Az Aranyági ménes elmúlt két évtizedének eseményei

A hódmezővásárhelyi Aranyági ménes életében fontosabb
események az elmúlt két évtizedben

Kapcsolódó hírek, cikkek:

Volt egyszer egy aranyági…
A ménes szociálpolitikája
Az elmúlt két évtized eseményei
Látogatás a Kéktói Ménesben, a Kucsora család Furioso-North Star ménesében…
Vonalmentés a Kéktói Ménesben: North Star XIV törzsmén, kancák és csikók…

Furioso Fáraó Talizmán
Tüske

 

A kép illusztráció

A génmegőrzés mellett, a fajta tenyészegyedeinek sport kipróbálásával és a saját teljesítmény vizsgálatával párhuzamosan a következő kiemelkedő rendezvények házigazdája, ill. eredményes résztvevői voltunk az elmúlt évtizedekben:

1984.
Törzskönyvi ellenőrzésbe vétel, a Furioso-North Star tradicionális magyar lófajta, a hódmezővásárhelyi tájfajta génmegőrzésének megalapozása.

1986.
„Babona”(a rudas ló a ménes legnépesebb kancacsaládjának alapítója) és „Babonás” Károlyi kocsiba fogatolva hajtó Kucsora István.

A törzstenyészeti cím elnyerése.
A területi díjugrató bajnokság közép kategóriájában Gyalai Bálint ezüstérmes Fontossal.
Az első országos díjugrató tenyészverseny 8 éves kategóriájában ezüstérmes lett Czurkó Szilárd Jutkával .
A díjugrató ifjúsági OB fokozatos nehézségű versenyszámában aranyérmes Manga Ferenc Fontossal.

1987.
A nagycenki főiskolás OB a ménes csapata (Gyalai B. Imbolygóval, Manga F. Fontossal, Csáki M. Imrussal, Kezes G. Eretnekkel) és egyéniben Manga Ferenc aranyérmes Fontossal
A területi díjugrató bajnokság közép kategóriájában, csapatban a ménes aranyérmes, egyéniben Eretnekkel Kezes Gabriella szintén aranyérmes.

1988.
A területi díjugrató bajnokság ifi kategóriájában arany érmes Csáki Mónika Imrussal, ezüstérmes Kezes Gabriella Eretnekkel, nehéz kategóriában ezüstérmes Gyalai Bálint Imbolygóval, kettesfogathajtásban bronzérmes Kucsora István. Az ifi OB V. helyezettje Kezes Gabriella Durcással .

1989.
A szolnoki középiskolás OB bronz érmese Kezes Gabriella Fámával és az országos tenyészverseny 6 éves kategória VII.helyezettje
Csongrád megyei kettesfogathajtó bajnokság arany érmese Kucsora
István, a területi díjugrató bajnokság kezdő ló kategóriában arany
érmes Huszka Péter Mimózával, felnőtt kategóriában arany érmes
Imbolygó Gyalai Bálinttal , ifi kategóriában arany érmes Orovecz György Fontossal. (Fontos a Furioso „XIII” törzsmén.)

1990.
Az országos tenyészverseny 6 éves lovak kategória ezüstérmese Nagy József Flipperrel. Díjugratás szakágban II. osztályú minősítést elért versenyzőink: Kezes Gabriella, Csáki Mónika, Orovecz Péter, ezüst jelvényes ifi sportolóink: Székely Csaba, Rostás Mónika, Mágori Katalin.

1991.
A területi díjugrató bajnokság könnyű B kategória aranyérmese és a közép kategória V. helyezettje Kezes Gabriella Mimózával. II. osztályú minősítést elért versenyző díjugratásban: Kezes G., bronz jelvényes ifi sportoló: Székely Csaba, Kiss Aranka

1992.
Kettesfogathajtásban I. osztályú versenyzői minősítést ért el a ménes vezetője: Kucsora István (területi és megyei arany érmes).
A területi díjugrató bajnokságában Ballada könnyű B míg Fáma a nehéz kategóriában aranyérmesek Kezes Gabriellával.
A mezőhegyesi Junior OB IV. helyezettje szintén ez a páros.

1993.
A kiskunhalasi országos tenyészverseny 6 éves kategória bronzérmese és a területi bajnokság aranyérmese közép kategóriában Székely Csaba Fáraóval ,valamint a könnyű B kategória bronzérmese Balladával. Kettesfogathajtásban I. osztályú minősítést ért el Kucsora István, megyei területi bajnok.

1994.
A ménes első fedeles lovardájának átadása.
I. Alföldi Állattenyésztési Napok megrendezése, amelyen Katyusa nevű kancánk Nagydíjas lett.
Székely Csaba Fáraóval a nemzetközi mén – kanca verseny mén I. kategória V. helyezett, kezdő lovak OB-án V., stílus versenyben ezüstérmes, a területi nehéz kategória ezüst érmese és az
Országos tenyészverseny 7 éves kategória VII. helyezettje, Andával pedig a 6. éves kategória VIII. helyezettje. A Csongrád megyei díjugrató bajnokság ifi kategória ezüstérmese Kis Aranka Fámával, bronz érmese Herczeg Csaba Borkával, felnőtt kategória ezüstérmes Székely Csaba Balladával.

1995.
I.Országos Furioso-North Star tenyészszemle.
A „ North Star Presso„ avatása.
Az országos tenyészversenyen a tenyészetek versenyében a ménes a IV. helyen végzett ,ahol Kezes Gabriella Andával a 7 éves kategóia VI.- ja. a fenti páros a területi bajnokság közép kategória bronzérmese, Türkizzel pedig a könnyű B kategória bronzérmese, Székely Csaba Aladinnal a könnyű „A” kategória bronzérmese, kezdő lovas kategória ezüstérmes Oláh Krisztina Mályvával.
A Csongrád megyei díjugrató bajnokságban kezdő ló kategóriában ezüstérmes Mágori Katalin Tiszavirággal , bronzérmes Székely Csaba Aladinnal , a felnőtt kategória ezüst érmese szintén O Szendével.
A II. Alföldi Állattenyésztési Napokon Torpedó nevű kancánk a kiállítás Nagydíjasa míg a 72. OMÉK bronz érmese.

1996.
II. Országos Furioso-North Star tenyészszemle.
A szemlén a ménes lovai a sajátteljesítmény vizsgákon több szakágban is (díjugratás, kettesfogathajtás, teherindító — húzóverseny) az első helyen végeztek.
Az országos tenyészversenyen a tenyészetek versenyében az előkelő III. helyen végzett a ménes, a 7 éves kategória IX. helyezettje Türkiz és a 8 éves kategória III. helyezettje Mályva Kezes Gabriellával.
A fenti páros, a kezdő lovak OB – án IV., a területi bajnokság nehéz kategória ezüst érmese.
A területi bajnokság csapat versenyében közép kategóriában Székely Csaba Fáraóval és Kezes Gabriella Andával aranyérmes, Székely Cs. Aladinnal könnyű „B”-ben ezüstérmes, Czuczi István kezdő ifi kategóriában aranyérmes Farsanggal és aranyjelvényes ifjúsági sportoló.

1997.
I. Nemzeti Lovas Fesztivál ötletgazdája és házigazdája a ménes. A fesztivál nagydíját Székely Csaba Aladinnal nyerte.
A mezőhegyesi Nemzetközi Mén — Kanca versenyben a „mén I.” kategóriában a fenti páros IV. helyet érte el.
A IV. Alföldi Állattenyésztési Napok Nagydíjas kancája Méri nevű kancánk.
A középiskolás OB -on Czuczi István Fáraóval és Andával IV. helyet szerezte meg, aranyjelvényes ifi lovas.
Az általános iskolások OB – án Tánczos Hanna Andával VI. helyet ért el.

A III.Országos Furioso-North Star tenyészszemle megrendezése.
A magyar lovastorna válogatott lova a ménesből a North Star III-as törzsmén képviselte hazánkat az acheni Európa bajnokságon illetve a római világjátékokon.
Az országos Hajtó Derbyn kettesfogathajtásban Benkő Sándor ezüstérmes lett, aki 1998 -tól válogatott kerettag.
A military OB -on Kardos Lili Vigéccel ifjúsági magyar bajnok lett.

1998.
Az Oroszlányban megrendezett II.Nemzeti Lovasfesztiválon a „legszebb mén- legszebb kanca” címet a ménes lovai hozták el, Calipso, Tímea.
A fedeles lovardában elindítottuk a Vándor Kupa sorozatot.
A IV. Országos Furioso-North Star tenyészszemle házigazdája a ménes.
A nemzetközi mén – kanca verseny kanca II. kategória VIII helyezettje Kezes Gabriella Mályvával. A középiskolások OB-án Czuczi István.
Díjugratásban magyar bajnok lett Andával.
A military OB — on ifi kategóriában Kardos Lili ezüstérmet szerzett. Egyesfogathajtásban magyar bajnok lett Jámbor Vilmos, míg Martók Sándor bronzérmet szerzett, mindketten válogatott kerettagok.

1999.
A szilvásváradi III. Nemzeti Lovasfesztiválon a Furioso-North Star kanca ötösfogatunk Boros miniszter úr különdíját kapta.
Eredményes párosok a díjlovaglásban Törökné Kezes Gabriella Igorral (apja The Bart ), Molnár Anita Szeszélyes (apja Furioso XXVII), Kovács Linda Ibike (apja Furioso XXVII tm.), Csáki Mónika Havassal a Furioso XXX tm.

Az I. „Nemzeti kincsünk a magyar ló” fórum sorozat elindítása, amelynek célja tradicionális magyar lófajták, mint veszélyeztetett fajták helyzetének felkarolása (lásd: a Furioso-North Star fajtában 500 – nál kevesebb kanca) ötletgazda, házigazda.
A középiskolás OB — on csapatban bronzérmes (Czuczi I. Fáraó és Komlósi Zs. Sasszéj, egyéniben IV. Komlósi Zsolt.

2000.
A ló mesterséges termékenyítő állomás és a 44 férőhelyes (boxos) nádtetős nyári kanca panzió átadása.
A 73. OMÉK ezüstérmese Havas nevű ménünk.
Ettől az évtől helyi kezdeményezés hatására indul el az Országos Lovasterápiás fesztivál, melynek a fedeles lovardáink adnak otthont.
A pozserováci és zubnoticai nemzetközi díjugrató verseny győztese Czuczi István Fáraóval.
A Bp – i díjugrató championátuson Törökné Kezes Gabriella Ibikével a VIII helyet szerezte meg, szintén ez a páros a tenyészversenyen 7 éves kategóriában VII. lett a döntőben.
Az egynapos díjlovagló versenysorozat döntőjében A 6 kategóriában Csáki Mónika Fukarral ezüstérmet kapott.
A nemzetközi mén — kanca versenyen 3 lovunk döntős: mén I. kategória V. hely Akira II., kanca I. kat -ban Ibike VI. hely és Enikő VII. Töröknével.
A bugaci Abonyi Imre kettesfogathajtó emlékverseny győztese Makai Zoltán lett a ménes fogatával.
Gazfickó Dobos Antallal a téli játékokon Reserve Hunter Champion címet, míg a nyári Hunter — Jumper Benefit Show – ban ezüstérmes lett a fiatal lovak között.

2001.
A második fedeles lovarda megépítése.
L nemzetközi patkolókovács verseny megrendezése.
A szarvasi IV. Nemzeti Lovasfesztiválon győztes Csongrád megye bandériuma, gerincét az Aranyági ménes adta. A fajtacsoport győztesei is a ménes lovai lettek.
A főiskolások OB – án Czuczi István Bettivel aranyérmet szerzett.
A tenyészversenyen a 6 éves lovak stílusversenyében IV. Czuczi István Jutkával.
Az egynapos díjlovagló versenysorozat döntőjében L 3 és – M2 kategóriában ezüst és arany érmet kapott Csáki Mónika Fukarral.

2002.
A ménes fedett pályás orsz. minősítő díjugrató fordulókat rendez.
Az Országos fedeles bajnokság 5 éves lovak döntőjében Törökné Igorral VII. helyet szerezte meg.
A nemzetközi mén — kanca verseny mén I. kategóriában Törökné Fárosszal VII., a magyar fajtájú lovak között III. lett. A hollandiai Haarlemmermer-ben vendégszerepelt a ménes a magyar napokon. Itt a nemzeti díjugrató championátus bajnokságán Törökné Fárosszal II. és Czuczi István Bettivel IV. lett.
Az egynapos díjlovagló versenysorozat döntőjében A 2 kat.—ban aranyérmes Törökné Igorral, ezüst érmes Kovács Linda Ibikével, A 2 ifiben aranyérmes Molnár Anita Szeszélyessel, A 6 — ban arany érmes Igorral és bronzérmes Fárosszal Törökné, ezüstérmes Kovács Linda Ibikével , A 6 ifiben arany érmes Molnár Anita Szeszélyessel , L 3 — ban ezüst- és bronzérmes Törökné Szeszélyessel és Fárosszal. A ménes által tenyésztett Gazfickó nevű mén Kanadában a sportlótenyésztők ménvizsgáján a legtöbb pontot érte el és a bírálaton prémium bronzminősítést kapott.

2003.
Alföldi Állattenyésztési jubiláló (X.) kiállítás. A Furioso-North Star fajtában először embriófagyasztásból és átültetésből születik élő csikó. Egy kanca Ibike, Furioso XXX törzsmén után három élő csikóval büszkélkedhet.
A fedező mének OS — án díjugratásban Törökné Fárosszal VII. és a magyar fajtájú mének legeredményesebb lova.
Díjugratásban Csongrád megye kezdő ló kategória bajnoka Fáklya Töröknével.
Az egynapos díjlovagló versenysorozat döntőjében A5 ifi és A6 ifi kategóriában aranyérmes Rácz Ildikó Havassal (Furioso „XXX”törzsmén), L3 és M2 kategóriában ezüst és aranyérmet szerzett Törökné Fárosszal (Furioso „XXXIV” törzsmén).

Negyedik Terápiás Lovasfesztivál rendezése a ménesnél.

A Furioso-North Star Országos Lótenyésztő Egyesület általunk rendezett tenyészszemléjén és teljesítményvizsgáján az eddigi legnagyobb létszámú volt a részvétel. Bírálatok 103 kanca, 27 szopós csikó, vizsgák 147 start.

Állandó rendezvényeink:

 díjugrató: C – B – A versenyek (megyei, területi – régiós, országos) évente 3 – 4 szabadtéri, 5 – 6 fedett pályás
 fogathajtás: 1 – 2 meghívásos
 díjlovaglás: egynapos sorozatok 1 + döntő
 lovastoma: felkészítő táborozás — verseny

Nomád a North-Star III tm. Bemutató közben és a lovas torna vb.-n a magyar válogatottal Dr. Tatárné Laurencz Eszterrel mesteredzőjükkel.

 lovasterápia: foglalkozások + őszi fedeles orsz. Fesztivál
 tenyészszemlék: Alföldi Állattenyésztési kiállítás (5 fajtacsoport) Furioso-North Star régiós, országos szemlék (Póni és kisló régiós szemlék, Sportló régiós szemlék)
 Patkoló kovácsok bemutatója, versenye

Egyéb rendezvények:

• Területi és országos szántóverseny
• Őszi vásárhelyi hetek
• Hódmezővásárhelyi Gazdasági Egyesület kiállítása,Gazdanapok
• Megyei, Országos Vadásznapok
• Bemutatóüzem

Tanfolyamok: bírói: fogathajtás — díjugratás
• pályaépítői (díjugratás)
• felvezetői, lovak felkészítése, ápolása szemlékre
• lovak takarmányozása, tartása

Továbbképzések: idomító lovaglás — díjlovaglás
• díjugratás
• fogathajtás
• futószárazó

Rajtengedély vizsga: felkészítés, vizsgáztatás: díjlovaglás, díjugratás. fogathajtás (évente 6-8 alkalom, 45-50 fő)

Írta: Kucsora István
Hódmezővásárhely, 2003. december 28.

 

Frissítve: 2024.07.01.
Fotó: Canva

Hozzászólások