Lássunk bele a ló edzésmunkájába.
Vajon hogy nézne ki, ha látnánk a ló aktív munkában lévő izmait?
Sok munkába telt, csináltam néhány specifikus ábrát, ahol adott mozdulat sorokon keresztül aktív izomláncokat lehet szemügyre venni.
1.kép: Vállat be gyakorlat, oldalsó hajlító izomlánc:
Az oldalsó hajlító izomlánc szerepe igen fontos a mai modern sportlovaglásban. A képen egy vállat be feladat végrehajtása közben láthatjuk a ló aktívan dolgozó oldalsó hajlító izomláncát, annak izomcsoportjait. Itt is látható hogy mennyire fontos egy hosszhajlítás során is a hátulsó végtag, hiszen szinte minden izom aktív szerepet vállal (a belső oldalon is, a keresztbelépésnél).
Fontos szerepe van a törzs hajlításában a hasizmoknak (E, I abd. oblique), valamint a nyereg alatt végig futó hosszú hátizomnak (long. dorsi m.) melyek az adott oldalon össze húzódva és a túloldalon aktívan nyúlva hajlítják a törzset.
A ló eleje szintén nem marad ki. A felső nyakél izmai kiegészülve a trapéz izommal (cerv. trapezius m.) illetve a fűrészizom nyaki felével (serratus venrtalis cerv. m.) halkítják a nyaktőt, nyakat, tarkót. Eközben az alsó nyakél izomzata sem rest, az elülső végtagot irányba állítja (hiszen az vezeti a mozgást), és megtartja a nyak megfelelő pozícióját.
Kiemelten fontos olyan gyakorlatoknál mint a vállat be, farat be, féloldalazás, combra való engedés, stb.
2.kép: Szabad lépés, gerinc nyújtó / dorsalis izomlánc:
A megfleleő állapot elérésében elengedhetetlen a lazán, elengedetten dolgozó dorsalis izomlánc. Leginkább egy aktív előre, valamivel vonal alá lovaglás során dolgozik. Gyönyörűen látszik hogy végig fut a ló tarkójától a konchajlítókig.
Egy jól működő dorsalis izomlánc segíti abban a lovat, hogy a mozdulat végig fusson a ló egész testén munka közben. Ahogy a képen is látható, a ló előre nyúlik bele a lovas kezébe, miközben hátulról aktívan tolja magát egyik, majd másik oldalról. Az elülső végtag szerepe a fej – nyak – kar izmon (m. brachiocephalicus) keresztül aktivizálódik. Szerepe hogy minél elengedettebben lendítse előre az elülső végtagot, szabad vállak között engedje le a nyaktőt.
Ez a kép tökéletesen mutatja azt is, hogy egy toplile szindrómás lónál miért lehet tünet az alsó nyakél érzékenysége.
Elengedhetetlen a ló ideális bemelegítésénél, majd az idomító, és az ugrómunkában is.
3.kép: Összeszedett vágta, gerinc hajlító / ventralis izomlánc:
A dorsalis izomlánc teljes ellentéte, de a munkájuk ideális esetben elkülöníthetetlen. A ventralis izomlánc az összeszedettség egyik alap pillére, de csak akkor tud aktivizálódni, ha a dorsalis izomlán elengedett, szó szerint enged a túloldalon.
Kritikus szerepe van a hasizmoknak a megfelelő működésben (E, I abd. oblique), hiszen a hadvonal rövidítése az indikátora az izomlánc aktivizálódásának. A csípő – horpasz izom (iliopsoas) szintén elengedhetetlen, ő felelős a ló derekának, csípőjének maga alá fordításáért, amivel a ló hátulja jobban be kerül a súlypont alá, így érve el a hegyre fel mozgásmintát.
A szegyizmok, és az alsó nyakél izmai felelősek a ló elejének megfelelő állapotáért. Amikor összehúzódnak, a dorsalis izomlánc ideális esetben enged, “megnyúlik”, ami eredményezi hogy a ló a hátát, marját feladja a lovas elé. Ez is a hegyre felt, összeszedettséget segíti.
Mindez csak néhány példa a ló mozgásának komplexitásra. Nem véletlen az, hogy a legkisebb porszem a gépezetben is érezhető problémákat okozhat a ló mozgásában, teljesítményében, nem utolsó sorban a komfortjában.
Mindig legyünk a lehető legnagyobb figyelemmel a lovunkra, a mozgására, és bármilyen lényeges, tartós negatív változás esetén – akár a ló tartásában, akár a mozgásában – vizsgáltassuk ki, kezeltessük a lovat, derítsük ki az okot, hosszú távon igenis meghálálja a ló.
Szerző: Dobos Áron, FEI képesített ló masszázs terapeuta (FEI PET)
SmartHorseMassage
Képek: Fehér Sára
Ábrák: Dobos Áron