A paralovasok felé nyitott a Nyeregszemle

A paralovasok felé nyitott a Nyeregszemle

A Nyeregszemle Kupa,  mint lovas ügyességi és engedelmességi próbák sorozata 2013-ban indult útjára. Idén júliusban azonban az anyagi, technikai korlátok elhárításával már a fogyatékkal élő és speciális nevelési igényű lovasok számára is megnyílt a részvételi lehetőség.

Andics Bernadett írása:

Az eddigi írásaimból már kiderülhetett, kis hazánkban kevesen vannak a sérült lovasok. A lovaglás költséges, így kevesek számára elérhető, a saját ló pedig még a lovagló sérültek többsége számára is elérhetetlen álom. Ezért nem is nagyon kell csodálkozni azon, hogy olyan versenyrendszere, kultusza sincsen a fogyatékkal élők hazai lovassportjának, mint tőlünk nyugatra.

Külföldön nem csak a klasszikus lovassport-ágakban (díjlovaglás, díjugratás, fogathajtás és western) rendeznek versenyeket fogyatékkal élők számára. A szabadidőlovasok körében népszerű ügyességi, engedelmességi próbák, lovasjátékok is egyre nyitottabbá válnak a sérült lovasok számára. Itthon eddig erre nem volt példa.

Hogy miért nincsenek itthon lovasversenyek, lovas játékok fogyatékkal élőknek? Nem nehéz kitalálni. A saját ló hiánya (vagy ha van is, a lószállítás magas költsége), a magas nevezési díjak és a gyakran leküzdhetetlen térbeli távolságok egyaránt akadályt jelentenek. S ugyan van itthon pár díjlovas parasportoló, évente mindössze egy verseny, fél tucatnál kevesebb indulóval, azonban para-lovassportról igazából nem beszélhetünk.

De mi a helyzet a szabadidősporttal?

Évekkel ezelőtt, a vácrátóti Velo-tanyán rendeztek egy-két olyan versenyt western, ügyességi és gyorsasági számokban, ahol sérült lovasok is indulhattak. Volt, aki szlalomban, volt aki pleasure-ben, volt aki gyorsasági terepversenyen vett részt, olykor együtt az egészséges lovasokkal.

Aztán alig két hónappal ezelőtt, elsősorban Szilágyi Szilárdnak köszönhetően megszületett, a Nyeregszemle Kupa úgynevezett “A kategóriája” azaz idén már fogyatékkal élő és speciális nevelési igényű lovasok is indulhattak.

Az ügyességi, engedelmességi feladatokból összeálló versenyek szabályzatán csak a legszükségesebbeket kellett megváltoztatni ahhoz, hogy a feladatok az A kategória indulói számára is biztonsággal végrehajthatóvá váljanak. A Nyeregszemle Kupasorozat stílusra és szakágra nézve is független, bárki részt vehet, legyen az csikós, hagyományőrző huszár, angol, vagy épp western stílusú lovas. A lovas parasport klasszikus szakágaival szemben nem igényel drága, különlegesen képzett lovakat – az engedelmesség, a lovassal szembeni bizalom az, ami döntő fontosságú.

A saját ló hiánya is megoldódott, az indulóknak a rendezőség igyekezett biztosítani a feladatok teljesítéséhez szükséges patást. Idegen ló lovaglása idegen környezetben: még ha a ló százszázalékosan megbízható, s segíti is lovasát – komoly fokmérője a lovas technikai tudásának, s az ismeretlen lóba vetett bizalomnak. A bizalom a lovaglás, s az ember és állat kapcsolatának valódi lényege, melyet semmiféle segédeszközzel nem lehet elérni, sem pótolni. A rendezőség felhívásban kérte az egészséges indulókat, hogy amennyiben módjukban áll, adják kölcsön lovukat egy sérült lovastársuknak. Ez messze túlmutat a fogyatékkal élők segítésén.

Az első, Hortobágyon megrendezett, még kisszámú mezőnnyel induló A-kategóriás versenyhez a PKN Ranch (Nádai-Nagy “Realcowboy” Péter és párja, Kamilla, valamint tanítványaik)  biztosította a lovakat a versenyzőknek. Péter szinte apánk helyett apánk volt a helyszínre érkezéstől egészen távozásunkig.

A nemzetközi versenyrendszerrel ellentétben (ahol a kölcsönkapott lónak ára van) a lovakat szívességből bocsátották, s bocsátják majd általában a fogyatékkal élő indulók rendelkezésére. Nevezési díj nem volt, sőt, a helyszínre való eljutásban is komoly segítséget nyújtottak a szervezők. Kelemen Zsuzsit (aki a ParaFenoMének (fogyatékkal élő és nehéz sorsú lóbarátokkal dolgozó önkéntes csapat oszlopos segítője) is hatalmas köszönet illeti, amiért fuvarral segítette Hortobágyra jutni a résztvevőket.

A pálya és a feladatok nem különböztek a hagyományos Nyeregszemle Kupán megszokottaktól, csupán a sebességből vettek le egy keveset. Ahol az egészséges lovasoknak vágta volt a választható vagy megkívánt jármód, ott nekünk ügetésben kellett a feladatot végrehajtani. A versenybíróság Újvári Tamás vezetésével, ugyanolyan szempontok szerint bírálta az A-kategória indulóit, mint a hagyományos mezőnyét.

Az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy az A-kategória ötlete nem sokkal a Nyeregszemle előtt született meg, emiatt és a helyszín távolsága miatt az első alkalommal mindössze két indulója volt a kategóriának, Rák Edina és jómagam. Az elsődleges cél azonban a kedvcsinálás volt, hátha az a maroknyi, talán tucatnyi fogyatékkal élő lovas is kedvet kap az induláshoz. A következő fordulón idén szeptemberben a mi csapatunk (a sokat emlegetett ParaFenoMének) már biztosan nagyobb számban képviselteti magát.

A Nyeregszemle Kupa A-kategóriája ugyanis nemcsak szakágra, hanem fogyatékosságra, hátrányos helyzetre nézve is nyitott. Mozgás- és látássérültek, tanulásban és értelmileg akadályozottak és számos más problémával küzdő, speciális nevelési igényű lovas is indulhat ugyanazon mezőnyben. Akinek erre szüksége van, annak a pályán tartózkodó segítő vagy vezetőlovas jelenléte biztosítja az egyenlő esélyeket. A feladat pontos végrehajtásán kívül a lóval való kapcsolatot, harmóniát is pontozzák. Így lehet, hogy valaki lassabban megy végig a pályán, netán koccantja a rudat, elejti a tárgyat – ám példaértékű kapcsolatról, bizalomról tesz tanúbizonyságot lovával, s így ér el jobb helyezést.

Ezzel a rövid szösszenettel is remélem, sikerül majd népszerűsíteni a versenysorozatot, mely még csak most indul útjára. Ezúton is szeretnék köszönetet mondani:

  • a rendezőség részéről Szilágyi Szilárdnak és Solymosi Bertoldnak
  • Nádai-Nagy Péternek, Nádai-Nagy Kamillának és Bellon Andreának – a lovakért
  • Kelemen Zsuzsinak a fuvarért és a gyönyörű fotókért, valamint a verseny egész ideje alatt nyújtott gondoskodó segítségért
  • tanítványomnak, Hermann Krisztinának a szeretetért és figyelemért

2015.07.28. Andics Bernadett
lovasedző, fogyatékossport-szakedző
a ParaFenoMének csapat ’kétlábúja’
Kép: Canva
Frissítve: 2024.04.18.

Hozzászólások