Nyílt nap a Nagyállat Klinikán

Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Kar
Lógyógyászati Tanszék és Klinika

2225 Üllő, Dóra major
Tel.: +36-29-521-300   +36-30-692-1290
www.loklinika.hu

SzIE NÁK főoldal

Szeptember 8-án rendeztük meg a nyílt napot a Szent István Egyetem üllői Nagyállat Klinikáján. A szervezés oroszlánrészét Sárdi Sára és Tuska Pál végezte, míg a munkálatokat Kutasi Orsolya felügyelte. Ezúton is szeretnénk megköszönni a szponzorok támogatását, hiszen ahogy mondani szokták, nélkülük nem jött volna létre… Támogatóink voltak: Vida-vet Állatgyógyászati és Mezőgazdasági Kft., Biofarmer Kft., Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. és az Intervet Hungária Kft.

A kép illusztráció

A napot Dr. Makra Zita nyitotta, aki egy nagyon speciális területtel, lószemészettel foglalkozik, és ebben a témában tartott előadást. Sok új tudnivalót kaphattunk az állatok, legfőképp lovaink látásáról.

Őt Dr. Tuska Pál követte, aki a sebekről beszélt. Ez minden lóval foglalkozó számára nagyon hasznos lehetett, hiszen lovaink gyakran szereznek kisebb-nagyobb sérüléseket a lehető legváratlanabb pillanatokban. Innen vette át a szót Dr. Izing Simon, aki hasznos tanácsokkal látta el a lótartókat a vészhelyzetekre vonatkozóan. „Míg az állatorvos oda nem ér” címmel meghirdetett előadásában arra is kitért, hogyan alakul a rehabilitáció időszaka a műtétet igénylő esetekben.

Dr. Wirth Kata az altatóorvosok mindennapjaiba engedett bepillantást. Képekkel illusztrálva igyekezett bemutatni, hogyan is történik ezeknek a többmázsás vagy éppen apró, újszülött állatoknak a lehető legbiztonságosabb az altatása, ébresztése.

Az első blokkot Dr. Tóth Péter zárta, aki a kólikaműtétek alapjaiba avatta be a jelenlevőket. Előadását hallgatva minden bizonnyal meggyőződött arról a hallgatóság, hogy miért is kell egy állatorvosnak olyan sokat tanulnia, hiszen minden eset más és más, ennélfogva pedig másfajta műtéti megoldást igényel.

Az előadások után frissítő kávéval, üdítővel és aprósüteménnyel kedveskedtünk látogatóinknak szponzoraink jóvoltából.

Dr. Tóth Péter a sántaságvizsgálattal, majd a herélés tematikájával haladt tovább. A sántaság ismerős probléma lehet mindenki számára, aki kicsit is kapcsolatba került lóval – reméljük gyarapították meglévő tudásukat. A mének herélésével kapcsolatban is bizonyára jó néhány tévhitet és városi legendát sikerült eloszlatni.

Újra Dr. Izing Simon következett, aki ezúttal az artroszkópiáról és laparoszkópiáról beszélt, bemutatott néhány videót is, amelyek jól illusztrálták, hogy apró sebeken keresztül bejutva az ízületekbe vagy épp a hasüregbe milyen sok megbetegedés orvosolható. Ezeket a beavatkozásokat már rutinszerűen végezzük a klinikán nap, mint nap.

Az ebédszünet előtti záróelőadást Horváth András doktor tartotta „hogyan készül a kiscsikó” címmel, vagyis a kanca nemi működéséről, ciklusáról, a termékenyítésről, fedeztetésről és a meddőség okairól. Az ezt követő kérdés-felelet blokkban az előadók nagy örömmel válaszoltak a hallgatóság kérdéseire.

Dr. Szelényi Zoltán körbevezette a jelenlévőket a klinika területén, látogatóink megtekinthették az istállókat, a kezelőkalodát, döntő- és ébresztőbokszokat, a röntgenhelyiséget és a CT-t is. A műtőben épp munka folyt, így az idén kimaradt a programból.

A vendégek és az előadó állatorvosok a klinika előtti parkban ebédelhettek és töltődhettek fel a délutáni előadások előtt

A délutáni programot Dr. Sárdi Sára nyitotta meg, aki minden lótartó rettegett ellenségéről, a kólikáról tartott hasznos előadást. Elmondta mik a jelek, amikre figyelni kell, mit tehet otthon a tulajdonos az állatorvos érkezéséig, mi fog történni a kórházba kerülő állattal, és milyen alternatívák állnak rendelkezésünkre a kezelésre vonatkozóan az állat állapotától függően.

Őt Dr. Moravszki Letícia váltotta, aki „Kövér ló, sovány ló” című előadásával egy nagyon gyakori problémakör ismertetésével gyarapította a jelenlévő lovasok ismereteit. Bemutatta, hogy mik lehetnek a fogyás és hízás okai, milyen súlyos szövődményekkel járhatnak az egyes állapotok, és hogyan kell őket kezelni. Mert bizony létezik hízókúra és fogyókúra lovak számára is!

A délutáni kávészünetet megelőző utolsó előadás az újszülött csikókról szólt. Próbáltam minél kézzelfoghatóbb ismeretanyagot nyújtani a leggyakoribb betegségekről, az újszülöttek gondozásáról és felvázolni, hogy milyen sok munkát és törődést igényel az árva csikó felnevelése.

A nap két utolsó előadásátDr. Kutasi Orsolyatartotta. A doktornő először a lovas szakemberek világába kalauzolta a hallgatókat és próbált rendet tenni a sok fogalom között: ki az a diplomate, mi az a PhD, milyen egyéb állategészségügyi és kapcsolódó szervezetek vannak Magyarországon és a világban, meddig terjed ezen szakemberek hatásköre.  Beszélt továbbá az egyre népszerűbb alternatív gyógyászatról, ezzel kapcsolatos saját tapasztalatairól és a Nagyállat Klinikán végzett ilyen irányú kutatásokról is.

Kutasi doktornő második előadása a vakcinázásról és a féreghajtásról szólt.

Mindkettő olyan téma, amiről minden lovas hallott már, fontos azonban, hogy korrekt és naprakész információkkal rendelkezzen, és ennek megfelelően alakítsa lova vakcinázási és féreghajtási programját.

A napot olyan gyakorlati bemutatók zárták, melyekkel a harcedzett lovasok és lótartók is csak ritkán találkoznak: gasztroszkópos vizsgálatot, futópados endoszkópos vizsgálatot, és ultrahangos bemutatót tekinthettek meg a jelenlévők.

A nap folyamán az érdeklődők két szponzori előadást is hallhattak a Vida-Vet Kft., és a BioFarmer Kft. jóvoltából.

Reméljük mindenki számára élményekkel teli és hasznos volt ez a nap.

Dr. Bódai Emese
SzIE ÁOTK Nagyállat Klinika, Üllő
2012.09.13


2012. szeptember 8-án, szombaton reggel 9 és délután 4 óra között bárki bepillantást nyerhet a SzIE ÁOTK Nagyállat Klinikájának hétköznapjaiba.

Az érdeklődőket körbevezetjük a gyógyító-komplexumban, láthatnak endoszkópiás vizsgálatot a futópadon vágtázó lónál, megnézhetik, milyen is a ló gyomra belülről, és még sok más érdekességet tartogatunk a lovasok, lótartók számára! Számos előadás keretében bővíthetik ismereteiket a lógyógyászat, lótartás témakörben és lehetőség nyílik kötetlen beszélgetésre a lógyógyászat minden területének képviselőjével.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk! A részvétel ingyenes, a lenti adatlap kitöltésével előzetes regisztráció szükséges.

Program:

9:00-11:00  Sebészeti előadások
  • Dr. Makra Zita: Mit és hogyan lát a ló? – tények és tévhitek
  • Dr. Tuska Pál: Sebek ellátása
  • Dr. Izing Simon: „Míg az állatorvos oda nem ér”, avagy sebészeti ortopédiai elsősegély, csonttörések gyógyulásának esélyei, várható sportteljesítmény
  • Dr. Wirth Kata: Lovak altatása és kockázatai
  • Dr. Tóth Péter: A lézer használata a lógyógyászatban
Kávészünet (15 perc)
  • Dr. Tóth Péter: A kólikaműtétről (gyógyulási esély, sportba való visszatérés valószínűsége)
  • Dr. Tóth Péter: Herélés az istállóban és a klinikán
  • Dr. Izing Simon: Mi az az artroszkópia és a laparoszkópia és mire jó
  • Kérdések-válaszok bármilyen sebészeti témában az előadókhoz
11:00 – 12:00 Séta a klinikán (istállók, műtő, ébresztőboksz, kezelő)
12:00 – 13:00 Ebédszünet
13:00 – 15:00 Belgyógyászati és szülészeti előadások
  • Dr. Kutasi Orsolya: Vakcinázás, féreghajtás
  • Dr. Sárdi Sára: A kólikás ló konzervatív kezelése
  • Dr. Moravszki Letícia: Kövér ló, sovány ló
  • Dr. Horváth András: A kanca szaporodásbiológiai ellátása, “hogyan lesz a kiscsikó?”

15 perc kávészünet

  • Dr. Bódai Emese: Az újszülött csikó
  • Dr. Kutasi Orsolya és Dr. Paár Luca: A lógyógyászatbanrészt vevő szakemberek (szakképesítések jelentése, kórházak, klinikák, alternatív gyógyászat szerepe, patkolókovácsképzés, lófogászati szakemberek, állatvédők, internetes fórumok)
  • Kérdések, válaszok bármilyen belgyógyászati és szülészeti témában

15.00-16.00 Gyakorlati bemutatók (futópad, gasztroszkóp)

Maximális létszám: 100 fő

Frissítve: 2024.05.26.
Fotó: Canva

Hozzászólások