Ki a versenyló futtató?
A háború előtti Magyarországon versenyló tulajdonosának lenni kitüntetett rangot és pozíciót jelentett. Ez ma is így van – különösen a fejlett lóverseny kultúrával rendelkező országokban – , azzal a különbséggel, hogy ma már könnyebben válhatsz ló futtatóvá, mint régen.
A versenyló futtató a lovát, vagy lovait hazai (és külföldi) versenyeken rendszeresen indítja. Saját maga fizeti a versenyeztetéshez kapcsolódó költségeket, ugyanakkor őt illetik meg az elért versenydíjak.
Miért érdemes lovat futtatni?
- A világon semmihez nem hasonlítható különleges szórakozás.
- Nem csak a versenyekben érhetsz el sikereket, hanem a mindennapjaidba is sok örömet hozhat a lovad.
- A kiemelkedő képességű ló nagy díjazású versenyekben hálálja meg a törődést és hoz országos ismertséget a futtatójának.
- Baráti társaságod vagy családod középpontjába kerülhetsz, ha meghívod őket lovad versenyeire.
- Különleges sikert, elismerést és média megjelenést jelent, ha lovad egy versenyben jól szerepel.
Hogyan válhatsz versenyló futtatóvá?
- Először is döntsd el a lóversenyzés melyik ága vonzóbb számodra: a galopp vagy az ügető? Előbbi 1827, míg utóbbi 1883 óta hódit hazánkban. A galoppon Kincsem, Imperiál és Overdose, az ügetőn többek között Baka vitte a világhírnévig.
- Vásárolj egy versenylovat: a Magyar Turf újság rendszeresen közöl eladó csikókat (egyéves, még nem versenyző ló) és már versenyben kipróbált idősebb lovakat. Másik lehetőség: évente több alkalommal rendeznek Magyarországon és külföldön árveréseket, ahol sok ló közül választhatsz.
- Az árak igen változóak, a származástól, és a korábbi versenykarriertől függően 200.000 – 10.000.000 Ft-ig terjed átlagosan a skála. Mindenesetre érdemesebb fiatal, versenyben még nem futott versenylovat venni, mert abból még bármi (jó esetben akár Derby-nyerő) is lehet.
- Bérelj egy versenylovat: ritka, de ilyen lehetőség is van. Egyedi megállapodás szerint szokott történni, de általában a ló tartásdíjának átvállalása és a verseny nyeremény 20 %-a a bérleti díj.
- A gondosan megválasztott szerzeményt egy általad kiválasztott idomárhoz adod tréningbe. Az idomár fogja kiszemelni a megcélzott versenyeket, benevezi lovadat a versenybe, kiválasztja a zsokét (galoppon) vagy a hajtót (ügetőn), és nem utolsó sorban felkészíti a nemes állatot a futamokra. Egyszóval mindent ő intéz, ami a versenyzéssel kapcsolatos. A ló ápolásáért és takarmányozásáért is az idomár a felelős. Magyarországon egy ló tartásdíja, ami magában foglalja a takarmány, az ellátás, patkolás, a kisebb kiadások és az idomári munka költségét is kb. 90.000- 100.000 Ft havonta.
- Ezt követően már nincs is más dolgod, mint a nagy verseny napján szépen kiöltözni, és a pályára meginvitált barátaid gratulációit fogadni.
- Van még egy lehetőség, ha úgy gondolod még nem állsz készen arra, hogy önállóan futtass lovat. Ebben az esetben csatlakozhatsz egy szindikátushoz. Ez egy futtatói csoport, ahol a költségek annyi felé oszlanak, ahány tagja van a szindikátusnak. Általában nagy létszámúak, mert harminc tulajdonos esetén a havi költségek lecsökkenek fejenként 3.000 Ft-ra. Így olcsóbban tarthatsz lovat, mint bármely más állatot!
Magyar Turf újságban megjelent cikk a szindikátusról (2012. dec. 31.)
További információ kérhető az alábbi telefonszámokon:
- Versenyló futtatás önállóan:
Krebs András (Kincsem Nemzeti Kft.) 06-30-668-9914 - Versenyló futtatás szindikátusban:
Kurucz Attila (Kincsem Nemzeti Kft.) 06-30-421-1455 attila.kurucz@kincsempark.hu - Versenyló futtatás önállóan vagy szindikátusban:
Nagy István (MAFE) 06-20-467-8670
2014.02.25.
www.kincsempark.hu