keresés a lovardák között


Tüske

Kapcsolódó hírek, cikkek:

- Volt egyszer egy aranyági...
- A ménes szociálpolitikája
- Az elmúlt két évtized eseményei
- Fukar elpusztult...
- Látogatás a Kéktói Ménesben, a Kucsora család Furioso-North Star ménesében...
- Vonalmentés a Kéktói Ménesben: North Star XIV törzsmén, kancák és csikók...

- Furioso Fáraó
- Igor
- North
- Rally
- Talizmán
- Tüske


2001 évi kanca.

Apja: Furioso XXVII. tm. „Fáraó”
1987-ben született. A Fatime család 2. generációja.
Fáraó érdekes színével sok dilemmát okozott, mármint gondolok annak meghatározására.
Sötétpej, nyárifekete, fekete, bronzszerű árnyalatával, inkább talán egy érdekes erős májsárga, nyáriszőrben csillogó színű volt. Évjárat társaival különösen jó körülmények között nevelkedett. (Gondolok ez alatt a szabadtartásra, és az extra minőségű borjú, ill csikószénán való tartásra. Nem véletlen, hogy féltestvérei is fedezőmének lettek. Pl. Csízió és Flört, illetve teljes testvére a 1988. évi Fáraó II. mén.)
Ez a rugalmas, ütemes mozgású mén a képzés során feltétlen készségével, és hatalmas, emelkedett vágtahosszával tűnik ki társai közül.
Felkészítője Kezes Gabriella, az első tereplovaglás után így jellemezte a mént: „ütemes lépésű, átlagos, inkább rövidebb ügetésű, de vágtája óriási lökethosszú”.
Ménvizsgák után apaméni szolgálatot teljesít, emellett 14 éves koráig versenyzett az Aranyági Ménesben.
Vágtaugrásai miatt jellemző, hogy kezdő lóként az egy vágtás kettősugrást be-ki ugrásnak tekintette, ha kicsit szűk volt a kombináció, vagy nagyobb iramot lovagolt lovasa a parcours-on. Éppen a vágtahosszai miatt sok lépő, ügető és vágta cavalletti-t, és ügyesítő, be-ki ugrásokat és kombinációkat gyakoroltunk vele.
Tanulékony, kommunikációs készsége kiváló, bízott lovasaiban, és tudta képessége emelt szintjét.
1993-ban Székely Csabával Országos Tenyészversenyen Kiskunhalason 6 éves kategóriában 3., a délkelet-magyarországi területi középkategória győztes párosa.
1994-ben Országos Kezdő lovak bajnokságában 5., Stílusversenyben 2.
Nemzetközi mén és kancaversenyen Mén I. Kategóriában 5.
Kiskunhalason Országos Tenyészversenyen 7.
1995-ben az Országos Tenyészverseny 8 éves kategóriájában 6.helyezett.
Székely Csaba, mint felnőtt lovas után és mellett kezdő és ifjúsági lovasok eredménnyel lovagolták, tanította, és rutint szerzett a gyerekeknek. Kovács Margit, Kis Aranka, Andrási Anikó, Jónás Edit, Czuczi István, Komlósi Zsolt, Komlósi Roland, Tóth Anna.
2000-ben Pozserovac-i szerb, ill. Zubnotica-i nemzetközi meghívásos versenyek győztes lova Czuczi Istvánnal.
Egy történet a robbanékonyságáról, rúgóerejéről: a Kiskunhalas melletti pirtói versenyen a versenypálya talaja igen mély, sívó homok. A mezőny lovai a pálya közepére, második felére elvesztették erejüket, így hibátlan pályát nem teljesítettek. (120 cm.) Fáraó akkori lovasa, Székely Csaba is tartott a nehéz, mély talajtól. Következő instrukciót adtam: „Simogasd meg köszönésnél, kissé lovagold össze, és bízz benne, hagyd, hogy megoldja, ne akard lovagolni”. Ők nyerték a versenyszámot.

Apai nagyapja: Furioso XIII. tm. „Fontos”
1980. évi pej mén.
A Furioso „B” altörzs 19. vonalának képviselője.
Fontos néven önmaga is több száz! versenyen indult.
Kiváló munkakészségével, jó egyensúlyérzékével, mindenkor helyes lábsorrendjével, kiváló beosztóképességével, „lába közt a szeme”, melyet ma már tudjuk, hogy utódaira jól örökített.
Kiemelném a következő eredményeit: sikeres ménvizsgák után, a Nagycenki Országos Főiskolás Bajnokság hódmezővásárhelyi bronzérmes csapatának tagja.
Ebben az évben a Délkelet-magyarországi Területi Díjugrató Lovas Bajnokság ezüstérmes lova Gyalai Bálinttal. Ugyanekkor, az Országos Ifjúsági Bajnokság fokozatos nehézségű verseny nyerő párosa Manga Ferenccel. 1987-ben Országos Főiskolás Bajnokság aranyérmese, és egyben az aranyérmes csapat tagja Manga Ferenccel.
Egy komoly hátulsó lábsérülés miatt hosszú gyógyulás után ifjúsági versenyzők lovagolták (Czékmán Csaba, Kovács Margit, Rostás Mónika), akik imádták, és azon versengtek, hogy ki érdemli meg a vele való indulást, mert ahol starthoz állt, ott biztos helyezett, nyerő lett a páros. Volt olyan játékos verseny, ahol nyereg nélkül, szőrén indítottuk el, és ilyenkor is bizonyította kiváló készségét, megbízhatóságát.
Fontos 7 évet fedezett, és versenyzett ménesünkben, ez idő alatt 11 tenyészmén és 26 törzskanca utódja lett.

Országos fedezőmének Fontos, a Furioso XIII. tm. után:

  • 2303.Hódmezővásárhely Furioso – 83 „Formás”
    1986. évi, anyja: Bánat , 117.North Star „A” XXI – 11 után
  • 2445. Furioso XIII – 7 „Csízió”
    1987. évi , anyja : 1443.Csinos , 117.North Star „A” XXI – 11 után
  • 2446. Hódmezővásárhely Furioso – 6 „Flört”
    1987. évi , anyja : 1459.Flamingó , Aldató VII. után
  • 2447. Hódmezővásárhely Furioso – 7 , „Fáraó” FuriosoXVII. Tm
    1987. évi , anyja : 1460.Fáma , Aldato VII. után
  • 2586. Hódmezővásárhely Furioso – 16 „Fáraó II.”
    1988. évi , anyja :1460.Fáma , Aldato VII. után
  • 2661. Furioso XIII – 12 „Botond I.”
    1988. évi , anyja :1435.Babona , 5871.Nagyszénás Rakéta – 984 után
  • 2698. Furioso XIII – 34 „Bohém II.”
    1989. évi , anyja :1458.Barbara , Aldato VII. után
  • 2699. Furioso XIII – 37 „Joker”
    1989. évi , anyja :1436.Jutka , Taucher xx után
  • 2810. Furioso XIII – 40 „Mócárt” ( Mályva teljes testvére ! )
    1989. évi , anyja : 1449.Marina ,1207.Gemini xx után
  • 3030. Furioso XIII – 50 „Aladin” ( Anda teljes testvére ! )
    1991. évi , anyja : 1444.Akaratos , 610.Imamalom  xx után
  • 3066. Furioso XIII – 52 „Mindenség”
    1992. évi , anyja :1549.Mimi , 117.North Star „A” XXI – 11 után


Csereménként a szlovákiai motesice-i ménesbe került, ott nemzette a kiváló sportlovat és törzsmént, az Eurografot.
Később Gyöngyösre, Salga Andor tenyészetébe került, ahol a ma élő legfiatalabb fedezőmén fiát nemzette: Horus Formást. Ez a mén jelenleg Kéktói Ménesünkben a Furioso „B” altörzs 19 vonalát képviseli, mint fedezőmén.
 

Itt kell megjegyeznem érdekességként, hogy ennek a ménnek az anyai nagyapja:
2303. Hódmezővásárhely Furioso – 83 „Formás”
1986. évi, anyja: Bánat, 117.North Star „A” XXI – 11 után
Fontos korban a legidősebb fedezőmén fia, mely talán az összes fia közül talán a legelegánsabb, legtetszetősebb, nemes, száraz fejével, jóindulatot sugárzó nagy szemeivel sok esetben nyerte meg a tenyésztők tetszését. (Nem véletlen az elegancia, hiszen anyja küllem pontszáma 90.)
’89 évben vizsgáztattam az üllői ménárverésen. Itt magánmén engedélyt kapott és Salga Andor gyöngyösi tenyészetébe került (kezelhetőségére pl.: kerékpár, majd a Simson robogó  mellett rótta a kilométereket úgy, hogy nem kellett még fogni a kötőfék szárat sem, ha megálltam, ő is megállt fegyelmezetten. Neki is feltehetően apja révén „lába között volt a szeme”, mivel feltűnően ügyes volt a cavaletti munkában, majd nem a szakma szabályai szerint, de mégis kipróbálva 8-10 cavaletti rudat egymástól különböző távolságra elhelyezve is kiválóan a rúd taposás, kiütés stb. nélkül tudta megoldani szinte mindig a rudak közepére lépve. Azóta is keresem az ilyen szemű lovat. Csáki Mónikával és Miklósvári Tamással, Hovanyecz Zsolttal versenyzett szabadtéri és budapesti fedeles bajnokságokon.



Aladin
magánmén. Rugalmas, tértnyerő ügetésű, jó galoppú ló, sok csizmával kellett lovagolni. 1997-ben a nemzetközi mén-kanca verseny mén I. kategória IV. helyezettje Székely Csabával. Szintén ebben az évben az I. Nemzeti Lovas Fesztivál nagydíjának is ez a páros lett a nyertese.

Kancák: 

  • Ballada
    1987. évi, anyja: 1435.Babona, 5871. Nagyszénás – 984 után
  • Jutalom
    1987. évi, anyja: 1436.Jutka, 771. Taucher xx után
  • Anda
    1988. évi, anyja: 1444.Akaratos, 610. Imamalom xx után
  • Mályva
    1988. évi, anyja: 1449.Marina, 1207. Gemini xx után
  • Borka
    1988. évi, anyja: 1452.Babonás, 86. Ramzes Junior – 4 után

Ballada a népes Babona család tagja . A Csongrád megyei díjugrató bajnokság
felnőtt kategória ezüstérmese Székely Csabával 1994-ben .Több kezdő lovas eredményes lova. Lánya Ballagó (1992.évi, apja: Furioso XVII. )1997-ben a Csongád megyei díjugrató bajnokság kezdő ló kategória ezüstérmese és az Országos Furioso-North Star tenyészszemlén kezdő ló kategória I. helyezettje Mágori Katalinnal.A fajta több hasznú voltát tekintve példa értékű anya és lánya, hiszen kettes-, négyes-, ötösfogatban kiváló, elegáns szekerész lovak.

Jutalom a kiváló teljesítményű Jutka lánya, hűen örökölte apja jó munkakészségét, hibabiztosságát, beosztó képességét. Kezdő lóként és felnőtt kategóriában eredményesen szerepelt, 1993-ban Csongrád város nagydíját nyerte Mágori Katalinnal.

Anda Zoagli angol telivér vérű anyai nagyanyjától jól örökölte hibabiztosságát, de lovaspróbáló „modorát” is. Igen jószemű, rugalmas, emelkedett, pattogós-„pörgős” vágtájú. Sok-sok versenyt tudott nyerni ennek köszönhetően kezdő lóként, majd könnyű, közép, nehéz kategóriákban. Mágori Katalin, Székely Csaba lovasai után magasabb kategóriákban Törökné Kezes Gabriella lovagolta eredményesen. Az országos tenyészversenyen (1994-ben) 6 éves kategóriában VIII., 7 éves kategóriában (1995-ben) VI. helyet szerzett . A középiskolás OB-án ifi lovasával (1998-ban) Czuczi Istvánnal magyar bajnok lett. Az általános iskolások OB-án Tánczos Hannával VI. helyezett (1997-ben).

Aladin és Anda anyja teljes testvérének Furioso XIII. utáni lánya Rozoga, akinek Visbaden ox utáni fia, Vigéc a military OB-on Kardos Lilivel magyar bajnok 1997-ben, 1998-ban pedig ezüstérmes.

Mályva kiváló szervezeti szilárdságú kanca, hiszen másféléves kori tetanusz betegségét is túlélve születtek ezen eredményei. Kezdő lóként versenyzett először, majd tenyésztésbe került. Újból akkor lett a ménesből behozva (1995), amikor egyik ifi lovasunknak, Herczeg Csabának kellett ifi ló az orosházi területi versenyre, ahol a szám nyertesei lettek.Törökné Kezes Gabriellával több közép és nehéz kategóriás verseny győztese.1996-ban a kezdő lovak OB-án IV., az országos tenyészversenyen 8 éves kategóriában bronzérmes .Kezdő és ifi lovasokkal is eredményesen szerepelt.

Borka kezdő lóként kezdő lovassal, Herczeg Csabával igazolta apja és a Babona család kiváló munkakészségét, hiszen megyei bajnok lett kezdő ló és lovas számban is 1992-ben. Lányai Boglár (1993.évi, apja: Furioso XVII.) és Betti (1994.évi, apja: North Star III.) eredményesen szerepelnek felnőtt és ifi kategóriákban.

Junó: ’88 évi kanca. Nagy ráma, nagy tömeg,180 cm feletti marmagasságú kanca, országos Furioso North Star tenyészszemlén és -vizsgán teherindító, szánhúzó vizsgát tett. És nyerte a teherhúzó-szánhúzó versenyt, mely 300 kg súllyal szánon, füves, kemény talajon 100 m-s távon zajlott. (A leggyorsabban célba érő ló nyerte meg ezt a számot.)

Irma: ’86 évi kanca, Hódmezővásárhelyről Dr. Szabó Lajos méneséből vásárolta meg Salga Andor tagtársunk Gyöngyösre ménesébe hol díjugrató, hol díjlovagló szakágban lett kipróbálva a ló. A2-es versenyek rendszeres résztvevője, azaz régebben az OB közép kategóriájában.

   
Apai dédapa: Furioso VI. tm.
Kiskunsági tenyésztésű, eszményi Furioso.
(Fia a XV. Tm., amely legjobban mintázza apja küllemét. 1990-es OMÉK aranyérmes ménje. Fotó mellékelve.)

Apai nagyanyja: Fáma
1983. évben született.
Az Aranyági Ménes egyik legeredményesebb sportlova volt.
2 törzsmén, és egy fedezőmén fia lett.
1987. évi Furioso „B” XXVII. tm. „Fáraó” Országos fedezőmén,
1988. évi 2586. Hódmezővásárhely Furioso- 16. „Fáraó II”,
1995. évi Furioso „A” XXXIV. tm. „Fárosz”.
Kiváló ugróló volt, versenyek rendszeres győztese, helyezettje.
Törökné Kezes Gabriellával tenyészversenyek 6-8 éves kategóriáját csinálta végig.
Ifjúsági, Középiskolás, Junior OB-on is szerepelt vele, és sorozatban 4. helyezettek lettek.
Délkelet-Magyarország Területi Bajnokságában közép, majd nehéz kategóriában aranyérmesek lettek.
Ezen a lovon ifjúsági versenyzők is értek el sikereket (Kis Aranka, Oláh Krisztina).

Apai dédanyja: Fatime
1975. évi családalapító kanca.
Kisebb rámája és tömege mellett, ütemes, rugalmas mozgása, kirobbanó ugróstílusa volt.
Díjugratásban versenyzett.
Mezőhegyesről vásárlás útján került az Aranyági Ménesbe.
Feltehetően a Fáraó I. és Fárosz is innen örököltre ugró stílusát.

Apai dédapja: Aldato VII. tm „Rubint Aldato”
A Nagycenki ménvizsga győztese.

Anyja: Türkiz 1989 évi kanca.
Nemcsak genetikájában, de a szó szoros értelmében is igazi angol félvér, nemes, de élénk kanca.
Alapképzésének első időszakában igazán jól megtanította lovasait az elővezetés, felvezetés szabályaira. Nem lehetett hosszabb száron vezetni, mert kihasználva a figyelmetlenséget, pillanatok alatt jobb vállára dőlve a lovas elrúgásával „ugrott” el, és vidáman, felszabadultan, 1-2 vágtaugrás után passage-ban távozott.
Minden kis fájdalmat kárpótolt későbbi eredményes szereplésével a díjugrató sportban.
Ugróstílusában puha, könnyed, nagyrészt hibabiztos ló volt, de nem „ugrálta magát túl”, ezzel olyan érzést keltve, mintha átsiklana az akadályok felett. Ezt a stílusát kisebb és nagyobb (1.30) pályákon is megtartotta.
Eredményei:
- Kis Arankával területi kezdő lóként 2.
                       Megyei Ifjúsági Bajnokság ezüstérmes.
- Törökné Kezes Gabriellával területi könnyű kategóriában 3.
                                          területi közép kategóriában 4.
                                          megyei felnőtt versenyen bronzérmes
                                          6 évesek tenyészversenyén pedig döntős lett.
                                          7 éves tenyészversenyén 9. a döntőben.
    
Megjegyezném, hogy ebben az 1996-ban kiskunhalasi tenyészversenyen a ménesek versenyének értékelésében harmadikak lettünk, a ménes által tenyésztett itt versenyző lovak, elért eredményének összesített pontszáma alapján rangsorolták a méneseket így a tenyésztőket. 
            
Anyai nagyapja: Szoszrukó
F
ekete angol telivér mén.
A kaukázusi tyerski ménesből került Magyarországra bér-, ill. csereménként Antal László jóvoltából. Laci bácsi a Csongrád megyei lótenyésztési felügyelő és egyben a mezőhegyesi kirendeltség vezetője volt, aki jól ismerte az akkori Szovjetunió lótenyésztését, méneseit. Az ő nevéhez fűződik a híres Wiesbaden arab telivér, Teherán és még három társuk, mint fajta ill. törzs regenerátor mének behozatala. Lásd a Wiesbaden Koheilan törzs. Wiesbaden Hódmezővásárhelyen is fedezett, így az Á altörzs egyik vérfrissítője. Későbbi írásomban majd bemutatom. Szoszrukó elegáns, intelligens, könnyen kezelhető ló volt.
A mén Mezőhegyesen, Orosházán és Hódmezővásárhelyen az Aranyági Ménesben teljesített apaméni szolgálatot.
Elegáns, intelligens, könnyen kezelhető ló volt. Bizonyára a genetika mellett az ottani lószeretet és foglalkozás, hozzáértő képzés miatt is, hiszen az ugyanebből a ménesből származó Wiesbaden nevű arab telivér is ilyen volt. Hogy tovább érzékeltessem jó természetét, fémjelzi, hogy egy egyszerű kötőféken, zabla nélkül lehetett vele próbáztatni, fedeztetni.
A híres Orsenigo-Oleander vonalból származik, ahonnan több kiváló ugróörökítő mén is (pl. Furioso II.)
Az Aranyági Ménesben később az ugyanebből a vonalból származó 3 korona győztes Ishamo is fedezett.
Teljes testvére (Smaragd nevű fekete mén) a pardubice-i nagy akadályversenyen úgy lett második, hogy bukása után visszaülő lovasával, kis hátránnyal érkezett a győztes mögé.

Anyai nagyanyja: North Star Tünemény
1985. évi kanca.
Szerény képességű, mozgáskultúrájú, és ugróképességű, de szorgalmas, jó munkakészségű ló.
Zwara István vizsgáztatta le sikeresen az 1989-es kancavizsgán, amely állt díjlovagló, terep és díjugrató részből.

Anyai dédanyja: North Star Tündér
1977-es születésű családalapító kanca.
Egy sodrott lóra cserélve került az Aranyági Ménes tulajdonába.
Kiváló munkakészsége feledtette élénk, egygazdás természetét (hátulsó lábak patkolása óriási türelmet és saját jelenlétemet igényelte).
Az akkori négyes- és ötösfogatomnak oszlopos tagja volt.
Napi használatban hámos, igáslóként sok esetben sodrottak párjaként takarmányos ló volt. Bármely oldalról, bárhova fogva „veselkedett az anyja bőrének”, és ha valamely ló feladta a küzdelmet, a „Kis Tündér” lépésről lépésre, ha kellett térdelve is „kiemelte” a kocsit. Megjegyzés: az akkori takarmányos kocsik önsúlya 16-21 q között volt (laposkocsik, tábláskocsik, speniterek).
                                                                                                                           
Ennek a családnak a Türkiz felőli ága sok kiállítási helyezettet és értékes sportlovat adott. Pl. Topáz az 1993 évi kanca North Star VI. tm. után, unokája a 2000. évi Tilda (a fajta egyik legjobb mozgású egyede Furioso XXVII. tm. „Fáraó” után), Tüske a 2001 évi lánya  Fáraó után, szintén szereplője a versenynek. Említés kell tennem Tűzopálról, Tüske teljes testvéréről, aki 1996. évi, tehát Türkiz és Fáraó párosításból. Ő egy kiváló munkakészségű minden pillanatban hadra fogható felnőttel és gyermekkel is, és természetesen megbízható társ.
Titán Türkiz unokaöccse, 1995-ben született North Star III. „Nomád” után, Tiszavirág anyából, mely Türkiz féltestvére Masetta apából. Ez a mén lett a ma is élő North Star XI. törzsménünk.
Tiszagyöngye: 1996. évi kanca Titán teljes testvére, Benkő Sándor és Benkő Noémi egyes és kettes fogathajtásban versenyzett országos és nemzetközi szinten.
Tiszafa Titán és Tiszagyöngye teljes testvére. 1994-ben született. A ménesben a lovastorna csapatot szolgálta.
Tiszafa 2 lánya: az 1998. évi Tiara, a Texan nevű angol telivér mén után, a Benkő család fogatlova. 1999. évi Tina az Ishamo nevű szintén angol telivér mén után. Ez a kanca mintája használhatóságban a fajtának, hiszen haladó vagy kezdő lovassal is készségesen szerepel díjugrató edzéseken és versenyeken. Természetesen ma kipróbált tenyész törzskanca a Kéktói Ménesben. B3-A1- A2 versenyszámokban szerepelt eredményesen.
Théba: 1996 évi kanca, a North Star III. tm. után a család ill. a North Star altörzs egyik legértékesebb egyede, hiszen anyai nagyapja 117. North Star „A” 2111 mén, ill. nagyanyai apja 4936. Bőszénfa, azaz a North Star I. törzsmén.






Tüske
Tüskének az 1996. évi teljes testvére, Tűzopál erényes belső értékmérő tulajdonságai ösztönöztek arra, hogy újból Fáraóhoz osszam be a Türkizt. Természetesen Fáraó ugróstílusa és Türkiz ugróstílusa különböző, hiszen Fáraó egy robbanékony, de állandóan túlugrálva magát elülső lábtöveit lógatva ugrik, ütemes emelkedett vágtahosszaival. Türkiz ugróstílusa könnyed, de laposabb, a vágta íveivel együtt. Tenyésztői rálátással, ráérzéssel bíztam benne, hogy a születendő ivadék ugróereje, precizitása (hibabiztossága), vágtája az apai hatásra jobb ívű, de anyja miatt elülső lábait jobban használva kisebb erőt kell kifejtenie egy-egy ugrás leküzdésénél. A csikó be is váltotta a hozzá fűzött reményeket

 

 


 

Írta: Kucsora István





Cikkajánló:


Hozzászólások:

























   
Horze Lovasáruház   KLP   Lovasvilág Lovasbolt   Decathlon   Tanita Lovasboltja   szerverbérlés, szerverhoszting, szerverüzemeltetés