Mi történik Dióspusztán?

Ismét terjed a (rém)hír a dióspusztai lovak vágóra küldéséről

Közel egy év elteltével ismét körbe jára a levél, benne a hír miszerint 30 ló megmentésre vár Dióspusztán. Ahogy pár hónapja, tettük, ismét felkerestük a ménesvezetőt, és megkérdeztük, mi a helyezet  a ménes körül. kérdésünkre, hogy van-e valóságalapja az interneten terjedő levélnek, a nemrégiben kinevezett ménesvezető, Dénes Péter válaszolt az alábbi nyílt levélben.

A kép illusztráció

 

Tisztelt lóbarátok!

A körlevélben szereplő Génbank nevű ló már közel 1 éve nincs a ménes tulajdonában, de nem vágóba adtuk el.

Mint minden ménes esetében, itt is folyik ló értékesítés. Nem üzleti titok, hogy évente 20-30 lovat kell eladni ahhoz, hogy a szaporulat ellenére szinten maradjon az állomány. A nehéz gazdasági körülményekre való tekintettel 2009-ben ennél 10-15 %-al több lovat kell eladnunk.

Eladó lovaink listáját bárki elkérheti, ez sem titok. Tudomásul vesszük, hogy a fizetőképes kereslet csak mérsékeltebb árat hajlandó megadni lovainkért. Így jelenleg átlagosan 2-400 ezer Ft közötti áron lehet egészséges telivért vásárolni Dióspusztán. Vannak olyan csökkent használati értékű lovaink is (sérült, de felépült), melyekért még kevesebbet kérünk, de ezek az egyedek sem sportra, sem megerőltető tereplovaglásra nem alkalmasak.

A kiöregedett, végképp semmilyen használatra nem alkalmas főként tenyészkancáinkat pedig vagy megtartjuk kegyeletből, mint a most 25 éves, Imperiál apaságú Ritmót, vagy jelképes áron odaadjuk olyan személynek, aki gondját viseli a még hátralévő éveiben is, és méltósággal hagyhatja majd itt e világot.

A magam, és a ménes dolgozói nevében kikérjük azt a minden alapot nélkülöző, rossz indulatú pletykát, ami az iwiw-en, SMS-ben és e-mailen terjed. Sok időt, energiát fektetünk a fentebb leírt tevékenységbe, pontosan azért, mert mi a lovakat a barátainknak tekintjük, és mi a barátainkat nem szoktuk vágóba küldeni és megenni sem.

Meg fogjuk vizsgáltatni jogásszal annak a lehetőségét, hogy a rémhír kitalálója és terjesztői ellen milyen jogi lépéseket tehetünk rosszhír keltés miatt.

Ha bárkinek kétsége van a fent írtak felől, szívesen látjuk a ménesbirtokon, hogy személyesen meggyőződhessen a ménes béli állapotokról.

Üdvözlettel:
Dénes Péter, ménesvezető
20/428-9230
diospuszta@vivamail.hu


Mi történik Dióspusztán?
(korábbi cikkünk ugyanebben a témában)

Dióspuszta az angol telivérek otthona! Harsogja tucatnyi cikk, amely a ménest volt hivatott bemutatni. A képeken csillogó szőrű kiscsikók, és izmos yearlingek reklámozzák, hogy a bemutatkozó írásokban nem csak szépen csengő szavakkal próbálják elhitetni az emberekkel, hogy a közel 100 éves ménes ismét jó úton halad a hírnév felé. Egy e-mail-en terjedő levél viszont alaposan rácáfol ezekre az olvasmányokra. 30 ló megmentésre vár! – harsogja. A hely pedig nem más, ahonnan a lovakat ki kellene menteni, mint Dióspuszta.
Hogy van ez? Kapunk sokan a fejünkhöz. Igaz Rombauer Tamás “távozása” nyugtalanít minket, de hogy felszámolják a ménest, és a lovakat vágóra küldik? Ez azért elég barbár dolog lenne mind a ménessel, mind a lovakkal szemben.

A ménes múltját, történelmét bogarászva már lehetetlennek tűnik, hogy 30 lovat csak úgy elküldjenek kolbásznak. Ez egy komoly döntés, ahol évtizedek óta minőségi tenyésztés folyik, ott szerintem, nincs is 30 olyan mértékben leselejtezett ló, hogy azzal ne tudjanak mást kezdeni, mint hogy kivégezzék őket.
De magam és mindenki megnyugtatása végett, felvettem a kapcsolatot a volt és a jelenlegi ménesvezetőkkel, hogy kiderüljön az igazság.
Nagy Gyulával sikerült először beszélnem, aki már nem Dióspusztán dolgozik, de mivel az ember nehezen szakad el attól, a helytől ahol közel 30-40 csikót segített éves szinten a világra, ezért még mindig napi kapcsolatban van a jelenlegi ménes vezetővel, Döbrösy Szabolccsal.

Természetesen tudok, az állítólagosan megmentésre váró 30 lóról, – kezdte beszélgetésünket Nagy Gyula. Én is kaptam egy levelet az iwiw-en keresztül: „A Tata melletti Dióspusztán gazdára vár 30 ló, akik, ha nem tudják őket eladni, vágóhídra kerülnek. Valamennyien angol telivérek, különböző képzettségi szinttel. Nagyon jutányos áron lehet megvásárolni őket! Egyikük, Génbank, különösen kedves, szelíd, barátságos, kifejezetten kezdő lovasnak ajánlott, 7 éves telivér. Adjátok át az üzenetet lóbarát ismerőseiteknek is, talán valakit érdekelhet! Köszi a segítséget!”
Nos erről szó sincsen! Természetesen lovaink sem versenyezhetnek örök életükben, de ez nem azt jelenti, hogy amelyik kiöregszik a versenyzésből vagy lesérül és nem ért el olyan eredményt, hogy tenyésszük, az egyenesen a vágóhídra sétálna. őket átlovagoljuk, és hobby célra értékesítjük. Ez a levél egy rémhír, aminek nem adtunk még alapot sem. – tudtuk meg Nagy Gyulától.
Döbrösy Szabolcs szintén cáfolta a hírt.
Először is nincs szándékunkban sem megszűnni, sem 30 lovat a vágóhídra vinni.
Ménesünkben mindig is igyekeztünk minőségi munkát folytatni, a jót a jóval fedeztetni. Ennek ellenére valóban akadnak olyan lovaink, akik természetük, lábszerkezetük vagy versenyben elért eredményük miatt nem lesznek alkalmasak a továbbtenyésztésre. őket valóban nem tartjuk öreg korukig, de vágóhídra sem küldjük őket. Ezeket a lovakat hirdetés útján próbáljuk értékesíteni, hiszen hobby célra, vagy akár military versenyekre még kitűnően alkalmasak.
Nem akarom Önöket ámítani azzal sem, hogy nem fordul elő olyan eset, amikor nem kényszerülünk vágóhídra küldeni neveltünket. De csak olyan lóval tesszük ezt, akinek olyan súlyos a sérülése, hogy már hobbylovaglásra sem alkalmas. De ilyen esetekről még éves szinten sem beszélhetünk a levélben említett számról, de még a feléről sem.
Mint ahogy már mondandóm elején említettem, a Dióspusztai ménesnek nincs szándékában megszűnni. Sőt, minőségi kancákat szeretnénk vásárolni külföldről, hogy azokkal még jobbá tegyük a tenyészállományunkat. Az ezévben 38 befedeztetésre váró kancákra hat ménünk van, amelyből három a saját tulajdonunk, három pedig bértartásban áll nálunk. Éves szinten 30 csikónk születik, tudtuk meg Döbrösy Szabolcstól.

A levél és a félelem támpontjaként az szolgálhatott, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelõ Zrt. (MNV) január 16-i ülésén indoklás nélkül felmentette Rombauer Tamást, a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. ügyvezetõ igazgatóját. Ennek miértjéről és okáról olvashattunk már. Azt is tudjuk, hogy a Tanács Mezei Lászlót választotta meg a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. helyére. A vezetőváltás miértjéről nem tudunk pontos választ, de azt tudjuk, hogy Rombauer Tamás ötéves munkájának köszönhetően a FEI Bábolnának ítélte a 2009-es Távlovas Junior Világbajnokságot, és sikerült elérnie, hogy a Shagya arab fajta meghatározó ménjei a Bábolnai Ménesben legyenek megtalálhatóak. Dióspuszta is újra világkorát éli telivérjei meghatározó alakjai a hazai galoppsportban. A második világháború óta 18 Derby győztest nevelt.

Bábolna és Dióspuszta nemzetünk kincsei, általuk még lovas nemzet a magyar, reméljük, hogy ezt még unokáink is tudni és óvni fogják.

Hajdu Bíborka

Frissítve: 2024.04.04.
Fotó: Canva

Hozzászólások