Lovas Világjátékok – Beszámoló a tizenötödik napról

Lovas Világjátékok –
Beszámoló a tizenötödik napról

2010.10.09. – Szombaton a körbelovaglás versenyszámmal zárult a díjugrató világbajnokság. Valamivel kevesebb, mint 45.000 néző kísérte figyelemmel a nap eseményeit a Kentucky Lovas Parkban.

A belga Philippe Le Jeune vihette haza az aranyat, miután hibátlanul teljesített saját lován, majd pedig a körbelovaglás során is. A szaúdi versenyző, Abdullah Al Sharbatly a dobogó második fokára állhatott fel, a kanadai Eric Lamaze pedig a bronzérmet szerezte meg.

Érmeket osztottak lovastornában is a férfi és női kategóriák kűrjeinek bemutatása után. A férfi mezőnyben a svájci Patrick Looser vihette haza az aranyat, Kai Vorbergé az ezüst, és a francia Nicolas Andreani szerezte meg a bronzot. A hölgyek között Joanne Eccles állhatott a dobogó legfelső fokára, a német Antje Hill a második és a szintén német Simone Wiegele a harmadik.

A fogathajtó világbajnokság szombaton a maratonhajtással folytatódott. A díjhajtás után átrendeződöt egy kicsit az élmezőny: Boyd Exell továbbra is első, második a holland Ijsbrand Chardon, harmadik az amerikai Tucker S. Johnson. A végső sorrendet a vasárnapi akadályhajtás dönti majd el.

A para-díjlovaglás az Ib és II kategóriák zenés kűrjével folytatódott. Az Ib-ben az angol Lee Parson az első, a dán Stinna Tange Kaastrup a második és a finn Katja Karjalainen a harmadik. A II kategóriát a német Angelika Trabert nyerte meg, a holland Gert Bolmer vihette haza az ezüstöt, míg a bronzérem az angol Jo Pitt nyakába került.

Le Jeune nyerte a Díjugrató Világbajnokságot Kentuckyban

5 versenynap, 6 pálya, 115 ugrás után a belga Philippe Le Jeune viheti haza az aranyat az Altech FEI Lovas Világjátékok díjugrató világbajnokságán. A körbelovaglás során Le Jeune volt az egyetlen lovas, aki mind a négy lóval hibátlanul teljesítette a pályát.

Abdullah Al Sharbatly állhatott a dobogó második fokára, a kanadai Eric Lamaze pedig a bronzérmet szerezte meg. A brazil Rodrigo Pessoa, az 1998-as világbajnok ezúttal lecsúszott a dobogóról.

„Végig nagyon koncentráltam. Igyekeztem én alkalmazkodni a lovakhoz és nem arra törekedtem, hogy ők alkalmazkodjanak hozzám. De nem is próbáltam úgy lovagolni, mint Eric, vagy Rodrigo.” – mondta Le Jeune.

Le Jeune három korábbi Világjátékokon lovagolt már, 2002-ben Nabab de Reve nevű lovával volt tagja a bronzérmes belga csapatnak. Külön érdekesség, hogy az Aacheni Világjátékokon is belga győztest ünnepelhetett a közönség, Jos Lansink személyében.

Le Jeune saját bevallása szerint mindig szakít időt arra, hogy megpaskolja és megismerje az adott lovat, mielőtt felülne rá. „Édesapám mindig arra tanított, hogy szeressem az állatokat. Elmondhatom, hogy jobban szeretem az állatokat, mint az embereket, és az életemet a lovaimnak szenteltem.”

A körbelovaglás különleges versenyszám. A körbelovaglásba négy lovas jut be. Minden lovasnak minden lóval teljesítenie kell a pályát. A lovasnak három perce van arra, hogy bemelegítsen az adott lóval és kipróbálja két ugráson. A lovakat természetesen az ápolójuk, edzőjük és a csapatkapitány vigyázta.

„A lovak kezdetben elég meglepettek voltak”mondta Pessoa.

A 28 éves Al Sharbatly és a 37 éves Pessoa az első körben, saját lovaik hátán hibáztak. A szaúdi versenyző viszont már nem vétett több hibát az este folyamán. Pessoa nem csak saját lovával, HH REbozoval, deVigo D’Arsouilles hátán is hibázott. Lamaze HH Rebozoval gyűjtött be egy verőhibát, valamint egy pontot az alapidő túllépéséért, majd újabb verőhibával teljesítette a pályát Seldana Di Campalto nyergében.

A körbelovaglás legfiatalabb és legtapasztalatlanabb versenyzője Al Sharbatly volt, aki nagyszerű lovaglásával megszerezte a Közel-Kelet első érmét a Világjátékok történetében. „Fantasztikus, hogy sikerült megszereznem az ezüstöt, hiszen ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti lovas bekerült a világbajnokság legjobbjai közé. Nagyon büszke és nagyon boldog vagyok.”

A lovak közül a kanadai Hickstead teljesített a legjobban. A 14 éves mén négyszer teljesítette a pályát hiba nélkül. „Én eddig is tudtam, hogy ő a legjobb. De mostmár a többiek (Le Jeune, Pessoa és Al Sharbatly) is megtapasztalhatták” – mondta Lamaze.

Eccles és Looser a dobogó tetején

Joanne Eccles megszerezte Anglia első lovastorna érmét a Világjátékok történetében, ráadásul mindjárt egy aranyat. A svájci Patric Looser pedig megelőzte barátját és tanítóját, Kai Vorberget, és felállhatott a dobogó legfelső fokára.

Még mindig hihetetlen ez az egész. Elégedett voltam a teljesítményemmel, de a többi lány is nagyon jó volt” – mondta Eccles. Az angol versenyző eredménye a négy napos versenyen 8,413 volt.

A 21 éves Eccles futószárazója édesapja, John Eccles volt. Húga, Hannah szintén tagja volt az angol csapatnak. Eccles lova a 16 éves W.H. Bently volt, aki már 11 éve van a család tulajdonában. „Egyszerűen fantasztikusan teljesített. Annyira csodálatos összhangban vannak édesapámmal, hogy nekem csak arra kell figyelnem, hogy tegyem a dolgomat odafenn” – mondta Eccles.

A hölgyek mezőnyében az ezüst és a bronz is német versenyzőé lettAntje Hill és Airbus 8,322-vel másodikak lettek, míg Simone Wiegele és Arkansas 8,281-gyel harmadikok. „Végig támogattuk egymást, ez tette erőssé a csapatot” – mondta Hill.

Mary McCormick kűrje kapta a nap legmagasabb pontszámát, 8,680-at, de az amerikai versenyző összesített eredménye (8,270) csak a negyedik helyre volt elég. „Úgy jöttem ide, hogy a lehető legjobban fogok teljesíteni, ez szerintem sikerült.” McCormick azt tervezi, hogy lovával, Sir Anthony Van Dyck-kal tereplovaglással pihenik majd ki otthon a verseny fáradalmait.

A férfiak mezőnyében egészen az utolsó pillanatig nem lehetett tudni, hogy ki lesz a bajnok. Az utolsóként pályára lépő Looser kűrjével végül átvette a vezetést Vorbergtől, a kétszeres Európa- és világbajnoktól.

Looser és Vorberg is ugyanabban a kölni klubban edzenek, Looser tanáraként tekint Vorbergre, így egyikük számára sem volt egyszerű a helyzet. Looser bevallása szerint igyekezett csak arra koncentrálni, hogy minél jobban teljesítsen. „Megérdemli a győzelmet” – mondta Vorberg a verseny után.

Looser összesített eredménye 8,498, míg Vorbergé 8,463.

A 26 éves Looser lova a Vorberg-istálló 18 éves ménje, Record RS von der Wintermühle volt. A tizennyolcszoros svájci bajnok bevallása szerint mindenkori legjobb teljesítményét nyújtotta az utolsó kűrben.

A bronzérmes Nicholas Andreani kapta a nap legmagasabb pontszámát kűrjére, 8,905-öt. A francia versenyző összesített eredménye így 8,452. Lova Idefix de Braize volt.

Vasárnap a csapat kűrökkel zárul a lovastorna világbajnokság.

Exell továbbra is az élen

Az ausztrál Boyd Exell a nap harmadik leggyorsabb maratonhajtásával továbbra is vezeti az Alltech FEI Lovas Világjátékok fogathajtó világbajnokságának listáját. Második a holland Ijsbrand Chardon, míg a harmadik az amerikai Tucker Johnson.

A csapatversenyt Hollandia vezeti 273,33 ponttal, az amerikaiak 300,92-vel a második, a svédek 311,24-gyel a harmadik helyen állnak.

A maraton során szinte mindig becsúszik valami kis apró hiba, de úgy tűnik, hogy ma minden tökéletes volt. Abszolút a biztonságra törekedtem, igyekeztem nem hibázni, és még így is gyorsak voltunk” – mondta a 38 éves Exell. „Az volt a célom, hogy elég gyorsan menjek ahhoz, hogy megszorongassam Chardont, de mindeközben ne hibázzak. A lovak szinte maguktól tették a dolgukat.”

Exell teljesítménye az ausztrál csapatot is éremesélyessé tette. Exell és csapattársa, Gavin Robson 311,99 ponttal a negyedik helyről várják a folytatást, kevesebb, mint egy ponttal lemaradva a svédektől. A vasárnapi akadályhajtáson múlik, hogy meglesz-e az első ausztrál csapat érem a Világjátékok történelmében.

Chardon, többszörös világbajnok és a leggyorsabb maratonhajtók egyike csak 5,89 ponttal maradt le Exelltől a díjhajtás után. A szombati maraton során a leggyorsabban ő teljesítette a pályát, kevesebb hibaponttal, mint Exell. Így mindössze 2,72 pont választja el az összesített elsőségtől.

„A célom az volt, hogy minél gyorsabban menjek. Nos ez megvolt, így jól alszom majd ma éjjel és készülök arra, hogy hibátlan akadályhajtással szorongassam meg Exellt” – mondta a 49 éves versenyző.

Johnsont 14,82 pont választja el Chardontól, viszont a 4-5-6. helyen álló hajtók csak néhány pontnyira vannak Johnsontól, aki még szeretne egyéniben helyezést elérni visszavonulása előtti utolsó világbajnokságán. A 46 éves Johnson bevallása szerint vegyes érzelmekkel fejezte be a pályát. „Úgy érzem, talán az utolsó maratom volt a legjobb”- mondta.

Az amerikai csapat másik két hajtója, Chester Weber és Jimmy Fairclough  számára nem volt túl szerencsés ez a nap. Segédhajtóik ugyanis leestek egy-egy akadályban, így büntetőpontokkal zárták a maratont.

Kép: Canva
Frissítve: 2023.09.19.