Könyvajánló – Gyógynövények lovaknak, kutyáknak és macskáknak

Fontos, hogy a gyógynövényeket és az illóolajokat hatékonyan és biztonságosan alkalmazd! Ehhez nyújt átfogó segítséget Marton Zsófia, a Lóherba könyv szerzőjének legújabb műve, a Gyógynövények lovaknak, kutyáknak és macskáknak című kiadvány.

A 450 oldalas, gazdagon illusztrált könyv a gyógynövények és az illóolajok „sötét oldalát” is részletesen bemutatja, hogy letisztulhasson a ma még zavarosnak tűnő kép az állatok gyógynövényes és illóolajos kezelésével kapcsolatban.

EbbőL a könyvből mindent megtudhatsz arról, hogyan alkalmazd a gyógynövényeket és az illóolajokat a lovadnak, kutyádnak és macskádnak. Neked szól ez az egyedülálló, ismeretterjesztő könyv, ha:

  • érdekelnek az állatok egészség-megőrzésében a természetes megoldások
  • szívesen alkalmaznál az állatorvosi kezelés kiegészítésére természetes gyógymódot a lovadnak vagy kiskedvencednek
  • gyógynövényes müzlit, illóolajos nyalókát vagy ilyen jellegű tápot vásároltál a lovadnak, és szeretnéd tudni, hogy milyen veszélyei lehetnek ennek? (Vigyázz! A takarmánygyártók nem írják rá a termékcímkére a mellékhatásokat, az ellenjavallatokat, vagy az esetleges gyógyszer–gyógynövény kölcsönhatásokat. Ezek azonban létező jelenségek!)
  • illóolajos patazsírt, gyógynövényes krémet vagy tinktúrát készítenél lovadnak vagy kutyádnak
  • illóolajokkal inhaláltatnád vagy masszíroznád a lovad, de nem tudod, melyik biztonságos és hogyan vágj bele?
  • érdekel, hogy a legelői növények közül melyik gyógyhatású, és melyik mérgező
  • szeretnéd pontosan tudni, hogy melyik gyógynövény vagy illóolaj ártalmas a vemhes vagy szoptató állatoknak
  • versenyzel, és tisztában akarsz lenni a doppinglistás növényi anyagokkal
  • gyógyszeres kezelés alatt áll a lovad/kutyád vagy cicád, és tudni akarod, hogy a gyógyszerek mellett mely gyógynövények befolyásolják a gyógyszerek hatását
  • érdekel az időzítés: mikor kezdd, meddig folytasd, mikor fejezheted be a különféle gyógynövény kúrákat
  • a gyógynövények adagolására vagy kíváncsi: melyikből mennyit etess; mit tegyél, ha a kezelés hatástalan; hogyan kerüld el a túladagolást?

Milyen fejezeteket találsz a könyvben?

Kezelési alapelvek

Az I. fejezetben mindent megtalálsz a lovak, kutyák és macskák fitoterápiás kezelésével kapcsolatban a gyógynövény-választástól kezdve, az időzítésen és adagoláson át, az alkalmazási és elkészítési módokig. Összesen 36 db egész oldalas és 25 db kisebb infografikus ábra segíti a különböző képzettségű Olvasóknak megfelelő szinten és szórakoztatóan átadni a tudást.

Illóolaj-receptek állatoknak

Az illóolajokból házilag is elkészíthető recepteket tematikus sorrendben találod, betegségek, igények szerint rendezve. Ha a korábbi fejezetekben leírt figyelmeztetéseket betartod, akkor biztonságos marad az alkalmazás.

Gyógynövénylexikon

A II. fejezetben az összes olyan lényeges gyógynövényt és illóolajat adó növényt megtalálod, amit a jelenlegi szakirodalom megemlít és elismer a lovak, kutyák és macskák fito- vagy aromaterápiás kezelésében. Összesen 222+ növény bemutatását olvashatod (egy gyűjtőnév alatt több fajt is megtalálsz, pl. Menta: borsmenta, fodormenta, lómenta, vízi menta, macskamenta). Ezek jelentős része ott nő a lovad körül, a mezőkön és legelőkön, sokat a szénában is megtalálsz!

Függelék: Hatóanyagok

A legtöbb Olvasót hidegen hagyják a növényekben található, azok gyógy-, antinutritív, vagy akár mérgező hatásáért felelős kémiai anyagok. Az elhivatottaknak azonban ezek nagyon fontos információk. Ezeket a könyv végén találod, csakúgy, mint a növényi drogok latin megnevezéseit, illetve szinonimáit. Kizárólag a téma iránt intenzíven érdeklődőknek ajánlott!

Milyen gyógynövényfajok találhatók meg a könyvben?

Gyógyszerkönyvi gyógynövények

Lovaknak, kutyáknak és macskáknak a fito- és aromaterápiás kezelések során gyakran alkalmazzuk ezeket a fajokat. Pl. kamilla, gyermekláncfű, kakukkfű.

Legelői gyógynövények

Ezek a növények ugyan rendelkeznek gyógyhatással, előfordulhatnak a legelőn és szénában, de állatoknál nem jellemző a fitoterápiás alkalmazásuk. Pl. betyárkóró, vadmurok, juhsóska, füzény, ezüstös hölgymál, nyúlszapuka.

Mérgező gyógynövények

Ezek a növények gyógyhatásuk mellett igen mérgező vegyületeket is tartalmaznak, ezért állatoknak tilos a házilagos alkalmazásuk. Pl. tiszafa, hóvirág, hérics, kikerics, meténg, hunyor.

Antinutritív és káros hatású gyógynövények

Ezek a növények rendelkeznek ugyan gyógyhatással, de belsőleges alkalmazásuk nem veszélytelen, ezért azt kerüljük vagy korlátozzuk. Pl. fekete nadálytő, vérehulló fecskefű, martilapu, farkasalma.

A szerző, Marton Zsófia ajánlása:

„Azoknak az állatszerető embereknek és állatokkal foglalkozó szakembereknek ajánlom a könyvet, akik gyógynövényekkel vagy illóolajokkal bármilyen formában kezelik saját kutyájukat, macskájukat vagy lovukat, illetve a hozzájuk forduló állattartók állatait. Beleértve a klasszikus fito- és aromaterápiát, valamint a gyógynövényes/illóolajos takarmányok (müzlik, nyalókák, kiegészítők) etetését egyaránt.

Különösen ajánlom azoknak a közép- és felsőoktatásban tanulóknak, akik tanulmányaik során érintik a könyvben részletezett témákat. Számukra a szöveges rész hiteles forrást jelenthet, és a könyvben megjelenő precíz, átfogó szemlélet segítséget nyújthat a további szakmai források felkutatásában, a témához megfelelő gondolkodásmód kialakításában.

Ajánlom a kiadványt állatorvosoknak és asszisztenseiknek is, hiszen az állattartók jelentős része ma már alkalmaz természetes gyógymódot kedvencének vagy lovának, azonban a hiányzó háttértudás megnehezíti a hatékony és legfőképpen biztonságos terápiát. Ebben az állatorvos nagy segítséget nyújthat a pácienseknek, valamint saját kezeléseinek hatékonyságát is fokozhatja a fito- és aromaterápia megfelelő alkalmazásával.”

Vásárlói vélemények és ajánlások

Dr. Kotora Noémi

„Állatorvosként nagyon fontosnak tartom az antibiotikum- és egyéb gyógyszerhasználat csökkentését, és ha mód van rá kiváltását természetes, gyöngéd gyógymódokkal. Sokszor nem a terápia helyett, hanem mellett is nagy segítség egy-egy gyógynövény vagy gyógynövénykeverék használata. Régóta követem már Marton Zsófia munkásságát és rengeteg termékét használom, illetve ajánlom a pácienseknek is.

Ez a könyv egy hiánypótló mű, mind szakemberek, mind laikusok számára érhető nyelvezettel., rendszeresen forgatom, és nagyon sokat tudtam tanulni belőle. Szívből ajánlom mid laikusoknak, mind szakembereknek: állatorvoslással és állattenyésztéssel foglalkozóknak, mert könnyen érhető és nagyon alapos mű. Csak gratulálni tudok a szerzőnek!”

B. Boglárka

„Nagyon igényes, jól ábrázolt, szépen összeállított, érdekes és érthető. Hiszek a gyógynövények általi gyógyításban, így számomra nagyon hasznos, és sok plusz információt adott az eddig tanultakhoz. Mindenképp ajánlom állatorvosoknak és minden olyan embernek, aki szakmailag szeretné bővíteni tudását. Nagyon gratulálok Marton Zsófinak! Szerintem ez egy profi munka! Köszönöm, imádom ezt a könyvet!”

Dr. Kerek Attila

„Szakgyógyszerészi szemmel nézve is rendkívül értékes, nagyon jól összefoglalja a különböző vegyületcsoportokat és azok hatását. A grafikai/dizájn elemek igényesek, számomra rendkívül megkönnyítik az információ befogadását.”

Fehér Éva

„Kecsketartóként is nagy hasznát veszi az, aki elolvassa, csak ajánlani tudom. Zsófinak nagyon sok kecském köszönheti az egészségét immáron 11 éve. Ez a könyv még mindig tudott újat és jobbat nyújtani. Hatalmas munka és tudás van belezsúfolva. Csak akkor hiányozzon a polcodról, ha éppen a kezedben tartod és olvasod. :)”

Dr. Kummer Luca

„Hiánypótló könyv! Nagyon hasznos, részletes, (jó értelemben) masszív könyv! Mindent megjegyezni belőle persze esélytelen, de tudom hova nyúljak, amikor szükségem van valamire. Nagyon megéri az árát! Mindenképpen ajánlom azoknak, akik a téma iránt érdeklődnek!”

N. Kornélia

„Marton Zsófi nevével sok-sok éve találkoztam először. Fitoterapeutaként jó néhány hazai és nemzetközi szakkönyvet fogyasztottam már el, méltán állok kritikusan az újonnan kiadottakhoz, de azt kell mondjam, hogy ez a 452 oldalas könyv, valóban hiánypótló és páratlan. Kiválóan struktúrált, komplex és átfogó, a folyamatokat közérthetően ábrázoló és leíró, szakembereknek számára is informatív alkotás. Támogatóan vegyíti az akadémikus orvoslást a holisztikus látásmóddal és ismeretekkel. Az infografikák és színkódolások gyorsítják és megkönnyítik a megértést és az eligazodást. Köszönöm a beletett munkát és hogy elérhetővé vált számunkra is ez a tudásanyag.”

G. Fruzsina

„Barátomtól kaptam ajándékba a könyvet. Kézbefogva egy csoda! Tartalmas, elegáns és a legfontosabb, az a hatalmas tudásanyag, amit Marton Zsófia nagy igényességgel és odaadással állított össze. Minden lapon érződik a szerző elhivatottsága és gyakorlatiassága. Kisugárzik az állatok iránit szeretet és a hozzáértése! Mindenkinek csak ajánlani tudom. Ár-érték arányban is nagyon jó, egyáltalán nem drága ahhoz képest, ami benne van. Nekem első lapozgatáskor hiányoztak a gyógynövények fotói, de valójában interneten sokkal jobb, igény szerint nagyítható képek vannak, óriási választékban, mint amit egy könyvbe bele lehetne zsúfolni. Várom a folytatást, a lóbetegségek kezelését! Sok sikert és jó egészséget kívánok a Szerzőnek!”

VÁSÁRLÁS

A könyv adatai:

  • Cím: Gyógynövények lovaknak, kutyáknak és macskáknak
  • Szerző, illusztrátor: Marton Zsófia
  • Lektor: dr. Mézes Miklós egyetemi tanár, a MTA tagja
  • Kategória: állattartás, takarmányozás, természetgyógyászat, fitoterápia, aromaterápia
  • Megjelenés ideje: 2023. szeptember 1.
  • ISBN 978-615-82357-0-9
  • Oldalszám: 450 oldal
  • Technikai adatok: színes, kemény tábla, B5
  • Fogyasztói ár: 24.250 HUF

Tartalomjegyzék

A könyv az alábbi nagy fejezetekből áll:
I. fejezet: Az állatorvosi fitoterápia alapjai, kezelési alapelvek – lovak, kutyák, macskák
II. fejezet: Gyógynövénylexikon: gyógynövények és illóolajok részletes jellemzése
III. fejezet: Függelék: Gyógynövény és illóolajdrogok latin megnevezései, hatóanyagai

Az I. fejezet tartalomjegyzéke (37 fejezet)

  • Bevezető
  • Bemutatkozás
  • Használati útmutató
  1. Az állat-fitoterápiás kezelés lépései
  2. A legfontosabb alapfogalmak
  3. Gyógynövények csoportosítása, hatóanyagok
  4. Növények hatáserőssége
  5. Gyógynövény-energetika
  6. Hogyan hatnak a gyógynövények?
  7. Hogyan hatnak az illóolajok?
  8. Gyógynövények által kifejtett káros hatások
  9. Gyógynövények mérgező hatása
  10. Milyen esetekben alkalmazzuk a gyógynövényeket?
  11. A gyógynövények előnyei és hátrányai
  12. Gyógyszeres kezelés vagy fitoterápia?
  13. Gyógyszer–gyógynövény-interakciók
  14. A gyógyszeres kezelés és a fitoterápia összehangolása
  15. A gyógyszeres kezelést befolyásoló növényi hatóanyagok
  16. Gyógynövények interakciós lehetőségei
  17. A kezelés időzítése és időtartama
  18. A gyógynövények kiválasztása, receptúraképzés
  19. Illóolaj-választás
  20. Gyógynövények ellenjavallatai
  21. Vemhesség és laktáció alatti gyógynövények
  22. Dopping és gyógynövények
  23. Gyógynövények és illóolajok beszerzése, eltarthatósága
  24. Gyógynövények és illóolajok hatósági szabályozása
  25. Gyógynövények előkészítése: szárítás, aprítás
  26. Hatóanyagok kivonása
  27. Gyógynövények vizes kivonatai, teák
  28. Belsőleges alkalmazási formák
  29. Adagolás az etetés során
  30. Gyógynövényes lemosás, borogatás, pakolás
  31. Kenőcs, krém, pataolaj, patazsír
  32. Bedörzsölés, masszázs
  33. Inhalálás
  34. Gyógynövények és illóolajok mellékhatásai
  35. Gyógynövények és illóolajok okozta allergia
  36. Kiváltó okok felkutatása, megszüntetése
  37. Illóolaj-receptek

Az II. fejezet tartalomjegyzéke (222 növényfaj)

  1. Aggófű
  2. Akác
  3. Aloe
  4. Angyalgyökér
  5. Apróbojtorján
  6. Aranyvessző
  7. Articsóka
  8. Áfonya
  9. Ánizs
  10. Árnika
  11. Ázsiai gázló
  12. Árvácska
  13. Bab
  14. Bazsalikom
  15. Barátcserje
  16. Beléndek
  17. Benedekfű
  18. Berkenye
  19. Betyárkóró
  20. Bodza
  21. Bojtorján
  22. Borágó
  23. Borostyán
  24. Boróka
  25. Buglyos fátyolvirág
  26. Búzavirág
  27. Bürökgémorr
  28. Cickafark
  29. Citrom, mandarin, édes és keserű narancs
  30. Citromfű
  31. Citronella
  32. Csattanó maszlag
  33. Csalán
  34. Csarab
  35. Cserszömörce
  36. Csikorgófű
  37. Csillagpázsit
  38. Csipkerózsa
  39. Csombord
  40. Diófa
  41. Ebnyelvűfű
  42. Ebszőlő csucsor
  43. Eukaliptusz
  44. Édesgyökér
  45. Édeskömény
  46. Erdei pajzsika
  47. Ezerjófű
  48. Ezüstös hölgymál
  49. Fagyöngy
  50. Fahéj
  51. Farkasalma
  52. Fehér árvacsalán
  53. Fehér zászpa
  54. Feketekömény
  55. Fekete bors
  56. Fekete nadálytő
  57. Fekete peszterce
  58. Fenyőfélék
  59. Festőbuzér
  60. Festőrekettye
  61. Földitök, gönye
  62. Földitömjén
  63. Füstike
  64. Fűzfa
  65. Füzike
  66. Galagonya
  67. Galaj
  68. Gesztenye
  69. Gilisztaűző varádics
  70. Ginkgo, páfrányfenyő
  71. Ginzeng, hamis
  72. Ginzeng, igazi
  73. Ginzeng, szibériai (tajgagyökér)
  74. Golgotavirág
  75. Gólyaorrfű
  76. Gombernyő
  77. Görögszéna
  78. Görvélyfű
  79. Gránátalmafa
  80. Gyermekláncfű
  81. Gyömbér
  82. Gyöngyajak
  83. Gyöngyköles
  84. Gyöngyvirág
  85. Gyújtoványfű
  86. Gyűszűvirág
  87. Hagymafélék
  88. Hárs
  89. Homoki báránypirosító
  90. Homoki szalmagyopár
  91. Homoktövis
  92. Hunyor
  93. Ibolya
  94. Iglice
  95. Iringó
  96. Izlandi zuzmó
  97. Izsóp
  98. Kakukkfű
  99. Kamilla
  100. Kámfor
  101. Kankalin
  102. Kapor
  103. Kasvirág
  104. Katángkóró
  105. Kávécserje
  106. Kecskeruta
  107. Kender
  108. Kerekrepkény
  109. Keserűfű
  110. Kígyószisz
  111. Komló
  112. Koriander
  113. Kökény
  114. Kömény
  115. Körömvirág
  116. Kőrisfa
  117. Kukorica
  118. Kurkuma
  119. Kutyabenge
  120. Legyezőfű
  121. Len
  122. Lestyán
  123. Levendula
  124. Libatop
  125. Lizinka
  126. Lóhere
  127. Lórom; sóska
  128. Lucerna
  129. Macskagyökér
  130. Majoránna
  131. Málna, szeder
  132. Mályva
  133. Mandula
  134. Martilapu
  135. Máriatövis
  136. Medveszőlő
  137. Menta
  138. Meténg
  139. Mirha
  140. Mogyoró; csodamogyoró
  141. Mustár
  142. Nadragulya
  143. Napraforgó
  144. Nőszirom
  145. Nyárfa
  146. Nyírfa
  147. Nyúlszapuka
  148. Olajfa
  149. Olajfűz
  150. Orbáncfű
  151. Orvosi ziliz
  152. Ökörfarkkóró
  153. Ördögcsáklya
  154. Ördögharaptafű
  155. Örvénygyökér
  156. Őszi kikerics
  157. Őszi margitvirág
  158. Őszi vérfű
  159. Paprika
  160. Pásztortáska
  161. Pemetefű
  162. Petrezselyem
  163. Pimpó
  164. Pipacs
  165. Perubalzsam, tolubalzsam
  166. Pohánka; tatárka
  167. Porcikafű
  168. Porcsin
  169. Rebarbara
  170. Réti füzény
  171. Ricinus
  172. Római kamilla
  173. Rovarporvirág
  174. Rozmaring
  175. Ruta
  176. Salamonpecsét
  177. Salátaboglárka
  178. Sarlós gamandor
  179. Sédkender
  180. Seprőzanót
  181. Sisakvirág
  182. Somkóró
  183. Sóskaborbolya
  184. Szagos müge
  185. Szamóca
  186. Szappanfű
  187. Szarkaláb
  188. Százszorszép
  189. Szegfűszeg
  190. Szerecsendió
  191. Szemvidító
  192. Szélfű
  193. Szilfa
  194. Szója
  195. Szőlő
  196. Szulák
  197. Szurokfű
  198. Tarackbúza
  199. Tárkony
  200. Tárnics
  201. Tavaszi hérics
  202. Teacserje
  203. Teafa
  204. Tiszafa
  205. Tisztesfű
  206. Torma
  207. Tök
  208. Tölgyfa
  209. Tölgyfazuzmó
  210. Tömjén
  211. Tüdőfű
  212. Tyúkhúr; tikszem
  213. Útifű, levél
  214. Útifű, mag
  215. Üröm
  216. Vadgyömbér
  217. Vasfű
  218. Vérehulló fecskefű
  219. Vízi peszérce
  220. Zab
  221. Zsálya
  222. Zsurló

VÁSÁRLÁS

2024.09.11
Marton Zsófia, ló-fitoterapeuta
fitocavallo.hu

Hozzászólások