IV. rész – Bikaviadal (corrida de torros)

1. A bikaviadal rövid bemutatása

A bikaviadalok az emberiség legvéresebb eseményei, ahol a cél egyértelmű: a bika meggyilkolása – az embernek kiszolgáltatott állat meggyilkolása.
Az eseményt számos szabály figyelembe vételével rendezik és bonyolítják, melyek egyike sem szolgálja az ott szereplő állatok jólétét és jóllétét.
Még mai is igen elterjedten rendeznek bikaviadalokat: Spanyolországban, Portugáliában, Franciaországban, Mexikóban, Kolumbiában, Ecuadorban, Venezuelában és Peruban.
Ezen rendezvényeket – különösen a spanyolok – mint a művészet, a kultúra és a hagyományok szerves részeként tartják számon. Minden országban figyelembe veszik a helyi sajátságokat, de alapvetően gyalogos és lovas küzdelem maradt fent a mai napig. A bikaviadalok során több bikát is az arénába küldenek, ahol legalább három ember várja őket. A bikák tömege eléri az 500 kg-ot.

A bikaviadalok gyökere az időszámítás kezdete körül kialakult Mithra vagy Mithrász kultúra köréből származik, mely megjelenik, mind a görög, mind a római, mind a perzsa kultúra elemei között. Mithras és/vagy Mitra néven az ind hitregékben a felkelő nap istene, később Mithra névalakban a perzsa vallásban egyre jobban előtérbe kerül, s a világosság istene, a perzsa vallás megváltója lett, aki a jóság és az igazság küzdelmében a diadalmas vezér szerepét játssza.

A rómaiak terjesztik el azt a szokást a Mediterrán térségben, köztük az Ibériai-félszigeti gyarmataikon, ahol évszázadokon keresztül gyakorolják. A „Nagy földrajzi felfedezések”, más szóval a gyarmatosítás és az indián őslakosok szervezett irtásának korában a spanyolok viszik át az amerikai kontinensre a bikaviadalok rendezésének szokását.

 

2. A bikaviadalok megítélése

Napjainkban a bikaviadalok megítélése gyakran megosztja a társadalmat. Barcelonában 2010. évben a Katalán Parlament betiltotta a bikaviadalok rendezést. A spanyol Alkotmány Bíróság 2016. októberében megállapította, hogy a Katalán Parlament nem hivatott a kérdés eldöntésében.

A bikaviadalok rendezését Galícia számos városában már betiltották, hiszen ezen események soha nem bírtak különösebb jelentőséggel ezen területen.

A spanyol királyi családot megosztja a bikaviadalok kérdése. A korábbi királynő Szófia kifejezetten ellenzi a bikaviadalokat, míg a korábbi király Juan Carlos és Elena hercegnő a bikaviadalok rajongói közé tartoznak. Juan Carlos kijelentette: “the day the EU bans bullfighting is the day Spain leaves the EU”.

Franciaországban az Alkotmányos Tanács (Constitutional Council) elutasította állatvédő szervezetek azon javaslatát 2012. évben, hogy tiltsák be bikaviadalokat országszerte. Az indoklás szerint a bikaviadal hagyomány és szervezése nem sérti az állampolgárok alkotmányos jogait. A bikaviadalok Franciaországban – különösen a déli országrészeken: Arles és Nimes – nagy népszerűségnek örvendenek még ma is. Ezeken a helyeken évi mintegy 1,000 állatot ölnek le kínszenvedések közepette. A franciák 48% támogatja a bikaviadalok betiltását. (www.bbc.com, 2012.) (www.esdaw.eu, 2012.)
Annak ellenére, hogy Franciaországban a hagyományos bikaviadal szervezése még mindig a törvény által védett tevékenység, a Párizsi Bíróság 2015. júniusában törölte a bikaviadalt a Francia Kulturális Örökség listájáról.

Az Európai Parlament 438:687 arányban megtiltotta, hogy a Közös Agrárpolitika (Common Agricultural Policy – CAP) fejezetből az állatok halálával végződő bikaviadalok rendezésére költsenek 2016. évtől. (en.wikipedia.org)

A „Tauromaquia” című film hűen és valósan mutatja be azt a megosztott világot, melyben a bikaviadalt ellenzők és támogatók állnak szemben: “A toro bravo does not suffer, he wants to fight.” (Gosálvez, 2017.)

 

2. kép: A bikaviadalok hagyományos áldozata

Az állatok szállításával és elhelyezésével kapcsolatos stresszről már szóltunk korábban. Ezen stresszt okozó tényezők teljes mértékben jelen vannak a bikaviadalokra terelt bikák esetében is. Az alapjában véve nem agresszív állatoknak ezen túlmenően a legkülönfélébb barbár kegyetlenkedéseket kell elszenvedniük mielőtt meghathatnak.
A bikákat hegyes eszközökkel – lándzsa (pica), zászló és botok, kard, kések – ingerlik, futásra és erőfeszítésekre kényszerítik, szurkálják és döfködik a nyaki tájékon órákon át. Az állat testébe szúrt zászlók (banderillas) és botok horgas végűek, így a szúrás után az állat nyaki izmai között maradnak és folyamatosan okoznak fájdalmat. (Oakley, 2016.), (www.sharkonline.org)
A portugál típusú bikaviadalok esetében azzal védekeznek a szervezők, hogy a bikát nem szúrják le az arénában, mely csupán egy a sok hazugság közül. Az itt szereplő bikákkal ugyanúgy kegyetlenkednek, mint bárhol máshol és a végkimerülés határára jutott bikát az arénából kiterelve, az arénán kívül vágják le. (www.peta.org)

Részletes leírások láttak napvilágot arról, hogyan „készítik fel” a bikákat a néhány nappal a viadal előtt:
„the bull has wet newspapers stuffed into his ears,
• vaseline is rubbed into his eyes to blur his vision,
• cotton is stuffed up his nostrils to cut off his respiration,
• a needle is stuck into his genitals,
• strong caustic solution is rubbed onto his legs which throws him off balance keeping him from lying down on the ground,
• drugs are administered to pep him up or slow him down,
• strong laxatives are added to his feed to further incapacitate him,
• kept in a dark box for a couple of days before he faces the ring: the purpose of this is to disorientate him. When he is let out of the box, he runs desperately towards the light at the end of the tunnel. He thinks that at last his suffering is over and he is being set.”
Mindezek után a hős torreádorok még bika egyik fülét is levágják egy késsel, nem törődve azzal sem, hogy a bika meghalt-e már vagy még eszméleténél van. (www.stopbullfighting.org.uk)

 

3. Alternatív – vértelen – bikaviadalok (recortadores)

A fent részletezett kegyetlenkedések jelentős része elkerülhető azon eseményekkel, melyek nem járnak az állat – a bikák – megsebzésével és életének kioltásával:

https://www.youtube.com/watch?v=pNLrAsFSSQg
https://www.youtube.com/watch?v=dXAk91PltMI
https://www.youtube.com/watch?v=SvbGP1K3ORo

Szeretném hangsúlyozni, hogy ezen eseményeken szereplő állatok is ki vannak téve a szállítás és helyszíni elhelyezésből származó stressz hatásának.

 

Készítette: Kádár Róbert
Frissítve: 2023.02.27.

Hozzászólások