű edzésmunka és takarmányozás, ezt azonban a hosszabb ünnepek felboríthatják.

ünnepi betegség
ünnepi betegség

Az ünnepek alatt jelentősen megnövekszik a kólikás lovak száma, valamint a boxban maradt lovak gyakran tesznek magukban kárt az istállógőznek köszönhetően. Mindezen, talán ismertebb problémák mellett az ünnepekhez köthető az izomelfajulásos izomfesték-vizelés is, köznyelvi megnevezésén az ünnepi betegség.

‘Beceneve’ a múltban keresendő. A betegség a leggyakrabban az igáslovak körében fordult elő, amikor azok hosszabb ünnepek (húsvét, karácsony) alatt mozgás nélkül álltak bent az istállóban, de továbbra is a kemény munkának megfelelő abrak adaggal. Ezt követően az ünnepek után a lovat befogták, és egyből az ünnepek előtti magas intenzitású munkát végeztették vele. Ez eredményezhette az ünnepi betegséget. A betegség fő tünete az izomfesték vizelés, illetve az erősen kötött mozgás, leggyakrabban a ló hátuljától.

Bár az izomelfajulásos izomfesték-vizelés nem csak a ló izomzatának a megbetegedése, mindazonáltal az izomzat erősen érintett a betegségben. Leginkább a nagyobb izomtömeggel rendelkező, málhásabb lovak (hidegvérű, sodrott) a veszélyeztetettek. A betegség kockázata akkor növekszik, amikor a ló több napot bent áll a boxban, nincs lehetősége jártatásra sem. Emellett az abrak adagja viszont kemény munkára van beállítva, ami folyamatosan túlzott mértékű energiával látja el a lovat. Maga a betegség könnyen felismerhető. Ha a ló több napi pihenő után hirtelen magas intenzitású munkát végez megfelelő előkészítés nélkül, akkor egy bizonyos időn belül (5 – 10 – 30 perc) a ló mozgása kötötté válik. A kötöttség mellett jellemző a remegés, túlzott mértékű izzadás, a ló hátuljának rogyadozása. Ez súlyosabb esetben a ló összeeséséhez is vezethet. Ilyenkor a ló izomzata (főként a farizmok) érezhetően merevvé, duzzadttá válnak. Ennek oka, hogy az adott izomcsoportokban az izomrostok elkezdenek elhalni. Ezek az izomrostok megduzzadnak, és képtelenné válnak az összehúzódásra, ez okozza az izommerevséget, és az erőteljesebb izomfunkcióra való képtelenséget.

Emellett a ló vizelete sötétbarnás-vörösessé válik. Ilyenkor ürül a kioldódott izomfesték. A betegség súlyos esetben a vese erőteljes károsodásával – ezt a vesében felhalmozódó izomfesték váltja ki -, akár az állat elhullásával járhat, így kiemelten fontos állatorvost hívni.

A betegség kialakulása ahogy látjuk kifejezetten gyors. Abban hogy mennyire súlyos a kór lefolyása, nagyon nagy szerepet játszik, hogy milyen hamar tudjuk felismerni azt. Ha a lovas/hajtó időben ismeri fel a betegséget, és a ló nem fekszik el, akkor megfelelő állatorvosi ellátás mellett jó esélye van a lónak a teljes felépülésre. Mind ehhez fontos, hogy ahogy felismerjük a kórt, a lovat azonnal le kell állítani, nem szabad tovább mozgatni, minimalizáljuk az izom és a szervezet terhelését. A kockázati tényezőt növelő szegmensek jól láthatóak (nagyobb, erősebb alkatú lovak, hosszabb pihenő, magas szintű abrakolás mellett), ezeket érdemes észben tartanunk, hogy érintenek-e minket.

De lássuk a prevenciót. Ennél a betegségnél kiemelten fontos, hogy előrelátással és körültekintéssel kezeljük a lovunkat az ünnepek alatt, és a mindennapokban egyaránt. A lovunk takarmányozásának megfelelő beállítása, főleg az abrak takarmány esetén szintén kritikus, ne etessük túl a lovat, mert az pihenő alatt szintén negatívumhoz vezethet. Amennyire tehetjük ne hagyjuk a lovat a boxban, legalább jártatóba, sétálni menjen ki az ünnepek alatt is. Kritikus továbbá a munkába való visszahozatal. Sokan úgy gondolják, hogy 2-3 nap nem oszt, nem szoroz. Ez teljes pihenő esetén nem igaz, főleg a veszélyeztetett lovaknál. Így ilyenkor is érdemes egy-két nap átmeneti időszakot adni a lónak, azelőtt, hogy komoly terhelésnek vetnénk alá. Számításba kell természetesen venni azt is, hogy a ló több nap pihenő után kifejezetten energikus, ilyenkor az első nap mindenképpen érdemes kontrollált munkában tartani a lovat, így elkerülhetjük a bajt.

Összegezve az ünnepi betegség egy olyan kórság mely gyorsan kialakulhat, és végkimenetele olykor végzetes. Emellett, amennyiben a lovas tisztában van a betegség sajátosságaival, akkor egyrészt könnyedén felismerhető, és megelőző lépéseket is hatékonyan tehetünk. Ha ilyen esetekben csak enyhe kötöttséget észlelünk a ló mozgásban, azonnali hatállyal szüntessük be a mozgatást, és pihentessük a lovat. Ha a vizelete nem színeződik el, akkor is érdemes szakemberre bízni a helyzet súlyosságának megítélését, és nem kockáztatni.

Szerző: Dobos Áron, FEI képesített ló masszázs terapeuta (FEI PET)
SmartHorseMassage
Borító kép forrás: pexels.com
2023.12.21

SmartHorse Massage

Hozzászólások