Színek, jegyek

Színek, jegyek

A ló színei

Fekete: A ló fedőszőre, sörénye és farka is fekete. Semilyen más szőrszín nem megengedett, kivéve a fehér jegyeket.

Sötétpej: A fedőszőrt fekete és barna szőrszálak keveréke alkotja, ami összességében sötétbarna színt ad. A sörény, a fark és a lábvégek szőrzete túlnyomórészt fekete.

Pej: A fedőszőr színe a mahagóni és a világosbarna között változik, a sörény, a farok és a lábak vége fekete. A világospej lovak ágyékán, hasalján a szőrzet csaknem karamellszínű. A sötétpej ló orra gyakran világosabb.

Sárga: Árnyalatai a sötétbarnától (májsárga) az aranysárgáig terjednek. A sörény, a farok és a lábak uyanolyan színűek vagy egy árnyalattal sötétebbek, mint a fedőszőr, fekete szálak sehol nem találhatók. A palominók fedőszőre aranysárga, sörényük és farkuk pedig szalmasárga, de kívánatos a minél fehérebb szín.

Deres: A fenti színek bármelyike, fehér színű szőrzettel keveredve. A sárga és a fehér szőrszálak keverékét vércsederesnek, a pej és a fehér keverékét pejderesnek, a fekete és a fehér keverékét pedig vasderesnek nevezzük.

Fakó: A fakó szín a pej egy változata, amelyet feketés almázottság és a gerincélen végigfutó fekete csík (az ún. szíjalt hát) jellemez. A fakó ló fedőszőrének színe sárgásbarna vagy egérszürke.

Szürke: A lovak szőre idősebb korukra fokozatosan kivilágosodik, csaknem fehér vagy sárgásfehér lesz. Az almázott szürke színt fehér és sötét alapszínű szőrzet alkotja.

Sárgásfehér vagy albínó: Rózsaszín vagy pigment nélküli bőrön fehér vagy krémszínű a szőrzet, melyhez rózsaszínű vagy világoskék szemszín társul (csókaszem).

Tarka: A pintónak is nevezett lovak testén az alapszínt szabálytalan fehér foltok tarkítják. A fekete-tarka változaton jókora fekete és fehér foltok vannak, a sárga-tarkán a fehér mellett a feketén kívül bármilyen szín előfordulhat, a foltos lovakon pedig (például az appaloosa) különböző színűek és méretűek a foltok. A mintázat típusa szerint lehet takarómintás, márványmintás, párductarka, hópehelyfoltos és fagymintás.

Jegyek

A ló “személyazonossági” okmányaiban a fej és a láb jegeit igen részletesen, nemzetközileg elfogadott formában írják le. A hóka leírása például ehhez hasonló lehet: “Felül szabálytalan alakú, széles hóka, alul balra kiszélesedik.” Az általánosan használt kifejezéseknek köszönhetően a világ bármely táján bármely lovat könnyen azonosítani lehet.

A fej jegyei

Hóka: Az orrháton végighúzódó, az orr felé keskenyedő fehér csík

Orrfolt: Az orron, az orrcimpák közelében levő fehér folt

Csillag: A homlokon látható fehér folt, mely általában csillag vagy rombusz alakú

Orrcsík: A szemek alatt kezdődő, az orrháton végigfutó, keskeny fehér csík

Lámpás: A hókánál nagyobb kiterjedésű, a ló szemére és pofájára húzódó fehér folt

A láb jegyei

Általában fehérek, nevüket az érintett területről kapják. Lehetséges, hogy egyes lovaknak csak egy lábán van jegy, más lovaknak két vagy akár mind a négy lábán vannak jegyek.

Csüdben kesely: Ha a fehér szőrzet a boka alatt véget ér, és nem öleli magába az ízületet, akkor csüdben kesely lóról beszélünk

Harisnyás: Ha a fehér szőrzet a lábtő vagy csánk vonalán túl borítja a lábat, akkor harisnyás lóról beszélünk

Hermelinfoltos kesely: A pata feletti részen, a pártán a fehér színt az alapszínnel azonos színű foltok tarkítják

További ismertetőjegy a szíjalt hát, vagyis a gerincélen végigfutó sötét csík, a pigmenthiányos bőrfolt, valamint a szőrforgó, mely a legtöbbször kör alakú, amikor a szőrszálak egy kis területen, csigavonalban nőnek. Csókaszemű a ló, ha a szemének színe az írisz pigmentszegénysége miatt kékesfehér. A lámpás lovak egyik szeme gyakran csókaszem.

Beégetett jegyek

Ezek a jelek a fajtát, a tenyészetet vagy származási körzetet jelölik meg. Németországban például a lovak bal combjába égetett jel mutatja, hogy melyik tenyésztőszövetség tartja nyilván (például hannoveri, vesztfáliai, bajor). A méneskönyvekbe bejegyzett kancákat a nyakuk bal oldalán vagy a nyereghelyen található bélyeggel jelölik meg. Dánia, Svédország, Hollandia és más országok saját, egyedi bélyegzési rendszerüket használják. Bár a telivéreket nem bélyegzik, felső ajkuk belső oldalán gyakran találni tetovált azonosító számot, a Weatherby nemzetközi méneskönyv-nyilvántartó szervezetnél bejegyzett telivéreknek pedig születésüktől fogva van származási igazolásuk.

 

Magyar kiadás copyright 2004, Park Könyvkiadó
Fordította: Káldos Zsolt, Kovács Eszter
A kiadó engedélyével közölve
Frissítve: 2023.03.16.
Fotók: Canva

Hozzászólások