Lovas Világjátékok – Beszámoló a hetedik napról

Lovas Világjátékok –
Beszámoló a hetedik napról

2010.10.01. – A hetedik nap programja és a gyönyörű idő 46.469 nézőt vonzott a Kentucky Lovas Parkba. Ez a 2010-es Alltech FEI Lovas Világjátékok eddigi legmagasabb látogatószáma.

A lovastusa verseny a díjlovaglás második napjával folytatódott. A nap végén a német csapat áll a mezőny élén, az angoloké a második, a svéd csapaté pedig a harmadik hely.

Egyéniben a német Michael Jung vezet 33 ponttal, az olasz Stefano Brecciaroli a második és a szintén német Simone Deitermann a harmadik.

A nyolcadik nap a terepversenyé lesz a 2010-es Alltech FEI Lovas Világjátékokon, majd vasárnap díjugratással fejeződik be a lovastusa verseny.

Péntek este a Nagydíj Speciál legjobb 15 lovasa ismét pályára lovagolt, hogy a zenés kűrben mérjék össze tudásukat. A lovasok teltház előtt mutathatták be koreográfiáikat.

Edward Gal és Moorlands Totilas ismét a mezőny legjobb programját mutatták be, a bírók 91,8 ponttal értékelték teljesítményüket. Az angol Laura Bechtolsheimer állhatott a dobogó második fokára, míg az amerikai színekben versenyző Steffen Peters vihette haza a bronzérmet. A közönségkedvenc Juan Manuel Muñoz és lova, Fuego XII volt.

Edward Gal három arannyal térhet haza

Edward Gal és Moorlands Totilas három aranyéremmel térhetnek haza az Alltech FEI Lovas Világjátékok Díjlovas Világbajnokságáról. A páros péntek este teltház előtt mutatta be zenés kűrjét, melyet a bírók 91,8%-kal értékeltek.

Gal és Totilas korábban megszerezték a nagydíj speciál első helyezését és tagjai voltak a szintén első helyezett holland díjlovas csapatnak is.

A szerdai nagydíj speciál legjobbjai a zenés kűrben is kitettek magukért. Laura Bechtolsheimer és Mistral Hojris a zenés kűrben 85,35%-kal megszerezték a második, a Steffen Peters Ravel nyergében pedig a harmadik helyet (84,90%). Ezek a lovasok a zenés kűr és a nagydíj speciál után is ugyanabban a sorrendben állhattak fel a dobogóra.

Peters egyúttal begyűjtötte második medálját az Alltech FEI Lovas Világjátékokon, ő az első amerikai lovas a Világjátékok történetében, aki egyéni versenyben érmet szerzett.

A díjátadó előtt Brian O’Connor, a bemondó ismét a pályára szólította Edward Gal-t, hogy köszönetet mondjon neki azért „hogy a díjlovaglás egy ilyen hihetetlen új irányt vett. Neki köszönhető, hogy világszerte változóban van valami.”

Linda Zang, a főbíró a következőket mondta az első három helyen végzett lovakról: „Három teljesen különböző lóról beszélünk. Totilas hihetetlen erőt mutat, de mégis annyira könnyed. Edward fantasztikusan lovagolja, hiszen hihetetlen erőt és energiát koordinál mindenfajta nehézség nélkül. Laura lovában sokkal több erő van, és egy rendkívül nagy ló. Ravel pedig annyira ruganyos, valami különleges harmóniát sugároz.”

Gal bevallása szerint nagyon megkönnyebbült, hogy lova az elvárásokon felül teljesített. „Mikor idejöttem, tudtam, hogy meg tudom csinálni, de nem volt egyszerű és nagy volt a nyomás rajtam, hiszen mindenki számított a sikerre.”

Peters zenés kűrjét sporttársának, Courtney King-Dye-nak szánta, aki egy márciusi lovasbalesetben fejsérülést szenvedett. Éppen ezért Peters a tiszteletkör során kobakot viselt.

A zenés kűrben Hollandia, Nagy-Britannia, USA, Németország, Spanyolország, Dánia, Ausztrália, Kanada, Ausztria, Lengyelország és Svájc lovasai mutatták be programjukat. A bírók: Zang (USA), Mary Seefried (Ausztrália), Ghislain Fouarge (Hollandia), Evi Eisenhardt (Németország), and Maribel Alonso (Mexikó).

A díjlovaglás után Németország a lovastusa mezőny élén

A német Michael Jung és La Biosthetique-Sam FBW álltak a mezőny élére a lovastusa verseny első megmérettetésének számító díjlovaglás eredménye alapján.

A lovastusa verseny kezdő számának második napján Jung 33 pontjával azonnal átvette a vezetést, míg csapattársa, a Free Easy-t lovagoló Simone Deitermann 36.00 ponttal korábbi vezető pozíciójából a harmadik helyre csúszott vissza. A második helyet az olasz Stefano Brecciaroli szerezte meg Apollo van de Wendi Kurt Hoeve nyergében, 35,50 ponttal.

Nem csak egyéniben, de a csapatversenyben is a németek állnak az élen 114,30 ponttal, őket követi Anglia 128,50-es eredménnyel, majd Svédország (131,20), Ausztrália (131,80), Olaszország (135,90), Új-Zéland (138,30) és az USA (140,00) csapatai alkotják a élmezőnyt.

Marilyn Payne, a főbíró bevallása szerint kimondottan élvezte a lovasok produkcióit. „Annyira jó érzés 8-9 pontot adni az egyes feladatokra. Ez a bíró feladatának legszebb, legizgalmasabb része.”

Jung utolsó előttiként lovagolhatott a pályára és fantasztikus programot lovagolt annak ellenére, hogy lova köztudottan egy igazi energiabomba. „Az utóbbi években csodálatosan teljesít”, mondta lováról Jung, majd hozzátette, hogy ebben valószínűleg az is segít, hogy odahaza díjlovas versenyeken is rendszeresen részt vesznek.

„Ahogy Michael belovagolt a négyszögbe és szép egyenletesen elkezdte programját lovagolni, csupa 8 pontos feladatot mutatott be. Az írnok már kezdte is unni a sok nyolcast.” mondta Payne.

Brecciaroli, az olasz rendőrség tagja a bírókat és a közönséget is lenyűgözte programjával. A hátraléptetésre megkapta a maximális 10 pontot. „Egyszerűen tökéletes volt” – jellemezte a programot Payne. „Olyan volt, mintha a ló magától lépett volna hátra, majd pedig szép szabályos lépésben megindult előre.

Brecciaroli és Apollo van de Wendi Kurt Hoeve még csak két éve dolgoznak együtt, de fantasztikus közöttük az összhang. „Kiválóan teljesített, különösen, hogy ilyen komoly szintű versenyeken még nem szerezhetett tapasztalatot” – mondta Brecciaroli.

A belga Karin Donckers és Gazelle de la Brasserie 38,80 pontja a negyedik helyre volt elegendő. Donckers teljesítménye azért is különösen figyelemre méltó, mert három hete eltörte a karját. Az orvosok műtéttel illesztették össze a sérült csontot, de engedélyezték a lovasnak a Világjátékokon való indulást.

„Fiatal, 4 éves lovakkal dolgoztunk, épp az istállókba vittük vissza őket. Az egyiküknek az egyik, a másikuknak a másik istállóban volt a helye, de nem akart elválni a többiektől. Próbáltam megállítani, de nekem jött, rálépett a lábamra, elvesztettem az egyensúlyomat és estem” mesélte balesetéről Donckers.

A francia színekben induló Karim Florent Laghouagh-t a bírók kizárták a versenyből, miután vért fedeztek fel lova, Havenir d’Azac nyálában. „Nagyon sajnálom, hogy ezt kellett tennünk, de a szabály az szabály” mondta Payne.

Ugyanez jelentette a verseny végét a holland díjlovasnak, Adelinde Cornelissen-nek és Jerich Parzival-nak szeptember 28-án.

A mezőny élén álló lovasok szerint a következő nap 28 ugrást felvonultató tereppályája méltó a versenyhez. „Elég kemény és nehéz a pálya, főleg a vége felé” – mondta Jung. „Nagyon nagyok az ugrások és ez életem leghosszabb tereppályája. Dombra fel, dombról le is kell lovagolni és előre jól meg kell tervezni az egészet.”

 

Frissítve: 2023.07.04.
Fotók: Canva

Hozzászólások