Pataproblémák kezelése gyógynövényekkel és akupresszúrával

Minden lovas előbb vagy utóbb találkozik pataproblémákkal. Ezek lehetnek enyhébb elváltozások, mint a repedező vagy lassan növekvő pataszaru, illetve súlyosabb gondok, mint a fehérvonal-betegség vagy patairhagyulladás. A nyírrothadás, ha elhanyagolják, komoly károkat okozhat, de megfelelő kezeléssel a ló felépülhet. A patatályogok nagyon fájdalmasak lehetnek, de általában nem vezetnek maradandó problémákhoz.

Ebben a cikkben bemutatjuk a gyakori pataproblémákat, valamint ismertetjük ezek megelőzését, esetenként kezelését gyógynövényekkel és akupresszúrával. Köszönjük a cikkek lektorálását Dr. Bába András lógyógyász specialista állatorvosnak!

Tartalom

  • Repedező, töredező vagy lassan növő paták
  • Szaru- és patarepedés
  • Patatályog
  • Nyírrothadás
  • Fehérvonal-betegség
  • Patahenger betegség
  • Ló-akupresszúra: Ting pontok a pártaszélen
  • Patairha-gyulladás (laminitisz)
  • Krónikus patairha-gyulladás
  • Vemhes kanca patairha-gyulladása

Repedező, töredező vagy lassan növő paták

A lótartók feladata a paták ápolása, a patatalp és a nyír állapotának karbantartása, valamint a kisebb patarepedések kontrollálása. Az emésztés és a felszívódás zavara, valamint a vitaminokban és ásványi anyagokban hiányos takarmány gyenge szaruhoz, azaz repedező, érzékeny patákhoz vezethet. Gyógynövényekkel az emésztés javítása az egyik fontos cél, a másik a bélflóra támogatása.

Lovaknál a pata egyik legnagyobb ellensége lehet a magas fehérje- és szénhidrát tartalmú takarmány. A szakszerűtlen takarmányozás nem egyszer okozza az egyik legsúlyosabb patabetegséget, a patairha-gyulladást.

Természetesen egyéb okok is közrejátszhatnak a paták megbetegedéseiben: hibás lábvég-alakulás, túl kemény vagy túl puha talajon való mozgatás, trágyában vagy trágyalében állás, szakszerűtlen körmölés, rossz patkolás, sérülések, traumák, anyagcserezavarok, vitamin- és ásványi anyaghiány.

Gyógynövényekkel nyilván nem lehet egy sokáig szakszerűtlen módon körmölt ló deformált patáit rendbe tenni, de ha a kiváltó okot megváltoztatja a tulajdonos, akkor a gyógyulást és a regenerálódást nagyban elő lehet segíteni, és fel lehet gyorsítani.

A napi rendszeres pataápolást és a patkolókovács által javasolt rendszeres pataalakítást természetesen sem a gyógynövények, sem az akupresszúra nem helyettesítik.

A fitoterápiás kezelés, mint a legtöbb esetben, itt is az anyagcsere helyes irányba történő befolyásolását, az emésztőrendszer működésének javítását, a szükséges tápanyagok felszívódását célozza. Így járul hozzá a megfelelően erős pata felépüléséhez.

A pata rugalmasságához létfontosságú a megfelelő vérellátás biztosítása, de a hidratált állapothoz a zsíranyagcsere helyes működése is elengedhetetlen.

Emellett alapvető feladat a sejtnövekedés serkentése, hogy mielőbb újraépüljenek az elhasználódott szövetek. A sejtek növekedéséhez és életéhez szükséges építőanyagokat elsősorban nem a gyógynövényekből kell pótolni.

Különösen B-, E- és A-vitaminról, valamint biotinról kell gondoskodni a gyenge minőségű patákon álló lónak, de egy egészséges bélflóra a biotint saját maga is előállítja. Meglehetősen vitatott, hogy a kívülről bevitt biotin egyáltalán mekkora mértékben képes felszívódni. Mivel vannak lovasok, akiknek jó tapasztalatuk van vele, míg mások nem látják eredményét, valószínűsíthető, hogy az állat egyedi anyagcseréje, vagy éppen bélflórájának állapota is befolyásolja az ilyen készítmények hasznosulását.

A bélflóra épen tartásában és a különféle tápanyagok jobb emésztésében, felszívódásában sokat segítenek az emésztést segítő – pataerősítő gyógynövények, mint amilyenek a BLOF gyógynövénykeverék összetevői.

A FitoCavallo BLOF egy speciálisan összeállított gyógynövénykeverék, amelyet kifejezetten a lovak patáinak és emésztésének támogatására fejlesztettek ki. Ez a keverék javítja a tápanyagok felszívódását és segíti a bélflóra egyensúlyának fenntartását, amely kulcsfontosságú a pata egészségéhez. A BLOF hozzájárul a szaru megfelelő erősségéhez és rugalmasságához, emellett a vérellátást is támogatja, amely a pata egészséges növekedéséhez nélkülözhetetlen.

A töredezett, gyenge minőségű szaruképletek emésztési, felszívódási zavarról, valamint ásványi anyag- és vitaminhiányról árulkodhatnak. A magas szilícium tartalmú gyógynövények, mint például a galaj vagy a zsurló, igen jó hatással vannak a patákra.

További ásványianyag-tartalmú gyógynövények a csalán, a pitypang és a csipkebogyó. Utóbbi antioxidáns és gyulladásgátló hatással is bír, mivel sok benne a C-vitamin. Flavonoidjai a patát ellátó vérerek falának rugalmasságát és állóképességét is javítják, így javul a pata vérellátása, amely alapvető az egészséges pataműködéshez.

Szaru- és patarepedés

A patkolókovácsok megkülönböztetik a szarurepedést, mely nem ér fel a pártaszélig és a patarepedést, mely felér a pártaszélig. Gyógynövényes szemmel nézve nincs sok különbség a pata kezelésében: meg kell erősíteni a szarut (BLOF termék).

Ennek alapja a megfelelő minőségű és mennyiségű táplálék biztosítása az állat számára, továbbá kellő mennyiségű emésztőnedv jelenléte a tápanyagok bontásához, végül egy egészséges állapotú és jól működő bélrendszer a felszívódáshoz. Utóbbi kettő kialakulásában és fenntartásában nagy szerepe van az emésztést és felszívódást serkentő, anyagcserét javító gyógynövényeknek.

A FitoCavallo termékek alkalmazása során figyelembe szoktuk venni a hagyományos Kínai Orvoslás alapelveit. Ennek jelen esetben amiatt van értelme, mert egyes patarepedések, amelyek nem mechanikai és nem tápanyaghiány jellegű okokra vezethetők vissza, energetikai problémákra utalhatnak. Erről bővebben a Ting pontok fejezetben olvashatsz (l. később a cikkben).

Patatályog lovakban

A patatályog a leggyakoribb, sántaságot okozó patabetegség. Egyik esetben az erős mechanikai behatástól szövetelhalás lép fel, ami gyulladással jár; másik esetben kórokozók jutnak a belső részekbe, ami lágyulásos szövetelhalással és váladékképződéssel jár. Gyógynövényekkel segíthetjük a pata megerősödését, fertőzés esetén pedig az immunrendszer működését támogathatjuk.

Miért alakul ki a patatályog?

Egyik esetben a körmölésnél túlzottan elvékonyított patatalp nyomása, ütődése váltja ki. Az erős mechanikai behatástól szövetelhalás lép fel. Másik esetben kórokozók jutnak a szarutokba a talpi és a fali rész közé, az irháig, és ott gyulladást okoznak, ami lágyulásos szövetelhalással és váladékképződéssel jár.

Maga a tályog egy kötőszöveti burok, mellyel a szervezet körbeveszi a beteg részt, hogy megakadályozza az elfertőződést. A felhalmozódó váladék a környező szövetekre fájdalmat okozó nyomást fejt ki.

A kórokozók bejutását a gyenge szaruminőség elősegíti: vagy nem elég ellenálló a pataszövet (pl. fehérvonalbetegség) vagy trauma éri a szarut (pl. szegbelépés, félreszegelés).

Cushing kóros lovakban fokozottá válik a tályogra és patairha-gyulladásra való hajlam. Az ő esetükben drasztikus beavatkozás szükséges a fertőző kórokozók ellen, mivel a vérükben tartósan jelen lévő kortizol stresszhormon elnyomja az immunrendszer működését. További nehezítő tényező, hogy szteroid gyulladás-csökkentővel sem lehet kezelni a Cushingos kóros lovat!

A tályog ellátása az állatorvos és a patkolókovács közös feladata. Amíg a tályog megnyitása és kivezetése nem jár fájdalommal és vérzéssel, addig a patkolókovács önállóan is elláthatja a betegséget.

Azonban a tályog pontos beazonosításához műszerekre, esetlegesen fellépő vérzés és fájdalom esetén antibiotikumra, gyulladáscsökkentőre és fájdalomcsillapítóra van szükség – ez viszont az állatorvos hatásköre.

Régebben a tályog kifakadását segítő külső dunsztkötésre a savanyú káposztás pakolást javasolták. Ma már erre léteznek más szerek is (pl. magnézium-szulfát).

Egyes esetekben a tályog spontán kifakad, ám ez hosszadalmas és nagy fájdalommal járó folyamat. Helyette inkább érdemes (és humánusabb) szakember segítségét kérni a folyamat felgyorsításához. A spontán utat törő tályog helyét egy heg jelzi a patán, illetve látható lehet a pártaszéltől lefolyt, kiszivárgott nedv nyoma.

A patatályogos lovak kezelését érdemes gyógynövényekkel kiegészíteni:

  • a kórokozók jelenléte mellett kialakuló tályogok esetében az immunerősítésnek (1 hónapig IMMUN) és a májvédelemnek is (1-2 hónapig HEPA) is fontos szerepe van
  • miután az állatorvos által beadott gyulladáscsökkentő hatása lecseng, a lónak adhatunk hasonló hatású, a fájdalmat mérséklő gyógynövényeket (ASPRINT)
  • a betegség megelőzésében kulcsszerepe van minden tályogtípusnál a pataszaru megerősítésének ásványi anyagokkal, vitaminokkal és emésztést-felszívódást segítő gyógynövényekkel (BLOF).

A fentieken felül fontos a megfelelő körmölés és a lehetőleg tiszta, száraz alom. A fájdalom menedzsment íratlan szabályait is jó, ha betartjuk, és nem visszük túlzásba a fájdalom érzet gátlását.

Gyógynövényekkel a pataszövet megerősítése egy kúraszerű etetés során valósul meg: az emésztésjavító összetevők segítik a bélflórát, így az a pataszaruhoz szükséges biotint maga is elő tudja állítani a későbbiekben. Amíg ez megvalósul, kaphat biotint is a ló a takarmány kiegészítésére. Általában 6-8 hónapos kúra szükséges a pataerősítő gyógynövényekből.

Nyírrothadás lovakban

A patatalpon, a középső nyírbarázda tájékán induló fertőzésről van szó, melyet a nedves, levegőtől védett helyeken felszaporodó rothasztó baktériumok indítanak el, és ehhez esetenként társulnak gombák is. Ezek az apró élőlények szinte mindenhol megtalálhatók a ló körül. A nyírrothadás megelőzésében és kezelésében egyaránt beváltak a gyógynövényeink.

A „rohad a patája” kifejezés a rothasztó szervezetek tevékenységére utal. Jellegzetes tünet a patakaparó nyomására besüppedő nyír, majd megjelenik az orrfacsaróan büdös szag, idővel fekete nyálkás váladékkal kísérve, ami a baktériumok munkájának eredménye.

Később, ha nincs kikezelve a ló, akkor a fertőzés továbbterjedhet a puha pataszövetekbe, egészen az irháig. Ekkor a nyírbarázda érzékenysége, majd sántaság lép fel.

Nyírrothadásra hajlamosító tényezők

  • A hibás lábállás (pl. bakpata, szűk pataalakulás) anatómiailag hajlamosító tényező, mivel szűk rések és repedések könnyebben alakulnak a patán.
  • A nedves-nyálkás időszak jellemző betegsége, de kialakulhat akkor is, ha sokat áll a ló a trágyalében. Az ammónia erős, maró hatású lúggá válik nedves közegben.
  • A vizeletben és trágyában található ammónia kikezdi, feloldja a nyír szövetét, így csökkentve a nyír védelmi képességét.
  • A víz és a nedves környezet önmagában nem károsítja a nyírt, de a felpuhult szarut könnyebben oldja az ammónia.
  • A nyírtest túlzott faragása is pusztító hatású, ami elősegíti a nyír meggyengülését.
  • A pataszaru anyagának összetétele, ellenálló-képessége részben örökletes alapon alakul ki, részben a takarmányozáson, emésztésen, felszívódáson múlik, illetve a bélbaktériumok alkotta bélflóra állapotán (ami biotint állít elő).
  • Mozgáshiány: a mozgás a patamechanizmus révén serkenti a lábvégekben a keringést. Az irha mozgás általi stimulálása elősegíti a szarusejtek képződését, ami egy erősebb szaru kialakulásához hozzájárul.  A mozgásszegény életmód lassítja a lábvégekben a keringést.
  • A helyi vér- és nyirokáramlás lassulása, esetleges pangása miatt kisebb-nagyobb fokú keringési elégtelenség, részleges szöveti oxigénhiány, helyi mikro-gyulladások is kialakulhatnak.

A naponta sok órát egyhelyben álló (bokszba zárt) lovaknál a lábvégekben lelassult vérkeringéssel kevesebb tápanyag jut a patába, illetve lassabban szállítódnak el a sejtek normális anyagcseréjének végtermékei, melyek zöme oxidatív hatású, reaktív vegyület.

Ennélfogva a lassú lábvégkeringés nem kedvez a szövetek felépülésének, átépülésének, regenerációjának. Ezen sokat segíthetnek a perifériás (szívtől távol eső) területek vérellátását javító, emellett méregtelenítő gyógynövények.

Nyírrothadás kezelése

A kezelést alapvetően a patkolókovács kezdi meg az érintett rész megtisztításával, szabaddá tételével. Mivel a rothasztó baktériumok és gombák közössége anaerob (levegőmentes környezetben él és aktív), ezért fontos a rothadásban érintett terület levegőhöz juttatása. Súlyos esetben akár a nyír részleges vagy teljes eltávolítására is sor kerülhet, mely sebészeti beavatkozásnak minősül.

Utána a lótartó feladata gondoskodni arról, hogy az állat patája minden egyes nap ki legyen pucolva, le legyen fertőtlenítve, majd a káros nedvesség elől egy védőréteggel be legyen vonva.

Ha valaki nem jár lovához rendszeresen, akkor erre meg kell kérni a lovarda személyzetét, különben kevés eredménye lesz a heti 1-2 kezelésnek.

Fertőtlenítéshez használjuk a szakember által javasolt speciális nyírfertőtlenítő szert! Nyírrothadás kezelésére a fakátrány, az SBC-paszta, a cink-oxid, a réz-oxid (rézgálic) bevált, de a lovasboltokban is kapható számos, nyírrothadás ellen bevált készítmény.

Léteznek természetes, fémalapú, gomba- és baktérium ölő szerek is. Ezek erős hatású anyagok, melyek kúraszerűen használhatók. A lényeg, hogy ne hanyagoljuk el a külsőleges kezelést (sem)!

A nyírrothadást hasznos és fontos belsőleg is kezelni! Erre a célra (és megelőzésre is) jól bevált a FitoCavallo STIF termék kúraszerű etetése.

A nyírrothadás elleni STIF keverékkel etetünk emésztést javító (tápanyagok jobb felszívódása, bélflóra támogatása), anyagcserét fokozó és a perifériás keringést serkentő gyógynövényeket. Súlyos fertőzés esetén célszerű lehet egy egyhónapos immunerősítő gyógynövényes kúrát is tartani a lónál (STIF + IMMUN kombináció). Mindezt természetesen a szakszerű pataalakítás és a külsőleges kezelés melletti kiegészítő teendő.

A patán látható szarusejtek már minimum 2-3 hónaposak, de a fal alsó részén kb. 14-16 hónapos korúak. Ebből adódik, hogy a pillanatnyi emésztőrendszeren keresztül bevitt anyag jótékony hatása is kb. ennyi idő múlva fog látszódni. A pataerősítő gyógynövényes kúrák optimális ideje 8-10 hónap.

Nyírrothadás megelőzése

A paták, ahogyan a bőr is, voltaképpen barrierek (védőfalak), melyek feladata megakadályozni a külső környezetből a kórokozók bejutását. A meggyengült pataszöveten könnyebben alakulnak mikrotraumák (kisebb sérülések, akár szemmel nem látható mértékben), és könnyebben megtelepszenek a kórokozók.

A megelőzéshez tehát alapvető fontosságú az erős pataszövet, aminek alapja a jó emésztés és felszívódás, valamint egy egészséges, megfelelő mennyiségű biotint előállító bélflóra. A bélflóra az immunrendszer szabályozásában is jelentős szerepet tölt be. A biotint – állatorvosi konzultáció alapján – takarmánykiegészítőként is pótolhatjuk a lónak.

Fontos a rendszeres és szakszerű körmölés (nem túl mélyen kivágott nyírbarázdákkal), a száraz alom/padozat/kifutó, a mozgatás után lemosott és szárazra törölt lábak, a mindennapi patakaparás, -mosás, -hidratálás, és a sáros karám/munkapálya kerülése.

A harmatos fű jót tesz a patának, mert nem hagyja kiszáradni, míg a trágyás sár, a benne élő kórokozókkal, inkább megbetegítő. A hidratálás egy víztaszító réteg felhelyezését jelenti, a már előzőleg megtisztított patákra. Ehhez jók a bolti patazsírok, de készíthetünk maguknak saját illóolajos, fertőtlenítő pataolajat, -zsírt, faggyúval és növényi olajokkal.

Jó tudni, hogy az elhanyagolt nyírrothadás patarákhoz vezethet. Ugyanakkor egyes, nehezen kezelhető nyírproblémák hátterében autoimmun betegség is állhat.

A pataerősítő gyógynövények etetése a szakszerű pataalakítás és a külsőleges ápolás melletti teendő.

Fehérvonal-betegség

A pata szarufala és a patatalp közötti kapcsolódást a fehérvonal jelenti. Maga a szarufal több, egymáshoz stabilan kapcsolódó lemezből épül fel. Ha a szarufal külső és középső rétege egy fertőzés következtében elválik a pata többi részétől, akkor alakul ki a fehérvonal-betegség. Gyógynövényekkel a pata megerősítése a cél!

Súlyosabb esetben akár a pártaszélig is felhúzódhat az anyaghiány. Sántaságot enyhe esetben nem okoz, de mivel meggyengül a pata súlyviselő képessége, így akár a patacsont rotálódása is felléphet, ami viszont már fájdalmas, rokkantságot előidéző betegség.

A betegség kialakulásában számos, vegyi anyagoknak nagyon ellenálló gomba és baktérium játszik szerepet. Mindenhol jelen vannak a lovak környezetében, ahol nincs fény, de van nedvesség, tehát elsősorban a trágyás alomban, sárban. Csak azoknak a lovaknak a patáit képesek megtámadni, melyek ellenálló-képessége meggyengült.

Külsőleges kezeléshez alkalmazzuk az állatorvos vagy kovács által javasolt gombaellenes készítményeket!

Fontos a pata szárazon és tisztán tartása, hogy a gombáknak ne legyen lehetősége újból megtelepedni, elszaporodni.

Ha mozgáskorlátozást ír elő a szakember, akkor nyugtató gyógynövények is etethetők a lóval, de ennél fontosabb, hogy a pata ellenálló-képességét fokozzuk, és a növekedést gyorsítsuk. Erre a FitoCavallo BLOF emésztést javító és a tápanyagok felszívódását segítő gyógynövényei önmagukban is képesek, de biotinnal kombinálva esetenként még látványosabb lesz az eredmény. A kúra minden esetben legalább 6-8 hónapon át tartson!

Patahenger betegség lovakban

Nehezen vagy nem gyógyítható, “civilizációs betegség”, mely általában 4-15 éves korú lovakban fejlődik ki. Egyesek szerint az elülső végtag-sántaságok közel egyharmadáért felelős. Gyógynövényekkel az esetek egy részében lehet segíteni, de a továbbiakban a lónak kíméletes igénybevételre van szüksége.

Maga a patahenger kifejezés több anatómiai képlet együttesére utal: az elváltozások a nyírcsontban, ennek rögzítő szalagjaiban, a mély ujjhajlító ínban és az ezen a területen található nyálkatömlőben jön létre, illetve az esetek egy részében maga a pataízület is érintett.

A betegség gyakran több ízület degeneratív gyulladásával járhat, melynek kialakulása valószínűleg az ujjhajlító inak által a nyírcsontra kifejtett hatással is összefügg.

A tünetek kezdetben a ló mozgását (pl. akadály átugrását) elutasító magatartására, később rövidülő lépéshosszára korlátozódnak.

Később intermittáló (váltakozva megjelenő) sántaság alakul ki, mely pihentetésre javul.

Megfelelő diagnosztizálás csak röntgennel összekötött ortopédiai kivizsgálással kivitelezhető, illetve előfordul, hogy az MRI vizsgálat is nagy segítséget ad. A pontos diagnózis egyben meghatározza az esélyeket a gyógyulásra, valamint kijelöli a kezelés további menetét.

Az állatorvosi kezelés kiegészítésére gyulladáscsökkentő gyógynövényeket is etethetünk a patahengeres lóval, hasonlóan az ízületi gyulladásokhoz. Itt azonban kissé nagyobb a hangsúly a csontanyagcsere támogatásán, a lábvégek keringésének fokozásán, az oxidatív elváltozások visszaszorításán. ​Kíméletes igénybevétel és állandó, gyógynövényes gyulladás-kontroll mellett van esély a ló minőségi életvitelére.

A patahenger-szindróma kialakulásának fő okai

  • helytelen körmölés
  • rossz pataadottságok (hosszú hegyfal, aláfutó sarok)
  • hajtott csikónevelés, mozgásszegény életmód: gyenge csontszerkezet
  • csikók túl korai (és túl erős) igénybevétele
  • hibás lábállás, terhelést nem bíró gyenge lábszerkezet
  • rendszertelen mozgatás
  • kevés bemelegítési idő
  • izmok kifáradása utáni megterhelés
  • kemény talajon túlhasználat
  • díjlovaknál rosszul lovagolt szűk ívek, fordulók
  • ugrólovaknál magas ugrásokról földet érés kemény (száraz, jeges) talajon
  • westernlovaknál hirtelen fékezések, irányváltások, szűk fordulók

A patahengeres lovaknál gyógyulást nem igazán lehet elérni, legfeljebb stagnálást vagy az állapotromlás lassulását. Amennyiben rendszeresen (folyamatosan!) eszik csontanyagcserére ható gyógynövényeket a ló, akkor a helyes patkolás, használat, tartás és takarmányozás mellett kíméletesen még használható maradhat a ló.

Vérfolt, váraláfutás a patákon

Alapvetően kétféle módon jelenhet meg véraláfutás, vérfolt a ló patáján. Egyik esetben mechanikus oka van (zúzódás, nyomás, ütődés), a másik esetben kémiai szennyezés (mérgezés) miatt alakul ki (pl. ammóniával terhelt trágyalében sokat áll a ló). Gyógynövényekkel a pataszaru megerősítése az elsődleges cél, amelyhez az anyagcserére hatunk.

Klasszikus a „kőnyomás” esete: az érzékeny talpú ló kőre vagy más kemény, esetleg éles, kis felületű tárgyra lép, és zúzódás keletkezik a patatalpon. Ebből akár patatályog is kialakulhat a belső részeken. Világos színű pataszarun látványos a nyoma: vöröses elszíneződések jelzik a véraláfutások, bevérzések nyomait. Elsősorban körmölésnél szembetűnő.

Sötétebb, palaszínű patákon többnyire a patkolókovács jelzi a problémát a tulajdonosnak. Noha sok esetben legfeljebb érzékenységet okoz (tipeg vagy visszatart kemény talajon a ló), gyakran még azt sem. Mégis oda kell figyelni, hiszen a kemény, főleg köves talajon mozgatott lovaknál egy erősebb nyomástól könnyen patatályog alakul ki.

Vérfolt keletkezhet a patán akkor is, ha a patkolás nem sikerül jól, esetleg túl szűk a patkóvas, és a pataszövetet emiatt erős nyomás éri.

FitoCavallo BLOF gyógynövény-keverék kúraszerű etetésével a kőnyomásra hajlamos patatalp szarujának megerősítése a cél. A BLOF termék a töredező patákat megerősíti, ellenállóvá teszi a külső, patákra ható erők ellen.

A másik eset, amiért megjelenhetnek vérfoltok, rózsaszín elszíneződések a patán (nem csak a talpon, de a pata falán, oldalsó részein), az a pataszövet kémiai anyagok miatti károsodása, egyfajta mérgezés. A pigmenthiányos lábvégek patáin jobban láthatók a vérfoltok, de ez nem jelenti azt, hogy a palaszürke paták védettebbek lennének.

Amikor egy ló sokat áll ammóniás trágyalében vagy mélyalomban, akkor az ammónia, mely mérgező lúggá alakul nedves közegben, valamekkora mértékben felszívódik a pata pórusain keresztül, még könnyebben a fehér vonal vagy meglévő szarurepedés nyílásain át.

Azonnali súlyos elváltozást ritkán okoz, de sejtroncsoló hatása miatt bevérzéseket okozhat, illetve tönkreteszi a pataszövetet, amin a későbbiekben könnyen megtelepszenek kórokozók, így felléphet akár gombás/bakteriális fertőzés, de akár rákos elváltozás is kialakulhat.

Gyógynövényekkel a pataszövet megerősítése mellett a méregtelenítés/salaktalanítás is nagyon fontos teendő. Mindez természetesen akkor lesz hatékony beavatkozás, ha a tartási körülményeken is változtatnak.

Ló-akupresszúra: Ting pontok a lovon

A testet behálózó energiavezetékek a meridiánok. Ezeknek a pártaszéleken, elhelyezkedő kezdő és végpontjait nevezzük TING-pontoknak, a kínai gyógyítók nyomán. Mindegyik lábon 6-6 pont található (lásd az ábrán). Ezek állapota a hozzájuk tartozó meridián, vagyis energiacsatorna állapotára utal.

A pártaszélen elhelyezkedő TING pontoknál – ellentétben a háton elhelyezkedő SHU-pontokkal – elsősorban nem a ló nyomásra mutatott érzékenysége irányadó, hanem a pont “állaga”. Kemény, tömött, puha vagy kocsonyás? Vagyis, hogy megnyomva, majd pár másodperc után elengedve a pontot, mennyire töltődik vissza folyadékkal a „behorpadás”. Gyakran már szemrevételezéssel, akár egy fotóról is megállapítható, ha problémás valamelyik pártaszéli pont.

Az is tájékoztató jellegű információ, ha a szőr minősége, hosszúsága, színe egy adott Ting-pont környékén eltér a körülötte lévő résztől. Lehet fényes vagy zsíros tapintatú, de gyakran hosszú szőrszálak állnak ki, vagy éppen ellenkezőleg: kikopott a szőr. Nem ritka az elfeketedő vagy kifehéredett terület (mely eredetileg nem ilyen színű volt).
A patarepedések, barázdák sem mindig kizárólag a hibás körmölés vagy belső anyagcserezavar eredménye. Ha egy-egy TING pont közelében indul a patarepedés vagy barázda, és felfut egészen a pártaszélig, akkor az ahhoz tartozó meridián energiahiányos állapotát is jelezheti.

Ennek tükrében egy mély patarepedés elhelyezkedése jelentőséget nyer, ha tudjuk melyik TING pont állapotát jelzi. Sok, vékony patarepedés esetén mindenképp érdemes pataerősítő gyógynövény-keveréket is etetni a lóval, mert egy jó receptúra már önmagában számos energetikai hiányt orvosolhat.

Mit jeleznek a TING pontok?

Energetikai hiányra utal, ha nyomásra lassan vagy egyáltalán nem telik fel a Ting-pont, sokszor a szőr fénytelen és durva tapintatú. Az avatatlan szem számára is sokszor feltűnő, hogy ha ezek a pontok energetikai hiányban vannak.

Például sokszor lehet látni hátfájós lovaknál egy „lyukat” a 8. Hólyag Ting ponton, ami a meridián hiányállapotára utal. Ezeket a lovakat egy kicsit messzebbről megvizsgálva, észre lehet venni, hogy ha a test oldalán húzunk egy vonalat, akkor a vonal alatti rész sokkal harmonikusabb, mint az a feletti. „Üres a háta a lónak” vagy „Gyenge a hátizomzata”, szokták ilyenkor mondani. Ez egy energetikai kezeléssel visszájára fordítható.

Energetikai többlet esetén a Ting-pont, megnyomva olyan feszes, hogy szinte kemény, és nem vagy alig süpped be. Érdemes akupresszúra vagy akupunktúra mellett speciális, adott problémára készült gyógynövény-keverékkel is kezelni az energiazavart, akár hiányról, akár többletről van szó, mert ez a leghatékonyabb terápia hosszú távon.

Ting pontok az elülső lábon

  • 1 – Szívburok (hátul középen)
  • 2 – Tüdő (oldalt, hátul, belül)
  • 3 -Vastagbél (oldalt, elöl, belül)
  • 4 – Hármas melegítő (elöl középen)
  • 5 -Szív (oldalt, hátul, kívül)
  • 6 – Vékonybél (oldalt, elöl, kívül)

Ting pontok a hátsó lábon

  • 7 – Vese (hátul középen)
  • 8 -Húgyhólyag (oldalt, hátul, kívül)
  • 9 – Epehólyag (oldalt, elöl, kívül)
  • 10 – Gyomor (elöl középen)
  • 11 – Lép (oldalt, hátul, belül)
  • 12 – Máj (oldalt, elöl, belül)

Javasoljuk, hogy ha érdekel a téma, akkor hívd ki Deminger Kornélia, ló-terapeutánkat egy helyszíni állapotfelmérésre, és kérdezz tőle bátran!

Az alábbi vázlat jól mutatja, hol helyezkednek el a Ting pontok a ló pártaszélén (felül a mellső lábak, a bal és jobb oldal pedig az ábrának megfelelő módon értendő):

Patairha-gyulladás (laminitisz) lovakban

Ez a betegség az esetek egy részében valamilyen másik betegség következménye lehet. Gyógyulásának feltételei közé tartozik a szakszerű (gyógy)patkolás, amely akár egy évet is igénybe vesz a teljes gyógyulásig és a kíméletes igénybevétel. Gyógynövényekkel hatékonyan segíthetjük a felépülést.

Patairha-gyulladás tünetei

A tünetek elsősegély ellátásra utalnak, gyakran gyorsan alakulnak ki, és rövid idő alatt súlyossá válnak. Ha az alábbiakat tapasztalod, azonnal hívd állatorvosod:

  • a lovadat vezetnéd, de nem szívesen mozdul meg, mintha nem akarna odébb lépni
  • nagyon egyértelmű a jellegzetes ún. hintaló testtartás: testsúlyát hátra helyezi, mellső lábait előrenyújtja, eközben ezeket egyúttal tehermentesíti. A ló a testsúlyát igyekszik a hátsó lábakra terhelni, súlyos esetben szinte “leül”.
  • mindig megfigyelhető tünet a normálisnál melegebb hőmérsékletű pata, amit tapintással ellenőrizhetsz. Általában a két első, ritkább esetben a hátsók is érintettek lehetnek. Ha csak egyik oldali pata meleg, az inkább tályogra, szegbelépésre utal, de ezt majd az állatorvos megállapítja.
  • a csüdartériák pulzációja akut esetben mindig fennál, krónikus patairha-gyulladás esetében nem mindig jelzőtünet. Ha erős a pulzálás (az erek tágulása, lüktetése), akkor könnyen tapintható.
  • súlyos esetben akár el is fekhet a ló, ezzel tehermentesítve fájdalmas patáit (ekkor már iszonyatosan erős a fájdalom, ami nehezített légzéssel, izzadással is járhat)

Hogyan alakul ki a laminitsiz?

A pata külső, kemény része a pataszaru. Ez alatt helyezkedik el a patairha, egyes részeken egy vékony kötőszövetes átmenettel. Az érzékeny, lemezes szerkezetű patairha teremt kapcsolatot a pataszaru és a nyírcsont között.

A laminitisz akut szakaszában a patairha gyulladásba kerül, ami ödémaképződéssel, helyi vérbőséggel jár. A helyi vérerekből savó lép ki a patairha és a patafalat alkotó szaru közé. Mivel itt nincs hely a szövetek tágulására, így ez kínzó fájdalommal jár a lónak.

A fájdalom kezelhető, de a szöveti elváltozások nagy része sajnos csak részben.

Az irhát a kiáramló savó egy kocsonyás állagú anyaggá változtatja, amiben a mély ujjhajlító ín húzó hatása miatt a patacsont elmozdulhat: a patacsont elülső része lefelé billen, illetve az egész patacsont a normális helyzetéhez képest lefelé süllyedhet.

A patacsont eredeti helyéről való elmozdulása már krónikussá teszi a laminitiszt.

Miért lesz laminitiszes egy ló vagy póni? 

A pata vérkeringése több okból is romolhat:

  • a vérrögképződést okozó ún. endotoxinok a friss vérellátást akadályozzák
  • egyes, hormonszerű anyagok a vénás keringést zárják el
  • az anatómiai elváltozások összenyomják a helyi vér- és nyirokereket

A fentiek hatására megindul a betegségben érintett patákban a szövetelhalás és a méreganyagok, sejtroncsoló szabadgyökök felhalmozódása. Fontos a tünetek mielőbbi beazonosítása, és ezek esetén a ló teljes nyugalomba helyezése, lábainak hűtése, sovány szénán tartása.

Az akut patairha-gyulladás életveszélyes betegség. Sürgős ellátása állatorvosi és patkolókovácsi feladat, gyógyszerekkel, gyógypatkolással.

Amint lecseng a gyulladáscsökkentő gyógyszerek hatása, mindenképp javasolt hasonló hatású, vagyis gyulladás-csökkentő és emiatt fájdalomcsillapító hatású gyógynövényekkel (FitoCavallo ASPRINT) folytatni a megkezdett kúrát.  

Ezek mellé a FitoCavallo HOT-START gyógynövénykeveréket, vagyis méregtelenítő, májvédő, rehabilitációt fokozó, antioxidáns gyógynövényeket etetünk az állattal, emelt dózisban.

Külsőleg a hűtést javasolják, ami fájdalomcsillapító és csökkenti a gyulladást. Azonban túlzásba sem szabad vinni, mert gátolja a pata vénás keringését, melynek fő feladata ilyenkor a méreganyagok mielőbbi elszállítása. Külsőleg hűsítő fekete nadálytő-kivonatot kenhetünk a patára, amikor épp nincs folyó vízzel locsolva (hóba állítva).

 Krónikus patairha-gyulladás

Krónikus laminitisz esetében egy már korábban lezajlott, időnként fel-fellángoló elváltozásról van szó. A takarmányozási és kímélő mozgatással, gyógypatkolással kapcsolatos teendőkön túl érdemes folyamatosan, a terápiás adag kétharmadában-felében méregtelenítő, májvédő, anyagcserét fokozó, emésztést javító gyógynövényeket etetni az állattal.

krónikus patairha-gyulladás kezelésére való HOT -REHA gyógynövény-keverék összetétele kissé eltér az akut esetre való HOT-START keveréktől.

Ha nagyobb terhelést kapott a krónikus patairha-gyulladással küzdő ló vagy kemény talajon sétáltak vele (ami növeli a betegség kockázatát), akkor 5-10 napig kapjon gyulladáscsökkentő gyógynövényeket is, kúraszerűen – ha az állatorvos másképp nem rendeli.

Cushing kór egyik jellemző tünete a visszatérő patairha-gyulladás, mely nem minden esetben jár a klasszikus tünetekkel (kitámasztott lábak, hátrafelé tolódó súlypont).

Külsőleg meleg érzetet adó illóolajokból (pl. rozmaring, levendula) készült kenőcsöket/pataolajat lehet a pata felső, puha részére és akár a pártaszélre kenni. Naponta 4-5 alkalommal felkenve a vérkeringést serkentő hatásánál fogva segíti a pataszövet vérellátást, segíti a salakanyagok gyorsabban elszállítását.

Laminitiszes lovaknál kerülendő a túlsúly, a szteroidok használata, az abrak, a melaszos-cukros takarmányok (gyümölcsök, müzlik) és friss sarjfű etetése.

A patairha gyulladás kialakulásának fő okai

  1. hormonális (szteroidokkal nem kezelhető) ok
  • hajlamosító tényező az inzulin magas szintje a vérben: metabolikus szindróma, Cushing-kór, kortikoszteroid gyógyszerek, elhízás, mozgáshiány, takarmányban nagy arányú szénhidrát és keményítő miatt.
  1. anyagcsere-zavar (leggyakoribb) jellegű ok
  • szénhidrát túletetés: gyorsan lebomló „cukrok” a sarjfűben, cukorrépa túletetés, abrak hirtelen nagy mennyiségű etetése (régen: bezabálás), árpa helytelen etetése
  • ritkán fehérje túletetés: lucerna, egyéb pillangós több, mint 30%-os aránya a takarmányban (a glükoneogenesis és az ammóniatúlterhelés miatt lehetséges, főleg Cushingos és csökkent májfunkciójú lovakban)
  • mérgezés (növényi, takarmány, penészgomba toxin)
  • bélflóra-diszbiózis: az elpusztult Gram negatív baktériumok széteséséből származó ún. endotoxinok vérrögöket képeznek, melyek gátolják a pata keringését (drasztikus antibiotikum kezelés, bélfertőzés, vastagbélacidózis, súlyos kólika miatt léphet fel tömeges baktériumpusztulás a belekben)
  1. gyulladás és szövetelhalás a testben
  • nehéz ellés, magzatburok visszamaradás, méh- vagy krónikus bélgyulladás miatt. Itt is az endotoxinoké a főszerep.
  1. mechanikai trauma
  • alulról érkező erős ütődés, rázkódás, kemény talajon túldolgoztatás
  • “túlkörmölés”, elvékonyított patatalp, amelynél akár a betonon sétálás is kiváltja a gyulladást
  • nem megfelelően felnyitott, kezelt patatályog

 

Mindig az októl függően érdemes kezelni a betegséget. Anyagcsere eredetű okok esetén a takarmány újragondolása kiemelten fontos.

Krónikus patairha-gyulladásra való hajlam esetén az anyagcserét javító gyógynövények (FitoCavallo HOT-REHA) kúraszerű, kritikus helyzetekben megismételt etetése nagy eséllyel akadályozza meg a kiújulást, állapotromlást.

Vemhes kanca patairha-gyulladása

Hirtelen, csodával határos javulást a patairha-gyulladásos vemhes kancával etetett gyógynövényektől (HOTMO és HEPA termékek kombinációja) nem várhatunk, de jelentős segítséget nyújt abban, hogy talpon maradjon a kanca, komfortérzete javuljon, és sok esetben elkerülhetők a visszafordíthatatlan elváltozások.

Ehhez azonban egyéb támogatásra is szüksége van a kancának, ami érintheti – többek között – az állatorvosi gyógyszeres kezelést, a takarmányozást, (gyógy)patkolást, mozgatást.

A patairha-gyulladásnak több oka is lehet: ezeket figyelembe kell venni a vemhes kanca tartása és takarmányozása során, így megelőzhető számos, akár súlyos betegség!

Mindig az októl függően érdemes kezelni a betegséget. Frissen ellett kancáknál gyakori, hogy a betegség oka az, hogy gyulladás és szövetelhalás történik a testben. Tipikusan ilyen a nehéz ellés, a magzatburok visszamaradása, illetve a méh- vagy a belek krónikus gyulladása.

Noha ilyenkor már nem vemhes a kanca, a csikó miatt még mindig korlátozottabb a gyógyszeres beavatkozás lehetősége, így különösen fontos, hogy megfelelő gyógynövényeket is kapjon a kanca az állatorvosi kezelés kiegészítésére!

Anyagcsere eredetű okok esetén a takarmány újragondolása kiemelten fontos.

A kanca krónikus patairha-gyulladásra való hajlama esetén az ellést követő 3.-4. hónaptól az anyagcserét javító gyógynövények kúraszerű, elhúzódó, ismételt etetése nagy eséllyel akadályozza meg a kiújulást, állapotromlást.

2024.11.05
Marton Zsófia ló-fitoterapeuta
fitocavallo.hu

Hozzászólások